Fiľakovská samospráva buduje chodníky

1. August 2017 · Autor: admin 

Mesto Fiľakovo sa rozhodlo pustiť do rozsiahleho budovania chodníkov. Už niekoľko týždňov tak v rôznych častiach mesta prebiehajú stavebné práce, ktoré by predbežne mali pokračovať aj v budúcom roku. Samospráva do projektu investovala 126-tisíc eur.

„Chodníky v úplnom historickom centre budú vydláždené čadičovými kockami, ktoré boli pre Fiľakovo v minulosti typické. V širšom centre vzniknú chodníky so zámkovou dlažbou. V odľahlejších častiach mesta a na sídliskách ostaneme pri typických betónových prípadne betónovo-asfaltových povrchoch,“ vysvetlil primátor Attila Agócs.

Študenti vyrábajú erby mesta

Mesto nedávno dokončilo 120 metrov dlhý chodník od Podhradskej ulice až po predajňu Orange. Starý betónový povrch nahradili malé čadičové kocky.

„Obnovovať budeme aj zelený pás popri chodníku, nakoľko kríky boli zničené. Predbežne sme rozhodli, že okrem klasickej zelene pribudnú aj štyri väčšie stromy uložené v kovových kontajneroch, na ktoré študenti miestnej odbornej školy vyrábajú kovové erby mesta. Drevené boxy sa nám neosvedčili, keďže neboli také trvácne,“ skonštatoval primátor.

Problémové gaštany

V týchto dňoch sa dokončuje približne 310-metrový chodník pri Bille, ktorý bude viesť až k predajni Lidl. Vydláždený bude zámkovou dlažbou. „Pri panelákoch neďaleko Lidla sú staré gaštany, o ktorých osude musíme rozhodnúť. Patria neodmysliteľne ku koloritu mesta, avšak sú vo veľmi zlom stave. Pred niekoľkými týždňami sa z jedného gaštanu odlomil mohutný konár a zrútil sa neďaleko autobusovej zastávky priamo na priechod pre chodcov. Bolo šťastie, že nikoho nezranil.“

Oddelenie výstavby vytvorí vizualizáciu tohto miesta bez gaštanov a s novou zeleňou. Ak sa domácim bude páčiť, posledný úsek chodníka na Biskupickej ulici bude mesto riešiť komplexne v budúcom roku.

Komplikovaná stavba

Nová komunikácia pribudne aj na Mlynskej ulici. Plocha pod chodníkom v tejto lokalite patrila župe, od ktorej ju mesto odkúpilo za necelých 4-tisíc eur. „Pôjde o komplikovanú, vyše 500-metrovú stavbu s opornými múrmi a zábradlím. Na rozdiel od predchádzajúcich chodníkov ho preto nebudú stavať pracovníci Verejnoprospešných služieb mesta. Vyhlásili sme verejnú súťaž na dodávateľa stavby. Predbežne by mal byť hotový do konca októbra.“

Projekt ešte vlani odštartovala rekonštrukcia Ulice Švermovej v podhradí. Tá patrila medzi staré a zablatené ulice, kde sú koncentrované marginalizované rómske komunity. Mesto v tejto lokalite vystavalo nové obrubníky a vybudovalo pevnú štrkovú plochu. „Nie je to definitívne riešenie, ale kým nemáme natiahnutý vodovod a kanalizáciu, nemôžeme ulicu pokrývať asfaltom. Nemali by sme ani kam odvádzať vodu,“ uzavrel Agócs.

Zdroj: Kancelária primátora mesta Fiľakovo

 

Publikované 1. 8. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.