Fiľakovská samospráva zamestná ľudí cez projekty rezortu práce

12. Máj 2017 · Autor: admin 

Dovedna 36 ľudí zamestná samospráva Fiľakova cez projekty rezortu práce. Mesto zareagovalo na výzvu určenú pre najmenej rozvinuté okresy, ktorej cieľom je uplatnenie dlhodobo nezamestnaných na trhu práce. Ako informoval primátor Fiľakova Attila Agócs, spomedzi uchádzačov vybrali tých, s ktorými má mesto pozitívne skúsenosti a na trhu práce by len ťažko našli uplatnenie.

„Je veľa takých, ktorí stratili pracovné návyky alebo zo zdravotných či iných dôvodov nemôžu pracovať na tri zmeny v závode. Týmto ľuďom sme vedeli cez výzvu pomôcť,“ povedal Agócs. „Väčšina z nich má nad 50 rokov a na trhu práce sa nevedia uplatniť,“ doplnila Andrea Mágyelová, prednostka MsÚ vo Fiľakove.

Práca v mestských inštitúciách i v uliciach

Mesto prijalo 35 nových zamestnancov cez operačný program Ľudské zdroje – národný projekt Cesta na trh práce. Šestnásť z nich bude pracovať pod mestským úradom – 11 budú udržiavať a čistiť verejné priestranstvá, 2 budú pracovať na údržbe športového areálu a 3 vypomôžu na mestskom úrade. Niektorí z nich budú vykonávať aj práce, na ktoré mesto doteraz nemalo kapacity. „Ide napríklad o čistenie korýt potokov, ktoré je dôležité v rámci protipovodňových opatrení. Kým nemáme peniaze na komplexnejšie riešenie, musíme sa snažiť aspoň takto,“ vysvetlil primátor.

Ďalších 19 zamestnancov si nájde miesto v mestských inštitúciách. Zamestnaní budú na 1 rok, väčšina z nich na plný úväzok. „Mesto bude projekt spolufinancovať 5 percentami. Novým zamestnancom uhradí aj stravné lístky a všetky náležitosti, ktoré mu ako zamestnávateľovi prináležia zo zákona,“ konkretizovala Mágyelová.

Práca pre čo najviac ľudí

Posledný 36. zamestnanec je prijatý cez program Úspešne na trhu práce. Úrad práce mu bude jeden rok hradiť 80 percent mzdy. Samospráva sa zaviazala udržať toto pracovné miesto na vlastné náklady ďalší polrok. „Snažíme sa využívať všetky prostriedky na to, aby sme vedeli poskytnúť prácu čo najviac ľuďom. Sme radi, že sa nám to opäť podarilo,“ povedala prednostka.

Podobný projekt využilo Fiľakovo aj vlani. Podľa primátora sa dotyční potom dokázali uplatniť na trhu práce. „Môžeme skonštatovať, že tento nástroj ministerstva práce teda do istej miery naozaj funguje,“ uzavrel Agócs.

Zdroj: Kancelária primátora mesta Fiľakovo

 

Publikované 12. 5. 2017

Comments

Jeden komentár - “Fiľakovská samospráva zamestná ľudí cez projekty rezortu práce”

  1. adminisrator - 15. Máj 2017 13:20

    Človek by si myslel , že u nás v Rimavskej Sobote , ani nemáme potrebu riešiť to podobne. Radšej posielame lopatu , ako by sme si zamietli pred vlastným prahom.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.