Deň astronómie s výstavkou meteoritov, prednáškou i premietaním filmu

23. Marec 2012 · Autor: gemerland 

Medzinárodný alebo európsky Deň planetárií  sa koná tradične v najbližšiu nedeľu okolo prvého jarného dňa.  Pod názvom Deň astronómie prebiehal 18. marca na Hvezdárni v Rimavskej Sobote i tento rok  Deň otvorených dverí.  Jar už bolo cítiť silno vo vzduchu, a tak nás ani neprekvapil prvý návštevník,  babôčka zubatokrídla. No postupne sa schádzali i ďalší do parku, kde vykúkali prvé snežienky, no predovšetkým,  kde si mohli pozrieť slnečné hodiny.  V 2. kupole, kde verejnosť nemá obvykle prístup, všetci  videli, ako sa robia detaily škvŕn ale hlavne besedovali.

Hlavný program bol venovaný kameňom z vesmíru. Navnadiť ich mohla už výstavka meteoritov vo vestibule, napokon prednáška s rovnakým názvom ako i premietanie filmu Hrozba z nebies isto uspokojili všetky zvedavé otázky. Návštevníkov v prednáškovej miestnosti zaujala aj plazmová guľa i výstavka o vesmíre.  Pomaly sa stmievalo,  ale i keď sa nad západom  zbiehali  mraky,  napokon všetci návštevníci videli aspoň fázy Venuše a tiež planétu Jupiter, ktoré sú po nedávnej konjunkcii stále magnetom na oblohe.

Tí, ktorí vydržali program dlhší ako 4 hodiny, napokon videli i čistú oblohu zo súhvezdiami, dozvedeli sa, ako bude putovať Venuša ďalej, až sa stretne  4.4. s hviezdokopou  Plejády v súhvezdí Býka. Určite si to mnohí návštevníci nenechajú ujsť, bude to opäť zaujímavé zoskupenie na oblohe. Pred odchodom si poniektorí ešte odniesli drobné suveníry. Nás potešilo, že prišlo takmer 40 záujemcov, ktorí sa k nám isto znovu vrátia.

Autor: Daniela Rapavá

Comments

Musíš byť prihlásený, ak chceš vložiť komentár.