História: Podvodník z Rimavskej Soboty

1. August 2016 · Autor: admin 

Uživil by sa aj v dnešných časoch a možno o sto rokov predbehol svoju dobu, a keďže sa mu v Rimavskej Sobote darilo, tak presunul svoje pôsobisko priamo do Budapešti.  Istý Gejza Konyha, obyvateľ Rimavskej Soboty, si v meste otvoril sprostredkovateľskú kanceláriu. Šikovne využil dobu, že bolo leto roku 1915 a prvá svetová vojna bola v plnom prúde.

Samozrejme, bojiská požierali vojakov, ktorých stavy sa museli neustále dopĺňať a výnimkou nebola ani Rimavská Sobota a jej okolie. Kto by sa bol rád stal náplňou pre kanóny, ako sa vojakom vtedy hovorilo, a tak sa hľadali spôsoby, ako sa vyhnúť brannej povinnosti, alebo sa dostať aspoň na menej nebezpečné miesto v armáde, ak sa už musí narukovať.

A tak Gejza Konyha presvedčil 14 miestnych gazdov, že má dostatočné známosti v armáde a dokáže im vybaviť, aby ich synov pri narukovaní zaradili buď medzi hasičov alebo do posádkových kapiel. Nuž, kto z gazdov, ktorých synov sa dotkol odvod, by bol tejto ponuke odolal, a tak sa pekne prevodom z ruky do ruky dostalo ku Gejzovi 13.329,- korún.  Bola to celkom pekná suma a poškodeným ostali len oči pre plač, pretože sa nemohli ani nikomu sťažovať, že takto chceli uľahčiť vojenčinu svojim synom.

Gejza však pre istotu, aby mu niekto z poškodených ručne a stručne nevysvetlil situáciu, zmenil pôsobisko a vyhliadol si rovno Budapešť a začiatkom novembra 1915 si otvoril kanceláriu pod názvom Mercur na ul. Andrássyho č. 55. Tuná však dlho nepobudol, pretože vlastníkovi budovy nepáčilo, že Gejza si tam otvoril kanceláriu v obytnej časti domu. Presťahoval sa tak na ul. Hajós č. 1 a tam si už dal honosný názov Obchodná a sprostredkovateľská kancelária Mercury. Každá slušná spoločnosť vtedy mala aj pokladníka, a tak Gejza hľadal tiež, koľko ľudí sa mu na tento post prihlásilo, sa nevie, ale bola vojna a bieda, a tak o slušné pracovné miesto bol určite záujem. Napokon si vyhliadol istú Júliu Dinda, ktorá však musela za prijatie do pracovného pomeru dať zábezpeku, čiže určitú formu kaucie. Pravdepodobne použil ako dôvod zabezpečenie, ak by z pokladne spoločnosti mala nejaká suma chýbať.

Samozrejme, spoločnosť bola len na papieri a pokladňa len imaginárna, čo však Júlia nevedela a odovzdala mu šekovú knižku v hodnote 1.000,- korún. Gejza sa s touto knižkou na druhý deň objavil v banke a hotovosť vybral a hneď peniaze aj minul. Nepočítal však zo skutočnosťou, že banka majiteľku šekovej knižky o tejto transakcii upovedomí. Júlii Dindovej bolo jasné, že sadla na lep podvodníkovi a žiadala si od neho peniaze späť. Keďže Gejza sa k tomu nemal, oznámila jeho čin miestnej žandárskej stanici, a tak bol podvodník zadržaný.

Pri výsluchu, keď sa skúmalo, či sa nedopustil aj iných podvodov, vyšla najavo aj jeho činnosť v Rimavskej Sobote. Podvodník sa tak ocitol za „mrežami“ a v Rimavskej Sobote na žiadosť budapeštianskych žandárov prebiehajú práve výsluchy poškodených gazdov, ktorí chceli uľahčiť vojenskú službu svojim synom a podvodník ich pripravil o peniaze.

Autor: Vladimír Gondáš

 

Publikované 1. 8. 2016

Comments

6 komentáre/ov - “História: Podvodník z Rimavskej Soboty”

 1. omega40 - 1. August 2016 14:42

  Je pravda, že pred časom som dával prednosť rimavaSK. V poslednej dobe ale už tam ani nechodím pretože jednak idealizujú to čo nemajú a jednak preto, že gemerlandSK dáva v poslednej dobe velmi zaujímavé články z historie. Je to zážitok čítať. Takže Martuška a Vilo…..robíte to dobre a pokračujte v tom. Hlavne zostaňte nezávislí a nestranní.

 2. Viliam Vaš - 1. August 2016 21:48

  Ďakujeme za uznanlivé slová- sú nám povzbudením do našej ďalšej nezávislej činnosti. :-)

 3. omega40 - 1. August 2016 22:06

  Niečo z histórie :

  ” Vítame vás priatelia na diskotéke v Klube Mladých v Rimavskej Sobote. Počas dnešného večera vás zabavia Števo Sojka a Vilo Vaš. Ako každý večer úvodná pesnička z filmu Star Wars”

  Hm…to boli časy…… ale pekné…

 4. viva - 2. August 2016 9:27

  To bolo v rokoch 1980-81, potom to bolo už s Ottim Pósom od 1981 (na Vianoce) do 1986. :-)

 5. MrUG - 2. August 2016 10:19

  Nuž omega40, teší ma, že sa Vám články z histórie páčia :-)

 6. omega40 - 2. August 2016 11:07

  pre VIVA: Ano presne tak. Tie dátumy sedia na chlp.

  pre MrUG: ano velmi sa mi páčia. Človek sa čosi stále dozvie z historie RS. :-) :-)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.