Dystopická fikcia: Mesto opíc (a ubúdajúce zdroje)

3. Júl 2017 · Autor: admin 

Na vzdialenej podivuhodnej planéte sú korunou tvorstva opice. Na juhu im vládne prefíkaný škvrnitý šimpanz. Tomu pri zotročovaní iných primátov asistuje zopár makakov hnedonosích. Do tigrej klietky tam však, okrem „primitívnych“ ľudí, zatvárajú aj takmer vyhynutý druh smelých ale škriekajúcich paviánov. A tomu celému južnému opičiemu spoločenstvu sa pasívne prizerá črieda lenivých lemurov.

Planéta opíc však bude ako-tak usporiadane fungovať až do dní, kým rapídne nepoklesne počet ľudí na juhu. Ľudia, ktorým sa hovoria Otroci, sú prenasledovaní a ich samičky prestavajú rodiť. Starší ľudia ale už aj opice umierajú od nedostatku solídnej stravy i hniezd. Niektorým ľuďom sa predsa len podarí utiecť do susedných zón. V jednej z nich- na západe vládnu čierne gorily. V druhej- severnej zelenkasté orangutany. V tretej- východnej zas červené letuchy. Najmä v tej čiernej je nedostatok otrokov, a tak ich opice radi zamestnávajú na tie najťažšie práce.

V južnej zóne vládne diktátorskou rukou šimpanz Škvrňák. To meno dostal preto, lebo do každej pochybnej akcie štátu či jeho nohsledov bol a je osobne zapojený. Pritom pravidelne mení farby svojej diktátorskej uniformy, a tak sa chce zapáčiť čoraz mladším samiciam vo svojom okolí. Vo vladárskom paláci sa striedajú pestrofarebné a sporo odeté samičky, ako na bežiacom páse. Samotný diktátor vydáva jedno hlúpejšie nariadenie od druhého, pričom nevidí úpadok svojej ríše. Molestuje už nielen svojich ľudských poddaných ale aj samotné opice. Vypožičiava si veľké peniaze od susedných vladárov na stavby megalomanských palácov a udržiavanie svojich milostných hrátok. Čo však jeho otroci musia tvrdo odpracovávať aj po niekoľko nasledujúcich generácií…

Jedného dňa však vypukne rebélia v kruhu doteraz jemu oddaných makakov. Tí si začínajú uvedomovať, že je čoraz menej bohatstva na rozdelenie a už chýba veľa pracovitých otrokov. Darmo im vladár sľubuje, že im postaví zlaté teľa uprostred nádvoria. Avšak i podriemkavajúce lemury chápu, že z teľaťa sa nedá nažrať a začnú silno reptať. Šimpanz sa však vyhovára na škriekajúcich paviánov, ktorí sa vraj spojili z východnými červenými letuchami, ba dokonca aj z čiernymi západnými gorilami. A tí mu nechcú dodať nových otrokov a nevyhnutné banánové šupky. Pritom však pravda je taká, že Škvrňák sa už dávno spojil so zelenkastými orangutanmi na severe a po letných suchách chcú prevziať moc vo všetkých bohatých zónach opičej planéty.

Boj o moc sa začína vyostrovať aj v samotnom paláci. Tam makaki s hnedými nosmi začínajú brojiť proti preferovaným šimpanzom, a preto sa spájajú s nikdy-nič nechápajúcimi lemurmi. Dokonca oslovujú aj posledný pár paviánov, aby zvrhli nenávideného vládcu. Ľudia- otroci z mocenského boja opíc nič nechápu a popri svojej každodennej lopote sa ani nezaujímajú o mocenské hry. Cítia však, že je to zo dňa na deň horšie…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 3. 7. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.