Poviedka: Havrany a orechy

15. Október 2015 · Autor: admin 

Čierne vtáky, známe medzi ľuďmi aj ako ruské lastovičky, rady posedávajú na stromoch. Obzvlášť na jeseň sa nechajú uniesť atmosférou padajúcich orechov na cestu. Potom húfne robia nálet na chuťovku v škrupine. Lenže, žatva nie je taká úplne zadarmo, pretože musia najprv vyriešiť tri úlohy tety Prírody…

Prvým hlavolamom pre havrany a kaňky je, ako dostať ten opancierovaný zob dolu z vetvičiek orechovníka. Nuž, výmyselníci sa však nezastavia pred takouto maličkosťou. Obletia kúsok záhrady a nejaké tie nástroje od dvojnohého konkurenta si prenajmú na neurčitú dobu. Nejeden havranko si dokáže požičať zvyšky dosiek, nejaké skalky či pomerne veľké konáre z kompostového smetiska. Hneď na to kobercovým náletom zbombardujú  z výšky orechový strom.

Druhým problémom sú tie nezmyselne kľučkujúce plechové búdy na kolesách pod stromami. Tie zuniace potvory ale pomáhajú černáčikom rozbiť pancier ich stravy. Akokoľvek sa však vtáky snažia, vždy ich nejaké to smrdiace čudo vyruší pri zobaní rozbitých jadierok. Tie dvojnohé potvory v tých valiacich sa krabiciach nechápu, že ich úloha končí pri rozbití orecha a ďalšie prúdiace skrinky už nemajú čo rušiť zobajúcich hladošov!

Poslednou úlohou tetky je však ako okabátiť Deda vševeda. Ten s palicou pravidelne obchádza popod statný orech a odháňa z cesty nielen čierne lastovičky, ale aj ďalších dvojnohých dobyvateľov. Naše havrany však majú aj na toto prefíkaný recept:  Najprv jedna skupina takticky napadne neobratý vinič s hroznom.

Druhá čata čiernych kolonizátorov obsadí vedľajšiu jabloň. Dvojnohý dráb, vidiac blížiacu sa pohromu, rýchlo beží ratovať svoje vitamíny.

Posledná- prepadová skupina havrankov húfne zlietava na asfaltku- až takým kobercovým náletom, že prúdiace zunidlá a v nich i ďalšie dvojnohé potvory musia brzdiť aj očami. Rýchlo pozberajú ovocie svoje žatvy a odlietajú na testovanie ďalších záhrad.

Autor: Viliam Vaš

 

Publikované 15. 10. 2015

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.