História Gemera: Falošné mince v Hodejove

8. Júl 2016 · Autor: admin 

Celé to začalo v Budapešti, v byte vdovy Márie Kissovej na ulici Ranolderovej číslo 27.  Tam začala partia šiestich ľudí falšovať 5 a 10-korunové mince. Aby sa čitateľ dostal do obrazu, tak 5-korunová minca bola pôvodne strieborná a 10-korunová zlatá.

Organizátor a vodca peňazokazcov bol 36-ročný Ján Vajai, jeho minulosť bola zaujímavá, išlo o bývalého žandára, ktorý však pozdvihol zbraň na svojho nadriadeného z dôvodu nešťastnej lásky, ktorá ho odmietla a dala prednosť jeho nadriadenému. Stalo sa, že Vajai svojho soka v láske výstrelom netrafil, kým on po opätovnom výstrele utrpel ťažké zranenie. Vojenský súd však nemal zľutovanie a odsúdil ho na osem rokov ťažkého žalára v Komárňanskom hrade. 26. júna 1906 sa na základe kráľovskej milosti dostal na slobodu.

V okolí mesta Adony sa však objavili razené falošné rakúske korunové mince. Keďže Ján Vajai býval v meste Adony, tak padlo podozrenie aj na neho, počas razie žandárov bol prichytený priamo pri čine, a tak ho súd odsúdil dňa 23.12.1906 na šesť týždňov väzenia  Na slobodu sa dostal začiatkom roku 1907 a vtedy začal skladať novú partiu peňazokazcov. Jeho spoločníkmi sa stali 27-ročný Ľudovít Andrejko, ktorý mal ešte v roku 1905 prosperujúci obchod s koreninami na ulicu Szvetányiho v Budapešti. Ľudovít Kovács, muž povesti darebáka a povaľača,  26- ročný  Jozef Schubert vreckový zlodej, Ján Strázsa  v minulosti viacnásobne trestaný za falšovanie mincí, ktorý pred spravodlivosťou bol na úteku a vydával sa za nepríčetného. Poslednou členkou gangu bola už spomenutá Mária Kissová, v ktorej byte sa falšovanie odohrávalo.

28. augusta 1907 sa do rúk žandárov dostal Jozef Schubert a o deň skôr aj Ján Strázsa, ktorý v neskorých nočných hodinách na ulici Nagymező v Ostrihome, pobehoval s novinami v rukách a s veľkým krikom volal na okoloidúcich, že ho noviny napadli. Bol predvedený na hlavné veliteľstvo žandárstva v Ostrihome, kde začal nesúvisle vypovedať.  Bolo zistené, že skutočne ide o hľadaného peňazokazca Jána Strázsu, ktorý sa vydáva za nepríčetného a zatiaľ bol daný na pozorovanie. Toho istého dňa boli zadržaní aj ďalší spolupáchatelia, a to Mária Kissová a Ľudovít Kovács. Vodca gangu Ján Vajai a Ľudovít Andrejko bez stopy zmizli, avšak ich koniec nastal v Hodejove, kde sa pokúsili uviesť do obehu falošné mince a padli do rúk miestnych žandárov.

Pri domovej prehliadke na ulici Ranolderovej číslo 27 v Budapešti, sa našiel dôkazový materiál jednoznačne preukazujúci, že práve tu sa odohrávalo falšovanie mincí. Celá spoločnosť sa tak ocitla vo väzbe a čakajú na vynesenie rozsudku.

Nezodpovedanou otázkou tak ostane, že prečo si na distribúciu mincí zvolili práve Hodejov, pravdepodobne to bolo kvôli miestnym kúpeľom a čulému ruchu v našej obci.

Autor: Vladimír Gondáš

Zdroj:
Pesti Napló, 1907. Augusztus
Pesti Napló, 1906. December
Népszava, 1906. Szeptember
Foto: Stanica, kde peňazokazci vystúpili v Hodejove z vlaku

 

Publikované 8. 7. 2016

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.