Fejtón: Inčučuna strít, Vinetuov park

2. Máj 2017 · Autor: admin 

V Sobadke, v indiánskej osade Papačov, sa rozhodli, že nové chodníčky medzi vigvamami pomenujú po svojich slávnych náčelníkoch, resp. známych skvou (čítaj: nevesty) vo večných loviskách. A tak poverili radu starších, aby urobila pokec medzi mladými bojovníkmi a skvouvkami pri táborových kotlíkoch. Tí svoje poverenie zobrali od piky…

A tak sa pri fajčení marihametu dozvedeli od mladých bojovníkov, že oni by, veru, uprednostnili názov hlavnej ulice Sobadky po ich prvom náčelníkovi In-čučunovi. A tak na koži bizóna naškrabali prvý názov In-čuču-na strít. Naopak, keď obišli guľáš variace postaršie skvou pri táborovom ohni, tie najviac upozorňovali na bezmenný park v centre Sobadky. Navrhli názov Vi-net-uov park, a tak sa na kožu dostal aj druhý vryp.

Lenže, mladšie už Vinetua ani vystáť nemohli, lebo on, ohŕdač papačských žien, si chcel zobrať za skvou tú vreteničiu Ri-baňu z komančského kmeňa! Takže na kožu sa dostal aj tretí vryp: Olče-trhanský chodníček.

Lebo veru, on už je vdovec, keďže jeho Šo-či je už u Manitua, a tak majú ešte aj ony šancu… Potom však začali protestovať susední Komanči, že aj oni majú právo hlasovať o chodníčkoch.

Lebo vraj, aj oni majú medzi ženami Papačov svoje unesené skvouvky. A tak sa na bizóní chrbát dostal aj ich mladý náčelník: Ta-šunka evenjú. Ten síce teraz bojuje za farby šunkárskych bielych tvárí, ale dostal dôležitú bojovú úlohu- oslobodiť komančské krásavice z papačského zajatia.

Nakoniec rada starších prijala všetky návrhy z bizónieho pergamenu a dnes v pokoji všetkých visia názvy slávnych „rudokožcov“ na rohu štvrtí vigvamov.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 2. 5. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.