Medzinárodný deň Rómov v Dražiciach sa vydaril

13. Apríl 2017 · Autor: admin 

Komunitné centrum v Dražiciach a OZ Šanca pre Dražice  pripravilo pre komunitu  deň, na ktorý sa nezabúda.  Z príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sa uskutočnil 6.4. 2014 v obci kultúrny program, v ktorom vystupovali účinkujúci z okresu Rimavská Sobota a okolia Dražíc a niesol v sebe prvky hudby, tanca a spevu.

Doobedňajší program sme venovali knihám, a našim milým hosťom rómskym spisovateľom z Rómskeho literárneho klubu z Banskej Bystrice. Bol to zážitok nielen pre deti, mládež, ale aj pre nás dospelých. Rozprávanie našich  spisovateľov  bolo zaujímavé, dozvedeli sme sa, aká  bola motivácia písať,  začiatky spisovateľov, ako je dôležité mať vzťah k ľudom.

Za každým slovom bolo cítiť duchovno a mala som pocit , že som sa preniesla do úplne iného sveta, sveta bez pretvárok, sveta nádejí a vzájomného porozumenia, ľudskosti…

Či to už bolo atmosférou Medzinárodného dňa Rómov  netuším, ale naši spisovatelia – hostia z radov Rómov: Zlatica Rusová , Mgr. Paulína Cicková, Mgr. Anton Oláh a Mgr. Maroš Balog sa cítili s nami  uvoľnene a príjemne a my tiež.

Poobedňajší program sme realizovali v priestoroch kultúrneho domu v obci Dražice.  Medzi účinkujúcimi boli títo hostia: Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Rimavskej Sobote, Komunitné centrum z Hnúšte, Komunitné centrum z Kokavy nad/Rimavicou, Špeciálna základná škola z Klenovca, Peter Lali a deti z Komunitného centra Dražice.

Pre účinkujúcich a hostí sme pripravili ochutnávku z rómskych jedál, ktoré mali veľký úspech.  Orchester v podaní študentov konzervatória zožal veľký aplauz . Sme radi, že talentované rómske deti majú svoje umenie možnosť odovzdávať ďalším priaznivcom .

Projekt Spoločná cesta…, bol realizovaný  s finančnou podporou Ministerstva vnútra  Slovenskej republiky, Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky   pre rómske komunity. Veríme, že je to cesta, ktorou sa oplatí ísť. Partnerstvo v projekte prijali aj tieto inštitúcie: Obecný úrad Dražice, Obecný úrad Veľké Teriakovce, Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi Padarovce, dcéro cirkev Dražice, Združenie za integráciu Rómov na SR Rimavské Janovce.

PROJEKT sponzorsky podporili a za čo im touto cestou ďakujeme : EkoIgnis s.r.o. Kružno, Gas Solutions SK., s.r.o.,Gravplast, s.r.o. Kelemen. Na projekte pomáhali a pripravili organizačne naši kolegovia z Komunitného centra z Dražíc a dobrovoľníci- kuchári: rodina Balogová, p. Gorta, Obecný úrad Dražice. Vydaril sa jeden super skvelý deň, ktorý sme venovali rómskej komunite. Boli ste všetci  skvelí a verím, že nám pomôžete aj nabudúce.

Zdroj: Mgr. Alena  Horváthová, odborný garant projektu KC Dražice

 

Publikované 13. 4. 2017

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.