Poslanci strany Sloboda a solidarita diskutovali s občanmi a podnikateľmi v Rimavskej Sobote

18. Máj 2017 · Autor: admin 

Zlepšenie podnikateľského prostredia i problém korupcie v našom štáte- to boli témy, ktorým sa na stretnutí s podnikateľmi a občanmi nášho regiónu venovali podpredsedníčka politickej strany Sloboda a solidarita (SaS) Jana Kiššová a poslanci NR SR Jozef Rajtár a Miroslav Ivan. Všetci traja sa zaoberajú ekonomickými témami a s ľuďmi po Slovensku diskutujú o riešeniach dobrých pre zamestnávateľov, aj ich zamestnancov – tak, aby sa životná úroveň ľudí zvyšovala a zlepšenia boli trvácne. Stretnutie prebehlo v pondelok, 15. mája v Rimavskej Sobote a nieslo sa v duchu myšlienky: Spravme Slovensko lepším.

Ako uviedla v úvode stretnutia podpredsedníčka strany a poslankyňa NR SR Jana Kiššová, SaS ako opozičná strana už na prvej schôdzi v parlamente predložila 40 opatrení pre podnikateľov na zlepšenie ich činnosti, ktoré neprešli. Pozitívne však je, že niektoré z nich si vládna koalícia osvojila a začne v tomto smere podnikať patričné kroky. Ďalej Kiššová poznamenala, že agenda SaS sa mieni zamerať aj na špecifické oblasti podnikania, vrátanie stavebníctva, cestovného ruchu a poľnohospodárstva. Poslanec Jozef Rajtár, tímlíder pre Štíhly štát, sa vo svojom úvodnom prejave dotkol kauzy Baštrnák. V súvislosti s DPH uviedol, že je potrebná zmena systému, pretože ten súčasný je živnou pôdou pre podvody. Jeho poslanecký kolega Miroslav Ivan, tímlíder pre Dopravu a stavebníctvo, sa venoval predraženej výstavbe diaľnic. Podotkol, že sa nevenuje dostatočná pozornosť iným infraštruktúram, akými sú cesty prvej triedy, pričom mnohé z nich sú v havarijnom stave.

Diskusia zo strany podnikateľov a občanov nášho regiónu bola podnetná. Mnohých z nich zaujímalo, ako mieni SaS riešiť dlhoročný, bradatý problém s vysokou nezamestnanosťou na Gemeri-Malohonte. Pritom mnohé vlády sľubovali vybudovanie infraštruktúry, čo by uľahčilo príchod investorov, lenže vždy ostalo len pri sľuboch. Región sa tak dostáva do začarovaného kruhu, pretože, ak nie je infraštruktúra, nepríde investor, následne odchádza kvalitná pracovná sila, ktorá sa nevie doma uplatniť a ostávajú tu len dôchodcovia a mnoho neprispôsobivých občanov, bezzásluhovo poberajúcich sociálne dávky. Tí, ktorí pracujú v súkromnom sektore, majú často minimálne mzdy, čo je neadekvátne ohodnotenie ich výkonov. V štátnej a verejnej správe sa uplatnia najmä tí, ktorí „majú správne politické tričko“.  A tak niet divu, že z regiónu neustále odchádza za prácou inde množstvo kvalitnej pracovnej sily.

Z radov diskutujúcich sa objavil dokonca názor, že tento scenár postupného vyľudňovania regiónu je cieleným a účelovým.  Ďalší z diskutujúcich poznamenal, že dlhodobé neriešenie problémov štandardnými politickými stranami má za následok, že tu silnejú extrémistické hlasy. Objavili sa aj názory, že pomôcť by mohla pozitívna diskriminácia regiónu, podpora tunajších podnikateľov, ale aj to, keby sem vláda doniesla inštitúcie alebo školy, čo by prispelo k zníženiu nezamestnanosti. „Lenže, zase by v nich pracovali iba vyvolení,“ ako to zaznelo v zákulisí.

Zástupcovia SaS uviedli, že nemajú vo svojej agende osobitné riešenie zaostalých okresov. Podľa nich by v prvom rade pomohlo vybudovanie infraštruktúry a celoplošné zníženie daní a odvodov, aby mohla zlacnieť pracovná sila. Dôležité je aj zjednodušenie podnikania, pretože súčasná byrokracia bráni mnohým ľuďom podnikať.

V závere stretnutia predstavitelia SaS vyzvali záujemcov, že sa môžu podieľať na spolupráci s ich politickou stranou. Privítajú ich podnety, názory, s ktorými sa môžu aktívne kontaktovať aj na ich poslancov. Pre občanov, ktorí sa z rôznych dôvodov nechcú angažovať vo verejnom živote akom členovia politickej strany, ale chcú aktívne ovplyvňovať smerovanie Slovenska a pomôcť tvoriť zákony, pripravili formu spolupráce s názvom Priateľ slobody. Viac informácií nájdete na  http://www.strana-sas.sk/priatel-slobody/298

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 17. 5. 2017

Comments

4 komentáre/ov - “Poslanci strany Sloboda a solidarita diskutovali s občanmi a podnikateľmi v Rimavskej Sobote”

 1. c - 19. Máj 2017 13:03

  A o čom sa bavili? O homošoch..o lesbách..alebo o trávićke? Alebo o tom ako vehementne bojkotovali referendum o rodine a za zdravý normálny rozum? Alebo sa ukazovali v tričkách čo si trafený Sulík obliekol po referende na seba? Rozdal ho aj našim “”podnikateľom”"..?

 2. alterna - 20. Máj 2017 21:35

  Sú to liberáli ty idiot. Nie každý zostal mentálne v 20. storočí. O tom aké témy riešili sa dočítaš v článku. Je ale jasné, že s pochopením budeš mať problém.

 3. c - 23. Máj 2017 11:29

  Hmmm :-)
  Takže liberál to je ten čo nadáva ľuďom … si sa ukázal v prvaom svetle obahajcu liberálov..Ten čo tvrdí ,že správať sa normálne je už prežitok 20 storočia…
  Smiešne :-)

 4. PRISRO - 23. Máj 2017 22:54

  Májový Jóžista komentoval neimplementovateľné, to jest súlúpežníctvo. Všetci diváci aj korepetítori sa bavili. Kapitál je agresívny tak že nehrajme sa so skutočnosťou. Mentalita je s mentalitkou v súvise. Vyberte si drahí priatelia čo sa dá, kým to bude povolené mentormi našej doby.
  Váš Fedor Klamárik

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.