Poznámka: Bude Rimavská Sobota mesto pamätníkov a starnúcich?

17. Apríl 2017 · Autor: admin 

Kým v roku 2001 žilo v Rimavskej Sobote 26 tis. obyvateľov, v roku 2017 ich počet klesol na 22 660. Počet narodených detí je takmer rovnaký ako počet zosnulých. Mladí odchádzajú do iných kútov Slovenska na vysoké školy a do rodného mesta sa už nevracajú. Preč z mesta sa za prácou sťahujú i ľudia v produktívnom veku. Mnohí z našli svoje šťastie  v zahraničí.

Možno povedať, že za tie roky sa v okresnom meste s najvyššou mierou nezamestnanosti postupne zmenila skladba obyvateľstva. Keď sa prejdete po ulici, nájdete tu viac dôchodcov i neprispôsobivých občanov, ktorí nikdy nepracovali a pracovať ani nemienia. Žijú z rodenia detí a sociálnych dávok. Veď prečo by to nevyužili, keď im štát dáva zadarmo, bez toho, aby do systému vložili čo len cent?  Tým, že sa takto mení skladba obyvateľstva hrozí, že po čase stúpne kriminalita, napr. drobné krádeže.

V Rimavskej Sobote okrem týchto ľudí zostávajú len nositelia správnych politických tričiek, majúcich zamestnanie v úradoch, štátnych a mestských inštitúciách. A tí, pretože vedia, že tu nie je práca, sa všetkými možnými spôsobmi snažia svoje miestečká udržať.

Minule som sa prešla po Námestí Š. M. Daxnera s jedným mojim známym, bývajúcim v Čechách. Položil mi dve otázky. Tá prvá znela: „Prečo sú tunajší ľudia nevrlí, zamračení a neusmievajú sa?“ Odpovedala som mu, že tento stav je zapríčinený tým, že nemajú prácu. Niekedy tomu bolo inak, ale strategické podniky –cukrovar, pivovar, ZŤS a iné- zrušili. A tak to s mestom ide dolu vodou. Následne sa ma opýtal: „A ľudia to prečo nechajú tak a netlačia na primátora a poslancov, aby s tým niečo robili?“ Priznám sa, že na to som mu veľmi odpovedať nevedela. Povedala som mu však, že si myslím, že je to ich mentalitou, lebo sú znechutení, apatickí, sklamaní a beznádejní.

Druhá otázka môjho známeho smerovala na sochy, ktoré sa tu nachádzajú. Čudoval sa nad ich množstvom, že také niečo prakticky v centre mesta ešte nevidel. Sochy mŕtvych podľa neho patria do cintorína, alebo na nejaké odľahlé, pietne miesto, a nie do rušnej zóny. Zároveň podotkol: „Načo je vám toľko sôch a pamätníkov, keď nemáte prácu? Mali by ste radšej bojovať za ňu i dôstojný život a nie klásť vence k mŕtvym.“

V súvislosti s jeho poznámkou ma napadla myšlienka, že ak tu nebude práca, Rimavská Sobota sa po čase môže zmeniť na mesto starnúcich, sôch a pamätníkov. A to by bolo naozaj smutné. Preto je veľmi dôležité, aké bude nové vedenie mesta.To by sa v prvom rade malo snažiť o získanie investora pre túto hladovú dolinu a zlepšenie prostredia domácich podnikateľov. Mimochodom, niektorí moji známi mi prezradili, že počkajú do komunálnych volieb, a ak bude primátorom človek, ktorý nezabezpečí ľuďom dôstojný život, tak sa s rodinami odsťahujú preč…

Autor: Marta Kanalová

 

 

Publikované 17. 4. 2017

 

Comments

3 komentáre/ov - “Poznámka: Bude Rimavská Sobota mesto pamätníkov a starnúcich?”

 1. adminisrator - 18. Apríl 2017 8:08

  Žiaľ , asi máte pravdu. Trochu to pripomína rezervácie pôvodného obyvateľstva v USA. My budeme taká “Sociálna rezervácia” . Pokiaľ tu nebude práce pre mladých ľudí , ostanú jedinými zamestnávateľmi inštitúcie štátnej a verejnej správy, zdravotnícke služby a polícia.

 2. viva - 18. Apríl 2017 10:31

  … v tých budú môcť pracovať iba členovia vládnych strán resp. vazali vedenia ! :-(
  A pokiaľ sa nezmení sociálny a dôchodkový systém, tak sa v RS bude zvyšovať počet neprispôsobivých i dôchodcov…
  Perspektíva ako remeň ! :-(

 3. c - 23. Apríl 2017 14:09

  1-ten človek je nemúdri keď nechápe že každý národ si má chrániť a vážiť svoju minulosť.
  2-ak sochy patria iba na cintorín-tak to je výplod chorej hlávky
  3-dúfam ste mu povedala aj to-že sme na Slovensku-teda tie sochy sú na svojich miestach opodstatnene-no to že tu chce pár šovinistov stavať maďarské sochy to už je problém! To mu treba vysvetliť! A nech sa ide prejsť po Štúrove…Komárne..atď..Nato ten mudrc čo povie??

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.