Fotoreportáž: Aj maďarské školy otvorili nový školský rok

2. September 2013 · Autor: gemerland 

Zväz maďarských pedagógov na Slovensku už roky organizuje slávnostné otvorenie školského roku pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. V tomto roku otvorili v Tornali nový školský rok v sobotu, 31. augusta, na ktorom sa zúčastnili prváci, ale aj čerstvo vyštudovaní pedagógovia z regiónu. Účastníkov v kostole reformovanej cirkvi pozdravil aj podpredseda maďarského parlamentu Sándor Lezsák, ktorý odovzdal predsedovi Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku futbalovú loptu s podpismi známych maďarských politikov a športovcov.

Loptu podpísal aj maďarský premiér Viktor Orbán. Učiteľom sa prihovoril aj predseda zväzu László Pék. Zdôraznil, že v tomto roku nebude menej maďarských žiakov ako v predošlých rokoch, ale za to musíme poďakovať aj maďarsky hovoriacim Rómom, ktorí dali svoje deti do maďarských škôl. Podľa prieskumov približne 30 percent žiakov maďarských škôl je rómskeho pôvodu, ale v tomto regióne je ich oveľa viac. Pék kritizoval vládnu politiku za to, že namiesto kvality zase chcú šetriť tým, že sa chystajú zatvoriť dedinské školy, a tieto deti musia cestovať do susedných dedín. „Aká je škola, taká bude aj naša budúcnosť,“ odkázala 101-ročná, najstaršia maďarská učiteľka na Slovensku, Ilonka Tamásová z Rimavskej Soboty, ktorá sa tiež zúčastnila otvorenia nového školského roka.

V miestnom kostole včera otvorili nový školský rok v Reformovanom gymnáziu Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa školy Attilu Sebőka, otvoria jeden nový ročník na osemročnom štúdiu s 18-timi deťmi.

Dnes po dvojmesačných prázdninách otvorila bránu ZŠ Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote, kde na žiakov čakal obnovený školský dvor. Privítal ich aj viceprimátor mesta Ladislav Rigó, ktorý odovzdal pozdrav od primátora mesta  Jozefa Šimka. Rigó zdôraznil, že výučba v materinskej reči zabezpečí výnimočné možnosti tak, že žiaci dobre ovládajú aj slovenský jazyk. Ako nám prezradil riaditeľ školy Štefan Orosz, v tomto školskom roku budú mať 45 prvákov (obidve triedy na Šrobárovej ulici). Počet prvákov je trošku menej ako v predošlých rokoch, ale celkový počet žiakov sa nezmenil, bude okolo 540-550. Dvor obnovili z vlastných financií, vyčlenili na to 15 tisíc eur.

Nový školský rok dnes otvorila aj Súkromná stredná odborná škola z Dunajskej Stredy (mnohí ju nazývajú Hotelová akadémia). Slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj primátor mesta Jozef Šimko a prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Šimko vo svojom prejave vyhlásil, že je veľmi spokojný, že táto súkromná škola našla svoje miesto a pozadie v Rimavskej Sobote a je o ňu veľký záujem. Ako nám vyčíslil zástupca riaditeľky Norbert Ádám, majú 98 prvákov a celkove 325 študentov. Pedagogický zbor má 28 učiteľov, 7 nových, napr. tu vyučuje od nového školského roka Szilvia Bedeová a Marta Hlušíková.

Autor: Ján Juhász, foto: Attila Gecse

Comments

16 komentáre/ov - “Fotoreportáž: Aj maďarské školy otvorili nový školský rok”

 1. motorid - 2. September 2013 15:35

  Vážená redakcia gemerlandu a reportáž z čemanovej základnej školy /1 až 5 ročník/ je kde ????

 2. don - 2. September 2013 19:25

  Ilonka néni všade v dnešnom Új Szó na prednej strane tu s Csákym za chvíľu už aj z vodovodu namiesto vody bude tiecť Ilonka néni.

 3. ykcotopaz - 2. September 2013 20:21

  Ilonka néni je vraj vnučka Nadeždy Konštantínovny Krupskej a jej výrok:Aká je
  škola, taká bude naša budúcnosť, je len v inej podobe zbožné želanie svojho
  presláveného dedka:”Učiť sa, učiť sa, učiť sa…
  PS: Na tej lopte, keby bol podpísaný Ferencz Puskas, tak by mala väčšiu hodnotu
  ako Vyšegrátska štvorka dokopy.

 4. don - 2. September 2013 20:39

  ykcotopaz s tou loptou súhlasím s Tebou, ale akú hodnotu bude mať tá futbalová lopta, keď sa tam podpíše aj Ilonka néni a premení s ňou aj jedenástku, keď v bráne bude stáť Csáky.

 5. ykcotopaz - 2. September 2013 20:51

  Csáky má modrú krv, do brány by ho musel dopraviť buldozér.
  :-D
  Ilonka néni, keď mala šestnásť,mohla byť elegantná ” kočka “. Za jej vtedajší
  pekný zjav ju zároveň potrestal Pán Boh v súčasnosti tým, že je zneužívaná poli-
  tickými hyenami, ktorých zoznam je pridlhý a nemienim ho uvádzať.

 6. don - 2. September 2013 22:55

  ykcotopaz aj s tým musím súhlasiť, že Aladár néni /Ilonka/ je zneužívaná politickými hyenami na čele s Csákym a Orbánom. Prehnané je už aj to, že akú “hviezdu, hrdinu” z nej robia, takých učiteľov, ako bola ona bolo ešte okrem nej zopár, ale nedožili lOO rokov tak sa na nich zabudlo.

 7. don - 3. September 2013 1:33

  Smutné je natom, že v pozadí toho všetkého čo sa deje okolo Aladár néniho, je jej dcéra Fehér Judit, ktorá vyštudovala tu na Slovensku samozrejme zadarmo, potom sa vydala do Maďarska a ušla a teraz vedie kampaň proti Slovensku a nato využíva svoju lOl ročnú mamu, ktorú vozí tak na Slovensku, ako aj v Maďarsku po všeliakých podujatiach a predstavuje a ukazuje ju, ako “najväčšieho martíra” Slovenska.
  Je to hanba Fehér Judit a uvedomte si, že s tým čo robíte, škodíte na Slovensku žijúcim Maďarom, ktorí sa tu narodili tu žijú aj tu chcú žiť, lebo Slovensko je ich domovom a nechcú újsť do Maďarska, ako Ste to urobili Vy.

 8. novyj - 4. September 2013 19:36

  Môj sen: …a buď pravda!

 9. viva - 4. September 2013 20:10

  don: Tvrdé slová, ale ako ty máš právo na svoj názor, tak aj Judit má právo na voľbu vlasti. O tej vete: …”zadarmo (štúdium)….” – dúfam, že to nemyslíš vážne ?! Lebo jej rodičia odvádzali dane tomuto štátu. Či nie ?
  A čo viac, Judit má takisto právo chodiť aj na “všetky podujatia”, takisto ako aj Ty.
  PS – Ako škodí Judit tým, čo robí v Maďarsku ? To mi skús vysvetliť.
  A ako uškodila nám Maďarom tu na Slovensku ? Kérlek, világosíts fel :-)

 10. ykcotopaz - 4. September 2013 23:46

  Judit patrí do kategórie ľudí, ktorí aj na smrti vlastného potomka dokážu zarábať.

 11. ykcotopaz - 4. September 2013 23:50

  Viva, vy ste Slovák,ktorý len z trucu hovorí po maďarsky. :-D
  Však aj manželku / alebo družku ? / ste mali z Detvy.

 12. don - 5. September 2013 5:29

  viva rodičia aj teraz odvádzajú dane tomuto štátu a za štúdium na vysokých školách musia platiť, vtedy sa neplatilo nič študent ešte dostal aj štipendium, alebo Tvoji rodičia platili za Teba ?
  Judit samozrejme, že má právo chodiť na všetky podujatia, ale načo je to dobré ?
  Takto škodí Maďarom, lebo tu na Slovensku Slováci si myslia, že každý Maďar žijúci tu robí takú istú “politiku”, ako ona a Maďarov tu na Slovensku hádžu do jedného vreca s ňou, ktorá udáva Slovensko na medzinárodný súd do Štrasburgu.

 13. canon - 5. September 2013 8:35

  Mali by sme reagovať každý na vlastnú famíliu a fajtu, neplatí to však pre veci verejné.

 14. viva - 5. September 2013 8:36

  yxo: Manželka či družka- sú pokrvne príbuzné ?
  PS – Skúste povedať Hriňovčanovi že je Detvan . Druhého dňa sa nedožijete :-D

 15. don - 5. September 2013 10:40

  viva na môj komentár prečo nereaguješ, asi súhlasíš s tým čo som napísal.

 16. viva - 5. September 2013 12:19

  Súhlasím, že platia dane, a tak aj Ty musíš uznať, že zadarmo školenie nebolo :-)
  Štipendium sa v minulosti dávalo väčšinou za prospech, nie za národný /národnostný pôvod.
  Judit nikomu na Slovensku neškodí. Iba ak nie politikom, ktorí ju a a jej mamu politicky zneužívajú /využívajú ako krovie/ :-D
  A každý rozumný Slovák vie, že ani Maďari nie sú všetci z jedného vreca :-)

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.