Rozprávka: Ako hlavného kohúta skoro ošklbali sliepky

7. Január 2017 · Autor: admin 

Šušká sa, že hlavný kakaš nemal veľmi pekný začiatok nového roka. Zlé zvieratká sa totiž naňho nachystali a uštipačne sa chechtali. Stalo sa to, keď Kiki ukončoval svoje novoročné kikiríkanie na pántiku. Vtedy mu dve strakaté sliepky neustále kotkodákali do jeho precíteného, chválenkárskeho spevu. A tak Kiki, aby ukázal, kto je pánom na dvore, zoskočil z bidla na hnojisko…

No, ale to nemal robiť. Najprv si Kiki uvedomil, že sliepky sú od neho o hrebienok vyššie, ale už nemohol v rozčertení  cúvnuť. Silvestrovská para mu to už nedovolila, ako ani možné zahanbenie, že sa bojí nejakých hempšíriek. Potom si uvedomil aj druhú vec, že dav zvieratiek okolo neho sa začína nebezpečne zužovať.

Údajne dve postaršie sliepky ho tak rozčertili svojím kotkodákaním už počas jeho slávnostného naparovania sa pred zástupom zvieratiek celého dvora  Lebo kotkodákali takéto strašné veci: „Klameš! Trepeš somariny! Radšej hrabanie prines ako kúpanie sa v prachu…“ a podobné citové výlevy nezamestnanej hydiny.

„Sliepky sprosté, tárate bludy! Však som vám aj prachové kúpele dal porobiť. Vy ste ale riadna háveď nevďačná!“ osopil sa na nich kohút, ktorý od zlosti sčervenel. Nadskočil mu aj hrebienok.

Vzápätí k nemu prileteli dva japonské kohúty. Chceli mu ukázať najnovšie chmaty z bojových umení a začali do neho nebezpečne sácať a strkať. Kohút z obavy o svoj hrebienok začal kričať „rata!“ na svojich ochranných moriakov. Tí ho nakoniec zdrapli pod rozčapené krídla a odniesli späť na bidlo do kurína.

Až na to začala riadna zábava na dvore. Zvieratká hrdinsky vykrikovali, že vyhnali pyšného kakaša z dvora. A je dosť pravdepodobné, že na budúci rok sa už na plote vyťahovať nebude…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 7. 1. 2017

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.