Názor: Úpadok morálky- skončíme ako Sodoma a Gomora?

8. Február 2018 · Autor: Marta Kanalová 

Mnohí tvrdia, že ľudstvo degeneruje. Nielen preto, že už dávno nefunguje prirodzený výber jedincov ako v prírode a čoraz častejšie sa rodia deti s vážnymi zdravotnými postihnutiami, ktoré by sa, keby nebolo zdravotníctvo na vysokej úrovni, ani nenarodili, tieto deti vyrastú, mnohé z nich majú svojich potomkov a genetický fond sa tak oslabuje. Ľudstvo však degeneruje aj morálne, čo je podľa mňa horšie. Morálka drasticky upadá.

Každým dňom sa o tom presviedčame, či už v bežnom živote alebo vo vrcholovej politike. Nehovoriac o tom, že pre médiá sú atraktívnejšie témy ako nehody, vraždy či násilie ako pozitívne správy. A niekedy sa čudujem, koľko je ľudí s nízkou emocionálnou a sociálnou inteligenciou. Zaujíma ich iba zhŕňanie majetku a moc, pre peniaze sú schopní urobiť čokoľvek- podrazy, intrigy, nekalé i protizákonné veci, dokonca zapredať aj svoju matku. Česť, spravodlivosť, porozumenie, láska, ochota nezištne niekomu pomôcť im nič nehovorí. Sú však aj takí, ktorí nadávajú na systém, že sa majú zle, na iných kladú vysoké nároky a očakávajú od nich priveľa, ale sami nič nespravia preto, aby sa mali lepšie. Niektorí ani nepoznajú hodnotu priateľstva.

Jeden známy mi nedávno vyrozprával svoj príbeh. Sám sa svojmu kamarátovi ponúkol, že mu bude robiť nezištne manažéra. Bol totiž talentovaný hudobník. Vybavoval mu koncerty bez nároku na odmenu, navštevovali sa, bol spokojný so spoluprácou a stali sa najlepšími kamarátmi. Všetko bolo v poriadku a zrazu mu nečakane ten hudobník napísal, že ho len využíval,  žil z nich a špinil jeho meno a nechce s ním ďalej spolupracovať. Vraj tak urobil kvôli klebetám. Odvtedy ho na ulici ani veľmi nepozdraví.

Ďalšia moja známa skončila vzťah s dlhoročnou kamarátkou. Vždy jej roky nezištne pomáhala a tá jej kamarátka mala vždy nejaké problémy, kopila sa v dlhoch a pracovať sa jej akosi nechcelo. Raz jej odmietla urobiť nejakú službu, dôvod jej pritom vysvetlila. Vzápätí sa na ňu vyvŕšila a vykričala jej, že je bohatá (pritom žila len z platu v zamestnaní), že sa jej dobre žije a podobné veci. Za výbuch sa ani neospravedlnila. Moja známa sa napokon rozhodla prerušiť vzťahy s takouto „kamarátkou“, nakoľko prišla na to, že si ju nevážila, len ju využívala a závidela jej, lebo žila lepšie ako ona.

Ďalší známy sa zase pozastavil nad tým, prečo mu človek, ktorému niekoľkokrát pomohol, odmietol dať zákazku. Namiesto toho urobil biznis s jeho konkurenciou, ktorá mu roky škodí. Dal im zákazku i napriek tomu, že v minulosti načapal svoju ženu, ako ho podvádza s človekom (psychológom, ku ktorému chodila na terapie), ktorý je partnerom tejto firmy. Nevera bola pritom dôvodom jeho rozvodu.

Podobných a ešte horších prípadov je mnoho. Nehovoriac o mnohých mladých lenivcoch, ktorým sa nechce učiť, nerešpektujú rodičov, ani učiteľov, často sa k nim správajú drzo a chcú ľahko, bez namáhavej práce rýchlo zbohatnúť. Nie sú ojedinelé ani prípady mladých študentiek, ktoré za peniaze spávajú s bohatými mužmi, pričom mnohí z nich sú ženatí.

A čo politici? Poznám mnohé prípady politikov, ktorí keď sa dostali k moci, zanevreli na ľudí, ktorí im k tomu dopomohli. Dokonca sa neštítili ich ani podraziť a klamať im do očí. Vidiac, čo sa deje na politickej scéne, mám pocit, že systém už ovládajú zločinci, špekulanti, oligarchovia, zlodeji a nepoctiví ľudia. Na nebezpečenstvo demokracie upozorňoval už Sokrates: „Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť všetkým vyhovieť. Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých a demokracia im to poskytne. Mladí budú chcieť práva starých, ženy budú chcieť práva mužov, cudzinci, či otroci budú chcieť práva občanov a demokracia im to dá. Zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkcie a demokracia im to umožní. A až zločinci demokraciu nakoniec ovládnu, pretože zločinci od prírody túžia po pozíciách moci, vznikne tyrania horšia, než dokáže monarchia alebo oligarchia.“

Podľa mňa však prostredníctvom demokracie môže dôjsť ku zmene, ktorá zločincov odhalí a bude ich riešiť. Ale, čo ak je amorálnych ľudí so zvrátenými hodnotami oveľa viac ako tých ostatných?  Veď niektorí bežní ľudia sa priznávajú k tomu, že keby boli vo vrcholovej politike, tiež by robili to, čo oni. Ako hovorí jeden môj známy: „Za socializmu bolo lepšie, lebo vedúci síce kradli, ale i keď v menšom, ušlo sa aj nám, obyčajným robotníkom. Teraz kradnú len tí tam hore a my chudobnieme.“ Aj jeho výrok je podľa mňa zvrátený, lebo akákoľvek krádež by mala byť odsúdená a potrestaná.

Nechcem písať katastrofický scenár, ale potom zrejme skončíme ako Sodoma a Gomora, podľa Biblie hriešne mestá, ktoré sa Boh rozhodol zničiť. Jedinými, kto prežili onú katastrofu, bol spravodlivý človek Lót so svojimi dvoma dcérami. Anjeli ho podľa povesti varovali, aby odviedol svoju rodinu preč zo Sodomy. Dôrazne ich však upozornil, aby sa žiaden z nich nepozrel späť na Sodomu. Manželka Lóta podľa Biblie neposlúchla Božie rady a pozrela späť na horiacu Sodomu. Prišlo jej obyvateľov Sodomy ľúto a vo chvíli sa premenila na soľný stĺp. Musím však pripomenúť, že podľa Biblie Lót prosil Boha, aby tieto mestá nezničil, ale nevedel splniť jeho podmienku, nájsť ďalších spravodlivých ľudí. Ktovie, koľkých spravodlivých a čestných ľudí by našiel v súčasnosti…

Autor: Marta Kanalová, foto: http://pl.wikipedia.org

 

Publikované 8. 2. 2018

 

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.