Týždeň kontroly psov

15. Jún 2017 · Autor: admin 

V týždni od 12. do 18. júna 2017 prebieha v Rimavskej Sobote Týždeň kontroly psov. Akcia, ktorú organizuje Komisia ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality pri MsZ v spolupráci  s mestskou políciou, je zameraná na kontrolu evidencie psov a dodržiavania VZN o chove psov zo strany majiteľov domácich miláčikov.

V prvých dňoch príslušníci MsP za prítomnosti členov komisie nezistili závažné porušenie VZN mesta týkajúce sa chovu a držby psov. Väčšina psov bola na vôdzke a v pokoji boli venčené svojimi majiteľmi alebo príbuznými osobami z domácnosti. Zato iný neželaný jav sa začína objavovať v súvislosti s evidenciou a  platením dane za psov. Niektoré sú prihlásené v okolitých obciach, dokonca v stredu sme objavili psa, ktorý je na striedačku v Brezničke alebo u nás v meste. Ako však príslušný zákon i VZN mesta uvádzajú, tak pes, ktorý je prihlásený v jednej obci a je za neho dokázateľne vyplatený poplatok (overuje sa evidenčná známka či preukaz psa alebo postačuje aj potvrdenka o zaplatení dane), tak v druhej sa už zaňho neplatí daň. A pritom niektoré obce majú zreteľne nižšie sadzby dane…  A tak sme sa ani nečudovali, keď niektoré psy mali preukazy či známky evidované v iných obciach alebo i v mestských častiach nášho mesta.

Je preto na zváženie, či by samospráva nemala znížiť sadzbu dane za psa v bytoch, pretože mnohí Soboťania si v súlade so zákonom radšej zaplatia psa, napr. u svojich rodičov v rodinnom dome alebo u starých rodičov niekde na dedine! Pes sa stal za ostatné roky súčasťou zdravého životného štýlu, ale keďže najmä pracujúci a dôchodcovia platia dane, je otázne koľkí nezamestnaní za miláčikov v bytoch platia. A tak nášmu mestu unikajú finančné prostriedky a naopak obce sú rady, ak im pritečú peniažky navyše. Okrem toho, je potrebné zvážiť aj to, čo mesto poskytuje psíkom …

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 15. 6. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.