Postreh: Príplatky za nadčasy- hnací motor vyšších miezd, či vyššej nezamestnanosti?

23. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Novoročná odmena v podobe vyšších príplatkov za prácu nadčas, v sobotu, nedeľu a počas sviatkov bude u niektorých firiem nástrojom na zvýšenie miezd. Ale čo v prípade, ak majitelia obchodíkov či malých služieb naopak zatvoria prevádzky počas sviatkov a riskujú stratu príjmov? Alebo naopak, prepustia svojich „sviatočných“ zamestnancov, aby znížili mzdové náklady? Čítať ďalej »

Dvaja odvážni barani v hokeji

22. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ja viem, „barani“ sú v inom hokejovom mužstve, ale i títo dvaja odvážni si zaslúžia titul Ram- húževnatý baran. Veď ich smelá nominácia, keď dokonca vynechali z nominácie „hviezdy“ z kontinentálneho Slovana pred tohoročnými olympijskými hrami v Pjongčangu, je ako výstrel do hokejového neba! Čítať ďalej »

Poznámka: „Kriminalita rómskych osád“ – úspešný manéver ministra na odvodenie pozornosti?

19. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Médiami pertraktovaná „kriminalita rómskych osád“ určite zarezonuje medzi majoritným slovenským obyvateľstvom. A to, už nie po prvýkrát. Niečo o tom vie aj minister vnútra. Minimálne pozná latentnú nenávisť väčšiny voči menšinám, imigrantom či iba jednoducho- inakším. Pritom, nie že by nebola medzi Rómami kriminalita. To zaiste, ale paušálne či jednosmerne riešiť iba kriminalitu rómskych osadníkov je odvážne, pretože štatistiky nič nehovoria o rase, farbe pokožky či národnej identite zločincov. Lenže, treba si očistiť svoje naštrbené dobré meno… Čítať ďalej »

Poznámka: Najnižšia kriminalita a preplnené väznice…

18. Január 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Tak, ako je to vlastne? Lebo na Slovensku bolo v roku 2017, aspoň podľa ministra vnútra, spáchaných „iba“niečo vyše 66 tisíc trestných činov. Ale vraj  sa znižuje trestná činnosť. Tak neviem, ako to je? Čítať ďalej »

Minipostreh: Cicipas a Cicibuľková

11. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Grécky tenista sa isto neurazí, keď vstúpi do televízneho éteru ako predvoj našej známejšej tenistky. Chudák moderátor športových správ,  nemohol dostať lepšiu sériu dvoch mien v dvoch- po sebe nasledujúcich šotoch! Čítať ďalej »

Komentár: Cromwell mal pravdu, politici sa nezmenili

9. Január 2018 Autor: Marta Kanalová

1 komentár 

„Nie ste nič iné ako zberba a odporcovia blahodarnej správy. Nie ste nič iné ako nájomní ničomníci. Svoju krajinu by ste predali za misu šošovice ako Ézav, svojho Boha zradili pre pár drobných ako Judáš. Je pre vás vôbec niečo dobré? Existuje hanebnosť, ktorá vám nebola vlastná? Veriaci nie ste o nič viac ako môj kôň. Zlato je vaším bohom. Kto z vás neumlčal svoje svedomie za úplatok? Čítať ďalej »

Štedré Vianoce a svedčiace kontajnery: Smeti, smeti, smeti

5. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Veru, viacerí naši čitatelia nás osobne i telefonicky často upozorňujú na neklamný znak štedrých sviatkov. Ale my ich zase na dovolenkové obdobie, keď si pracovníci Technických služieb mesta Rimavská Sobota užívajú zaslúžený oddych. Navyše, zrejme ich suplikanti akosi nevedia, že nestačí len kontajnery vysypať.  Že od čias predchádzajúceho primátora sa mesto stará aj o okolie smetných úložísk na veľkých sídliskách, to asi nevedia… Čítať ďalej »

Útulok pre psov v nedohľadne?

4. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Táto téma nie je nová- už sa ťahá minimálne 3 roky, minimálne od čias petície s podpismi  takmer 3 tisíc občanov Rimavskej Soboty! A zrejme ešte o nej budeme počuť, pretože: 1. Poslanec Július Sojka považuje túto tému za dôležitú pre mesto s toľkými bezprizornými psami a 2. Poslanci MsZ schválili prenájom pre firmu Šťastné labky, ktorá by chcela prevádzkovať v našom meste útulok pre nešťastných miláčikov. Lenže, zatiaľ chýba (pre občanov transparentná) zmluva o prenájme… Čítať ďalej »

List čitateľa: Arogancia a bezohľadnosť?

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do našej redakcie sme v posledný decembrový deň dostali zaujímavý list od čitateľa. Nešlo o silvestrovskú srandu, ale o problém týkajúci sa bezohľadného parkovania na novovybudovanom chodníku. Dokonca nám poslal aj fotografiu. Čítať ďalej »

Anketa: Nespokojnosť s výsledkami župných volieb

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme na Gemerlande vydali krátko po župných voľbách.Zaujímalo nás, či ste spokojní s výsledkami župných volieb. Pripomíname, že novým županom sa v Banskobystrickom kraji stal Ján Lunter, ktorý porazil Mariana Kotlebu. Čítať ďalej »

Projekty mesta: Dve neporovnateľné obdobia

2. Január 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Dopredu sa ospravedlňujem pracovníkom a vedúcej strategického odboru mesta- tento postreh nie je o nich. Je to o dvoch rozličných politických a strategicky chápaných obdobiach vypracovávania a implementácie projektov v Rimavskej Sobote. Aj keď v súčte získanej podpory grantov v EUR vyzerajú obe skoro rovnako, predsa je to v prvom rade o dvoch primátoroch, o ich pochopení dôležitosti pomoci EÚ a ich odlišných štýloch riadenia mesta. Čítať ďalej »

Názor: Severná Kórea a Južné Slovensko

1. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tou Severnou Kóreou sa naši komentátori zaoberajú až príliš mnoho. Nie že by atómová hlavica na rakete stredného doletu (o tých dlhých ani neuvažujme) nebola hrozbou pre konglomerácie typu Los Angeles a Dillí, ale nápadne zabúdajú na iné „atómky“ tu, priamo na Slovensku. Depopulácia, odchod mladých a nepribúdanie nových pracovných príležitostí na Južnom Slovensku im ako bomby nepripadajú! Čítať ďalej »

Silvestrovská glosa: Podgurážení verzus nadgurážení

29. December 2017 Autor: admin

1 komentár 

Často počúvame v dopravnom servise istého známeho rádia: Pozor, na vozovke sa pohybuje v protismere neosvetlený a podgurážený chodec! Viac by však ľudí Slovenska zaujímala informácia (možno i z iných médií): Pozor, na vláde riadia v protismere netransparentní a nadgurážení politici! Čítať ďalej »

Úvaha: Znižovanie počtu poslancov?

28. December 2017 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Údajne, aspoň niektorých nezorientovaných médií, sa bude znižovať počet rimavskosobotských poslancov. Ako keby oni mali o tom z mediálneho zákulisia rozhodnúť. Či prinajmenšom. Chcú iba manipulovať poslancov mesta?  Alebo nebodaj, majú vešteckú guľu? Čítať ďalej »

Vianoce by nemali byť o materiálnych veciach

22. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pre mňa osobne sú Vianoce najkrajšími sviatkami v roku. Vždy sa na ne teším. Už pred prvou adventnou nedeľou zdobím byt i balkón, kde nesmú chýbať ani svetielka. Môj balkón je síce vysvietený ako letisko, ale robím to aj preto, aby okoloidúci mali radosť. Čítať ďalej »

Aká je prognóza na rok 2018 ?

19. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už len pár dní a rozlúčime sa so starým rokom. Zároveň privítame rok 2018. Mnohých ľudí zaujíma, aký bude nový rok. Na to sme sa opýtali vedmy Renáty Puhlovej, ktorá sa roky venuje ezoterike, vešteniu a písaniu prognóz. Čítať ďalej »

Poznámka: Nový kandidát na primátora?

12. December 2017 Autor: admin

18 komentáre/ov 

Po pondelkovom extempore štyroch osobností sme položili tu na Gemerlande otázku: Úvaha: Komu vyhovuje cirkus? A medzi štyrmi možnými aktérmi sa hneď nachádzali aj dvaja kandidáti na funkciu primátora mesta Rimavská Sobota. Síce vtedy sme len tušili, že mohli by byť dvaja. Ale po strede (https://dennikn.sk/) a štvrtku (u internetových susedov) je viac-menej jasné, že Šimka, okrem maduaristu Matyinka, vyzve v ringu o titul hlava mesta aj podnikateľ Ceglédy. Čítať ďalej »

Úvaha: Komu vyhovuje cirkus?

5. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pre deti jednoduchá odpoveď, pre dospelých skrýva nadpis hádanku, o aký cirkus sa jedná. Tentoraz cirkus, s nevpustením miestnej televízie, je skôr o autorovi zákazu. I keď aj samotní aktéri by z toho mohli politicky niečo vyťažiť. Takže, otázka znie: Cuiprodest alebo komu prospel ten cirkus s kamerami? Čítať ďalej »

Poznámka: Bez cirkusu to nejde?

4. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V Rimavskej Sobote asi nie. Rozruch sa totiž udial pred začiatkom prvého ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Dvere strážili dvaja ochrankári, ktorí nechceli vpustiť štáb televízie TV Rimava do miestnosti, lebo vraj tam nemajú čo robiť. Čítať ďalej »

Postreh: Keď nie si smerákom, tak ťa vyhodia…

1. December 2017 Autor: admin

13 komentáre/ov 

Presnejšie, nie raz, ale aj dvakrát v priebehu 7-tich rokov. Tento smutný, ale pravdivý príbeh mi povedala priateľka onoho pedagóga. Najprv, počas prvej „pravicovej“ vlády sa mu podarilo zamestnať v školstve,  ale nástupom prvej ľavicovej ho vyhodila súdružka riaditeľka zo školy. Bez slov, ale zato s významným gestom, že nepatrí medzi „našich“ učiteľov. Ale nielen on dopadol takto… Čítať ďalej »

Poznámka: Hra na zmrazovanie

30. November 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Veľká politicko-konšpiračná hra (ako by povedal istý komunálny politik) na zmrazovanie platov ústavných činiteľov (v skratke- poslancov a spol), ktorú z teplej Afriky rozpútal premiér vlády, je naozaj iba divadlom pre voličov pri poklese preferencií vládneho Smeru. Čítať ďalej »

Školstvo: Aby boli žiaci, úväzky pedagógov a živé mesto!

27. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento trojboj je kardinálny pre prežitie mestských škôl, predškolských a školských zariadení! Každému v Rimavskej Sobote je jasné, že pri ubúdajúcom počte obyvateľov budú klesať aj počty žiakov. Pričom nás nezachráni ani rómska hyper-natalita. Ruka -v rukáve s týmto poklesom žiakov pôjde aj zníženie normatívnych peňazí na hlavu žiaka. Zavŕšením tohto nežiaduceho (ale momentálne- nezastaviteľného) trendu bude nakoniec prepúšťanie učiteľov bez pedagogických úväzkov… Čítať ďalej »

Fotopostreh: „Nákup“ šiat zadarmo

24. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, v Rimavskej Sobote sú už dlhší čas rozmiestnené kontajnery na opotrebované oblečenie a hračky. Jeden z nich stojí aj pri budove bývalej ubytovne na Gorkého ulici, ktorú rekonštruujú. Čítať ďalej »

Poznámka: Kam sa vytratila morálka?

24. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pri skúšaní šiat v kabínke som si náhodou vypočula rozhovor medzi matkou a dcérou. „Vyskúšaj si aj tie mini šaty. Nastupuješ do novej práce, čo keď zaujmeš nejakého lekára. Veď vieš, že si tú robotu musíš udržať.“ Čítať ďalej »

Rimavská Sobota: 28 rokov od Nežnej revolúcie (doplnené o video)

21. November 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

To je kľúčové slovo Nežná. Viacerí mne známi politológovia aj tvrdia, že bola nežná, ale nie revolúcia! Lebo vraj, v revolúcii vždy padajú hlavy. Tu však, v strede Európy, žiadne nepadli do prachu. Padol iba jeden systém… Čítať ďalej »

Čo nám priniesol 17. November?

16. November 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Najprv budeme individualisti, ako správna konzervatívno-liberálna stránka, ale nebyť stránky https://www.toplist.cz/stat/301381/, tak si ani nespomenieme, že nám 17 rokov po Nežnej revolúcii „priniesol“  Gemerland. Dnes je totiž presne 11 rokov, odkedy slobodný zaznieva hlas Gemera a veru, i takmer od začiatku (od 16.novembra 2006) aj hlas Malohontu. Ale vyjadrujeme sa aj k dianiu v našej postsocialistickej spoločnosti… Čítať ďalej »

Názor: Všetci pravicoví a liberálni voliči sú už v Bratislave?

16. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aspoň podľa výsledkov regionálnych volieb do BBSK to vyzerá na prvý pohľad tak. Mám síce aj inú teóriu o stalinovskom spôsobe zratúvania hlasov, ale tá bez svedčiacich členov komisií  leží iba na vode. Čítať ďalej »

V ankete najviac hlasov Kotleba, vo voľbách však zvíťazil Lunter

8. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Niekoľko mesiacov pred župnými voľbami sme vydali na našej stránke anketu, v ktorej sme sa vás pýtali:  Ktorý z  kandidátov má podľa vás najväčšiu šancu stať sa županom nášho kraja? Zapojilo sa do nej 294 čitateľov. Čítať ďalej »

Príďte voliť! Nenechajte si vziať hlas!

3. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Milí priatelia a čitatelia Gemerlandu! Už túto sobotu, 4. novembra 2017 od 7,00 do 22,00 hod., si budeme voliť nových predsedov a poslancov VÚC. I v našom BBSK. Čítať ďalej »

Črta: Kde končí Slovensko…

2. November 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Táto veta je dvojzmyselná, ale tentoraz naozaj nemyslím na fatálny rozpad krajiny v súvislosti s pochybnou morálkou vedúcich elít tohto štátu. Otázka by mohla znieť aj takto: Kde sa otáčajú muchy? Alebo aj symbolicky v skratke: Koniec SR – koniec R2. Či, kde končí R-dvojka, tam končí aj Slovensko! Čítať ďalej »

Stavte na žolíka s číslom 20

31. Október 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Viem, že často volíte tie isté tváre. I keď si myslím, že niektorí súčasní župní poslanci, ktorí tam už sedia roky, už nie sú veľmi progresívni. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí majú aj iné funkcie a podľa mňa sa nemôžu dostatočne venovať každej z nich. Čítať ďalej »

Voľby sú dôležité, nenechajte za seba rozhodnúť iných

30. Október 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

A to nielen do samosprávnych krajov, ktoré budú v sobotu, 4. novembra, ale akékoľvek. Pretože vtedy nemajú moc politici a verejní funkcionári, ale my, voliči. Môžeme totiž rozhodnúť o ďalšom smerovaní nášho kraja, mesta či krajiny. Čítať ďalej »

Názor: Nie Kotleba je problém, ale neriešenie problémov ľudí!

23. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ak to však nepochopia vo vláde,  parlamente a v štandardných politických stranách, tak podpora neštandardných bude pokračovať. Až do štádia, keď prevezmú moc v štáte neštandardní. Ale mohol by som písať adjektíva aj v úvodzovkách, pretože akákoľvek strana v parlamente je štandardne zvolená a štandardne funguje. Čítať ďalej »

Úvaha: Fašistická odveta za povstanie?

19. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto je síce stará úvaha môjho bývalého kolegu. Ale teraz ju už môžem napísať, lebo sám autor- starý pán je v domove seniorov a na sklonku svojho života. Takúto úvahu predkladal, prekvapujúco pre počúvajúcich kolegov, už koncom 80-tych rokov- za čias dodýchavania komunistického režimu u nás. Ba čo viac, on sám bol i členom vládnucej komunistickej strany…. Čítať ďalej »

Prečo samospráva nekomunikuje s občanom?

18. Október 2017 Autor: admin

8 komentáre/ov 

Na našu redakciu sa obrátil Ing. Miroslav Hukel. Napísal nám, že pred nedávnom písal list na Mestský úrad v Rimavskej Sobote. Týkal sa rekonštrukcie Námestia Mihálya Tompu. Ing. Hukel v ňom kritizoval, že čelní predstavitelia mesta stavbu slávnostne odovzdali napriek tomu, že na nej neboli vykonané všetky prepísané práce. Čítať ďalej »

Voľby do VÚC- ako referendum proti terajšiemu riadeniu Slovenska?

17. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najbližšie voľby do VÚC budú aj “referendom” o tom, či sú občania spokojní so súčasnou vládnou koalíciou. Ak nie sú spokojní, tak môžu vo všetkých krajoch voliť slušnú a demokratickú alternatívu voči tejto vláde, zaznelo urgentne na istej internetovej stránke. Obávam sa však, že to môže dopadnúť aj inak, keď väčšina nepôjde voliť, ako najhorší prístup občanov. Pripomína mi to kreslený vtip, kde polovica ľudí kričí: Ja nič nemôžem zmeniť… Čítať ďalej »

Opäť po rokoch v školských laviciach

12. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nielen ako novinárka, ale aj ako kandidátka na župnú poslankyňu som navštívila jednu zo stredných škôl, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. V Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Rimavskej Sobote som s riaditeľom PaedDr. Jaroslavom Bagačkom hovorila o ich plánoch, očakávaniach od novej ministersky školstva, od nového župana a poslancov. Čítať ďalej »

Hláška týždňa: Stanú sa z nás všetkých sociálne prípady?

11. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Snáď nie, aj keď tých sociálnych prípadov pribúda najmä v deklasovaných regiónoch, akými sú Gemer či severovýchod Slovenska. Vyľudňovanie už začalo, ako aj zosun na dno sociálnej siete. Len dúfajme, že oká v sieti a ich veľkosť vláda domyslela poriadne! Lebo, ak nie, tak skončíme, ako tvrdí polygamne založený Boris… Čítať ďalej »

Úvaha: Keď sa pravda umlčí

10. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Začalo to rokom 1908, keď sa zakladala obec Bakta, ktorá v dnešnej dobe patrí pod mesto Rimavská Sobota. Bakta bola v tých časoch pustatinou a miestny advokát mesta Rimavská Sobota ju mal za úlohu predať. Čítať ďalej »

Bez vašej podpory to nepôjde

9. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Cesty druhej a tretej triedy v dezolátnom stave, zefektívnenie školstva, aby bola výučba zameraná na potreby pracovného trhu, regionálny rozvoj, skvalitnenie odbornej starostlivosti v oblasti zdravotníctva, rozšírenie siete domovov seniorov a hospicov, ako aj zefektívnenie frekvencie dopravných spojov na niektorých úsekoch, pretože mnohí nepracujú v mieste svojho bydliska ale cestujú za prácou. Čítať ďalej »

Foto: Ranný Mesiac v splne nad Sobotou

7. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po dlhšom čase znova vyberám fotoaparát z igelitu. V čase smartfónov už niekedy aj zabudnem, že šikovný japonec je v skrini. A tak, ako putujem hore schodmi so smetiakom, zrazu vidím žiarivú škvrnu na oblačnom nebi. Pomyslím si, zase neuvidím spln Mesiaca… Čítať ďalej »

Automobilky: Demobilizácia východu krajiny?

5. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento pojem chápme ako oslabovanie východných regiónov a sťahovanie (sa) práceschopných do rozvinutejších západných oblastí Slovenska. Stačí si len zapichnúť kružidlo do Bratislavy a urobiť polkruh s polomerom cca 100 km. A dostaneme to, čo je všade vo svete známe ako „polkruh prosperity“ okolo hlavného mesta. Čítať ďalej »

Kto sa bojí elektronických volieb?

4. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Odpoveď je zrejmá: Ten, kto vie, že je to najobjektívnejší spôsob zisťovania verejnej mienky! Ale niekto sa môže aj takto opýtať: Komu vyhovuje ten chaos a vyhadzovanie tisícok eur na predvolebné prieskumy? Alebo aj inak: Komu odkvapkáva z miliónov na nákladné voľby? Ani tu neváhajme s odpoveďou: Tomu, kto má najviac členov komisií, bohatý obslužný personál volieb a kto tam má „našich ľudí“  v tlačiarenskom či distribučnom biznise volebných listín… Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »