Dlhý rad hlučných Rómov pri OTP banke, vážne problémy zatiaľ neboli

27. August 2013 · Autor: Marta Kanalová 

V súvislosti s príchodom nového školského roka aj v tomto roku pred rimavskosobotskou pobočkou OTP banky na Hlavnom námestí od pondelka vídať dlhočizný rad Rómov, čakajúcich na príspevky na vzdelávanie pre svoje deti. Banka totiž v týchto dňoch začala zabezpečovať vyplatenie podpory pre žiadateľov Nadácie Gábora Bethlena -príspevku na vzdelávanie žiakom učiacim sa v rodnom maďarskom jazyku na Slovensku.

Výška príspevku je v tomto roku 55 eur, čo je približne o 20 eur menej ako v predchádzajúcich rokoch, a u vysokoškolákov 10 eur. Financie si možno vyzdvihnúť do 30. októbra. Denne je pred bankou vyše stovka Rómov. Neraz sa prekrikujú a sú hluční, čo patrí k ich mentalite. Na poriadok pri banke dohliadajú SBS-kári, ale aj mestskí policajti. Na mieste bola aj hliadka štátnej polície.

Ako nás informoval náčelník mestskej polície Peter Berecz o zvýšený dohľad nad dodržiavaním verejného poriadku ich požiadalo vedenie banky. „ Situáciu každý deň monitorujeme aj prostredníctvom kamerového systému. Akonáhle by služba niečo zbadala, hliadka vyráža do terénu. Zatiaľ vážne problémy neboli. Rómovia sú však hlučnejší,“ vyjadril sa P. Berecz. Ďalej uviedol, že darmo Rómom vysvetľujú, že nemusia čakať v dlhočiznom rade, lebo príspevok sa bude vyplácať vyše dvoch mesiacov, nedajú si povedať. Stávajú sa aj prípady, keď sa niektorí z čakajúcich z dôvodu otváracích hodín už na rad nedostanú a musia prísť na ďalší deň. Väčšinou ide o žiadateľov príspevku z obcí celého regiónu. Podobná situácia je aj pred pobočkami OTP banky v Tornali a vo Fiľakove.

Autor: Marta Kanalová, foto: autor, www.gomorilap.sk

Comments

9 komentáre/ov - “Dlhý rad hlučných Rómov pri OTP banke, vážne problémy zatiaľ neboli”

 1. don - 27. August 2013 11:13

  Maďarský štát na čele Csányi Sándorom a Orbán Viktorom, takto pomáhajú Cigáňom svojim rodinám na Slovensku.

 2. lukas45 - 27. August 2013 12:51

  1.krásne zábery 120 kilová rómka a 150 kilový róm na druhej a tretej fotke aj tieto smutné zábery ukazujú ako nás všetkých zneužívajú
  2.náhodou rómovia nemajú materinský jazyk rómsky?
  3.V Čechách sa už niečo pohlo a my Slováci čušíme a necháme sa ……….

 3. don - 27. August 2013 14:55

  Ten l5O kilový róm a tá l2O kilová rómka mimochodom majú v Tomašovej veľký poschodový dom, motorové vozidlo a ako vidno nezomierajú od hladu a nikdy v živote nerobili.
  Rómovia by mali mať materinský jazyk rómsky, ale keď zistia, že Maďarsko chystá o daakú podporu, tak budú mať materinský jazyk maďarský, keď Slovensko tak slovenský.
  A Maďarsko a Slovensko podporuje takých darmožráčov.

 4. Csaba - 28. August 2013 8:58

  Orbán Viktor nepomáha Cigáňom ale Maďarom, nakoľko je to pomoc pre deti ktorí navštevujú ZŠ a MŠ vyučovacím jazykom maďarským, to znamená, že nie Cigáni ale Maďari.

  Lukas45 – na juhu nášho okresu Rómovia nikdy neovládali rómsky jazyk, nakoľko tu žijú Rómovia materinským jazykom maďarským, ako aj Rómovia materinským jazykom slovenským a rómskym jazykom , treba robiť rozdiel, nakoľko Rómovia sa tiež delia na rôzne skupiny tak isto ako Maďari (székely, palóc a podobne ) a Slováci ( východniar, oravák a podobne) a áno vyššie menované osoby nie sú maďarský Rómovia ale keď ich deti chodia do ,maďarskej školy tak im patrí.

  don – ako môže mať maďarský Róm materinský jazyk rómsky, keď nikdy ani jeho predkovia po rómsky nevedeli ??

  „ ale keď zistia, že Maďarsko chystá o daakú podporu, tak budú mať materinský jazyk maďarský, keď Slovensko tak slovenský.“ – maďarský Rómovia vždy sa hlásili k maďarskej národnosti a nikdy sa nehlásili k rómskej, čiže tu ne ide o tom čo si napísal oni boli vždy maďarský Rómovia a vždy sa hlásili k Maďarom.

  Smutné je aj to, že Maďari teraz ich osočujú a ohovárajú aký sú to Cigáni, ale predvoľbami politici za SMK alebo MOST – HID ich oslovuje ako Maďarov .

  Vážený na týchto obrázkov vidíte Maďarov a nie Rómov.

 5. lukas45 - 28. August 2013 9:55

  Csaba: píšeš že, na týchto obrázkov vidíte Maďarov a nie Rómov nehnevaj sa ale róm hovoriaci hocijakov rečou jej róm bol róm a aj bude róm, vy na rozdiel od ostatných menšín sa hlásite k tej menšine skade akurát čo kvapne.

 6. don - 28. August 2013 10:18

  Csaba čo tu píšeš hlúposti, ty sa môžeš hanbiť, prečo Rómov hádžeš do jedného vreca s Maďarmi, nemajú nič spoločného Róm či Cigáń, pomenovanie Cigáň sa mi viac páči je národ, alebo nie? Maďarom len hanbu robíte s tým, že rozprávate po maďarsky, ale nie ste vôbec Maďari to si vyhoď z hlavy a nauč svoju bandu hovoriť materinským jazykom t.j. cigánskym.
  Na tých obrázkov ja nevidím ani jedného Maďara, len pomaďarsky hovoriacieho Cigáňa.

 7. don - 28. August 2013 11:14

  Csaba ešte dačo nato, že si Cigáň, mal by si byť hrdý a nehanbiť sa zato, alebo sa hanbíš preto, lebo Cigáň bol, je a aj bude Cigáňom, neprevychová ich ani pán Boh.
  Csaba buď hrdý na svoj Cigánsky pôvod a národ to neni pekné, keď sa prihlásite Vy Cigáňi k Maďarom, lebo im len hanbu robíte a Maďarom vôbec nechýbate.Maďari sú radi keď Vás nevidia.

 8. don - 29. August 2013 12:59

  Csaba pochopil si ?

 9. lukas45 - 29. August 2013 18:32

  Don nečakaj reakciu od Csabu čo si napísal sú fakta na ktoré sa nedá reagovať.
  Csaba namiesto hľadania prostých výhovoriek by ste sa mali zamerať na rómsku mládež a to konkrétne na zvýšenie vzdelanostnej úrovne rómov. Osvojenie si základných povinností ako pravidelná dochádzka do školy atď.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.