Poznámka: Malí bohovia bez sankčného zákona

13. Apríl 2017 · Autor: admin 

Dovolím si tvrdiť, že niektorí primátori miest a starostovia obcí pravidelne porušujú uznesenia poslancov. Nie je im cudzie ani prekračovať právomoci verejného činiteľa. Nehovoriac o tom, že zneužívajú peniaze daňových poplatníkov, napr. na  ich osobnú, jednostrannú propagáciu v radničných novinách.

Ojedinelé nie sú ani prípady, keď používajú mestské vozidlo na súkromné účely. Veď benzín zaplatia občania. Správajú sa ako malí bohovia, ako keby im dané mesto, či obec patrili. Darmo sú občania nespokojní, odvolať ich je prakticky nemožné. Na to je totiž potrebné referendum o vypísaní nových volieb s vyše 50%-nou účasťou. A musí byť úspešné, čo je v mnohých obciach a mestách problém. Veď mnohí ľudia sú apatickí, politika ich nezaujíma, pretože ich činovníci mesta, neriešiaci ich problémy a starajúci sa len o svoje záujmy, hlboko sklamali.

A tak sa ani niet čomu čudovať, keď sa niektorí primátori či starostovia správajú ako malí bohovia a diktátori. Všetko musí byť tak, ako to chcú oni, čo si aj bezhlavo za pomoci svojich lokajov v zastupiteľstvách presadzujú. Prečo je tomu tak?  Jednak kalkulujú s tým, že ľudia sa voči politicko-záujmovej hydre nedokážu zomknúť. Na druhej strane sú si vedomí toho, že za porušenie uznesení či prekročenie právomocí nejestvuje sankčný zákon.

A mestskí či obecní poslanci? Myslím si, že máloktorí z nich zastupujú naozaj záujmy občanov. Väčšinou sú poplatní svojim nominujúcim stranám. Stáva sa aj to, že sa dohodnú s primátorom či starostom na nejakom biznise, resp. výhodách pre svojich členov politických strán či rodinných príslušníkov, napr. na tom, že ich umiestnia na úrad, do dozornej rady alebo do organizácií patriacich pod samosprávy. Klientelizmus i nepotizmus ako vyšitý!  A potom sa čudujeme, že na úradoch a v mestských organizáciách nájdete mnoho nekompetentných. Mimochodom, v niektorých mestách to potom vyzerá ako malá diktatúra.

Lenže, ako von z tejto šlamastiky? Táto spoločnosť je po krk v nej, nakoľko chýba sankčný zákon, súdy i prokuratúra nepracujú tak, ako by mali a polícia je politicky brzdená. Mám pocit, že starostovia a primátori, neustále porušujúci zákony, rozkladajú tento štát zvnútra. A poslanci v Národnej rade SR sa roky nemajú k činu, aby konečne sankčný zákon zaviedli, okresali ich právomoci a viac ich preniesli na poslanecké zbory. Žeby to bolo preto, lebo im tento stav vyhovuje, alebo si neuvedomujú dôsledky? O morálnom rozpade spoločnosti, kde sa vytrácajú skutočné hodnoty, škoda hovoriť.

Myslím si, že poslanci NR SR by sa mali nad týmto stavom vážne zamyslieť a čo najskôr prijať sankčný zákon, ako aj okresať právomoci primátorov miest i starostov obcí. Nechcem byť zlým prorokom, ale ak sa tento negatívny jav nebude riešiť, nepovedie to k ničomu dobrému…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 13. 4. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.