Štrajk pedagógov: Bezhlavá kostra v zelenom

18. Marec 2016 · Autor: admin 

Pedagógovia Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote pokračovali v piatok, 18. marca v symbolickom proteste, v aktivite s názvom Zelená pre školstvo. Vyhlásila ju Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU).  Ide o rodičovskú aktivitu, v rámci ktorej vždy v piatok rodičia na slovenských školách oblečú deti do zelenej, pričom stačí akákoľvek časť odevu, aby počas štrajkovej pohotovosti politikov upozornili, že sledujú ich kroky a očakávajú zásadné zmeny.

Tentoraz sa neobliekli len do zelenej, ako to bolo v piatok, 11. marca. Vo vestibule školy umiestnili aj bezhlavú kostru, odetú do zelenej plachty. Na nej visel plagát s nápisom: „Školstvo zatiaľ bez hlavy, podarí sa ho po veľkonočnom zmŕtvychvstaní oživiť???“ Zelená plachta sa nachádza aj na dvoch nástenkách, a to pri vstupných dverách do budovy školy a vo vestibule.

Ako uviedla zástupkyňa štrajkového výboru SOŠ obchodu a služieb v Rimavskej Sobote Mária Ujpál Beňušová, v symbolickom proteste pokračujú pedagógovia našej školy vzhľadom na to, že politici nevyvíjajú žiadnu aktivitu v zmenách v oblasti školstva, zatiaľ nie je vymenovaný ani minister školstva. Politici, ktorí zostavujú vládu, si delia lukratívne posty, ale o riešení problémov v školstve zatiaľ nepadla ani zmienka.

„Akcia „zelených piatkov“ bude trvať do odvolania, kým kompetentní na úrovni ministerstva školstva nezačnú rokovať s Iniciatívou slovenských učiteľov (ISU). Takouto formou budeme upozorňovať na zlý stav v tomto rezorte, v ktorom zatiaľ nenastali žiadne zmeny. Vo vestibule máme kostru bez hlavy, symbolizujúcu bezhlavé školstvo. Dúfame, že po veľkonočnom zmŕtvychvstaní nastane oživenie školstva, pretože podľa medializovaných informácií má byť vláda zostavená budúci týždeň vo štvrtok,“ povedala Mária Ujpál Beňušová.

Dodala, že protestné aktivity podporuje aj vedenie školy, ktoré považuje požiadavky pedagógov za oprávnené. Podľa vyjadrenia riaditeľa Jaroslava Bagačku, nakoľko SNS, ktorá by mala byť jednou z vládnucich strán,  pred voľbami podporovala aktivity štrajkujúcich pedagógov, je predpoklad, že sa ich požiadavky budú postupne riešiť.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásila už začiatkom januára Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU). Dôvodom je dlhodobé ignorovanie požiadaviek na zabezpečenie primeraného financovania školstva Vládou Slovenskej republiky.

Štrajkujúci požadujú, aby vláda legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a navýšila rozpočty MŠVVaŠ a MV na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Treťou požiadavkou je zmena zákona o kontinuálnom vzdelávaní pedagógov.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 18. 3. 2016

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.