História Gemera: Kokaín v Rimavskej Sobote

17. August 2017 · Autor: admin 

Keď v roku 1886 John Pemberton v USA použil listy z koky do receptu svojho nového nealkoholického nápoja Coca-Cola, nápoj zažil popularitu vďaka euforickým účinkom. Američanom však nepatril primát pri užívaní nápojov z výťažkom z koky. Obyvatelia Rimavskej Soboty neboli pozadu, presne v tom istom roku sa v cukrárni Štefana Miskolczyho dal dostať Sekt z Kokaínu.

Ako uvádza dobový leták, tak výrobu mal na starosti závod na výrobu likérov v Amsterdame a distribúciu zabezpečovala spoločnosť z Mödlingu pri Viedni. Tento vynikajúci likér sa pripravuje sparením rastlín koka, ktorej zázračné vlastnosti sa zistili len v najnovších časoch a odvtedy sa s lekárskym dobrozdaním, tieto chvália.

Na základe vedeckých štúdií, pri konzumácii koky, je okamžite viditeľné zlepšenie nálady, telesná ľahkosť, nárast sebaovládania. Človek má chuť žiť a zlepšuje sa jeho pracovná výkonnosť. Po ťažšej fyzickej alebo psychickej práci sa následkom konzumácie okamžite odstráni únava a zmiznú problémy s trávením a zároveň sa na dlhší čas odstránia všetky telesné slabosti. Jedna fľaška stojí jednu zlatku a 20 grajciarov, v prípade, pokiaľ si niekto objedná tri fľašky, tak sa nebudú účtovať baliace, a ani poštovné náklady.

Tomuto zázračnému nápoju pravdepodobne stačila táto jediná reklama, pretože žiadnu ďalšiu som už nezachytil a majiteľ cukrárne z Rimavskej Soboty Štefan Miskolczy mal asi plné ruky práce, aby  uspokojil všetkých klientov. Nie je známa ani doba,m dokedy sa dal tento sekt zakúpiť, v nápoji Coca-Cola sa výťažok z rastliny koka odstránil roku 1903, či sekt v Rimavskej Sobote ešte bol v obehu, tak zostane nezodpovedanou otázkou.

Autor: Vladimír Gondáš
Zdroj : GÖMÖR-KISHONT zo dňa 14.2.1886
Poďakovanie patrí knižnici Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote

 

 

Publikované 17. 8. 2017

 

 

 

Comments

9 komentáre/ov - “História Gemera: Kokaín v Rimavskej Sobote”

 1. Richardisko - 17. August 2017 21:04

  Krásny článok.
  Len by som dodal, že som potomok Milkoczyho. Svoje umenie prevádzkoval v dnešnej knižnici na námestí.
  Inak zaujímavé spojenie rodín Miskolczy-Bresztovszky-Okolicsányi. Vedel by som o tom vela vela písať…..

 2. MrUG - 20. August 2017 21:34

  Mohol by ste sa teda pozrieť, či sa nezachoval v rodine recept na tortu, ktorú pán Miskolczy vyhotovil na počesť župana Hámosa a aj dostala názov Hámos torta. Nešlo o jednorázový produkt, pretože táto torta sa ujala a bola v cukrárni aj ďalšie roky v ponuke… No pokiaľ by sme mali recept, tak by sme mali tortu, čo sa priamo viaže na históriu Gemer-Malohontu a myslím si, že by o to bol záujem !

 3. Richardisko - 20. August 2017 22:29

  Pán MrUG. Bohužial Vás musím sklamať ale nemám k dispozícií žiadne dokumenty. Na škodu. Vela vela som pátral po mojich predkoch a viac-menej mám len ústne informácie od starších obyvateloch mesta a samozrejme som prebádal archívy. Dokonca som bol aj v archíve v BB. s rodokmeňom som sa dostal až do roku 1393 do doby keď rodu Okolicsányiovcom pri Liptovskom Mikuláši daroval král pozemok na ktorom vybudovali dedinu Okoličné. Dnes je už súčasťou mesta LM.
  Táto rodina sa neskor rozvíjala aj do teritória Gemera. (Hrachovo, Šíd, Velký Blh, Uzovská Panica.) V tejto rodine v 19 storočí sa objavil polský vojak (šlachtic) Bresztovszký ktorý sa oženil s Okolicsányiovou (bola psychicky chorá). Bresztovszkého jediná dcéra Magdaléna sa vydala za romského huslistu Pavla a bola preto vydedená z rodiny. Potomkovia Bresztovszkých dodnes žijú v RS a taktiež na Floride v meste Winterpark. Bresztovský mal aj nemanželské dieťa s jednou slúžkou ktorá sa potom vydala za Miskolczyho. A tak dieťa (Štefan) dostalo priezvisko Miskolczy. Stal sa z neho jeden z najznámejších cukrárov a jeho recepty skutočne dodnes hladajú bádatelia. Miskolczyho brat sa dokonca stal biskupom.

 4. Richardisko - 20. August 2017 22:52

  Ešte mi napadlo, že Miskolczy mal dve deti Lajos a Margit. Lajos bol tiež cukrárom a istý čas posobil v Košiciach. Potom sa vrátil do RS avšak v roku 1945 bol vystahovaný do maďarska . Žil v meste Eger kde v roku 1951 zomrel.
  Dcéra Margit sa vydala cukrára Megay-ho ktorý bol učňom u jej otca. Vydala sa, odsťahovala sa s manželom do maďarska do mesta Miskolc a spolu splodili 5 detí. V miskolci sa stali velmi úspešnými cukrármi. Vynašli vela dobrých receptov ktoré neskor predávali aj pre firmy Pischinger, Milka, Lindt, Cailler, Schmidl, Suchard, Hartvig, Vogel, Sprungli,

 5. MrUG - 20. August 2017 23:53

  Sú to zaujímavé veci, čo píšete a asi by ste mal príbeh pána Miskolczyho podchytiť aby sa zachoval aj pre budúce generácie. Isté je, že jeho cukráreň prosperovala a na prelome 19 a 20 stočia bol v dnešnom ponímaní, sponzorom skoro všetkým významnejším udalostiam čo sa udiali v Rimavskej Sobote. V Gemer-Malohonte je to celkom slušne podchytené.

 6. Richardisko - 21. August 2017 13:57

  For Mr.UG,
  Zatial som všetky informácie zhromaždoval pre vlastnú potrebu aby som si vytvoril rodostrom. Sú to roky bádania. Možno raz napíšem všetko čo viem a dám k dispozícii múzeu alebo archívu RS. Hm…ale kým to všetko dám na papier na to asi možno potrvá aj rok. Ale hlavne fandím tým, ktorí majú rovnaké záujmy ako ja.
  RS už dávno nie je mestom takým akým bolo. Globalizácia, pretechnizácia, iné ludské hodnoty, morálka toto mesto zničili.
  Kde sú tie krásne časy keď sme sa ako deti divili ako je to možné že smetiar tak krásne píska? Všetci sme mysleli, že má v ústach píšťalku…hahaha. ale kominára ktorý tak velmi nápadne pripomínal Hitlera? Hahaha…… Alebo keď tehliarsky majster z Tomašovej Jozsef Horváth aj s koňom vošiel do Hotela Tatra a jeho koň pil šampanské z vedra? Hahaha….. Na mestskú záhradu kde bola živá hudba
  a to čaro večera nezabudnutelné…….Človek len s krásnou nostalgiou spomíná na tieto udalosti.

 7. koko62rs - 21. August 2017 18:18

  Józsi Horváth 3 pokolenia dozadu v rokoch 60-tích mal aj meno Lazi Józsi žil na terajšej ulici Tehlová . Teraz kde mal dom pri potoku je sušička húb. Oproti vo svahu bola teheľńa kde pracovala jeho celá rodina. Teraz pod svahom žijú jeho potomkovia, vnuci a pravnuci. P Horváth mal 2 synov ktorích som osobne poznal a boli veľmi dobrí muzikanti, Hrali v Tatre, Sultáne v Mestskej záhrade a skoro na každej svadbe vTomašovel.

 8. Richardisko - 22. August 2017 20:56

  For koko62rs
  Čiastočne máte dobré informácie. Rád by som ale upresnil:
  Lazi Józsi bol opravdu tehliarsky majster a tá ulica je pomenovaná podla toho Tehlová. Ibaže pán Horváth mal 6 detí, a to:
  Tibor – prezývaný Trujo, hral na base a okrem toho bol tipografom v tlačiarni v RS
  Attila- hral na klarinete a saxofóne (Slovkoncert, Pragokoncert)
  Kálmán – býval oproti Kongu
  Elena – (Ica)
  Bendža – žila v Miškolci
  Jolán – ???

 9. koko62rs - 23. August 2017 18:16

  Áno p Richardisko máte pravdu ja som generácia ich detí s ktorími sme chodili do školy.Títo dvaja muzikanti boli v popredí a preto ma napadli ich mená.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.