Počas horúčav sa chladia aj ulice

1. August 2017 · Autor: admin 

Výdavky miest a obcí reagujú aj na počasie. Tuhé zimy zvyšujú výdavky na zimnú údržbu ciest, chodníkov i verejných priestranstiev, ale aj na vykurovanie verejných budov. Tropické teploty počas leta pre zmenu zvyšujú výdavky napríklad na kropenie ciest, znižovanie prašnosti a zvlhčovanie vzduchu.

S tropickými horúčavami súvisí aj to, že samosprávy popri prevádzke pitných fontán, ktoré sú príjemným osviežením ľudí, a klasických fontán, ktoré ionizujú vzduch, nasadzujú do ulíc kropiace vozidlá, ktoré znižujú prašnosť a zvlhčujú vzduch. Pozornosť sústreďujú aj na zavlažovanie parkov a kvetinových záhonov, pričom postupne sa na verejných priestranstvách osádzajú aj rozprašovače vody.

Samosprávy na letné horúčavy reagujú zvyšovaním pitného režimu pre seniorov vo svojich sociálnych zariadeniach, zvyšujú monitoring kontroly obecných lesov z dôvodu rizika požiarov. Okrem toho upravujú aj úradné hodiny, keď vo vzťahu k zamestnancom mestských a obecných úradov sledujú povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo Zákonníka práce.

Počasie má preto svoj podiel na výdavkoch samospráv počas extrémov, či už v zimnom období, alebo tak ako teraz, v priebehu tropických letných dní.

Zdroj: Michal Kaliňák, hovorca ZMOS a tajomník Rady expertov

 

Publikované 1. 8. 2017

 

Comments

Jeden komentár - “Počas horúčav sa chladia aj ulice”

  1. adminisrator - 5. August 2017 5:19

    Keby ešte zapli fontánu pri Kauflande, či tá sa môže pustiť iba na dni mesta?

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.