Názor: Župný úrad treba pozametať!

9. August 2017 · Autor: admin 

A to poriadne. Potvrdili mi to aj niektorí obyvatelia Banskej Bystrice, s ktorými som sa počas návštevy krajského mesta zhovárala. Podľa nich tam treba urobiť poriadok, najmä s rodinkárstvom. To v mnohých verejných inštitúciách nie je ojedinelým javom.

Žiaľ, tiež som sa aj v našom regióne stretla s tým, keď sa nevyberali zamestnanci podľa odbornosti a schopností, ale zavážili iné kritériá, vrátane politickej príslušnosti, známostí či nepotizmu. A v niektorých prípadoch stačilo aj to, aby daná uchádzačka otrčila šéfovi chechuľu a dostala flek. Možno som to teraz napísala dosť tvrdo, ale aj takéto veci sa stávajú a netreba si pred nimi zakrývať oči. A potom sa čudujeme, že niektoré úrady a inštitúcie nefungujú tak ako by mali, teda kompetentne, odborne, v prospech občanov.

Ďalším problémom, o ktorom hovorili niektorí obyvatelia Banskej Bystrice, je nedostatočné využívanie prostriedkov z eurofondov zo strany Úradu BBSK. Župa tak prišla o desiatky miliónov eur, ktoré mohla použiť na rekonštrukciu a modernizáciu vlastného majetku a zároveň tak mohla priniesť do kraja viac práce.

Osobne si však myslím, že dôležitá je aj podpora rovnomerného regionálneho rozvoja. Tá by mala byť zameraná na danosti, možnosti a potreby jednotlivých regiónov. Pozornosť by sa mala zacieliť na južné okresy kraja, kde by sa malo podporiť oživenie poľnohospodárstva, ako aj regionálne produkty. Veď naši predkovia sa v minulosti venovali tejto činnosti. A netreba opomenúť ani podporu cestovného ruchu, vrátane propagácie, na čo sa dajú využiť práve prostriedky z eurofondov. Veď tu máme množstvo historických a národných kultúrnych pamiatok, ale aj termálne, liečivé a minerálne pramene či jaskyne.

Banskobystričanom, s ktorými som sa zhovárala, som dala za pravdu. Tiež si myslím, že sú to veci, ktoré treba zmeniť. Ako novinárka sa roky venujem témam fungovania verejnej správy. Možno povedať, že vďaka kritickým článkom sa niektoré veci pohli, lenže v niektorých prípadoch to nestačí. Aj preto som sa rozhodla, že v jesenných voľbách zabojujem o kreslo župnej poslankyne.

Autor: Marta Kanalová
Prečítajte si aj článok:  Dosť bolo starých politikov!

 

 

Publikované 9. 8. 2017

 

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.