Poznámka: Po mne potopa?

16. Apríl 2017 · Autor: admin 

Nie je tomu tak dávno, keď súčasný primátor mesta Rimavská Sobota kritizoval svojho predchodcu za to, že na investičné činnosti sa neustále berú úvery. Je síce pravdou, že v minulom volebnom období sa snažil znižovať úverovú zaťaženosť mesta, ale teraz je stav iný. Samospráva neustále berie nové úvery, čím zaťažuje budúce generácie našich detí a možno aj vnukov.

Ako je známe, v utorok má zasadnúť poslanecký zbor. Jedným z bodov programu rokovania je aj návrh na realizáciu a financovanie obnovy povrchu miestnych komunikácií v tomto roku. Zámerom samosprávy je vyasfaltovať 24 ulíc. V návrhu sa uvádza, že celková odhadovaná potreba finančných prostriedkov predstavuje 584 959 eur. Lenže, táto suma bude upresnená po vykonaní verejného obstarávania na predmet zákazky, takže je pravdepodobné, že sa bude zvyšovať.

Odkiaľ chce magistrát na túto investíciu vziať peniaze? Chce si znova požičať od banky tak ako predtým na asfaltovanie, a to na desať rokov. Ak poslanci odklepnú ďalší úver vo výške 800 tisíc eur, úverová zaťaženosť mesta by sa zvýšila z 28,56% na 34, 27%. Asfaltovať síce treba, ale osobne si nemyslím, že zakaždým z úverov.

Naopak, mesto by si malo utiahnuť opasky tam, kde je to možné, napr. prebujnený aparát úradníkov, mestské noviny zadarmo, o ktoré ľudia aj tak veľmi nemajú záujem, zbytočná podpora súkromnej televízie, financovanie profesionálnej druhej ligy, zbytočná funkcia plateného viceprimátora mesta, ktorý odsáva nemálo peňazí daňových poplatníkov (súčasný primátor za to svojho predchodcu kritizoval, a pritom robí to isté) skryté náklady technických služieb mesta, ako aj duplicitná kultúra (oddelenie kultúry na mestskom úrade, kultúrny dom, dve galérie), neohovoriac o potrebe optimalizácie školstva.

Myslím si, že samospráva by sa mala zakrývať len takou perinou, na akú má. Podľa môjho názoru by sa akékoľvek investície mali financovať z úspor, napr. každý rok by sa z nich vyčlenila určitá suma na postupnú opravu a údržbu komunikácií a nie ďalšie populistické asfaltovanie systémom „hej-rup“ pred blížiacimi sa župnými voľbami, kde niekto chce opäť kandidovať. Treba si uvedomiť aj to, že v prípade úveru sa okrem vysúťaženej sumy na investíciu musia zaplatiť aj dlhoročné úroky, čím sa asfaltovanie výrazne predraží.

Mimochodom, primátor v mestských novinách nedávno avizoval niečo o historickej úspore 700 tisíc eur. Keď je tomu naozaj tak (a nie len papieri), prečo sa neasfaltuje len z týchto peňazí a musí sa brať ďalší úver?  Vyzerá to tak, že mottom súčasného primátora je rozvoj mesta na úvery a po mne potopa…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 16. 4. 2017

Comments

Jeden komentár - “Poznámka: Po mne potopa?”

  1. ankert - 17. Apríl 2017 15:00

    Pani Kanalova pred šiestimi rokmi aká bola úverová zaťaženosť mesta?

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.