Názor: Ničivý uragán? Nie, to len vypílené stromy…

4. Apríl 2017 · Autor: admin 

Pozornosti mnohých obyvateľov Rimavskej Soboty neušli vypílené stromy na Námestí Mihálya Tompu i pred múzeom. Niektorí z nich sa dokonca pozastavili a krútili hlavou, pričom poznamenali: „To bolo škoda spíliť až toľko stromov. Ako to vôbec mohol niekto dovoliť!“ Nuž, cez Námestie M. Tompu prechádzam každý deň a tiež sa mi veľmi nepozdáva, že kvôli panteónu, kde budú umiestnené pamätníky, padlo za obeť až toľko stromov.

Tie tam pokojne rástli sto rokov. Podľa mňa by postačovalo vypíliť len pár stromov a upraviť kríky, aby túto časť mesta, ktorú niektorí nazývali Šervúd alebo Šervúdsky les, kvôli panteónu presvetlili. Stromy jednak zabezpečovali chládok v horúcich, sparných dňoch, ale sú dôležité aj pre čistotu ovzdušia. Neviem si predstaviť, ako sa tam bude dariť tráve a inej zeleni v lete, počas vysokých teplôt na prudkom slnku.

Ale to zrejme počas pílenia stromov nikoho nenapadlo. V iných mestách sa snažia zeleň i stromy vysádzať, v Rimavskej Sobote to vyzerá tak, že zrejme likvidovať. Pozitívom však je, že odtiaľ zmizla tá opacha, ktorá mala byť fontánou.

Stromy padli aj pred múzeom. Možno niektoré z nich naozaj tienili, ale nemám pocit, že všetky. Nuž, ale chudáci stromy, sa pred pánom tvorstva brániť nevedia, a tak im neostalo nič iné, len sa zmieriť s krutým osudom. A teraz to tam vyzerá tak, ako keby sa tadiaľ prehnal ničivý uragán. Nemám nič proti výstavbe pamätníkov dejateľom, ale myslím si, že likvidácia toľkých stromov bola prehnaná.

I keď primátor v jemu poplatnej televízii naznačoval, že stromy sa vyrubujú preto, lebo sú vyše storočné a nahradia sa novou výsadbou. Lenže, ich zdravotný stav nespomína, ani ich nevyčísliteľnú environmentálnu  a morálnu hodnotu. Takže analogicky, aj starí dôchodcovia vo funkciách by mali byť „vyťatí“ ako zdravé, staré stromy, ktoré sa nedokážu brániť, a nahradení mladými?

Takýto masívny výrub nie je v Rimavskej Sobote ojedinelý. Pred niekoľkými rokmi takto vyplienili detský park pred bývalou tabakovou továrňou, pretože tam postavili obchodné centrum. Darmo sa vtedy ľudia bránili petíciou, radní ich nepočúvali. Ak sa bude takto ďalej pokračovať, naše mesto bude onedlho vyzerať ako chladná, betónová džungľa s pamätníkmi, vymierajúcim a odchádzajúcim obyvateľstvom za lepším životom inde, ako aj množstvom neprispôsobivých občanov, ktorí nikde nepracovali, a ani nemienia, pričom si z rodenia detí robia výnosný biznis…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 5. 4. 2017

Comments

4 komentáre/ov - “Názor: Ničivý uragán? Nie, to len vypílené stromy…”

 1. adminisrator - 4. Apríl 2017 8:28

  Večná škoda stromov , ktoré boli vypílené.Ak niekto argumentuje tým , že chce obnoviť historický ráz námestia , je to ten najväčší blud, aký mohol vysloviť. Tie stromy samé boli históriou toho námestia , boli svedkami jeho premien . Niektoré možno stáli pri jeho zrode a sprevádzali všetky dejinné udalosti ktoré prehrmeli námestím.
  Neviem , kto je zodpovedný za plánovanie zelene v našom meste, ale musím povedať , že to nerobí dobre. Stromy v meste pomaly miznú a v lete tak tieň ktorý vrhali ustupuje páľave. Veľký dospelý strom sa pomaly stáva raritou. Vždy sa nájde dôvod na jeho vypílenie – raz je to alergent, potom sa niekto nájde komu príliš tieni, niekomu vadí pri pohľade na historické budovy, je starý a teda nebezpečný .. a tak ďalej a tak ďalej.

 2. adminisrator - 4. Apríl 2017 8:51

  Vždy , keď sa pristupuje k výrubu snaží s a mesto ukľudňovať situáciu , obohratými vyhláseniami , že za vyrúbané stromy bude pochopiteľne adekvátna náhrada. Ale čo je to adekvátna náhrada ? Ten jeden neduživý stromček sa márne snaží nahradiť urastený strom s plochou listov rádovo v desiatkach metrov štvorcových.
  Keď už sme pri tom , pamätáte si ešte rady topoľov vedľa futbalového štadiónu, pri plavárni.Tiež mali byť adekvátne nahradené. Nemám pocit že by sa to stalo. Áno vysadilo sa tam niekoľko stromčekov ich výška už presiahla prvý meter.
  V susednom meste Tornaľa sa zapojili do súťaže o strom roka . Majú tam v parku krásny starý platan. V našom mesta by sme podobný ctihodný strom hľadali , len veľmi ťažko.
  Ešte aj ten nenápadný strom na Hviezdoslavovej ulici Ginko biloba – onoho času asi aj chránený strom , musel ustúpiť plynovej prípojke. A podobných prípadov je v našom meste žiaľ viac.
  Zabíjame si tak pľúca nášho mesta. Stromov je v meste čoraz menej a pri každej príležitosti ich ďalej a ďalej ubúda.
  - rekonštrukcia námestia, výstavba multifunkčného objektu reformovanej cirkvi pri gymnáziu.
  Namiesto toho aby sa zobral rozum do hrsti a premýšľalo sa ako zachrániť stromy čo s nami žijú , u nás sa pravidelne zaberie do hrsti radšej sekera a píla,

 3. Marta Kanalová - 4. Apríl 2017 17:04

  Je to tak, ako píšete. Myslím, že vedenie mesta to s tým výrubom stromov riadne prehnalo. Smutné však je aj to, že nikomu nebude za napáchané škody vyvodená zodpovednosť. Niekedy mám pocit, ako keby sa v tomto meste vytrácal zdravý rozum. Začalo to zrejme zrúcaním synagógy a vysťahovaním Židov, ako aj inými iracionálnymi rozhodnutiami. Som zvedavá, či na aprílovom rokovaní parlamentu sa niekto z poslancov za tento výrub stromov ozve. Alebo znova bude väčšina čušať ako vždy?

 4. Luis - 6. Apríl 2017 17:58

  Blbé rozhodnutie, hodné blbého vedenia mesta RS.
  Serie ma toto, lebo je to nie len prejav diletantstva, ale rovno idiotizmu!

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.