Novoročné ponaučenie: Ohňostroj cez okno

7. Január 2016 · Autor: admin 

Nie na to susedove ponaučenie som si spomenul (keď mu pred vyše 10 rokmi opačne odpálená signálna raketa vypálila celý balkón!), ale na Zolove deti. Bývalý kolega nám v práci rozprával ich rodinný príbeh z blížiacich sa silvestrovských osláv na začiatku 90-tych rokov. A ten si všetci počúvajúci odvtedy pamätajú. A väčšina, sa z toho ponaučenia onoho Silvestra, riadi aj nasledujúci život.

Zolo mal troch synov a všetci z nich už boli v zložitom pubertálnom veku. A veru, dvaja starší si každý rok na silvestrovské oslavy nakupovali petardy, prskavky a sem-tam od kamarátov v zelenom si zohnali aj drahé delobuchy. Každý rok vystrájali so svojimi ohňostrojmi, s poriadnou zásobou streliva, ako zmyslov zbavení. A tak, keď stredný Laci dovršuje v ten rok 18-te narodeniny, tak ocko Zolo sa rozhodne, že mladých ešte pred nastupujúcou zrelosťou väčšiny dospelých naposledy poučí do života.

A tak si ich po posledných spoločných Vianociach doma pozýva do izby s balkónom a rečie: „Na fiúk, mennyit hozott  a Jézuska? Nocsak, húzzátok ki a zsebetekből a spórolt pénz, hadd számoljuk meg!“ (Vo voľnom preklade znie-Tak chlapci, koľko vám doniesol Ježiško, Nože, vytiahnite z vrecká nasporené peniaze, nech ich porátame!). Synovia nechápavo pozerajú po sebe, ale predsa len, i keď neochotne, poslúchnu otca. Začnú klásť na stôl dve kôpky papierových koruniek, a potom aj nejaké tie väčšie-menšie drobniaky. Ocko počas ich zrátavania úspor pokračuje v svojom pripravenom pláne: „No vidím, máte tu toho dosť. A čo si za ne chcete kúpiť?“  Synovia sa ošívajú, ale predsa len zo staršieho Zolka vykĺzne: „Ako každý rok, chceme petardy…“ Otec si pošúcha čelo a hovorí: „Dobre chlapci, tak tie papierové vám odložím na účty, aby ste mali na motorky a autá v budúcnosti. A tie drobné chyťte do hrste…“ Zolko a Lacko podozrievavo zberajú svoje strieborniaky a meďniaky. Už čosi tušia, že to nebude také ľahké- ako v tej pesničke od Riša- a tak spomaľujú tempo predsilvestrovského zberu. Ocko medzitým otvára balkónové dvere…

„No, a teraz poďte na balkón a vyhoďte von na ulicu všetky tie peniaze!“ znie príkaz od hlavy rodiny. „Apuci, čo si sa… zbláznil?“ jachce smelší Laci. Ale otec len nástojčivo máva rukou a rozhodným hlasom pokračuje: “To nie ja, alebo keď aj hej, tak presne tak ako vy dvaja, keď vyhadzujete peniaze na tie posr…té petardy!“ A rapká ako guľkomet ďalej bez toho, že by im dal možnosť sa brániť: „No poďme-poďme, tak sypte ten ohňostroj! Nech len vidia susedia tých bláznov. Však je jedno, ako to vyhádžete… Či, aha pozrite, už sa zbiehajú cigánčence- aspoň tým urobíte radosť!“ Na zosilnenie svojho rozhodnutia ešte posmeľuje snedých šarvancov, aby len nebojácne zberali svoju povianočnú nádielku. Aj okoloidúca susedka sa len neveriacky díva na dvoch bláznivých chlapcov na balkóne, ako sypú vtáčikom. Pre istotu odháňa zberačov a sama vyzbiera zachránené drobné. Medzitým chlapci s hanbou vchádzajú s prázdnymi rukami do izby a boja sa čo aj šplechnúť. Dobromyseľná susedka zvoní na bráne a kričí na paniu domu, aby si prišla pre zachránené peniaze, ktoré vsypali jej pošibaní chlapci. Pani domu je však medzi sviatkami  v robote a ani len netuší, aká to výchova prebieha pod jej strechou! A tak suseda podsúva pod bráničku drobné a s nesmierne začudovaným výrazom v tvári rýchlo opúšťa arénu „ohňostroja“. Zolova manželka už v autobuse počuje šepot známych o jej „strelenej rodine“. Ponáhľa sa domov, ale ešte skočí do obchodu , chce nakúpiť niečo na Silvestra. Tu sa správy už rozšírili rýchlosťou dedinského blesku, teda prv ako keby jej manžel vyhlásil čosi obecným rozhlasom. A tak sa dozvedá- presne od susedky záchrankyne- čo sa to pod  ich balkónom udialo, kým bola v práci.

Od tej doby sa však už prešlo dve desiatky rokov, ale ani Zolko ani Lacko si odvtedy žiadne petardy nekupujú ani vo vlastných rodinách. Ba dokonca, ani susedkine deti nevyhadzujú svoje vianočné peniaze na také drahé hlúposti, akým je ohňostroj…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 7. 1. 2016

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.