Komentár: Cromwell mal pravdu, politici sa nezmenili

9. Január 2018 · Autor: Marta Kanalová 

„Nie ste nič iné ako zberba a odporcovia blahodarnej správy. Nie ste nič iné ako nájomní ničomníci. Svoju krajinu by ste predali za misu šošovice ako Ézav, svojho Boha zradili pre pár drobných ako Judáš. Je pre vás vôbec niečo dobré? Existuje hanebnosť, ktorá vám nebola vlastná? Veriaci nie ste o nič viac ako môj kôň. Zlato je vaším bohom. Kto z vás neumlčal svoje svedomie za úplatok?

Je medzi vami aspoň jeden, ktorý by aspoň trochu obhajoval záujmy svojej vlasti? Vy odporné prostitútky! Či ste svojimi nehanebnými intrigami a podlosťami neznesvätili toto posvätné miesto a z božieho stánku neurobili brloh lotrovský? Ako hnusne odporní ste celému národu, ktorý vás poveril napravovaním krívd. Tak teda! Zoberte si svoje krámy, zamknite za sebou a v mene Boha, choďte!“

Tieto slová povedal anglický vojenský a politický predstaviteľ Oliver Cromwell 20. 4. 1653 pri rozpustení parlamentu. Myslím si, že jeho takmer  400-ročný výrok je aktuálny aj dnes. Stačí sa pozrieť na cirkus, ktorý sa deje v súčasnosti v parlamente. Namiesto toho, aby riešili problémy, akými je napr.  vysoká nezamestnanosť v deklasovaných oblastiach, rómsky problém či regionálne rozdiely, sa vybíjajú v nezmyselných žabo-myších vojnách.

Nehovoriac o tom, že mnohí vrcholoví politici uprednostňujú osobné a biznis záujmy pred záujmami občanov a krajiny, nehovoriac o ich medializovaných prechmatoch a aférach. Korupcia nie je pre nich neznámy pojem. Nehovoriac o lobistoch a mecenášoch, ktorí v pozadí dosadených politikov ťahajú za nitky. Neštítia sa klamať voličom do očí, správať sa amorálne a porušovať dohody.

Na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že tú moc sme im dali my-voliči. Vďaka nám sedia vo vláde a v parlamente. Niektorí ľudia sú však z celej politiky znechutení, a preto nechodia voliť. Iní nevedia, koho si majú vybrať, pretože už nikomu neveria. Ďalší sa k tejto téme ani nevyjadrujú, pretože politika je panské huncútstvo. A je smutné, že vyše 20 rokov po nežnej revolúcii je aj mnoho takých ľudí, ktorí sa boja poukázať na nekalé praktiky politikov a verejne vyjadriť na tieto záležitosti svoj názor, lebo sa obávajú, že stratia zamestnanie alebo sa dostanú do problémov.

Slová Olivera Cromwella svedčia o tom, že politici sa za 400 rokov nezmenili a obávam sa, že sa nezmenia vôbec. Dovolím si tvrdiť, že mnohým z nich nejde o blaho občanov a spoločnosti, ale predovšetkým o bohatstvo a moc. Česť výnimkám.

Autor: Marta Kanalová

 

Publikované 9. 1. 2018

Comments

Jeden komentár - “Komentár: Cromwell mal pravdu, politici sa nezmenili”

  1. spalovac mrtvol - 9. Január 2018 7:56

    Slová Olivera Cromwella svedčia o tom, že politici sa za 400 rokov nezmenili a obávam sa, že sa nezmenia vôbec. Dovolím si tvrdiť, že mnohým z nich nejde o blaho občanov a spoločnosti, ale predovšetkým o bohatstvo a moc. Česť výnimkám.
    Toľko z Vášho príspevku. Pani KANALOVÁ, vymenujte nejaké tie výnimky, nech sa rozprúdi diskusia!
    :-D

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.