Glosa: Lenin nás navštívil na Vianoce

31. December 2015 · Autor: admin 

Ako je známe, Námestie Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote sa za socializmu nazývalo Námestie V. I. Lenina. Mala tam byť umiestnená aj vyše štvormetrová bronzová plastika Lenina. Nestalo sa tak, pretože v roku 1989 prišla Nežná revolúcia a dielo sa nedokončilo.

A tak 70-centimetrový model hlavy z epoxidu a takmer polmetrová soška zo sadry odpočíva v pokoji v depozite mestského úradu. Samospráva ho už niekoľko rokov ponúka na predaj, nik však o revolucionára záujem nemá.

Keďže o týchto faktoch viem, prekvapilo ma, že dopoludnia na Štedrý deň, som na Námestí Š. M. Daxnera uzrela niečo nevídané. Stál tam pozlátený Lenin. Sám, najväčší vodca proletariátu, vo svojej typickej póze známej z filmov. „Čo sa deje?“ pomyslela som si pri pohľade na tento výjav. Lenin nás navštívil na Vianoce? Žeby ohlasoval príchod novej februárovej revolúcie? Alebo je tu len tak na sviatky na návšteve, aby si oddýchol v tomto prehnitom kapitalizme ako kedysi vo Švajčiarku?

Ťažko povedať, prečo tam tak stál práve na narodenie Ježiša Krista-spasiteľa sveta. Ale jedno je isté, určite neprišiel spasiť Rimavskú Sobotu, nepriniesol sem ani lopatu, ani zamestnanie,  len zbieral drobné  od okoloidúcich…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 31. 12. 2015

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.