História Gemera: Bosorka z Čerenčian

20. Júl 2016 · Autor: admin 

Je až neuveriteľné, čoho sú ľudia schopní, v tomto prípade ide o čudný príbeh, ktorý sa udial v  neďalekých Čerenčanoch. Zarážajúce je však, že sa to odohralo ani nie v až tak dávnej minulosti, ale stredom 20. storočia. Z pochopiteľných dôvodov, aj keď hlavní aktéri už dávno nežijú, zverejním len ich krstné mená.

V jednej usadlosti pri Rimavskom Brezove býva pekná Hanka, má 25 rokov a jej príbeh bosorky sa začal odvíjať, keď mala počariť istému Paľkovi z Čerenčian, ktorý pracoval v Hnúšti. Tam sa aj zoznámili, lebo Hanka ako moderná bosorka si dávala opravovať chrup. Po čase medzi nimi vzplanula iskra a nasledovalo manželstvo. Hanka ako šťastná mladá manželka sa nasťahovala do Čerenčian k svojim svokrovcom. No, ale to si však mohla nájsť aj lepšie miesto, lebo sa začali diať okolo nej zvláštne veci.

Čerenčany majú prosperujúce družstvo, kde si pracujúci slušne zarobia, jej svokrovci však nevstúpili do družstva a na jednom strmom kopci hrdlačia na šiestich hektároch. Prvé dni manželstva Hanky ešte ako tak ubehli, potom však začal cirkus. Jej svokre sa nepáčilo nič, čo mladá nevesta urobila a vytýkala jej, že je nešikovná a lenivá. Hanka toto počúvala od rána do večera, deň čo deň. Najskôr sa jej svokor zastal, potom ako začala manželka nadávať aj na neho, tak prešiel na jej stranu. Nadávali jej do bosoriek, satanových sluhov a napokon na svoju stranu získali aj svojho syna, a tak ju na Vianoce vyhodili z domu, pritom mala už 6-týždňového syna.

Hanka sa teda vrátila do rodičovského domu a rozmýšľala, ako by získala späť srdce svojho manžela. Boh lásky jej pomohol tak, že vyhrala na športke 20.000 korún. Je jasné, že Amor to mal dobre premyslené, lebo akonáhle sa táto zvesť dostala do Čerenčian, tak sa v jej dverách objavil Paľko so skormútenou tvárou a pozval si domov drahú manželku. Do istého času bolo potom všetko v poriadku, aj keď je pravda, že 10.000 korunami si zaplatila svoj pokoj. Mladý pár si kúpil nábytok do kuchyne, spálne a pár 100 korún ostalo aj na opravu domu. Svokrovcom, aby sa nesťažovali, dal jej, teraz galantný, manžel 500 korún. A snáď by už potom boli do konca žili šťastne, keby sa nebola stala tá nešťastná udalosť s cigánkou.

Ich kravám začali z ničoho nič upadať vemená a už aj tak dlhovali viac 100 litrov mlieka na dodávkach. Vtedy tam prišla túlavá cigánka z Rimavských Zalužian, gazdovi sa hneď s jajkaním prihovorila, prekliaty je tento dom, bosorka v ňom chodila. Poukazovala na kravské vemená a súrila ho, aby rýchlo konal, lebo bude veľmi zle. Gazda sa hneď chytil príležitosti a spýtal sa, že čo treba spraviť, a keď mu cigánka ukázala zo dva detské kúzelné triky, tak bol hneď povoľný. Za primeranú cenu, ktorú si určila, čo činilo 500 korún, jeden chlieb, 5 kíl múky a jednu celú šunku, spravila potom nejaký hókus-pókus. Na koniec však svokrovci zase obvinili chuderku Hanku. Darmo bola o pár dní chytená podvodníčka, ktorá priznala, že ona neovláda žiadne čary a oklamala ich, z hláv Hankinych svokrovcov už podozrenie nič nevyhnalo.

Potom, keď ochorel jej svokor, tak jeho manželka nezavolala lekára, ale odišla k veštkyni na ďalekú usadlosť Šoltýska, ktorá jej prezradila najlepšiu medicínu a to, že tam majú bosorku. Samozrejme, toto veštkyňa zistila od samej návštevníčky, ktorá jej všetko najskôr vyrozprávala. A tak nebol problémom označiť za bosorku práve Hanku s dodatkom, že ju treba vyhnať z domu, ináč nebudú mať pokoja. A tak bola z Čerenčian vyhnaná posledná bosorka, dokonca jej zabudli dať aj jej veci v tom náhlom zhone.  No a jej manžel Paľko, skôr ako by opustil svoju manželku, matku jeho dieťaťa a obral  ju o peniaze, tiež navštívil ďalšiu vešticu.  Lenže, nešťastná Hanka to už teraz tak nenechala,  podala na polícii oznámenie na svojho manžela a svokra.  A tak okresný súd v Rimavskej Sobote raz a navždy vynesie svoj verdikt vo veci bosorky z Čerenčian.

Na fotografiách je dom, kde Hanka bývala a jej „bosorácki“ svokrovci z Čerenčian. A ako sa to tam skončilo? Na toto by mohol dať odpoveď niekto z Čerenčian alebo prípad vyhľadať v archíve Okresného súdu v Rimavskej Sobote, lebo dátumom pojednávania disponujem, ak má niekto záujem.

Autor: Vladimír Gondáš

 

Publikované 20. 7. 2016

Comments

7 komentáre/ov - “História Gemera: Bosorka z Čerenčian”

 1. omega40 - 23. Júl 2016 9:02

  Ak možem pridám malý komentár. O tejto historke viem aj ďalšie niečo na doplnenie. Tá túlavá cigánka ktorá už nežije zomrela v roku 2003 a volala sa Mária Cibulová. Skutočne žila v Rimavských Zalužanoch na tzv. “Kopci” pri cintoríne.

 2. MrUG - 23. Júl 2016 19:11

  Keď sa príbeh odohrával volala sa Mária Horváthová, pravdepodobne sa potom neskôr vydala a tak sa zmenilo jej priezvisko…

 3. omega40 - 24. Júl 2016 19:13

  Určite nie. Tú starú “vešticu” som osobne poznal. Aj keď sa volala Mária ale každý ju volal “Kata”. A vobec nemala priezvisko Horváthová lebo oficiálne nikdy nebola vydatá.

 4. MrUG - 25. Júl 2016 7:25

  Tak potom pôjde o dve rozdielne osoby lebo toto je z oficiálnej správy…

 5. omega40 - 25. Júl 2016 14:11

  hm…tak potom tá oficiálna správa je klamlivá. treba sa pozrieť do archívu Rimavských Zalužian. Odveky-vekov tam žila iba je cigánska rodina na tzv kopci pri cintoríne. A pokial tá oficiálna správa uvádza, že bola z Rim. Zalužian tak jednoznačne sa jedná o tú osobu ktorú som uvádzal.
  Ešte dodatok:
  V tej dobe keď uvádzaná osoba dospievala tak cigáni si nepotrpeli na tom či majú doklady alebo nie. Viem, že tá osoba dostala občianský preukaz až dodatočne pri nejakom sčítani obyvatelstva. A viem aj to, že dátum jej narodenia zapísali odhadom, pretože uvedená osoba nevedela do konca života čítať ani písať.
  Na záver: ona bola jediná všetica z Rim. Zalužian.

 6. MrUG - 25. Júl 2016 16:17

  Vaša odpoveď je viac ako presvedčivá !!!

 7. Luis - 26. Júl 2016 14:29

  Mal som v Rim. Bani známeho. Tomu údajne táto osoba veštila, že zomrie relatívne mladý a tragicky.
  Nuž, či to vedela, alebo úradovala náhoda pred rokmi som mu bol na pohrebe v Rim. Bani a skutočne jeho smrť bola tragická.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.