Mlátenie prázdnej slamy, alebo diskusia o ničom?

19. Apríl 2017 · Autor: admin 

Skôr to prvé. Pretože diskusia o informatívnej správe o plnení uznesenia Vlády SR z vlaňajška síce v okrese nič nevyriešila (ani nevyrieši), ale zato dostali nádejní kandidáti priestor na predčasnú volebnú kampaň v novembrových voľbách do BBSK. A ten aj náležite využili, keďže ich politická mláťačka v zasadačke Župného domu vrčala vyše hodiny. A to i bez prítomnosti pozvaného prednostu Okresného úradu v Rimavskej Sobote…

Pritom Mgr.Csaba Csízi, prednosta OkÚ v Rimavskej Sobote bol už pozvaný druhýkrát k bodu Ústna informatívna správa o plnení uznesenia Vlády SR č.254/2016 zo dňa 24.júna 2016. Ale zrejme mu neodkladné záležitosti neumožnili prísť a čeliť vlne kritiky protivládnych politikov. Možno ani jeho prítomnosť by mnohé z problémov nášho regiónu nevyriešila, ale aspoň ostrie antivládnych prejavov by bolo možno tupšie. Ale ako správne poznamenali viacerí poslanci (Urban, Cziprusz, Bán, Sojka), Akčný plán rozvoja nášho okresu je vlastne nič nehovoriaci dokument bez konkrétnych rozvojových impulzov. Navyše niektorí (Cziprusz, primátor) tvrdili, že jedine postavenie rýchlostnej komunikácie R2 je skutočným a konkrétnym rozvojovým projektom. Tú však hociktorá vláda odkladá na neurčito…

Kroky vlády obhajoval iba predseda Smer-SD Ivan Hazucha, ktorý síce pripustil, že akčný plán nie je príliš konkrétny, avšak podľa jeho slov je schválené len to, čo sme sami predložili. A tak slabý akčný plán je aj naša vizitka (pozn.- nášho regiónu a jeho predstaviteľov) a okrem toho, žiadna doterajšia vláda okresu a mestu výrazne nepomohla! Podľa Hazuchu je však tento plán prvým výrazným pokusom o komunikáciu s vládou a podľa neho, iba táto vláda sa snažila pomôcť.

Primátor naopak tvrdil, že jednotlivé vlády RF si robia z Gemeru-Malohontu a aj z Novohradu „dobrý deň“ keďže podľa neho všetky doterajšie uznesenia vlády o R2 (do 31.12.2012) -tá ostatná, napr. z Tisovca v roku 2007- sú nesplnené. A bizarné úlohy v akčnom pláne (kotolne, pošta v Hnúšti, prístrešky pri železničnej trati) sú všetkým občanom iba na smiech. Potom vysypal štatistické údaje o odchode mladých zo Slovenska a o údajne 1,5 milióna ľudí v exekúcii. V istom momente však jasne pomenoval problémy na Slovensku Korupcia a stranícke dohadzovanie biznisu… Mnohí poslanci MsZ však v tomto momente spozorneli a len pritakávali so slovami Veru, ani Rimavská Sobota a samospráva nie je výnimkou!

V predvolebnej kortešačke však toto privodilo nebadaný obrat, pretože mnohí z prítomných súhlasili s tvrdením Hazuchu, že to je hlbší problém a R2-ka sama, a ani naše rečnenie to nenapraví. Je to iba slabá výhovorka na našu stagnáciu, pretože kedysi okres prosperoval aj bez R dvojky. Zároveň upozornil na aktuálny a akútny problém slovenskej spoločnosti Chudobní sú pracujúci, ale nikdy nepracujúci majú plné vozíky nákupov v obchodnom reťazci…

Podľa poslanca T.Slivu tento plán síce nie je postačujúci pre rozvoj okresu, ale je príležitosťou pre politické subjekty. Toto presne trafil, ale je potrebné dodať: Iba pred voľbami! A tie sa znova blížia… Naviac, podľa poslanca existuje jednorazová pomoc pre niektoré obce (Radnovce, Hostice, R.Seč). Áno, pán poslanec, ale to nie je systémový prístup vlády k zaostalým regiónom!

Nakoniec prichádza s objavom (ktorý mal zaznieť hneď na začiatku bodu) poslanec Z.Bán: Túto otázku v rámci mestskej samosprávy nevyriešime, bude treba hĺbkový rozbor (aut.-možno aj hĺbkový návrh mapy riešení!) lebo RS má potenciál (historický- určite) na zastavenie úpadku, ktorý je pravdepodobne plánovaný a úmyselný. Nuž, čo k tomu? Snáď nehovorí poslanec o vlastizrade hociktorej ponovembrovej vlády? A hneď dodáva ďalšie „objavné“: Musíme zlepšiť podmienky pre podnikateľskú činnosť. Tu čiastočne súhlasíme: Miestne dane za nehnuteľnosti, alebo poplatky za smeti či psa sú v RS naozaj neprimerané degradácii mesta a podnikateľskej činnosti. Daňové úľavy a zníženie odvodov dokáže riešiť iba vláda.

Poslanec J.Sojka upozorňuje na míting v Bratislave proti korupcii a zároveň potvrdzuje známy fakt tendencie úpadku nášho regiónu  a v tejto súvislosti upozorňuje na ústredný motív problémov Slovenska: Korupcia, nepotizmus a neochota riešiť RS a juh Slovenska. A v štáte, kde vyhrávajú oligarchovia, spravodlivosť prehráva, tak sa neriešia skutočné problémy občanov. Zároveň položí i otázku do pléna: Aký apel vláde dáme my? Či zostaneme navždy zabudnutá krajina?

V závere predvolebných príhovorov symptomaticky klincuje samotný primátor: Ak parlament vie zrušiť amnestie, tak môže zrušiť zákon o privatizovaní strategických podnikov… (pozn. aut.: Zrejme má na mysli znárodnenie a´la Február 1949). Ale zato triezvo dodáva o opätovnom pozvaní prednostu okresného úradu na nasledujúce rokovanie MsZ, aby sme spoločne pripravili Memorandum pre vládu na zastavenie úpadku regiónu.

Po vyše hodinovom mlátení prázdnej slamy, predseda návrhovej komisie E.Klaubert stojí pred dilemou, čo vlastne dať do uznesenia…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 19. 4. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.