November ´89 zatiaľ iba v spomienkach, ale chystá sa publikácia

18. November 2010 · Autor: Viliam Vaš 

Na tomto sa zhodli všetci prítomní signatári občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) na spomienkovom večeri 17.novembra v Rimavskej Sobote, že je potrebné zachytiť spomienky a historické udalosti Novembra 1989 v našom okrese – zlomovej doby, keď študenti, umelci a pracujúci vo vtedajšom Československu zvrhli vtedy nenávidený a zločinecký komunistický režim.

Myšlienka moderátora novembrových tribún Mariána Lacka spred dvoch rokov začína nadobúdať konkrétne kontúry. Účastníci vtedajších udalostí sa na dnešnej spomienke 21.výročia 17.novembra 1989 v Čiernom orly dohodli, že založia občianske združenie Gemer- November´89 (názov, ktorý navrhol novembrový aktivista z občianskej iniciatívy zdravotníkov Tibor Durdjak). Toto združenie, ktorého prípravný výbor (M.Lacko, H.Hrinková, J.Bagačka, V.Vaš) má pripraviť konkrétnu predstavu o publikácii Novembra ´89, vytvoriť databázu signatárov a pamätníkov vtedajších udalostí, doplniť neúplný archív materiálov VPN (najmä foto a video dokumentmi) a zvolať nulté stretnutie zakladajúcich členov združenia na 8.decembra 2010.

Rozhovory účastníkov Novembra ´89 sa nekrútili len o publikácii, ale aj v znamení spomienok na prvé dni keď ešte voči prvým aktérom vtedajších protirežimových vystúpení proti komunistickej totalite hrozili prenasledovaniami, fyzickým násilím a väzeniami. Boli spomenutí mená vtedajších hrdinov VPN (Dano Brezina, Ďuro Kepka, Heňa Hrinková, Braňo Motoška, Laco Ríz, Tibo Durdjak, Jožko Burský, Ivan Hlaváč, Jaro Bagačka, Dušan Rybár, Jancsi Csordás, Zoli Bán, Jancsi Tinta, Géza Hizsnyan, Šaňo Vaškúty, Anna Pötheová, Marika Višňovcová, Mirka Bajkaiová, Vilo Vaš, študenti stredných škôl, zdravotníci a ďalší).

V tejto časti si účastníci spomenuli minútou ticha aj na známych aktérov Novembra, ktorí nás už predišli na ceste do večnosti (Janko Kovács, Peťo Lebovič, Paľo Bocko, Ernest Valko a iní). Zároveň v rozhovoroch si spomenuli aj na iné osobnosti VPN, ktorých neskorší vývoj zavial do iných (zväčša ľavicových, národoveckých či extrémnych) politických vôd.

V záverečnej časti stretnutia aktéri Novembra ´89 zapálili spomienkové sviečky na Hlavnom námestí pri pamätníku padlých hrdinov In Memoriam. V príhovore k účastníkom Viliam Vaš, jeden zo signatárov VPN vyslovil dôveru, že vybojovaná sloboda a demokracia sa budú v slovenskej spoločnosti naďalej vyvíjať.

Autor: Viliam Vaš, Foto: Marta Kanalová

Comments

9 komentáre/ov - “November ´89 zatiaľ iba v spomienkach, ale chystá sa publikácia”

 1. soso - 19. November 2010 7:46

  Vážení redaktori!
  Neviem či omylom alebo úmyselne ste vynechali zo zoznamu protagonistov
  Výťazného novembra v Rimavskej Sobote,môjho najlepšieho priateľa,poslanca
  Snemovne národov,člena branno-bezpečnostného výboru Štefana Glezga (JUDr.)
  Doporučoval by som,aby ste tak urobili,pretože ani po21-tich rokoch nám,obyčajným
  ľudom, požívajúcim slobodu,lásku a demokraciu ešte nezišiel z mysle ako človek
  s neobyčajným zmyslom pre česť a spravodlivosť.

 2. soso - 19. November 2010 7:47

  samozrejme,že Víťazného…

 3. viva - 19. November 2010 8:45

  Určite nie je zámerom vynechať niekoho zo signatárov VPN, avšak je ich vyše 300, a tak všetkých spomenúť v článku je dosť prácne :-)
  Ale máte pravdu, Štefan Glezgo patril dokonca medzi zakladajúcich členov (boli 5. ktorí sa odvážili ísť registrovať hnutie do vtedajšieho komunistického sídla na ONV.).
  V pripravovanej publikácii budú zverejnené aj dokumenty a zoznam signatárov Novembra ´89 a ďalšie fotodokumenty.
  S tým prívlastkom “víťazný” nesúhlasím- pretože stačí sa podívať na prezliekačov kabátov, ktorí sú dodnes vo všetkých štruktúrach štátu, okresu a mesta.!

 4. Flavius - 19. November 2010 21:44

  Realita dneška po 21 rokoch:

  http://www.youtube.com/watch?v=wvKWyk_hNYo

 5. viva - 19. November 2010 22:11

  Do 1. tretiny to vyzerá ako dialóg, ale potom je to len omielanie fráz a klišé o sociálnej rovnosti a dojemnej kvázi starostlivosti socialistického štátu o pracujúcich. Napokon sa to zvrháva na jednostranné presadtzovanie svojich názorov a nepočúvanie argumentov 2.strany. K dialógu to má ďaleko a nič sa na ulici aj tak nevyrieši…

 6. Flavius - 19. November 2010 22:12

  Áno lebo tie liberálne svine o dialóg už vlastne ani nemajú záujem.

 7. viva - 19. November 2010 22:19

  O diakóg so sebapresadzujúcim sa umelcom je ťažké stáť…

 8. Flavius - 19. November 2010 22:25

  Ja som sa mu tiež čudoval, že sa vôbec pokúsil o to s tými liberálnymi sviňami. Ale aspoň len dokázal, akí sú to v skutočnosti nímandi a ten emigrantský smrad z Prahy ani nehovoriac :-D

 9. jozeffo - 21. November 2010 14:01

  Pre informaciu treba uviesť aj to, kto stál na tej druhej strane, na strane totalitneho režimu- predsedom okresného výboru KSS v Rimavskej sobote bol súdruh František Szucs.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.