KDH v Lučenci o voľbách do BBSK

11. Apríl 2017 · Autor: admin 

Začiatkom apríla, v týždni, keď slovenský parlament odhlasoval zrušenie nemorálnych mečiarovských amnestií, zasadala banskobystrická Krajská rada Kresťanskodemokratického hnutia v Lučenci. V hektickom čase súčasného diania, členovia rady prerokovali otázku splnenia zákonných podmienok do samosprávnych volieb 2017, ako aj predbežný zoznam kandidátov na predsedu a poslancov BBSK.

Zasadanie KR-KDH viedol jej predseda Ján Beljak a v jeho úvode privítal medzi členmi krajskej rady i podpredsedu hnutia Petra Bobulu. Zároveň podpredseda P.Bobula ospravedlnil predsedu KDH Alojza Hlinu, ktorý sa rokovania nemohol zúčastniť zo zdravotných dôvodov.

V prvom bode zaznela súhrnná informácia z rokovaní s opozičnými stranami SaS, OĽaNO a NOVA o blížiacich sa voľbách do VÚC. Na stretnutiach opozičných politikov sa hovorilo niekoľkokrát aj o konkrétnych menách na kandidátov do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Predbežne si vypočuli aj priority jednotlivých strán a oblasti, v ktorej bude potenciálna koalícia navrhovať nové riešenia pre lepší život občanov v tomto deklasovanom kraji.

V druhej časti vystúpil hosť krajskej rady, podpredseda KDH P.Bobula. Ten prítomným znova pripomenul dlhodobé politické priority KDH, platné i v týchto voľbách- zachovať čestným spôsobom značku KDH a vo volebnej kampani do VÚC osloviť čo najväčší počet nerozhodnutých (ne)voličov, pozitívne sa zviditeľniť a v novembrových voľbách dosiahnuť čo najlepší volebný výsledok vo všetkých krajoch Slovenska. Zopakoval pri tom aj rozhodnutie celoslovenskej rady KDH, ktorá na ostatnom rokovaní vo Zvolene odmietla predvolebnú spoluprácu so Smerom, ale i so súčasnými vládnymi stranami. Zároveň naznačil, že všetkých kandidátov do VÚC musí jednoznačne schváliť príslušná krajská rada KDH, takisto aj krajské predvolebné koalície. Tu však, podľa stanov KDH, existuje možnosť veta predsedníctva KDH, aby sa už nezopakovala politická nejednoznačnosť hnutia vo niektorých krajoch v minulých voľbách. KDH musí byť jednoznačne vyprofilovaná kresťanská konzervatívna strana.

V záverečnej, ale zato v najobsiahlejšej časti, pokračovali diskusné vstupy všetkých predsedov, resp. podpredsedov okresných centier s príspevkami o okresných predvolebných programoch a kandidátoch na poslancov do BBSK za vlastný okres. Za OC-KDH Rimavská Sobota vystúpil jeho predseda Viliam Vaš a v súlade so závermi celoslovenskej rady podporil myšlienku spoločného postupu opozičných strán aj rimavskosobotskom okrese. Takisto predstavil aj záujem o miesta dvoch nominantov KDH na okresnej kandidátke opozičných strán. Ako je známe, v našom okrese je 6 voliteľných mandátov do župného parlamentu Banskobystrického kraja. Ale aj politická mapa, národnostné zloženie i sociálna skladba obyvateľstva okresu, a tak rimavskosobotské KDH chce postaviť minimálne jedného veľmi silného kandidáta zo svojich radov, resp. jedno silné meno spomedzi naklonených sympatizantov či podporovateľov KDH. Okresná rada KDH bude o konkrétnych menách do volieb BBSK rokovať na najbližšom zasadaní OR-KDH v Tisovci, ktoré sa uskutoční 4. mája, i za osobnej prítomnosti kandidátov/kandidátiek.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 11. 4. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.