Rozprávka: Paša s vlnkou a jeho hárem

27. Február 2017 · Autor: admin 

V najsevernejšie položenom pašaliku vládol paša s vlnkou na hlave. Preto ho všetci prezývali Vlnka. Ale aj preto, lebo často politicky preladil na inú nôtu, keď zacítil iné politické vetry v sultanáte i vo svojom pašaliku, kde vládol tvrdou rukou ako rímsky imperátor.

Akonáhle mal niekto iný názor ako on a dovolil si oponovať, bol označený za triedneho nepriateľa a  vyhnaný z paša-rady ako i z krajiny, niekedy aj uvrhnutý do temnice. Paša Vlnka mal dve neresti. Jednou bola záľuba v kartových hrách o zlaté šekely, no nepohrdol ani uhorskými dukátmi. Druhou boli ženy. Najradšej mal čiernovlásky v krátkych sukničkách, ktoré neváhali nasadiť svoje nôžky do véčka, akonáhle zbadali svojho pašu Vlnku.

Pretekali sa o jeho priazeň, aby si udržali miesto v pašaliku. Tým, ktoré sa dobre postarali o jeho libido, boli odmenené vysokými pašalikovskými funkciami. To, že na to nemajú žiadne schopnosti, pašu nezaujímalo. Hlavné, že bezducho plnili mnohokrát jeho nezmyselné príkazy.

Ale ten náš paša bol riadny fiškus, lebo si vždy šmykol z vybraných daní pre sultána. Z týchto peňazí platil i svoj súkromný hárem. Na druhej strane vyhnaným z pašaliku nezaplatil ani len odchodné za dlhoročné služby.

Sultána však jedného dňa trpezlivosť prešla a okrem krátenia daní vyslal do najsevernejšieho pašaliku svojich ostrých janičiarov, aby tam s roztopašným pašom urobili poriadok…

Autor: Marta Kanalová
Foto: Giulio Rosati,https://cs.wikipedia.org/wiki/Harém

 

Publikované 27. 2. 2017

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.