Názor: Nie Kotleba je problém, ale neriešenie problémov ľudí!

23. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ak to však nepochopia vo vláde,  parlamente a v štandardných politických stranách, tak podpora neštandardných bude pokračovať. Až do štádia, keď prevezmú moc v štáte neštandardní. Ale mohol by som písať adjektíva aj v úvodzovkách, pretože akákoľvek strana v parlamente je štandardne zvolená a štandardne funguje. Čítať ďalej »

Úvaha: Fašistická odveta za povstanie?

19. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto je síce stará úvaha môjho bývalého kolegu. Ale teraz ju už môžem napísať, lebo sám autor- starý pán je v domove seniorov a na sklonku svojho života. Takúto úvahu predkladal, prekvapujúco pre počúvajúcich kolegov, už koncom 80-tych rokov- za čias dodýchavania komunistického režimu u nás. Ba čo viac, on sám bol i členom vládnucej komunistickej strany…. Čítať ďalej »

Prečo samospráva nekomunikuje s občanom?

18. Október 2017 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Na našu redakciu sa obrátil Ing. Miroslav Hukel. Napísal nám, že pred nedávnom písal list na Mestský úrad v Rimavskej Sobote. Týkal sa rekonštrukcie Námestia Mihálya Tompu. Ing. Hukel v ňom kritizoval, že čelní predstavitelia mesta stavbu slávnostne odovzdali napriek tomu, že na nej neboli vykonané všetky prepísané práce. Čítať ďalej »

Voľby do VÚC- ako referendum proti terajšiemu riadeniu Slovenska?

17. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najbližšie voľby do VÚC budú aj “referendom” o tom, či sú občania spokojní so súčasnou vládnou koalíciou. Ak nie sú spokojní, tak môžu vo všetkých krajoch voliť slušnú a demokratickú alternatívu voči tejto vláde, zaznelo urgentne na istej internetovej stránke. Obávam sa však, že to môže dopadnúť aj inak, keď väčšina nepôjde voliť, ako najhorší prístup občanov. Pripomína mi to kreslený vtip, kde polovica ľudí kričí: Ja nič nemôžem zmeniť… Čítať ďalej »

Opäť po rokoch v školských laviciach

12. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nielen ako novinárka, ale aj ako kandidátka na župnú poslankyňu som navštívila jednu zo stredných škôl, ktorej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. V Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Rimavskej Sobote som s riaditeľom PaedDr. Jaroslavom Bagačkom hovorila o ich plánoch, očakávaniach od novej ministersky školstva, od nového župana a poslancov. Čítať ďalej »

Hláška týždňa: Stanú sa z nás všetkých sociálne prípady?

11. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Snáď nie, aj keď tých sociálnych prípadov pribúda najmä v deklasovaných regiónoch, akými sú Gemer či severovýchod Slovenska. Vyľudňovanie už začalo, ako aj zosun na dno sociálnej siete. Len dúfajme, že oká v sieti a ich veľkosť vláda domyslela poriadne! Lebo, ak nie, tak skončíme, ako tvrdí polygamne založený Boris… Čítať ďalej »

Úvaha: Keď sa pravda umlčí

10. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Začalo to rokom 1908, keď sa zakladala obec Bakta, ktorá v dnešnej dobe patrí pod mesto Rimavská Sobota. Bakta bola v tých časoch pustatinou a miestny advokát mesta Rimavská Sobota ju mal za úlohu predať. Čítať ďalej »

Bez vašej podpory to nepôjde

9. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Cesty druhej a tretej triedy v dezolátnom stave, zefektívnenie školstva, aby bola výučba zameraná na potreby pracovného trhu, regionálny rozvoj, skvalitnenie odbornej starostlivosti v oblasti zdravotníctva, rozšírenie siete domovov seniorov a hospicov, ako aj zefektívnenie frekvencie dopravných spojov na niektorých úsekoch, pretože mnohí nepracujú v mieste svojho bydliska ale cestujú za prácou. Čítať ďalej »

Foto: Ranný Mesiac v splne nad Sobotou

7. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po dlhšom čase znova vyberám fotoaparát z igelitu. V čase smartfónov už niekedy aj zabudnem, že šikovný japonec je v skrini. A tak, ako putujem hore schodmi so smetiakom, zrazu vidím žiarivú škvrnu na oblačnom nebi. Pomyslím si, zase neuvidím spln Mesiaca… Čítať ďalej »

Automobilky: Demobilizácia východu krajiny?

5. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento pojem chápme ako oslabovanie východných regiónov a sťahovanie (sa) práceschopných do rozvinutejších západných oblastí Slovenska. Stačí si len zapichnúť kružidlo do Bratislavy a urobiť polkruh s polomerom cca 100 km. A dostaneme to, čo je všade vo svete známe ako „polkruh prosperity“ okolo hlavného mesta. Čítať ďalej »

Kto sa bojí elektronických volieb?

4. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Odpoveď je zrejmá: Ten, kto vie, že je to najobjektívnejší spôsob zisťovania verejnej mienky! Ale niekto sa môže aj takto opýtať: Komu vyhovuje ten chaos a vyhadzovanie tisícok eur na predvolebné prieskumy? Alebo aj inak: Komu odkvapkáva z miliónov na nákladné voľby? Ani tu neváhajme s odpoveďou: Tomu, kto má najviac členov komisií, bohatý obslužný personál volieb a kto tam má „našich ľudí“  v tlačiarenskom či distribučnom biznise volebných listín… Čítať ďalej »

Postreh: Lopaty netreba posielať, ale s nimi pracovať

3. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na rozdiel od niektorých činiteľov, ktorí do tejto hladovej doliny prácu roky neťahajú, naopak, posielajú lopatu na Úrad vlády SR, sa nájde aj kandidátka na župnú poslankyňu, ktorá ukazuje, že s lopatou sa dá aj pracovať. Čítať ďalej »

Poznámka: Liberál nemá odstúpiť, lebo liberáli nechcú ani socialistu, ani fašistu!

2. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

… a takto podobne to zaznieva v kuloároch liberálne, ale aj mnohých konzervatívne mysliacich voličov. Veru, liberál nemôže podporovať krajný systém, či extrémistov ani z jednej, ani z druhej strany. A keby (momentálne) aj malo ísť o porážku liberálov, tak liberálny kandidát sa musí postaviť na ich čelo- veď tretina voličov musí mať svojho reprezentanta, a preto ho tam postavili! Čítať ďalej »

Chlapi v krčme: No konečne, táto kandidátka je kus…

2. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

A malo to aj pokračovanie, ale najprv k veci. Na obede mi hovorí jeden známy podnikateľ zo Sídliska Západ v Rimavskej Sobote: Ty sa nebojíš takú ženu pustiť do politiky ? Nie celkom v obraze, pokukujem spoza lyžice krémovej tekvicovej polievky. Ale Róbert chlapsky pokračuje:  No, nemôžem ti všetko tlmočiť, čo tam pri pive bacli… Čítať ďalej »

Postreh týždňa: Nebúrajme, čo je už raz postavené!

1. Október 2017 Autor: admin

9 komentáre/ov 

V nedeľu, idúc do kostola, počujem, ako maďarskí turisti pri soche Petőfiho pobúrene hovoria, že umeleckú podobizeň básnika v životnej veľkosti majú demontovať a premiestniť z Tompovho námestia. Ja im na to: Potom by tu v meste mali najprv demontovať  iné monumenty… Čítať ďalej »

Postreh: Podnikateľ má vždy pravdu. Zamestnanec musí iba držať hubu a krok…

28. September 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Moja dobre známa si celkom nedávno vypočula horekovanie dvoch „panyčiek“ podnikateliek. Jedna druhej si vylievala svoje srdce na svojho nevďačného zamestnanca. Ten vraj u nej pracoval na štátnu dotáciu a bol taký drzý, že si na konci mesiaca preúčtovával navyše vykonávané práce mimo pracovnej zmluvy. Tá nehoráznosť! Čítať ďalej »

Z úverov dokáže stavať hocikto, ale splácať málokto…

27. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Všetci vieme, že ulice mesta Rimavská Sobota boli dlhé roky zanedbané. Slúži ku cti súčasného vedenia mesta, že ich počas ostatných 6 rokov rekonštruovalo. Ale ako každá čižma má nejakú slabšiu časť, i z tejto, asfaltom postriekanej, trčí slama… Čítať ďalej »

Názor: Netreba hádzať všetkých Rómov do jedného vreca

27. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Samozrejme, že aj mňa trápi, keď nikdy nepracujúci dostávajú sociálne dávky a iné príspevky, vrátane materského a detských prídavkov, zadarmo, ale na vine je legislatíva.  A politici, ktorí dlhodobo tento bradatý problém neriešia. Zrejme preto, že im to tak vyhovuje. Čítať ďalej »

Nefňukajte: Aj bežný občan dokáže zmeniť veci, mestská záhrada je toho príkladom

24. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako ilustrujú naše fotografie, nikto by pred rokmi nepovedal, že vedenie mesta Rimavská Sobota môže realizovať nápad jedného občana. Týka sa to mestskej záhrady a jej prepojenia s areálom oddychu (teda bývalým plážovým kúpaliskom), ktorý bol roky nevyužívaný. Čítať ďalej »

Primátor: Chýba mi tu pani s metlou

21. September 2017 Autor: admin

1 komentár 

Počas utorkového rokovania mestského parlamentu rimavskosobotský primátor niekoľkokrát spomenul pani s metlou. Teda, poznamenal: „Chýba mi tu pani s metlou.“ Čítať ďalej »

Lučenec – Košice: Prosíme, aspoň cyklotrasu!

19. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nadpis, po minulotýždňovej diskusii o ďalšom osude R-dvojky (či aspoň nejakej rýchlejšej cesty) z Lučenca do Košíc cez Rimavskú Sobotu, by mohol znieť aj kompletnejšie: Autostráda- NIE, rýchlostná komunikácie- NIE, polovičný profil R-2- MOŽNO (do roku 2040- Počiatek,bývalý minister financií), cyklotrasa- NAJPRAVDEPODOBNEJŠIE. S dôvetkom ministerstva dopravy: Gemerčania, trhnite si nohou! Čítať ďalej »

Bakta: Nezákonný výrub stromov v cintoríne?

19. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento problém nie je dnešného dáta, ale roky a možno aj desaťročia ho rimavskobotská samospráva nerieši. Ide o dlhodobý problém s „užívaním“ cintorína v mestskej časti Bakta. Ten, podľa viacerých vlastníkov pozemkov v tejto často obce, nie je dodnes úradne vedený ako cintorín, ale ako … orná pôda a trvalý trávnatý porast! Čítať ďalej »

Kandidáti BBSK: Biznismeni, diletanti verzus kompetentní?

18. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Keď čítame zoznam uchádzačov o 6 miest poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja z rimavskosobotského okresu (pomerne obsiahli so 49 menami), tak viacerých nás napadne presne to, ako pri kolegiálnom podvečernom posedení reaguje a čo hovorí naša zlatá teta upratovačka. Tá pri pohľade na mená kandidátov iba zhíkne a dodáva:  Už zase sú tam znova tí starí napakovaní obchodníci, ale aj naivkovia… Čítať ďalej »

Črta: Na vine sú iba učitelia?

13. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na balkóne som si v nedeľu ráno vypočul rozhorčený rozhovor dvoch susediek. Jedna stará mama oprávnene kritizuje pomery v školstve, kde je nedostatok kvalitných pedagógov. Druhá, bezdetná a celý život slobodná, ohnivo pritakáva. Čítať ďalej »

Najlepšie sa dá okúpať v Egri

12. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme na Gemerlande vydali počas letnej turistickejh sezóny. Naša otázka znela: Kde sa dá podľa Vás najlepšie okúpať a využiť aj iné služby počas letnej sezóny? Čítať ďalej »

Alojz Hlina:Riešením rómskej problematiky kotlebovcov je to, že sa vozia hore-dole ako takí trottli?

11. September 2017 Autor: admin

1 komentár 

Svojimi vyjadreniami vo videu na sociálnej sieti sa o rozruch postaral šéf KDH Alojz Hlina. Tentokrát si vzal na mušku Mariana Kotlebu, poslanca NR SR a župana Banskobystrického kraja. Vytýkal mu, že za rok aj pol, čo je ich strana v parlamente, nepredložili ani jeden návrh zákona, ktorý by riešil rómsku problematiku. Čítať ďalej »

Názor: Projekty trvalú zamestnanosť neriešia

11. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už niekoľko rokov poskytujú úrady práce na Slovensku v rámci grantových programov EÚ pre zamestnávateľov, či sú to už podnikatelia, firmy alebo inštitúcie, dotácie na podporu zamestnanosti. Musia však spniť určité podmienky. Čítať ďalej »

Črta: Vydieranie učiteľov ukončené?

4. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po mesiaci vydierania (popritom v pozadí sa odvíjala kauza europrojektov- do stratena  a odvolanie ministra školstva) sa konečne aj červení odborári schopili a odmietli nehorázny premiérov „náhubok“ a pochopili, že ústavné právo na názor a štrajk je spravodlivosť daná navždycky! Čítať ďalej »

Názor: Nezamestnanosť možno znížiť rozvojom poľnohospodárstva i turizmu

30. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V našom, ťažko skúšanom regióne roky zápasíme s bradatým problémom-nezamestnanosťou. Čo sa týka evidovanej miery nezamestnanosti, okres Rimavská Sobota sa dlhodobo umiestňuje na neslávnej prvej priečke. Neraz som sa zamýšľala nad tým, ako tento negatívny jav riešiť. Čítať ďalej »

Postreh: Eurofondy? Aj v tuneli záujmových skupín…

28. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zmeny  v oblasti eurofondov sú nutné. To je po škandále s eurofondmi očividné. A čo je horšie, to nebol a nie je ojedinelý prípad. Na Slovensku sa ročne strácajú milióny európskych peňazí. Nehovoriac o tunajšej neschopnosti ich čerpať (podľa štatistík vraciame vyše 15 % financií). I tu patríme na chvost Európy. Ako von z tunela? Čítať ďalej »

BBSK: Socialisti podporujú kapitalistu

25. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zaujímavý kotrmelec, u marxistov nevídaný! Alebo smeráci nie sú vôbec socialisti, ale utajení podnikatelia? Mnohé baštrnákovské či iné rodinkárske projekty by o tom aj mohli svedčiť. Pripomína mi to však starý vtip so sovietskym, československým a maďarským autom na svetelnej križovatke. I tam schizofénia maďarského vodiča, odbočujúceho vpravo  s ľavou smerovkou, je do očí bijúca… Čítať ďalej »

Postreh: Budú projekty a práca aj pre 30 až 50 –ročných?

24. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Byť dnes vyše 30-ročným v Rimavskej Sobote a zároveň byť bez práce, nie je veľké terno. Nielen preto, že sa v Gemeri nedokážete zamestnať vo svojom obore. Ale aj preto, že štát doteraz nepodporoval túto kategóriu najproduktívnejších   pracovníkov. Však, aj zamestnanecké projekty boli dosiaľ iba pre 20+  a viac ako 50-ročných… Čítať ďalej »

Zlatá baňa v našom kraji čaká na princa na bielom koni

22. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Moji miláčikovia- zvieratá a gemerská príroda. Ale mohla byť som ešte dopísať mnoho vecí, ktoré súvisia so zvieratkami a s našou prekrásnou gemerskou prírodou. Napríklad aj o bohatej malohontsko-gemerskej histórii. A je hriechom, že tieto výhody nedokážeme využiť pre rozvoj cestovného a turistického ruchu nášho ubiedeného regiónu! Čítať ďalej »

Postreh: Futbalové ihrisko na námestí či len burina ako hrom?

17. August 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Myslím si, že nejeden Soboťan je hrdý na Hlavné námestie v Rimavskej Sobote, kde z každého korku dýcha história. Páči sa nielen domácim, ale aj ľuďom, ktorí mesto iba navštívili. Lenže, teraz mi námestie pripadá tak, ako keby nemalo gazdu. Čítať ďalej »

Názor: Ani najkrajnejšia dedina nesmie mať cestu v dezolátnom stave

16. August 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Hovorí sa, že dobrý hospodár sa stará o svoj majetok. Myslím, že by to malo platiť aj v prípade ciest druhej a tretej triedy, ktorých gazdom je banskobystrická župa. Je pravdou, že niektoré úseky sú už opravené, najmä tie v blízkosti Rimavskej Soboty, ale mnohé sú v dezolátnom stave. Čítať ďalej »

Rapovce s morskou vodou a príjemnou vidieckou atmosférou

15. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pre Soboťanov, aspoň podľa množstva evidenčných čísiel vozidiel so skratkou RS, teplá voda ale aj takmer rodinná vidiecka atmosféra v Novolandii, je zrejme dosť príťažlivou, aby si necelých 37 km z centra nášho okresu odskočili na termálne kúpalisko v Rapovciach pri Lučenci. Čítať ďalej »

Sobôtka: Osvetlenie v hmle, rozhlas možno na jeseň

11. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte pred zasadaním júnového rokovania mestského zastupiteľstva tlmočil jeden z občanov Sobôtky (Ing.Ján Talán) trom poslancom (Bitala, Hazucha, Vaš), štyri požiadavky obyvateľov tejto mestskej časti, dúfajúc, že budú  v dohľadnej dobe vedením mesta (vy)riešené. Vyzerá to však tak, že to bude možno 1:3, teda jeden bude vyriešený  v kompetencii TSM (asi na jeseň) ale tri budú vyžadovať dlhší čas… Čítať ďalej »

Poznámka: Kotleba- ak nechce prehrať, tak nebude kandidovať za župana

10. August 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Po opätovne avizovanej dohode najsilnejších kandidátov- vyzývateľov súčasného župana- sa najpravdepodobnejšie javí, že Kotleba už druhýkrát nebude kandidovať. Ak nechce utrpieť volebné fiasko 3 roky pred parlamentnými voľbami. To je síce iba názor, ale všetci MK- kandidáti zrejme tiež uvažujú v týchto intenciách… Čítať ďalej »

Názor: Župný úrad treba pozametať!

9. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

A to poriadne. Potvrdili mi to aj niektorí obyvatelia Banskej Bystrice, s ktorými som sa počas návštevy krajského mesta zhovárala. Podľa nich tam treba urobiť poriadok, najmä s rodinkárstvom. To v mnohých verejných inštitúciách nie je ojedinelým javom. Čítať ďalej »

Lavičky sú, ale nie pred cintorínom…

8. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako sme nedávno písali o interpelácii poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Zsolta Főzőa, tak v článku Mestský cintorín a doplnková architektúra parku sme vyslovili mierne obavy ohľadne zakúpenia lavičiek pred hlavný cintorín v réžii Mestského úradu v Rimavskej Sobote.  Ako sa dozvedáme z júlovej odpovede riaditeľa Technických služieb mesta, nejaké lavičky v priebehu 1.polroka TSM už aj zakúpili. Ale… Čítať ďalej »

Postreh: Čo s mobilmi pri jedálenskom stole?

2. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V súčasnom svete, plnom technických výdobytkov, sa určite mnohí nezaobídu bez mobilov. Hádam vo svojom okolí nepoznám človeka, ktorý by tento vynález nemal. Niektorí to však s telefonovaním, písaním správ či využívaním internetu v mobilnom telefóne preháňajú. Čítať ďalej »

Názor: Dinosaury ešte nevymreli?

1. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Správnejšie by som mala napísať dinosauri, pretože nemám na mysli na dávne ťažkotonážne tvory, ktoré sa pred niekoľkými miliónmi rokov pohybovali na našej Zemi. Píšem o politicky dosadených vysokých funkcionárov vo verejnej správe, ktorí už dávno dovŕšili dôchodkový vek a mali by si užívať zaslúžený odpočinok. Čítať ďalej »

Poznámka: Amorálny zamestnávateľ či špekulant?

31. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mnohí určite na vlastnej koži okúsili, aké je ťažké nájsť v našom regióne prácu. A práve túto skutočnosť zneužívajú niektorí podnikatelia. Nepríjemnú skúsenosť zažila nedávno jedna moja známa. Zamestnala sa na dohodu o pracovnej činnosti, pretože si nutne potrebovala privyrobiť. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »