Deň sv. Lucie opradený legendami a poverami

13. December 2018 Autor: Marta Kanalová

Bez komentára 

Dnes je 13. december a meniny má Lucia. Tento deň naši predkovia považovali v staroslovanskom zvykosloví za najväčší stridží deň. Povráva sa, že vtedy mohli ľudia vidieť lietať na metlách strigy. Pred zavedením gregoriánskeho kalendára bol 13. december považovaný za najkratší deň v roku. Čítať ďalej »

História Gemera: Vojenské mapovanie Hodejova

7. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Určite sa už každý jeden z nás stretol so starou mapou a jej vyhotovenie nebolo jednoduchou záležitosťou. Iste, našli a aj nájdu sa v nich rôzne chyby, či nepresnosti, práca to však nebola ľahká. Osobne ma potešilo, keď som našiel zmienku o mapovaní Hodejova. Čítať ďalej »

História Gemera: Vojenské manévre pri Rimavskej Sobote

15. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Prvé veľké manévre po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie sa na našom území uskutočnili v dňoch 30. augusta až 1. septembra roku 1923. Toto vojenské cvičenie v bezprostrednej blízkosti hraníc s Maďarskom malo pravdepodobne za úlohu poukázať na silu Československej armády. Bola to vlastne len predohra, resp. príprava na hlavné manévre, ktoré sa konali za účasti 30.000 vojakov pri meste Polička (Česko). Čítať ďalej »

História Gemera: S exekútorom prišla smrť…

22. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Za všetkým bola nenápadná správa v Gemer-Malohonte zo dňa 16.7.1932, v ktorej sa uvádzalo, že došlo ku krvavej dražbe v obci Sútor. Dňa 14.7.1932 tam prišiel exekútor berného úradu vo Feledinciach vykonať dražbu. Ľudia sa vzbúrili a ohrozovali exekútora na živote. Exekútor si vyžiadal četnícku pomoc, ale vzbúrenci prepadli aj četníkov, ktorí museli použiť zbrane. Jeden vzbúrenec bol usmrtený a druhý zranený na nohe. Ostatní boli zatknutí a dopravení na štátne zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote, prípad sa vyšetruje. Tu sa však noviny odmlčali a neskôr uverejnili už len vynesenie rozsudku. Čítať ďalej »

História Gemera: Chýrečný prefíkaný zbojník z Blhoviec

12. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V Rimavskej Sobote až tri dni trvalo súdne pojednávanie v apríli 1931, ako sa uvádza s nebezpečnou bandou, ktorá bola postrachom celého kraja. Vodcom skupiny bol obávaný chýrečný zbojník a prefíkaný lúpežník Štefan Sokol z obce Blhovce a figurovali v nej po jednom občanovi z Radzoviec, Čamoviec, Šuríc, Veľkých Draviec, Dubovca, no a našu dedinu Hodejov, zastupoval Pavel Kollár. Čítať ďalej »

História Gemera: Tri diviaky jednou ranou a iné príbehy z poľovačiek

31. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nikdy som nebol prívrženec poľovníkov, ale niektoré príbehy z minulosti stoja za pozornosť a naši dnešní poľovníci môžu len ticho blednúť závisťou. Dňa 18.1.1881 v Klenovci, kde mal poľovnícky revír Július Fay, bola poľovačka na diviaky. Čítať ďalej »

História Gemera: Paľko alebo Zuzka

23. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Veľmi zaujímavý príbeh zamestnával fantáziu obyvateľov nášho regiónu začiatkom roku 1881. V Hubove pri Tornali sa totiž pred pár rokmi narodilo dieťa, ktorému ani pri príchode na svet pomáhajúca pôrodná baba, nevedela určiť, akého je vlastne pohlavia. Nevedelo sa, či je chlapček alebo dievčatko,a pretože sa viac podobalo na malú slečnu, bolo rozhodnuté, že ju pokrstia ako Zuzanku. Čítať ďalej »

História Gemera: Kokaín v Rimavskej Sobote

17. August 2017 Autor: admin

9 komentáre/ov 

Keď v roku 1886 John Pemberton v USA použil listy z koky do receptu svojho nového nealkoholického nápoja Coca-Cola, nápoj zažil popularitu vďaka euforickým účinkom. Američanom však nepatril primát pri užívaní nápojov z výťažkom z koky. Obyvatelia Rimavskej Soboty neboli pozadu, presne v tom istom roku sa v cukrárni Štefana Miskolczyho dal dostať Sekt z Kokaínu. Čítať ďalej »

V apríli bude múzeum vystavovať drevenú sošku Krista

24. Marec 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tohtoročný apríl sa bude niesť v znamení najväčšieho kresťanského sviatku, ktorý je zasvätený vzkrieseniu Ježiša Krista, preto si Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ako predmet mesiaca zvolilo malú drevenú sošku Krista. Drevená plastika Krista bude vystavená v priestoroch múzea od 1. do 30. apríla 2017, od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00 a aj počas víkendov od 9:00 do 17:00. Čítať ďalej »

História: Osamostatnenie obce Bottovo a jej pomenovanie

20. Február 2017 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Noviny GEMER-MALOHONT uverejnili v čísle 39 zo dňa 22.9.1928 obsiahlu správu z tejto udalosti pod názvom: Národná slávnosť na pohraničí. Osamostatnenie obce Bottovo – Obžinky. Ešte pred ôsmimi rokmi mali Coburgovci neďaleko Dubovca pustatinu Gerňovo, ktorá bola cez dlhé roky nájomníkmi využívaná a vyžitá. Keď sa začala prevádzať pozemková reforma, Coburg ponúkol túto znehodnotenú pustatinu k parcelácii. Čítať ďalej »

História: Súkromná vojna voči Československu, cieľ červené strechy

28. November 2016 Autor: admin

7 komentáre/ov 

Je 5. októbra 1938, na našom území ešte panuje mier, v pohraničnej dedine Hangonyi (Maďarsko) je umiestnená rota pohraničnej stráže 7/9 pod velením kapitána Gábora Felcsíkiho, tomuto podliehajú aj čaty pohraničníkov 7/20 z obce Uraj, 7/21 z Hangonyi a 7/22 z Domaházy. Kapitána Felcsíkiho a jeho mužov iritujú červené strechy na domoch v dedinách Bottovo a Orávka, ktoré so závisťou  sledujú z ďalekohľadom. Čítať ďalej »

História: Nie je kráľ ako Kráľ

26. August 2016 Autor: admin

1 komentár 

Veľmi zaujímavý súdny spor sa udial začiatkom mesiaca jún 1898 v Budapešti, kde bol súdený obyvateľ Rimavskej Soboty Ján Deák. Týmto súdom získal povesť najviac politizujúceho sedliaka v Gemerskej župe. Živil sa ako furman a na svojich cestách, keď zastal na oddych, tak v hostincoch rád rozoberal aktuálnu politickú situáciu. Čítať ďalej »

História: V náruči smrti

22. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Tragédie sú, žiaľ, smutnou nedeliteľnou súčasťou nášho života, pozrieme sa do minulosti a na okolnosti, ktoré dohnali ľudí k samovražde. Predseda súdu v Rimavskej Sobote Otokar Nehoda začiatkom mesiaca jún 1930 dostal telefonát z Krajského súdu v Košiciach, pričom sa dozvedel, že je dôvodné podozrenie o tom, že na súde v Rimavskej Sobote dochádza k porušovaniam zákonov. Čítať ďalej »

História: Historická cisterna pri Plešivci

17. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Samozrejme, miestni obyvatelia o nej vedia, ale celkovo by si zaslúžila viac pozornosti, pretože ide o unikátne majstrovské dielo, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Nikde som nezaregistroval zverejnenie úplného dobového popisu, a tak používam ľudový výklad,  aby bolo fungovanie cisterny ľahko zrozumiteľné. Čítať ďalej »

História: Zlodej z Anglicka

16. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Uprostred júna 1893 „zablúdili“ do nášho čarokrásneho regiónu traja turisti z britských ostrovov. To by nebolo ani nič nezvyčajné, veď je čo u nás obdivovať, ale našiel sa medzi nimi jeden, ktorého nezaujímali len krásy nášho kraja. Čítať ďalej »

História: Ohnivé more v Kokave

15. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Dňa 4. augusta 1911 v čase o 15.00 hod. vypukol požiar zo zatiaľ nezistených príčin v dome Adolfa Neumana, ktorý zároveň slúžil aj ako obchod. Nepriaznivé počasie, keď bol práve silný vietor, spôsobilo, že sa plamene šírili závratnou rýchlosťou a celá obec ocitla sa v jednoliatom ohnivom mori. V priebehu desiatich minút bolo v plameňoch 25 rodinných domov. Čítať ďalej »

História: Korupcia a politické vrenie v Rimavskej Sobote

11. August 2016 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Politická situácia v našej župe bola značne zaujímavá a jednotlivé nezhody, resp. iné pohľady na politické dianie spôsobovali, že sa našim voleným zástupcom otvárali nožíky vo vreckách. Nie nadarmo sa vtedy hovorilo, že politika je huncútska záležitosť. Čítať ďalej »

História: Blesk z jasného neba zabíjal

9. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Stávajú sa rôzne ťažko vysvetliteľné javy, tragické, je ak pri tom dochádza k ľudským obetiam a v tom prípade, ako uvádza názov článku, zabíjal blesk z jasného neba. Dňa 5. júna 1911 usporiadal tanečnú veselicu cech krajčírov z Rimavskej Soboty v mestskej záhrade, vtedy nesúcej meno Széchenyho záhrada. Čítať ďalej »

História: Diamantová svadba

4. August 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Rozhodne to nie je každodenná udalosť, však už len dožiť sa 60 rokov v spoločnom zväzku je naozaj zriedkavé, zvyčajne úmrtie jedného z partnerov alebo rozvody sú príliš častými javmi na ukončenie manželského pomeru. Takéhoto významného jubilea sa v Rimavskej Sobote dňa 12. januára 1907 dožil manželský pár Baksay. Čítať ďalej »

História: Podvodník z Rimavskej Soboty

1. August 2016 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Uživil by sa aj v dnešných časoch a možno o sto rokov predbehol svoju dobu, a keďže sa mu v Rimavskej Sobote darilo, tak presunul svoje pôsobisko priamo do Budapešti.  Istý Gejza Konyha, obyvateľ Rimavskej Soboty, si v meste otvoril sprostredkovateľskú kanceláriu. Šikovne využil dobu, že bolo leto roku 1915 a prvá svetová vojna bola v plnom prúde. Čítať ďalej »

História: Samovražda v Rimavskej Sobote

28. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

V tomto prípade ide o manželský pár a z tých najvyšších kruhov nášho regiónu, ktorý si zvolil túto krajnú formu na rozlúčku so životom. Antal Fáy, veľkostatkár a rodák zo Širkoviec, a jeho manželka Róza Kubínyi, Felső Kubínyi és Deménfalvi, rodáčka zo Skerešova. Antalov otec Barnabáš bol významným činiteľom v Gemerskej župe a jeho brat Štefan, bývalým poslancom Uhorského parlamentu a Rózin otec Gejza bol hlavným županom a bývalým poslancom Uhorského parlamentu. Čítať ďalej »

História: 25. Gemersko-malohontský a novohradský peší pluk

25. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Jeho vznik je datovaný do roku 1672 za čias panovania Leopolda I. Habsburského, pluk vznikol na popud poľného maršala, grófa Jána Serényiho, ktorý sa tak stal aj jeho prvým majiteľom. Pluk počas svojej existencie k roku 1897 sa zúčastnil 49 vojnových ťažení, 151 bitiek a 36 rozhodujúcich bojov. Vo svojej dobe bol zo všetkých rakúsko-uhorských plukov zaradený z vojnového hľadiska na piate miesto. Čítať ďalej »

História Gemera: Bitka v Tisovci

22. Júl 2016 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Nuž, stávajú sa rôzne prípady, v tomto prípade ide o bitku z Tisovca, ktorá sa udiala v miestnom hostinci,  písala o nej aj v Budapeštianska tlač ako o senzačnej udalosti. Tento prípad sa odohral nad ránom dňa 1. augusta 1892, keď v miestnosti veľkého hostinca pri troch stoloch sa poctivo obracali poháriky so šťavou, krstenou miestnymi vrchmi. Čítať ďalej »

História Gemera: Čo sa vlastne našlo v Hrhove?

21. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Miestny rímskokatolícky kostol s datovaním do cca polovice 13. storočia je dostatočne známy aj na základe, že je tam zamurovaný náhrobný kameň Juraja Bebeka z roku 1390. V obci sa našiel aj zlatý pečatný prsteň z 13. storočia. Mňa však zaujala iná vec a tou sa stal výsledok archeologického výskumu z roku 1942. Z dostupnej literatúry som sa o tomto nedozvedel vôbec nič, čím však nevylučujem, žeby toto bolo neznáme odbornej verejnosti. Čítať ďalej »

História Gemera: Bosorka z Čerenčian

20. Júl 2016 Autor: admin

7 komentáre/ov 

Je až neuveriteľné, čoho sú ľudia schopní, v tomto prípade ide o čudný príbeh, ktorý sa udial v  neďalekých Čerenčanoch. Zarážajúce je však, že sa to odohralo ani nie v až tak dávnej minulosti, ale stredom 20. storočia. Z pochopiteľných dôvodov, aj keď hlavní aktéri už dávno nežijú, zverejním len ich krstné mená. Čítať ďalej »

História Gemera: Žiadosť o víno

19. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Archívy skrývajú obrovské množstvo príbehov, viažucich sa k nášmu regiónu, a sú rôznych druhov, veselé, vážne, tragické a iné. Dotvárajú však historický obraz nášho okresu alebo regiónu. Dnešný príbeh je úsmevného druhu a dokazuje zmysel pre humor grófa Ferencza Koháryho. Čítať ďalej »

História: Lovecké združenie Gemerskej župy na lov chrtmi

18. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Prvé úvahy na založenie tohto združenia sa začali v priebehu roku 1887, z toho dôvodu, že tento starobylý spôsob lovenia zveri mal viac priaznivcov v Gemerskej župe. Tento druh športu bol výsadou šľachty, napokon aj iniciátorom na vznik tohto združenia bola naša miestna šľachta. Čítať ďalej »

História Gemera: Zradné porisko sekery

14. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Stávajú sa rôzne príbehy a v tomto konkrétnom vraha odhalilo porisko sekery, vyrobené z drienky. Celé sa to stalo začiatkom februára 1912, keď grófovi Gejzovi Andrássymu z majeru pri kaštieli v Betliari zmizol jeho správca Ladislav  Fükő. Jeho mŕtve telo sa našlo po dvoch týždňoch v snehovom záveji pod parkom miestneho kaštieľa pri klietkach s medveďmi. Čítať ďalej »

História Gemera: Povodne v Rimavskej Sobote a okolí

13. Júl 2016 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Dvojdňový vytrvalý dážď stredom augusta 1913 spôsobil, že údolie Rimavy sa ocitlo pod vodou, rieka Rimava vystúpila z koryta a zaplavila priľahlé obce.  Úsek medzi Rimavskou Sobotou a Sobôtkou ako aj Tomašovou sa ocitol úplne pod vodou.  Povodeň poškodila cesty ako aj železničnú trať, mestská záhrada je tiež celá zaplavená. Čítať ďalej »

História Gemera: Železnica Rimavská Sobota – Ratková

12. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Prvoradý záujem na pláne výstavby úzkorozchodnej železnice z Rimavskej Soboty do Ratkovej malo Mesto Rimavská Sobota, v ktorého réžii sa táto železnica miestneho významu mala postaviť. Autorom projektu sa stal inžinier Ladislav Szesztay a v dňoch 26. – 28. januára 1909 bola výstavba aj úradne schválená. Čítať ďalej »

História Gemera: Zabudnuté osobnosti

11. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Ferenc Miks (1814 – 1879) patril medzi najnadanejších staviteľov 19. storočia v Uhorsku. Narodil sa v Tuhári, okres Lučenec, jeho otec Henrich bol staviteľom a predpokladá sa, že bol českej národnosti. Vedľa svojho otca začal nadobúdať staviteľské zručnosti, pozornosť vzbudil keď mu už vo veku 18 rokov vystavili vandrovnú knižku vo Vacove v roku 1833. Čítať ďalej »

História Gemera: Falošné mince v Hodejove

8. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Celé to začalo v Budapešti, v byte vdovy Márie Kissovej na ulici Ranolderovej číslo 27.  Tam začala partia šiestich ľudí falšovať 5 a 10-korunové mince. Aby sa čitateľ dostal do obrazu, tak 5-korunová minca bola pôvodne strieborná a 10-korunová zlatá. Čítať ďalej »

História: Zabudnuté osobnosti Gemeru – Karol Jády

7. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Narodil sa síce v Stoličnom Belehrade roku 1860, ale svoj krátky život prežil v obci Jesenské, ktorá sa aj jeho zásluhou stala známa v okolitých krajinách. Bol najlepším študentom kráľovskej hospodárskej univerzity v Magyaróvári a po jej absolvovaní sa usadil v Jesenskom.  Pracovať začal v obci Gemer ako hospodár na majetku Mikuláša Szentiványiho. Čítať ďalej »

Múzeum bude v máji vystavovať listy Ladislava Mednyánszkeho

29. Apríl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Súčasťou Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je rozsiahly archív, ktorý je nevyhnutným zdrojom k poznávaniu a skúmaniu histórie múzea, mesta, ale aj širšieho regiónu. Postupným spracovávaním a evidovaním archívneho materiálu sa v priebehu roka 2015 podarilo identifikovať súbor listov s rukopisom maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919). Čítať ďalej »

História Gemera: Hrad Muráň v cestopisných poznámkach Johna Pageta

8. Marec 2016 Autor: admin

1 komentár 

Rozsiahly cestopis Uhorsko a Sedmohradsko patrí k menej známym dielam pojednávajúcim o území Slovenska. Jeho autorom je anglický cestovateľ, agrárnik a publicista John Paget, ktorý sa narodil v roku 1808 v Thorpe Satchville v grófstve Leicestershire. Čítať ďalej »

Predmetom mesiaca marec v múzeu je Solennia verejnej knižnice Malohontského seniorátu

1. Marec 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote počas marca predstaví verejnosti ďalší zaujímavý predmet zo svojich zbierok, a to z historického knižného fondu. Predmetom mesiaca marec bude Solennia-zborník výročných správ verejnej knižnice Malohontského seniorátu evanjelickej cirkvi a.v., ktoré boli slávnostne prednesené 13. septembra 1815 v Nižnom Skálniku. Čítať ďalej »

História Gemera: Kráľ Matej v Širkovciach

3. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

V našej miestnej histórii je ešte množstvo neznámych údajov. Tentoraz sa budem venovať ťaženiu kráľa Mateja  Korvína proti hnutiu bratríkom  v mesiaci september 1460 a kráľovskému vojenskému táboru pod hradom Širkovce – In descensu exercitus nostri sub fortalitio Serke. Čítať ďalej »

V múzeu vystavujú Smútiaceho pastiera sochára Miklósa Izsóa

3. September 2015 Autor: admin

1 komentár 

V rámci predmetu mesiaca si v septembri Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripomenie výročie narodenia významného uhorského sochára Miklósa Izsóa. Vystavené bude jeho najznámejšie dielo – socha „Smútiaci pastier“, ktorú umelec vytvoril v Mníchove v roku 1862. Čítať ďalej »

História: Návrat k hradu Muráň (pokračovanie)

16. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

V prvej časti sa opisovala inšpekcia na hrade Muráň, ktorá prebiehala od 6. februára 1558, plynulo vstúpime teda do deja a vrátime sa späť do hradných priestorov. Prvá časť článku je zverejnená na týchto stránkach: http://www.gemerland.sk/?p=56023 Čítať ďalej »

História Gemera: Duchovia, bosorky a iné potvory (pokračovanie)

2. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

V druhej časti „strašidelných“ príbehov, ktoré kolovali a dedili sa z pokolenia na pokolenie v našom regióne začíname príbehom z Tisovca tak, ako sa zachoval ku koncu 19. storočia. Ľudia o ňom vravievali ako o duchovi z Hradovej. Čítať ďalej »

História Gemera: Pro Ecclesia et Pontifice

13. Máj 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Pre cirkev a pápeža je to najvyššie záslužné vyznamenanie, ktoré udeľuje pápež pre civilné osoby, v tomto prípade bolo vyznamenanie udelené rodákovi z obce Jesenské. Narodil sa 26. marca 1872, jeho otec Győző Klopsch bol hlavným inžinierom (predpokladám, že do Jesenského prišiel z dôvodu nastávajúcej realizácie stavby železníc), matkou mu bola barónka Petronella Barkóczy. Čítať ďalej »

História: Bojovali za našu slobodu?

10. Máj 2015 Autor: admin

12 komentáre/ov 

V tomto prípade urobím výnimku a nebudem uvádzať mená, len hodnosti pre rozlíšenie osôb a pre ľahšiu orientáciu v deji. Pozrieme sa na oslobodenie Hodejova a aj Konrádoviec a za podivným príbehom jednej maďarskej jednotky, kde za pravdivosť uvedených údajov ručilo svojimi menami pár obyvateľov Hodejova a Konrádoviec. Ich motív je vzhľadom na prebiehajúci koniec vojny trošku zvláštny a možno mali aj pravdu, i keď na konci príspevku to minimálne spochybním. Keďže už dávno nik z nich nežije, nebolo by správne uvádzať mená. Čítať ďalej »

70. výročie založenia týždenníka Národný front

21. Apríl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

22. apríla si pripomenieme 70. výročie založenia týždenníka Národný front. Týždenník začal vychádzať ako tlačový orgán Okresného národného výboru v Rimavskej Sobote od 22. apríla 1945. Založil ho Ondrej Klokoč (1911—1975), rodák z Hačavy, za Slovenského národného povstania predseda Revolučného okresného národného výboru v Hnúšti a po vojne vládny zmocnenec pre oslobodené a prinavrátené územie na južnom Slovensku. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »