Rozprávka: O kráľovi, ktorý si musel všetko robiť sám

29. Júl 2015 · Autor: admin 

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Orlie kráľovstvo.  Vládol mu kráľ Hroznýš tvrdou, priam až diktátorskou rukou Franka. I keď, spočiatku, keď nastúpil na trón, nebol až taký tvrdohlavý, lenže sláva a moc mu zachutila natoľko, že si vsugeroval do hlavy, že je absolútny vládca a môže robiť čokoľvek.

Často riešil veci na hrane zákona v domnienke, že sa mu aj tak nič nestane, lebo má všade plno známych a všetci sa ho boja. Jeho lokaji a dvorania to mali naozaj ťažké. Keď sa mu niekto z jeho rozmaru znepáčil, alebo si dovolil prezentovať iný názor, okamžite ho dal vyhodiť za hradné múry. Nepomohlo ani to, že mi verne roky slúžil.

Preto sa mnohí poddaní pred ním báli čo i len slovko preriecť a ako bábky na motúziku plnili do bodky jeho, často aj nezmyselné príkazy. Len medzi sebou čosi zašomrali na adresu rozmarného diktátora Hroznýša, nevážiaceho si prácu svedomitých ľudí, ktorému boli milší neschopáci, donášači a podhadzujúce sa chechule s cecuľami. Dávali však pozor na to, aby ich náhodou nepočuli kráľovi donášači. Tí mali svoje dlhočizné uši všade.

Raz, v jedno slnečné popoludnie, sa naskytol poddaným zaujímavý pohľad. Kráľ sa hrdo v tielku a ošúchaných glotkách prechádzal popri hradnej záhrade s fontánami a fotil si ľudí sťa paparazzi, ktorí sa tam prišli v horúcom, sparnom dni osviežiť. „Pozrite, toť náš vladár, hrdo si vykračujúc s foťákom v ruke. A to už nemá nijakého sluhu na takúto prácu?“ zašepkal jeden z poddaných. Druhý mu na to riekol: „Veru, nemá, ešte si to musí aj sám napísať do kráľovskej kroniky, pretože okrem iných prepustil aj dvorného pisára, ktorý mu roky verne slúžil. A nik nevie prečo, asi išlo o nejaké dohody so zelenými radnými, ktorí mu sľúbili vysoké miesto v cisárstve. Pritom druhého, neschopného pisálka, ktorý mu predtým, ako nastúpil na trón podrážal nohy, tam nechal. Lenže ten mu žiadnu a tobôž kvalitnú prácu urobiť nevie.“

Ďalší z poddaných len pokrútil hlavou nad smutným osudom kráľa, ktorý si už veľa vecí robí sám. Aj keď stavali hradné fontány, dohliadal na stavbu. A to mal na to človeka. Nuž, tento panovník je už raz taký. Všetko chce robiť len on sám. Zrejme si myslí, že všetko zvládne najlepšie sám. A možno je to preto, aby sa o slávu nemusel s nikým deliť…

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 29. 7. 2015

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.