Rozprávka: Pád hradu

15. Máj 2015 · Autor: admin 

V jednom z komentárov k súčasnému stavu v sobotskom futbale napísal Štefan Balog, známy futbalový aktivista, jednu aktuálnu a poučnú rozprávku. Ona však viac pripomína boje pri šachovej tabuli, ako skutočné rinčanie zbraňami na imaginárnom hrade. I keď v jeho fikcii chýbajú mená hlavných postáv a ďalších figúrok, predsa len dôvtipný čitateľ spozná, že ide o urputný boj stratégií v silovom šachu blízko našich „hradných“ komnát…

Rozprávka: Pád  hradu

Na HRADE niekto dlhé roky hrával šach a hral ich väčšinou čiernymi figúrkami. No napriek tomu stále vyhrával. Jeho súperi s bielymi figúrkami doteraz rad radom prehrávali. Teraz však hráča s čiernymi figúrkami vyzýva na úplne novú hru nový hráč. Ten hrá s bielymi figúrkami a chce hrať čestne podľa pravidiel. Samozrejme, po dlhých rokoch chce vyhrať. Vyhrať chce nielen pre seba, ale aj pre tých, ktorí predtým neustále prehrávali. Zrejme, tí čo hrali s bielymi figúrkami hrali vždy čestne, ale naivne prezradili vopred aj svoje kroky. Ten, čo doteraz hrával s čiernymi figúrkami, iba navonok hral čestne, ale v kľúčovom okamihu vždy spravil podraz . Využíva ľudské slabosti súpera s bielymi figúrkami a vyhrá. Súčasný hráč s bielymi figúrkami však už neprezradí svoje kroky vopred…

Diváci a zároveň aj porotcovia sledujú šachovú partiu. Zdá sa, že momentálne na šachovnici je patová situácia. Hráč s čiernymi figúrkami nevidí východisko, vyzve divákov, aby mu pomohli, lebo inak údajne sa zrúti HRAD. Pred pádom hradu šikovne obviní hráča s bielymi figúrkami, že on môže za to. Diváci  chcú poskytnúť pomoc, ale len s istou podmienkou. Hráč s čiernymi figúrkami si vyžiada oddychový čas s úmyslom, aby dostal divákov do ešte väčšej časovej tiesne. Aby porotcovia už nemohli dlho rozmýšľať, v snahe zachrániť hrad, a peniaze rýchlo poskytli. Diváci i porotcovia vedia, že aj keď pomoc poskytnú, pád hradu len oddialia a podobnú pomoc musia poskytnúť aj o rok.

Hráč s bielymi figúrkami ticho sleduje dianie a v poslednej chvíli navrhne divákom spôsob riešenia ako zachrániť hrad. A divákom sa navrhované riešenie zapáči a prijmú správne rozhodnutie. Tak nie diváci, ale hráč s čiernymi figúrkami sa dostane do časovej tiesne. Ak hráč s čiernymi figúrkami nepristúpi na ponuku divákov a neurobí rýchlo potrebné kroky na šachovnici, tak hrad  sa zrúti.

Hráč s čiernymi figúrkami zrútenie hradu bude mať na svedomí celý život.
Hráč s bielymi figúrkami začne aj bez peňazí budovať hrad, ale žiaľ až úplne od základov.

A ponaučenie ?
Rozprávky ale majú zvyčajne šťastný koniec. Stačí, ak hráč s čiernymi figúrkami galantne uzná,  že túto šachovú partiu prehral a začne spolupracovať s priaznivcami hráča s bielymi figúrkami. Hrad  sa tak nezrúti a ľudia budú šťastní.

Autor: Štefan Balog, ilustračné foto: M.Kanalová

 

Publikované 15. 5. 2015

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.