História Gemera: Paľko alebo Zuzka

23. August 2017 · Autor: admin 

Veľmi zaujímavý príbeh zamestnával fantáziu obyvateľov nášho regiónu začiatkom roku 1881. V Hubove pri Tornali sa totiž pred pár rokmi narodilo dieťa, ktorému ani pri príchode na svet pomáhajúca pôrodná baba, nevedela určiť, akého je vlastne pohlavia. Nevedelo sa, či je chlapček alebo dievčatko,a pretože sa viac podobalo na malú slečnu, bolo rozhodnuté, že ju pokrstia ako Zuzanku.

Roky pomaly plynuli a z dievčatka vyrástla slečna, ktorá ako bolo vtedy zvykom, vstúpila do radov služobníctva. Renomé mala veľmi dobré a hovorilo sa o nej, že svoje povinnosti si vykonáva presne a precízne. Pred štyrmi rokmi sa však Zuzka z ničoho nič obliekla do mužských šiat a vyhlásila, že ona veru nie je žiadna slečna, ale riadny mládenec. Odvtedy chodí oblečená ako mládenci chodia a tak sa aj správa. Na začiatku mali Zuzku všetci za blázna, ale vyšetrovanie však preukázalo, že ide skutočne o chlapa.

Nedávno sa dokonca zaľúbil a rozhodol sa, že vyvolenú svojho srdca, požiada o ruku, pričom si ju zoberie za zákonitú manželku. Tak, ako zvyklosti kážu, navštívili spolu kňaza, ten však ich nadšenie nezdieľal a prehlásil, že zo sobáša nebude nič, pretože ženích v jeho záznamoch figuruje ako Zuzka. Tento zázračný mládenec, ako ho nazývajú, však mal mnoho zástancov, ktorí presviedčali kňaza, aby mladému páru dal svoje požehnanie. Pokiaľ sa im to podarí dosiahnuť, bude však nastolená nová otázka. Tou sa stane skutočnosť, či si Paľko, ako sa teraz Zuzka volá, splní aj svoju občiansku vojenskú povinnosť.

História o pokračovaní príbehu mlčí, pravdepodobne však Paľko narukovať musel, či sa v zdraví aj vrátil k svojej milovanej, tak ostane tajomstvom…

Doslov: Tak je zrejmé, že preventívne prehliadky, či už u praktického alebo ženského lekára, ešte neboli v móde, pre dnešnú dobu ťažko pochopiteľný jav, hlavne ako sa v článku uvádza, že až následné vyšetrovanie preukázalo, že ide fakticky o chlapa. Za jeho čias však, žiaľ, ešte neboli hodiny telesnej výchovy, či plavecké výcviky, lebo to voľné promenádovanie v dievčenských šatniach, by mu závideli ešte aj terajší mládenci…

Autor: Vladimír Gondáš
Zdroj : GÖMÖR-KISHONT zo dňa 23.1.1881, Knižnica Gemersko–malohontského múzea

 

Publikované 23. 8. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.