Poviedka: Vojna prísavníkov

22. Január 2016 · Autor: admin 

V južnom akváriu žili dva milé prísavníky. Spočiatku mierumilovne, i keď jeden pochádzal z menšieho bazéna, kde žil dovtedy v symbióze s Betou.  Bojovnica mu síce párkrát vyštartovala po krku, ale vždy to bolo všetko v norme a malý prísavník rástol do dĺžky a krásy. Avšak jedného dňa sa pani bytu rozhodla, že malý už dorástol, a tak nastalo sťahovanie…

Síce nie národov, ale po presťahovaní juniora prísavníka do väčšieho akvária sa dal očakávať ľúty boj o životný priestor. Vo veľkom  severnom bazéne sa však mala čoskoro prejaviť sila silnejšieho prísavníka. Všetci  to aj očakávali, a preto každý deň bedlivo sledovali preferencie prísavníkov. Malý sa čoskoro v severáku udomácnil a začal sa nemiestne rozťahovať. Už deň pred rozhodujúcim bojom vládla v bazéne napätá atmosféra.

Bety – modrá, čierna i červená roztržito plávali hore-dole a čakali, čo sa to v tej spodnej časti snemovne udeje. Garra rufy od rána len opatrne zbierali zvyšky neevidovaného žrádla, zakiaľ čo sa skaláre majestátne držali svojich stredných- politicky neutrálnych šírok.  Zato, preferenčne najslabší húf neónových tetier srdnato bojovali o žvanec s bojovnicami, využívajúc pritom svoju kolektívnu silu.

No, a potom sa to stalo. Prísavníky vidiac, že už dlhodobo bojujú o tie isté hĺbky akvária a o ten istý preferenčný pokrm, zrazu pochopili svoju neutešenú situáciu. Tak hneď, po nasypaní žrádla a celodennom pôste, namiesto vitamínov, minerálov a ďalších životodarných látok, začali ceriť zuby sťa zabijácky žraloci vo filme Čeluste! Pri tom vykrikovali (div´ veď ryby sú mlčky!)  bojové pokriky typu:  Iba jeden prísavník v akváriu, alebo:  Iba najjužnejší prísavník, či hrozivejší: Cudzie vody nechceme, ale svoje južné si nedáme!

A po odznení hrozieb (a žiadneho účinku na okolité ryby) sa vrhli bezhlavo, s otvorenými papuľami od oka -k oku, na krk protivníka. Zahrýzli sa tak nešťastne, že si pritom vytrhali všetky smerové plutvy, tak nevedeli, ktorým smerom plávať. A veru, dezorientované prísavníky pritom stratili akékoľvek sympatie stále nerozhodnutých južných rybičiek! Ba čo viac, navzájom si prehrýzli žiabre a bez kyslíka neboli schopné ďalej podporovať svoju bojovú kampaň…

Pani bytu na to chytila sitko a oboch- modrajúcich, mŕtvych bojovníkov vyhodila dole záchodovým spláchnutím. So slovami: „Tak, a v akvárku bude stačiť aj biofilter!“ ukončila panička nezmyselný boj zelených konkurentov.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 22. 1. 2016

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.