Rozprávka: Ako sa klobáska a jaternička stratili (*zablúdili v kráľovskom?) lese

21. December 2015 · Autor: admin 

Kde bolo- tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo so skúpym kráľom. A tak niet divu, že keď vďační poľovníci Jeho výsosti za predĺženie prenajatia poľovného revíra poslali výslužku pre kráľovských radných, tak tá sa niekde stratila v kráľovskej obore. Keďže hora bola nepreniknuteľne hustá, tak sa mnohí poddaní aj čudovali, prečo sa tetka klobáska so svojou sestrou jaterničkou vybrali práve cez ňu. Nemohli sa radšej vybrať priamo do kráľovskej zasadačky?

Ale poďme pekne po poriadku: Kráľovskí poľovníci vidiac, ako sa o revír uchádzajú aj cudzí poľovníci, tak sa rozhodli, že po rokovaní kráľovského poradného zboru prejavia svoju nesmiernu vďačnosť. Dokonca to aj trubač vyhlásil do celého podhradia i kronikár zaznamenal tento zdvorilý počin v kráľovských análoch. A tak muži v zelenom posedeli hneď na druhý deň na postriežke, spolu aj s viedenskými a rímskymi hosťami.

Po dlhých hodinách vábenia a čakania sa im nakoniec pošťastilo odstreliť malého diviaka. Toho potom v hájovni očistili, rozporcovali a nakoniec aj povarili i zaúdili. A ich vrchný hájnik navrhol, aby poslali kráľovi a Jeho radným nejakú skromnú výslužku, ako vďačnosť za hlasovanie radných a prelepenie nespokojných očí- iných poľovníkov protežujúceho kráľa.

No, lenže balíček sa kdesi v lese roztrhal a chudinky – klobáska a jaternička- museli pešky cez vysokú trávu, popri muchotrávkach a cez pichliače lesných černíc. Nielenže si riadne dotrhali svoje črievka, ale navyše padla tma na ich strastiplné putovanie. Klobáska začala bedákať, že ich teraz potrhajú líšky. Ale jaternička smelo vyriekla ich konečný ortieľ: Neboj sestrička, požerú nás vlci- ani to nezbadáme…

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 21. 12. 2015

Comments

2 komentáre/ov - “Rozprávka: Ako sa klobáska a jaternička stratili (*zablúdili v kráľovskom?) lese”

 1. calcit333 - 21. December 2015 11:11

  A kde presnejšie sa stratili klobáska a jaternička??
  A čo bude s kráľom??
  Nezomrie od hladu???

 2. janrohaczdubej - 21. December 2015 14:40

  Kráľ by mal nešťastne našťastie zahynúť nešťastným výstrelom najnovšieho adepta
  s pomedzi všetkých nešťastných poľovníkov tejto šťastnej družiny. :-D
  Kráľi obyčajne nezomierajú od hladu, ale môže sa jednoducho stať, že si kráľ sadne
  na kráľovské kreslo, kde môže odpočívať trebárs škorpión, ktorý záhadne prešiel lustráciou kráľovho kádrovčíka.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.