Michal Bojarský sa venuje čínskej medicíne, navštívil aj Nepál

3. Jún 2013 · Autor: Marta Kanalová 

Michal Bojarský z Rimavskej Soboty sa niekoľko rokov venuje čínskej medicíne. Pochádza z Ukrajiny z Kyjeva a na Slovensko prišiel bývať v roku 1986, nakoľko jeho rodičia pochádzajú z územia bývalého Československa. „V tom čase každý túžil ísť niekde inde a myslel si, že tam sa žije lepšie ako doma. Niektorí odchádzali do Ameriky, iní Československa. My sme sa presťahovať chystali už dávno, ale výbuch v Černobyle umožnil zjednodušenie legislatívy,“ spomína Michal Bojarský.

Čínske liečiteľstvo začal študovať u učiteľa Shifu Shi Delona, ktorý ho učil čchi-kung, aby sa najskôr vedel uzdraviť, nakoľko roky trpel na astmu a alergiu, pričom mal veľmi ťažké stavy. Tento viac ako 7 tisíc rokov starý systém osobnostného a duševného rozvoja, založený na práci s energiou, mu pomohol. Čchi-kung cvičí doteraz a učí to aj druhých.

„Nakoľko nie som lekár a na Slovensku nie je možnosť mať živnosť ako liečiteľ, tak fungujem ako masér. Ovládam aj akupunktúru, ale ihličky používam len u svojich rodinných príslušníkov a dobrých známych. Pre verejnosť používam svoje ruky, rôzne elektroakupunktúrne pomôcky alebo semiačka, ktoré ľuďom lepím na ucho.  Okrem celotelovej akupunktúry robím aj akupunktúru ucha,“ prezradil liečiteľ. Dodal, že na Ukrajine, kde vyrastal, boli bankovanie, liečba pijavicami, homeopatia a čínska medicína bežnou záležitosťou, ako na Slovensku bryndzové halušky.

„ Keď som bol veľmi ťažko chorý na astmu a alergiu, moja mama mi chcela pomôcť, tak sa začala zaujímať o liečiteľstvo a naučila sa metódu bankovanie, ktorú robila podľa čínskej medicíny. Následne, keď som bol starší, som to začal používať pre druhých. Najskôr to bol môj koníček, a potom sa to stalo spôsobom života. Pretože v Európe nemôžem fungovať ako liečiaci pustovník, lebo legislatíva to neumožňuje, začal som na živnosť prevádzkovať masérske služby. Robím ich jedenásty rok,“  vyjadril sa Michal Bojarský, ktorého vyhľadávajú klienti s rôznymi problémami. Podľa neho zdravotné ťažkosti, či už sa týkajú bolesti chrbtice alebo migrény, majú u každého z nich rovnakú príčinu.

„Ľudia nemajú čas na seba a venujú sa činnosti, ktorá pre nich často nedáva veľký zmysel. Žijeme v kultúre, kde sú hodnoty obrátené ako na Východe. U nás je prejav hrubosti prejavom sily, ale z hľadiska východnej filozofie a kultúry je to prejav slabosti. V našej kultúre je normálne, keď sa človek venuje prevažne práci. Veľa pracujeme a ničíme si svoje zdravie, následne peniaze míňame na to, aby sme zlepšili svoje zdravie, a to je nezmyselné. Ale nakoľko si ľudia na takýto životný štýl  zvykli a nemajú iné východisko, dostávajú sa do uzavretého kruhu, tam prichádza alternatíva- čínska medicína,“ vysvetlil M. Bojarský. Dodal, že  akékoľvek zdravotné problémy vyplývajú zo spôsobu života, myslenia, stravovania a celkového rytmu života. Ľudia v našej kultúre sú skôr sústredení na stravu, ale to nie je všetko. Tibeťania majú veľmi biednu stravu, ale majú veľmi pevnú myseľ a silné telo.

„ V januári som sa vrátil z púte z Nepálu, kde som bol 21 dní. Vybral som sa tam pomocou svojich dobrých známych po absolvovaní ročného štúdia na Akadémii tibetských náuk pod vedením Lámu Nawang Phuntsok (Láma Tibor Geljen). Navštívil som miesta, kde sa narodil Buddha. Lumbini, Bodhanat stupu, Svajamunat stupu, miesto Namo Buddha a iné, sväté miesta, ktoré navštevujú ľudia z celého sveta.  Navštívil som tak duchovne silné miesta, ktoré sa inde nenachádzajú. Keby ste sa na túto krajinu pozerali bežnými očami, tak by ste videli chaos, špinu, hluk,  ale vo vnútri ste sa cítili byť pokojný a plný lásky,“ hovorí o svojich dojmoch z Nepálu liečiteľ, ktorý by sa chcel v budúcnosti stretnúť aj s Jeho svätosťou Dalajlámou XIV.

A aké sú odporúčania Michala Bojarského, aby sa život ľudí zlepšil ? „Snažiť sa byť dobrým človekom, v škole nás učia rôznym veciam, ale neučia nás podstate. Neučia nás, čo znamená byť dobrým človekom, dobrým synom, otcom, užitočným pre druhých a ako ním mám byť. Podľa mňa to sú základné hodnoty. Hmota je veľmi potrebná, lebo pokiaľ nemáte príjem, nemáte za čo zaplatiť byť a jesť, meditovať je ťažké. Musíte splniť základné životné potreby, ale iba materiál nestačí, je potrebné aj duchovno.  Ja som to našiel v tibetských náukach, ale niekto to môže nájsť napr. v kresťanstve. Každý hľadá metódu, ktorá mu je bližšia. Tibetské náuky môže praktizovať každý človek bez toho, aby porušil záväzok voči svojej viere, nakoľko sú to náuky o stavoch mysle a nie náboženstvo.“

Pokiaľ máte záujem o čínsku medicínu alebo masáže, Michala Bojarského môžete kontaktovať na t. č. 0903 506 983.

Autor: Marta Kanalová

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.