Rozprávka: Ako vydali Mikuláša napospas čertom

5. December 2013 · Autor: Viliam Vaš 

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Orlie kráľovstvo. V tom usporiadanom raji na zemi žili vedľa seba pokojne dlhé storočia ctihodní podnikajúci obri, pracovití trpaslíci a tento rok už aj takmer svätý Mikuláš. Mikuláš vždy dorazil zo severného územia za Tatrami do kráľovského mesta načas. Sem-tam aj v predstihu obdarovával nielen dobré, ale aj nezbednejšie dietky kráľovstva. Avšak trvalo to len do jedného krásneho novembrového dňa, keď do mesta dorazil červený čert Krampus…

Najskôr však poslal pred sebou ako špióna čierneho hada Senila. Toho nasadil do zboru radných samotného kráľa Hroznýša. Had sa úlisne obtočil kráľovi okolo nôh a povedal mu, že načo vyhadzovať toľké toliariky z kráľovskej pokladnice na kultúru pre chudobu!? Veď to vedia súkromní mikulášenci z Mickynetu robiť lepšie. Nakoľko kráľ bol v pudelári na suchotách a aj v pokladnici mu už znelo prázdno, tak prikázal svojmu kultúrnemu šaškovi Grízikovi, aby vymenili Mikulášovi biely plášť za jagavejší červený.

Ba čo viac, Senil využijúc kráľovu nepozornosť v súvislosti s jeho uchádzaním sa o trón cisárstva, tak ten aj  hneď vymenil samotnú osobu dobrodinca za červeného, krivého Šánta Klausa, ovládaného mamonom.

Chudák biely Miki, ten nemal na strome dostatok jabĺk, aby sa vyplatil proti hadovi, tak smutne odovzdal svoje žezlo Zákerníkovi. Samozrejme, had Senil vidiac, že víťazstvo je jeho, tak Mikulášovi (pretvarujúc sa) smutne povedal, že tento rok už musí ísť do dôchodku na sever do ždiarskej doliny. Mikimu od hrôzy zmeravel jazyk a ani nebol schopný povedať svojim sobom Ho-ho na hanebný odchod. Iba vystrel bezradne svoje dlhokánske ruky a schoval si ich pod rednúcu bradu. Čierny had ho na dôvažok ešte ponížil a povedal, že ako satisfakciu môže novému a mobilnejšiemu Klausovi pripraviť náradie, postroj a cukríky, a takisto môže napojiť večne opitého Rudolfa a nakŕmiť ťahúňov Dashera,  Dancera,  Prancera,  Vixena,  Cometa,  Cupida,  Donnera a neustále frfľajúceho Blitzena- teda takmer všetky hladné zveri v kráľovstve.

Samozrejme, starý Mikuláš to spraví z upadajúcich peňazí kráľovstva, pritom červenoplášťový krivý Šánta, ktorý nerozdáva darčeky z dobročinnosti, ale z vypočítavosti, s vidinou budúceho zisku, zožne slávu a potlesk nič netušiacieho drobizgu. A to všetko na hrbe starého slepnúceho kráľa.

Červený čert Krampus, spokojný so svojimi úkladmi, ako starého Mikuláša vydal napospas svojim čertom, hneď obdaroval čierneho hada Senila novým svietiacim kozubom- aby mohol do neho počas dlhých večerov kukať.

PS: Rozprávky síce končia víťazstvom dobra nad zlom, ale koniec tohto biznisu je ešte v nedohľadne, a tak si na pokračovanie musíme počkať do konca obdobia vlády starého kráľa…

Autor: Viliam Vaš

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.