„Hudba nás stále baví,“ tvrdia bratia Matyinkovci, zakladatelia skupiny MADUAR, ktorá oslávila 31 rokov

7. August 2017 · Autor: admin 

V 90. rokoch valcovali hitparády v Čechách a na Slovensku, následne aj v Maďarsku. Stali sa Skupinou roka, získali Platinové aj Zlaté platne a zbierali jedno ocenenie za druhým s hitmi ako Do It, Mystic Party, La Chita a samozrejme Hafanana, ktorú dokonca v roku 2006 vydali v upravenej verzii až v 94 krajinách sveta. Ich cesta však začala oveľa skôr.

V auguste 1986 si traja chlapci v Rimavskej Sobote povedali, že založia kapelu. A osem rokov im trvalo, kým sa z malého mesta na juhu Slovenska stali česko-slovenskými hviezdami.

Ako prezradil Juraj Matyinko z Maduaru, ktorý spolu s bratom Ladislavom kapelu zakladali: “Keby mi niekto v tom čase, keď som ako 11-ročný prišiel s myšlienkou založiť skupinu, povedal, že o 31 rokov bude ešte stále funkčná a za ten čas dosiahne všetko to, čo dosiahla, nebol by som tomu veril. Maduar sa však stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Aj keď už máme každý svoju rodinu a aj svoje pracovné aktivity, stále nás to ťahá k tomu, aby sme robili s muzikou. Navyše máme to šťastie, že jedna generácia na našej hudbe odrástla, takže je o nás ešte stále dostatočný záujem, hoci už roky nie sme v médiách. Vďaka tomu môžeme naďalej koncertovať a venovať sa tomu, čo nás baví.

Aj keby sa zdalo, že bratskej dvojici by stačilo oprašovať staré hity z 90. rokov, opak je pravdou. Od roku 2007 priebežne tvoria nové skladby, z ktorých mnohé zaznamenali nemalé úspechy. Či už je to singel Saturday Party Time, ktorý vydali vo viacerých krajinách sveta a jeho klip má už niekoľko miliónov videní na YouTube alebo slovenská balada Náš čas, ktorú fanúšikovia považujú za jednu z najkrajších skladieb Maduaru vôbec. V minulom roku pripravili aj tanečný singel Can U Feel It v spolupráci s Ivannou Bagovou, víťazkou Hlasu Česko Slovenska a aktuálne vydali spolu s českou formáciou Holki skladbu Pohodový song, ku ktorej natočili príjemný rodinný videoklip.

A ako spomínajú na svoje prelomové obdobie, nám porozprával Ladislav: “Na jednej strane sa nám podarilo splniť náš detský sen a po 8 rokoch uspieť v Čechách a na Slovensku spôsobom, ktorý z nás pre jednu generáciu spravil kultovú kapelu. Po roku 89 sme boli prvou skupinou s anglicky spievanou tvorbou, o ktorej si zo začiatku mnohí mysleli, že je zahraničná. Na druhej strane nám ten sen takmer zničili naši blízki spolupracovníci, ktorých sme pozvali do kapely a dali im priestor. Erik Aresta bez nášho vedomia rozbehol komunikáciu s našim vtedajším vydavateľstvom s jediným cieľom, vyradiť zakladajúcu trojicu členov zo skupiny a zmeniť Maduar na duo.

A tak sa stalo, že do médií išli single prezentujúce len Erika s Barbarou, čomu zodpovedali aj prvé 2 videoklipy, a oni dvaja boli v promo výstupoch prezentovaní ako lídry kapely. Poza náš chrbát nahrali nový singel I’m Free a dokonca chodili vystupovať vo dvojici ako Maduar, bez toho, aby sme o tom vedeli. Keď sme to zistili a začali to riešiť, už bolo pozde. Ani sme sa nenazdali a zostali sme bez speváčky, bez vydavateľstva a takmer aj bez sponzora a značky Maduar, ktorú sa Erik snažil získať s cieľom, aby sme po ich odchode nemohli pokračovať.

Bolo to veľmi nekorektné od niekoho, koho sme roky považovali za svojho priateľa. Neboli sme na niečo také pripravení. Našťastie sme to zvládli a v konečnom dôsledku nás to posilnilo a dodalo nám to vieru vo vlastné sily. Hneď prvý singel po ich odchode s názvom Mystic Party bol Platinový a ďalší s názvom Space zase Zlatý, spolu aj s rovnomenným albumom. Nehovoriac o našom treťom albume, kde sme mali Hafananu – náš najúspešnejší singel vôbec. Takže všetko zlé je asi aj na niečo dobré.

Dopĺňa ho Juraj: “Viem, že v zostave z roku 1994, ktorú mnohí označujú ako tzv. “pôvodný” Maduar, hoci to z historického hľadiska nesedí, keďže Erik s Barbarou neboli pôvodnými členmi kapely, by nás fanúšikovia ešte radi videli, ale bohužiaľ to reálne nie je možné. Skúsili sme to pred časom, keď sme sa obidvoch rozhodli pozvať na naše turné. Barbara odmietla, Erik pozvanie prijal.

Ako hosť sa však zachoval opäť nekorektne. Už po prvých koncertoch začal poza náš chrbát “lámať” našu dlhoročnú speváčku na spoluprácu. Teraz s ňou hosťuje na podujatiach zameraných na 90. roky – avšak s repertoárom Maduaru a MC Erika a Barbary, čo je vlastne podvod na fanúšikoch. Takže nevieme ako Barbara, ale my zvažujeme v tomto smere právne kroky, pretože nás to ako interpreta poškodzuje a už nás nebaví sa pozerať, ako sa vždy na niečom alebo niekom priživuje. Navyše zneužíva aj agentúru, ktorá tieto podujatia organizuje a zároveň ho zastupuje, na to, aby nám na týchto akciách nebolo umožnené vystúpiť, čo je nielen voči nám, ale hlavne voči návštevníkom týchto koncertov absolútne neférové.

Ale tak aj o tom je život a každý nech si vyberie svoju cestu, ktorou chce kráčať. My sa aktuálne tešíme, že môžeme ešte aj po rokoch stále koncertovať a pripravovať nové veci. To nás napĺňa a z toho máme radosť.”

V súčasnosti pripravujú členovia kapely viacero noviniek. Okrem nového dvojalbumu s pracovným názvom RETRO PARTY chystajú aj nový singel Party In Da House a do konca roka plánujú ešte vydanie slovenskej balady Niekto sa nájde.

Samozrejme ich čaká aj množstvo vystúpení, momentálne sú to predovšetkým podujatia zamerané na Retro alebo Oldies, ku ktorým chcú pripojiť aj vlastné koncertné turné.

Zdroj: M&M Brothers Team

 

Publikované 7. 8. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.