Kiki na hnojisku kalkuluje o budúcej úrode

4. November 2015 · Autor: admin 

Na našom hypotetickom hnojisku istý agropodnikateľ vyhrá v stredu v 1.kole verejnej obchodnej súťaže prenájom takých 100 hektárov úrodnej pôdy. A do týždňa má ešte dodať na úrad nejaký „životne dôležitý“ papierik. Podnikateľ poznajúc zákulisia prenajímateľského úradu,  ešte v piatok nabehne do kancelárie a odovzdá dokument opečiatkovaný zhora-dole všetkými možnými inštitúciami. Lenže to ešte ani netuší, že už v štvrtok najvyšší poľnohospodár zrušil verejnú obchodnú súťaž, kvôli nedodaniu toho inkriminovaného papierika….

A ešte dôležitý dodatok, v štvrtok „verejnoobchodný“ prenajímateľ vypisuje aj nové 2.kolo tejto poľnohospodárskej súťaže. Zlé jazyky tvrdia, že kvôli tomu, že nový potenciálny víťaz mu ponúkol za hektár vyše 200 euráčikov. Existuje síce aj iná príčina zrušenia 1.kola, že poľnovypisovateľ sa bojí vplyvu onoho agrovčíka, lebo by mohol v budúcich voľbách ohroziť jeho trón. Lenže túto hypotézu aj tak nikto neberie pri čudnom prenájme pôdy do úvahy!

A tak Kiki počíta, až sa mu spod hrebienka parí:

  1. Ak prvokolový podnikateľ dostal od štátu dotáciu napríklad 250.- euráčikov na hektár obrábanej ornej pôdy a zaplatil prenajímateľovi 100.-, tak mu na založenie budúcej úrody na práce (podmietka, hnojenie MH, jesenná hlboká orba, zimná hnojovica, jarná stredná orba, bránenie, valcovanie, sejba jarného jačmeňa, valcovanie, ľahké bránenie, hnojenie UH, postrekovanie, kosenie obilia, sušenie, triedenie, odvoz do sila) zostane cca 150 .- na hektár. Čo zaiste nie je nejaká dostatočná suma, a tak poľnohospodár musí siahnuť aj na vlastné, resp. požičané zdroje, ak chce mať budúcu úrodu, a tým aj zisky.
  2. Ak druhokolový (samo, že iný) víťaz ponúkne prenajímateľovi takých 200.- euráčikov za hektár- už čiastočne obrobenej pôdy (podmietku a hnojenie už vykonal predchádzajúci nájomník- takže istá satisfakcia pre prvého bude zo zákona nutná), tak sa znižuje dotácia 250.- o túto sumu, napr. na 200.-na hektár.  A keďže druhý poľnohospodár ponúkol prenajímateľovi tých 200.-, tak z čoho založí budúcu úrodu (alebo, ako vykoná tie vyše 150.- eurové práce)?  Či: a) bude investovať svoje vlastné resp. prepožičané zdroje vo výške min. 100.-na hektár ?  b) bude pestovať iba vysokovýnosné plodiny (napr. marihuanové konope, ópiátový mak)? A z týchto plodín bude mať aj 2.500.-eurové hektárové výnosy a nebude problém vyplatiť prenajímateľa? O povoleniach na prísne regulované plodiny teraz nehovoríme, ako ani o tom, že každý poľnohospodár si vždy musí požičať, resp. odložiť svoje vlaňajšie zisky, ktoré musí investovať do novej sezóny (budúcej úrody) !

Alebo, nakoniec to vyrieši iná vyššia moc? A tá vyriekne, že pôvodný prenajímateľ sa vzorne staral o pôdy, a tak má prednostné právo aj naďalej pokračovať v prenájme? A nižšia moc- obyčajní ľudia? Tí si možno zase domyslia: Že ten druhý sa chystá pôdy len vycicať, aby mohol zaplatiť sľúbené vysoké poplatky na nejakú kampaň?

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 4. 11. 2015

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.