SSOŠ: Aj v tomto školskom roku množstvo zahraničných stáží

3. September 2013 · Autor: Marta Kanalová 

Nový školský rok sa úspešne rozbehol aj v Súkromnej strednej odbornej škole z Dunajskej Stredy (SSOŠ), sídliacej v prenajatých priestoroch v budove ZŠ M. Tompu na Sídl. Západ. Včerajšieho slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj primátor mesta Jozef Šimko a prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Ako uviedla vedúca pobočky SSOŠ Gizela Kubačková, celkove majú 328 žiakov, z nich je 98 prvákov. Slovenských žiakov je o trochu menej ako maďarských. Žiaci sú z celého regiónu, ale aj z okresov Rožňava a Veľký Krtíš.

Pedagogický zbor má 28 učiteľov, takmer všetci sú na plný úväzok. V tomto školskom roku prijali aj nových pedagógov.  „Najväčší záujem je o Hotelovú akadémiu, obľúbený je aj študijný odbor kuchár. Máme aj odbor kaderník. Tento školský rok sme otvorili nový 3-ročný odbor hostinský/hostinská, kde sa žiaci učia obsluhovať a  kuchárskemu remeslu. Kúpili sme budovu v Rimavskej Sobote, kde plánujeme vybudovať stredisko praktického vyučovania, takže nás čakajú rekonštrukčné práce. V súčasnosti praktické vyučovanie prebieha v rôznych zariadeniach v Rimavskej Sobote, vo Fiľakove, v Tornali,  Číži a Jesenskom, prakticky v celom okolí, “ povedala G. Kubačková. Dodala, že študenti tejto školy sa väčšinou uplatňujú v zahraničí. Mnohí z nich tam brigádujú aj počas letných prázdnin.

„Vďaka  pánovi zástupcovi sme znovu vyhrali projekt Leonardo a ďalší náš projekt Comenius bude ďalej bežať. Spúšťame spoluprácu s talianskou strednou školou, s ktorou budeme mať výmenné študijné pobyty. Dúfame, že sa nám to podarí dobre zorganizovať a obe strany budú spokojné.  Snažíme sa držať našich predsavzatí, aby sme žiakov dostávali na zahraničné odborné praxe,“ skonštatovala G. Kubačková. Ako uviedol jej zástupca Norbert Ádám, aj tento školský rok čaká na žiakov množstvo aktivít.

V rámci projektu Leonardo sa uskutoční trojtýždňová stáž v Španielsku, v Malage a Costa del Sol, kde pôjde 24 žiakov. Najskôr však budú musieť u nás absolvovať kurz základov španielčiny,  v Španielsku budú mať tiež kurz praktickej španielčiny,  kurz varenia, obsluhy, someliérsky kurz a dvojtýždňovú prax v trojhviezdičkových reštauráciách. Na konci dostanú Europass- mobilita, medzinárodne uznaný certifikát. V závere projektu bude vydaná kniha španielskych receptov. Na tento projekt škola získala grant  vo výške 56 tisíc eur.

„Ďalšia zahraničná stáž bude Taliansku, kde máme partnerskú školu. Je to hotelová akadémia na Sardínii. Pôjde o výmenný pobyt, kde našich žiakov budú učiť  ako pripraviť talianske jedlá a my ich naučíme prípravu tradičných slovenských a gemerských jedál. Chceme im zabezpečiť aj prax v prevádzkach v meste,“ povedal Norbert Ádám.

Už druhý rok beží v škole projekt Comenius. V rámci neho sa uskutočnia projektové stretnutia partnerov v Taliansku, Nemecku a na Slovensku. Výsledným produktom bude vydanie cestopisu so šiestimi krajinami s receptami a základnými informáciami o jednotlivých krajinách. Študentom tretieho a štvrtého ročníka je určená odborná prax v Grécku, na Korfu a Rodose. Tento školský rok plánujú zorganizovať aj odbornú prax v Švajčiarsku.

Autor: Marta Kanalová, foto: autor, A. Gecse

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.