História Gemera: Povodne v Rimavskej Sobote a okolí

13. Júl 2016 · Autor: admin 

Dvojdňový vytrvalý dážď stredom augusta 1913 spôsobil, že údolie Rimavy sa ocitlo pod vodou, rieka Rimava vystúpila z koryta a zaplavila priľahlé obce.  Úsek medzi Rimavskou Sobotou a Sobôtkou ako aj Tomašovou sa ocitol úplne pod vodou.  Povodeň poškodila cesty ako aj železničnú trať, mestská záhrada je tiež celá zaplavená.

Prívalové vody spôsobili, že sú podmyté piliere mostu, neďaleko pustatiny Kurinec, cez ktorý vedie železničná trať. Hlavný inžinier Schiller dal priviezť dva plné vozy štrku  ako záťaž na spevnenie mosta. Vozy tlačilo po železničnej trati desať ľudí a ako náhle vstúpili s nimi na most, tak sa pod nimi most zrútil do vody. Šiestich sa podarilo okamžite vytiahnuť, ale každý z nich utrpel ľahšie alebo ťažšie zranenia. Štefan Kolossa, železničný dozorca, následkom svojich zranení podľahol hneď pri prevoze do nemocnice. Štyria robotníci sa v povodni bez stopy stratili, voda je tak vysoko, že nie je vidieť ani spadnuté železničné vagóny, a ani časti zrúteného mostu. Železničná premávka na trati bola samozrejme zastavená.

Túto povodeň v rozsahu škôd prekonala ďalšia, a to začiatkom júna 1926, prívalová vlna prišla náhle. Pokojne a nič netušiace deti sa hrali v mestskej záhrade v Rimavskej Sobote, keď ich z ničoho nič zaplavilo. Deti sa podarilo zachrániť len s veľkým úsilím, keďže dospelým povodňová hladina siahala už po pás. V priľahlých domoch sa tiesnilo veľké množstvo ľudí, o ktorých záchrane sa nedalo v prvej pol hodine ani pomyslieť a títo hľadali útočisko na povalách domov. Neskôr vojsko spolu s hasičmi, zhotovili plte a na nich, použijúc nadľudskú silu, išli na pomoc najviac ohrozeným obyvateľom a prevážali ich na bezpečné miesta. V Rimavskej Sobote sa hovorí, že išlo o najväčšiu povodeň za posledných 30 rokov a obávajú sa ďalšieho zvyšovania hladiny, pretože na hornom toku Rimavy pokračujú vytrvalé dažde. Škody na majetku obyvateľov sú nevyčísliteľné.

Koncom mája 1910 bola prietrž mračien v Klenovci, rieka Rimava vystúpila zo svojho koryta, sedem rodinných domov aj s príslušenstvom ( senníky, maštale …) úplne odplavilo. 50 domov je tak silno poškodených, že ich obyvatelia museli opustiť. Celá spúšť sa začala 27. mája 1910 o 15.00 hod. a o pol hodinu na to už strechy  domov, chlievy, drevárne, domáce a iné náradia, ako aj tri veľké obecné čerpadlá spolu s príslušenstvom už splavovala povodňová vlna rýchlym tempom priamo na námestie pred obecný úrad. Škody na rodinných domoch, záhradách a hospodárskych zvieratách už presiahli 200.000,- korún. Krupobitie spustošilo veľkú časť chotára v Klenovci. V záujme chudobného obyvateľstva sa spúšťa štátna zbierka, na pomoc postihnutým. Finančné dary posielajte na obecný úrad v Klenovci do úradu hlavného notára.

Tých povodní bolo na začiatku 20. storočia v našom okrese viac, nevyspytateľné počasie spôsobovalo veľké škody na majetku a boli žiaľ aj ľudské obete. Tu sú podchytené tri najrozsiahlejšie povodne z daného obdobia.

Autor: Vladimír Gondáš
Foto: Spadnutý most pri Kurinci, Klenovec na dobovej fotografii

Zdroj:
Népszava zo dňa 17. augusta 1913
Budapesti Hírlap zo dňa 17. augusta 1913
Népszava zo dňa 17. augusta 1913
Pesti Napló zo dňa 10. júna 1926
Pesti Napló zo dňa 28.5.1910

 

Publikované 13. 7. 2016

Comments

2 komentáre/ov - “História Gemera: Povodne v Rimavskej Sobote a okolí”

  1. explorer - 13. Júl 2016 14:42

    vdaka za clanok, ja si pamatam z rozpravania starsich aj povojnovu povoden, ked zatopilo celu Tomasovu, k nej by tiez potesili nejake informacie :) a ked budem trochu mimo temu – RS nie je sucastou Gemera ak sa nemylim :)

  2. MrUG - 13. Júl 2016 20:00

    Pravdou je že, RS nie je súčasťou obce Gemer, trošku som to prepískol :-)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.