Postreh: Futbalové ihrisko na námestí či len burina ako hrom?

17. August 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Myslím si, že nejeden Soboťan je hrdý na Hlavné námestie v Rimavskej Sobote, kde z každého korku dýcha história. Páči sa nielen domácim, ale aj ľuďom, ktorí mesto iba navštívili. Lenže, teraz mi námestie pripadá tak, ako keby nemalo gazdu. Čítať ďalej »

Názor: Ani najkrajnejšia dedina nesmie mať cestu v dezolátnom stave

16. August 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Hovorí sa, že dobrý hospodár sa stará o svoj majetok. Myslím, že by to malo platiť aj v prípade ciest druhej a tretej triedy, ktorých gazdom je banskobystrická župa. Je pravdou, že niektoré úseky sú už opravené, najmä tie v blízkosti Rimavskej Soboty, ale mnohé sú v dezolátnom stave. Čítať ďalej »

Rapovce s morskou vodou a príjemnou vidieckou atmosférou

15. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pre Soboťanov, aspoň podľa množstva evidenčných čísiel vozidiel so skratkou RS, teplá voda ale aj takmer rodinná vidiecka atmosféra v Novolandii, je zrejme dosť príťažlivou, aby si necelých 37 km z centra nášho okresu odskočili na termálne kúpalisko v Rapovciach pri Lučenci. Čítať ďalej »

Sobôtka: Osvetlenie v hmle, rozhlas možno na jeseň

11. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte pred zasadaním júnového rokovania mestského zastupiteľstva tlmočil jeden z občanov Sobôtky (Ing.Ján Talán) trom poslancom (Bitala, Hazucha, Vaš), štyri požiadavky obyvateľov tejto mestskej časti, dúfajúc, že budú  v dohľadnej dobe vedením mesta (vy)riešené. Vyzerá to však tak, že to bude možno 1:3, teda jeden bude vyriešený  v kompetencii TSM (asi na jeseň) ale tri budú vyžadovať dlhší čas… Čítať ďalej »

Poznámka: Kotleba- ak nechce prehrať, tak nebude kandidovať za župana

10. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po opätovne avizovanej dohode najsilnejších kandidátov- vyzývateľov súčasného župana- sa najpravdepodobnejšie javí, že Kotleba už druhýkrát nebude kandidovať. Ak nechce utrpieť volebné fiasko 3 roky pred parlamentnými voľbami. To je síce iba názor, ale všetci MK- kandidáti zrejme tiež uvažujú v týchto intenciách… Čítať ďalej »

Názor: Župný úrad treba pozametať!

9. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

A to poriadne. Potvrdili mi to aj niektorí obyvatelia Banskej Bystrice, s ktorými som sa počas návštevy krajského mesta zhovárala. Podľa nich tam treba urobiť poriadok, najmä s rodinkárstvom. To v mnohých verejných inštitúciách nie je ojedinelým javom. Čítať ďalej »

Lavičky sú, ale nie pred cintorínom…

8. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako sme nedávno písali o interpelácii poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Zsolta Főzőa, tak v článku Mestský cintorín a doplnková architektúra parku sme vyslovili mierne obavy ohľadne zakúpenia lavičiek pred hlavný cintorín v réžii Mestského úradu v Rimavskej Sobote.  Ako sa dozvedáme z júlovej odpovede riaditeľa Technických služieb mesta, nejaké lavičky v priebehu 1.polroka TSM už aj zakúpili. Ale… Čítať ďalej »

Postreh: Čo s mobilmi pri jedálenskom stole?

2. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V súčasnom svete, plnom technických výdobytkov, sa určite mnohí nezaobídu bez mobilov. Hádam vo svojom okolí nepoznám človeka, ktorý by tento vynález nemal. Niektorí to však s telefonovaním, písaním správ či využívaním internetu v mobilnom telefóne preháňajú. Čítať ďalej »

Názor: Dinosaury ešte nevymreli?

1. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Správnejšie by som mala napísať dinosauri, pretože nemám na mysli na dávne ťažkotonážne tvory, ktoré sa pred niekoľkými miliónmi rokov pohybovali na našej Zemi. Píšem o politicky dosadených vysokých funkcionárov vo verejnej správe, ktorí už dávno dovŕšili dôchodkový vek a mali by si užívať zaslúžený odpočinok. Čítať ďalej »

Poznámka: Amorálny zamestnávateľ či špekulant?

31. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mnohí určite na vlastnej koži okúsili, aké je ťažké nájsť v našom regióne prácu. A práve túto skutočnosť zneužívajú niektorí podnikatelia. Nepríjemnú skúsenosť zažila nedávno jedna moja známa. Zamestnala sa na dohodu o pracovnej činnosti, pretože si nutne potrebovala privyrobiť. Čítať ďalej »

Minipostreh: Matka všetkých riek, ale najdrahšia voda

28. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

A to ešte Jahnátek ani poriadne nenastúpil na trón do ceny regulujúceho ÚRSO (čítaj: Ceny regulujúceho úradu) a už ono hlási zvyšovanie cien vody od 1.júla 2017 na … Strednom a Severnom Slovensku! Čítať ďalej »

Názor: Prečo majú jedni komunizmus a druhí kapitalizmus?

27. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako nedávno napísal košický Korzár, v marci tohto roku v areáli futbalového štadióna v Moldave nad Bodvou istý, zrejme nahnevaný občan pod vplyvom alkoholu niekoľkokrát vystrelil do vzduchu z plynovej pištole. Následne pristúpil k dvom maloletým Rómom so slovami: „Na vás treba len Hitlera“. Čítať ďalej »

Poznámka: Burdiga za R-dvojku. A Šimko?

26. Júl 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Zaujímavý obrat pri protestoch: „Nie kvôli investorom, ale kvôli cestovnému ruchu,  a preto, že aj my, na juhu Slovenska, platíme dane!“ Zrejme je to pod vplyvom platených článkov v celoštátnych médiách, ale R2 je potrebná aj kvôli budúcim možným investorom. Pretože aj ja poznám jedného veľkého, ktorý pre nedostatočné komunikácie nechce na Gemer… Čítať ďalej »

Poznámka: Dosť bolo starých politikov!

25. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

To som si povedala, keď som sa rozhodla, že zabojujem o kreslo poslankyne Banskobystrického samosprávneho kraja. Dlhé roky som ako novinárka písala o problémoch  nášho ťažko skúseného regiónu. Stretávala sa s obyčajnými ľuďmi, nielen v Rimavskej Sobote, ale aj na dedinkách. Čítať ďalej »

Kurinec- nové ceny, avšak lepšia skladba kúpajúcich sa

24. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

A to neilustrujú iba naše fotografie, ale aj podľa slov samotných zamestnancov RO-Zelená voda Kurinec pri Rimavskej Sobote je tohoročná sezóna badateľne o lepšom pocite komfortu a o vyššej kultúre rekreantov. Ak mali priniesť vyššie ceny vstupného tento civilizačný pokrok, tak nech sa to deje… Čítať ďalej »

Asfaltovanie a projekty mesta

21. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Že ako súvisia tieto- na pohľad- dve nezlučiteľné témy? Minimálne, spoločné sú peniaze mesta a občanov. Nehovoriac o rozvoji mesta. I keď asfaltovanie slúži pre zlepšenie komfortu cestovania všetkých obyvateľov i návštevníkov, predsa len neprinášajú prácu pre tunajších ľudí, Nie tak, by mali však projekty… Čítať ďalej »

Anketa: Stromy na Námestí M. Tompu vyrúbať nemali

19. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme nedávno vydali na našej internetovej stránke. Zapojilo sa do nej 236 čitateľov. Pýtali sme sa  v nej: Čo si myslíte o masívnom výrube stromov pred múzeom a na Nám. M. Tompu v Rimavskej Sobote? Čítať ďalej »

Minimálne mzdy potrebujú zákonný mechanizmus ich každoročnej valorizácie

18. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zamestnávatelia – odbory – vláda, v tomto trojuholníku ťahá za kratší koniec prvý zväz, lebo vždy nakoniec o minimálnej mzde rozhodne  vláda. Ešte by sme mohli dodať, že najkratší ťahajú pracujúci, lebo ich minimálne mzdy sú smutno-smiešne na chvoste Európskej únie. A to sme sa do EÚ hrnuli práve z dôvodu ich vyššej životnej úrovni! Čítať ďalej »

Foto: Letný odpočinok na lavičke

18. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako dokumentujú naše snímky, takto si ustlala na lavičke v centre Rimavskej Soboty  bezdomovkyňa. Pospala si v jedno horúce, letné popoludnie. Pod hlavou mala bundu a ruksak. Čítať ďalej »

Opäť na chvoste- tentoraz slabá verejná správa

17. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Keď čítam podobné hodnotiace správy (tentoraz od OECD, ktoré hodnotí efektivitu verejnej správy na Slovensku), už ani nevnímam v čom sme to zase poslední alebo skoro poslední. Čím to asi bude, že naša krajina je takmer vo všetkých hodnoteniach na chvoste Európy. Žeby to bolo komunizmom? Ale ten bol aj v Poľsku, Maďarsku a už nehovoriac o Estónsku… Čítať ďalej »

Svedectvo o závislosti k počítačovým hrám

14. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto dávne svedectvo som našiel po takmer siedmich rokoch. Pôvodne som iba chcel vyhodiť starý počítač do Detoxu, ale pre istotu som ho ešte zapol, či náhodou… A veru, po polhodine oživovania, našiel som v ňom bloky fotiek zo Sydney, Santiaga de Compostely, Medžigoria, Lourdes a iných pútnických miest na svete. Čítať ďalej »

Podnet občana, na zvoz drevnej hmoty, prešetrený?

12. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte 9. mája 2017 dostal hlavný kontrolór mesta Rimavská Sobota podnet od občana, v ktorom upozorňuje. že niektorí obyvatelia mestskej časti Dúžavy zvážajú na kárach drevnú hmotu z mestských lesov nad Dúžavskou cestou. Na tomto prípade je zaujímavé, okrem faktu zvážania dreva, neanonymita podnetu. A to sa nestáva často, že ľudia sú ochotní (skôr sa žiada napísať- smelí) sa aj podpísať pri upozorňovaní na protispoločenské nešváry! Čítať ďalej »

Postreh: Naozaj chcel niekto okradnúť mesto o 200 tisíc?

7. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Všimli sme si, že primátor akosi často útočí do architekta, ktorého sám poveril vypracovaním návrhu na rekonštrukciu či opravy strechy zimného štadióna v Rimavskej Sobote. Zaujímavý schizofrenický jav! Najskôr ho poverí výkonom ťažkých prác, a potom ho verejne zhadzuje ako odborníka. Ba čo viac, obviňuje ho, že chcel okradnúť mesto… Čítať ďalej »

Mestá vraj nemajú na zvýšenie platov učiteľov…

5. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

ZMOSáci to aspoň tvrdia a dokonca aj také niečo, že keby aj mestá či obce mali ušetrené nejaké financie vo svojom hospodárení, tak z prebytku nemôžu tieto peniaze použiť na septembrové 6-percentné zvýšenie platov svojich vlastných občanov (sic!).  Keby to človek nepočul ráno z rádia, tak by sa aj zasmial cez – od zlosti- vycerené zuby! Čítať ďalej »

Postreh: Suchomilný bazén?

4. Júl 2017 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Slnko, leto a prázdniny lákajú k vode. Mnohí sa v týchto horúcich, slnečných dňoch čľapkajú v bazénoch  s termálnou vodou v rekreačnej oblasti Zelená voda- Kurinec, ktoré vybudovalo Mesto Rimavská Sobota. Iní zas dávajú prednosť člnkovaniu či slneniu sa. Čítať ďalej »

Na margo buriny na novom asfalte alias Hamšík

29. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V závere zasadnutia mestského parlamentu v Rimavskej Sobote, vo všeobecnej rozprave, kedy sa každý môže pred kamerami vykecať (najmä pred blížiacimi sa župnými voľbami), si primátor neodpustil svoj typický atak na poslancov Klauberta a Vaša. Tradične nezabudol ani na Gemerland, ktorý vraj veľmi nečíta, iba náhodou… Čítať ďalej »

Postreh: Burina uprostred vyasfaltovanej cesty

26. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nie je tomu tak dávno, čo rimavskosobotská samospráva dala vyasfaltovať cesty v rekreačnej oblasti Kurinec, smerom ku chatkám. Ako však dokumentujú aj naše zábery, na mnohých miestach v strede asfalt praská a rastie tam burina. Čítať ďalej »

Postreh: Smetisko pri obchodnom reťazci

23. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Takéto smetisko sme objavili v piatok večer pri známom obchodnom reťazci v Rimavskej Sobote. Obaly od potravín, PET fľaše, ohorky od cigariet a reklamné noviny sa povaľovali na parkovisku. Viacerí okoloidúci sa nad týmto neporiadkom pozastavovali. Čítať ďalej »

Pavián hlási, že mu plnia plány

23. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Iba trošičku na úvod upresním, že nechcem týmto postrehom uraziť nikoho z rimavskosobotskej samosprávy- ani primátora, ani žiadneho poslanca- ako sa to obdobne prezentovalo na zasadaní májového mestského parlamentu v „kauze“ poslanec Klaubert verzus primátor. V tomto článku píšem o sebe a o špeciálnej komisii spred 6-tich rokov. Veru, ten pavián som ja a tie plány sú moje/naše z roku 2011, ktoré navrhovali riešenie parkovania na sídlisku Západ v troch etapách. Čítať ďalej »

Poznámka: Vraj tam mal byť bazén…

22. Jún 2017 Autor: admin

1 komentár 

V súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou nám zrak padol aj na prázdnu plochu pri rimavskosobotskej krytej plavárni. Mal tam byť totiž bazén, ktorý plánovalo vybudovať bývalé vedenie mesta. Pamätám sa, keď kvôli tomu padlo za obeť niekoľko stromov. Čítať ďalej »

Druhý prieskum verejnej mienky v BBSK ukazuje na našu predpoveď

21. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už ďalší prieskum predvolebných preferencií pre kandidátov do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja naznačil nami predpovedanú tendenciu nárastu hlasov kandidátov, ktorí oslovia takmer tretinu nerozhodnutých voličov z februárového Pre-elect poll (ako nazývajú voliči predvolebný prieskum v Anglicku). Čítať ďalej »

Ak extrém nebude riešiť polícia, tak ho bude riešiť ulica…

20. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

alebo Oko za oko, zub za zub? Iné čitateľa ani nemôže napadnúť po ďalšom teroristickom útoku vo Finsbury Parku v severnom Londýne. Ó, aký to príznačný názov (bury= pochovať)! Lenže špirála terorizmu, po sérii vzájomných útokov medzi belochmi a moslimami, sa bude pravdepodobne stupňovať… Čítať ďalej »

Postreh: Mestská pláž s čiernymi labuťami

19. Jún 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Ako je známe, rimavskosobotská mestská pláž ožíva. Samospráva ju revitalizuje a prepája s mestským parkom podľa vzoru Lučenca. Inšpiráciu sme vedeniu mesta priniesli my minulý rok v auguste v článku Zaujalo nás: Mestský park v Lučenci, takže naše predstavy sa, i keď nepriamo, plnia. Čítať ďalej »

Úvaha: O národných sochách v meste, troška inak…

16. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Očividne, ľudia ale aj niektorí poslanci (medzi nimi aj ja), ktorí hovoria o spoločných námestiach, spoločných sochách a spoločných oslavách, majú veľkú pravdu. Netreba sa už v prítomnosti, a ani v budúcnosti rozdeľovať, pretože minulosť nás, Slovákov a Maďarov, už rozkrojila dostatočne. Pritom, tak blízke si národy v Európe snáď ani neexistujú. Možno v súčasnosti južní a severní Íri,  alebo Fíni a Švédi… Čítať ďalej »

Opachy: Súkromné a mestské

15. Jún 2017 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Aj takúto opachu môžete nájsť za mestom Rimavská Sobota, keď idete smerom na Lučenec. Za socializmu tam mal byť moderný autoservis. Ten starý, susedný totiž už kapacitne nevyhovoval. Čítať ďalej »

Extrémne ťažký život – extrémna politika

14. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Z histórie je známe, že v krajinách či regiónoch, kde je nízka sociálna a hospodárska úroveň, tam sa darí extrémistickým hnutiam. Našťastie, na Slovensku je táto korelácia ešte pomerne na nízkej úrovni, keďže automobilový priemysel fachčí. Ale sú tu už aj hladové doliny, kde sa to začína zelenať krajnej politickej strane. A to je len začiatok… Čítať ďalej »

Poznámka: Skanzen verzus investície

13. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najprv začnem vypočutým rozhovorom jednej podnikateľky s istou novinárkou: Ja tu nechcem zostarnúť medzi pribúdajúcimi neprispôsobivými! Potom tu bude skanzen s vytŕčajúcimi sochami a praskajúcim asfaltom. Pokračovanie dialógu som už radšej nepočúval, lebo jazyky si začali ostriť na adresu politikov, ktorým tento stav v Gemeri evidentne vyhovuje… Čítať ďalej »

Najsilnejší v BBSK, po prvom prieskume, sú Nerozhodnutí

10. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aj keď prvý volebný prieskum ohľadne preferencií kandidátov a vtedy boli známi len 6- Kašper, Kotleba, Klus, Luntner, Mičev, Urbáni na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja bol vykonaný už vo februári 2017, jeho výsledky len teraz v júni uzreli svetlo sveta. Mnohí interpreti z radov politológov či novinárov už ohlasujú „bombastické“ výsledky s titulkami ako napr. Kotleba je v kraji najsilnejší a podobne. Avšak, mýlia sa! Čítať ďalej »

Poznámka: Bicyklové znárodňovanie…

8. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Alebo, ako inak nazvať snahy o vyvlastňovanie súkromných pozemkov pre tak „potrebné“ cyklotrasy. Niekto zrejme prespal dobu, keďže nevie, že tretina mladých nielen, že sa nevedia bicyklovať, ale okrem tabletu či mobilu ani nevlastnia bicykel… Čítať ďalej »

Črta: Rýchlostku nestavajte, kúpime si lietajúce autá

8. Jún 2017 Autor: admin

1 komentár 

Medzi mnohými ľuďmi to už takto začína v Rimavskej Sobote a okolí zaznievať. Naozaj, ministerské sľuby o začatí stavebných povolení a dokumentov v roku 2019 sú výsmechom pre tunajších daňových poplatníkov. Bez výnimky, či sú väčšinoví Slováci alebo Maďari, takto sa s nami zahrávajú roky! Čítať ďalej »

Názor: Otázne umiestnenie sochy Jánosa Aranya

7. Jún 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Do redakcie sme dostali list od nášho čitateľa Ing. Miroslava Hukela. Týka sa aktuálnej rekonštrukcie Námestia Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote, konkrétne umiestnenia sochy Jánosa Aranya. V tejto súvislosti ako občan oslovil  Krajský pamiatkový úrad v Lučenci. List, v ktorom vyslovil svoje obavy, vám prinášame v plnom znení: Čítať ďalej »

Postreh: Stanovištia kontajnerov odpadov nepatria mestu

7. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto som si uvedomil aj ja až po interpelácii poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Ivana Hazuchu, ktorý v apríli požiadal TSM o výmenu krytiny na stanovišti odpadových nádob TKO v Rimavskej Sobote, na Sídlisku Rimava pri B-1. Je to zrejme ako s autami- garáž vždy nemusí patriť majiteľovi vozidla… Čítať ďalej »

Poznámka: Vysoké vstupné na Kurinec

2. Jún 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži. Horúce letné mesiace mnohí trávia pri vode. Ľudí v tejto hladovej doline, kde roky nie je práca, zarazilo rozhodnutie mestskej rady na základe návrhu vedenia mesta Rimavská Sobota a technických služieb, že sa zvýšilo vstupné do rekreačnej oblasti Kurinec- Zelená voda. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »