Ak poslancovi nedajú odpoveď, tak čo môže čakať občan?

19. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte v druhej časti marcového zasadania mestského parlamentu som predložil interpeláciu poslanca. Tá sa týkala možnosti umiestnenia prechodu pre chodcov v strede Jánošíkovej ulice. Túto kvalifikovanú otázku, v zmysle platného Rokovacieho Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota, som predložil na základe požiadavky obyvateľov spomenutej frekventovanej ulici. Avšak, vyše 21 dní prešlo ako voda a odpoveď na interpeláciu nikde… Čítať ďalej »

Postreh: Jarné „krásy“

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aj takéto jarné „krásy“ sa našli na odpočívadle pri Čiernej lúke. Nejde však o žiadne kvitnúce pestrofarebné kvietky, ale o plné smetné nádoby a odpadky, roztrúsené po zemi. Je to vizitka neporiadnych a nezodpovedných ľudí. Čítať ďalej »

Anketa: Tentoraz bez vyhodnotenia

12. Apríl 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Nedávno sme na Gemerlande vydali anketu, v ktorej sme sa vás pýtali:  Keby boli komunálne voľby, ktorého z kandidátov by ste volili do funkcie primátora  Rimavskej Soboty? Vybrať ste si mohli z niektorých osobností, o ktorých sa hovorí, že plánujú kandidovať na tento post. Celkový počet hlasujúcich bol 625. Čítať ďalej »

Fejtón: Tentoraz dvaja pozvaní hostia- ale ani títo neprišli na svadbu!

9. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Už sa to stáva pravidlom v Rimavskej Sobote, že pozvaní hostia sa neoblečú do sviatočného obleku a pozvanie na hostinu ignorujú. Pri ministrovi by to ešte bolo pochopiteľné, lebo tomu „horí pod zadkom vláda“. Ale, že ani prvý guvernér cisárskej vlády sa neunúva na svadbu pred zástupcov svojich poddaných. To by ste aj darmo hľadali pre aroganciu moci iný slušný výraz! Čítať ďalej »

Poznámka: Zámer založenia Academy je dobrý, ale…

3. Apríl 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

…už blízka budúcnosť ukáže, či bude aj životaschopný. Presnejšie, až aprílové voľby v susednom Maďarsku naznačia (ale ešte ani tie nerozhodnú o finančnej investícii), či raz v centre Gemera-Malohontu bude spoločný športový klub pod názvom MFA Academy Rimavská Sobota, s.r.o.  Takže, zatiaľ je to len vízia, na prvý pohľad lákavá, ale na skutočnú koncepciu a zmluvné podklady si ešte budeme musieť počkať nejaký ten mesiac… Čítať ďalej »

Perlička: Poslanec Vaš sa podľa primátora správa ako Lucifer

29. Marec 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

„Správate sa ako dobrý kresťan jednu hodinu v týždni, viete kedy? Keď sedíte v kostole na omši. Inak, keď opustíte chrám Boží, sa správate ako Lucifer,“ aj takáto perlička zaznela z úst rimavskosobotského primátora Jozefa Šimka na adresu poslanca Viliama Vaša. Čítať ďalej »

Už by neodlákala ani Angelika, keď nezabral ani „Sereš“

27. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

Finta s expremiérovým Serešom akosi nezabrala, lebo už aj mladí socialisti si povedali: Stačilo! Súdruhovia, ktorí si nevšimli November, ale pravidelne sledovali Angeliku, museli logicky ustúpiť do úzadia. Ale všetci vieme, že ešte neskončili- moc z pozadia straníckej centrály stále distribuujú starí komunisti. Lenže, už aj doteraz slepí začínajú vidieť- nestačí vymeniť figúrky na vládnej šachovnici! Tu bude predovšetkým nutná dlhá cesta na rekonštrukciu celej spoločnosti. Čítať ďalej »

Poznámka: Na margo slušného Slovenska

26. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

V ostatnom čase sa konali zhromaždenia občanov Za slušné Slovensko. Ich organizátori reagovali na aktuálne politické dianie. Všetkým je známe, že ich spustili vraždy dvoch mladých ľudí- investigatívneho žurnalistu a jeho partnerky. Čítať ďalej »

Fotopostreh: Jeden z dvoch prechodov rušia

22. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tak, ako to naznačovala Komisia ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality pri MsZ v Rimavskej Sobote ale i poslanec Miroslav Bitala na januárovom zasadaní mestského parlamentu (viac: v článku Netradičné interpelácie poslancov), tak nebezpečná situácia na dvoch prechodoch pre chodcov za okružnou križovatkou na Malohontskej ulici v smere na Tomašovú bude čoskoro minulosťou. Čítať ďalej »

Postreh: Ponovembroví socialisti vystriedali prednovembrových komunistov?

16. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Takže, teraz už námestia budú iba spolovice plné? Lebo krik Dosť bolo Fica sa predsa len (i keď iba horko-ťažko) dostal až do uší oslovených. A začína, mladými ľavičiarmi „dlho očakávaná“ rošáda, rekonštrukcia vlády. Ale to sú len mimikry. Alebo, ako hovorí známy mestský šachista: Iba sa vymenili figúrky na konci šachovnice a biznis zostáva… Čítať ďalej »

Mottá mojej 10-ročnej dcéry

15. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Síce dnes už asi nie sú, lebo medzitým dcéra dorástla na mladú dámu. Ale tieto múdrosti, ktoré mi odpísala z internetu ako piatačka, som nedávno objavil v starom počítači. Vyplatí sa ich prečítať, lebo ešte aj dnes sú aktuálne: Čítať ďalej »

Anketa: Väčšina nesúhlasí s postavením väznice

12. Marec 2018 Autor: admin

13 komentáre/ov 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme nedávno vydali na Gemerlande. Pýtali sme sa vás: Súhlasíte s tým, aby na Sabovej postavili väznicu? Do ankety sa zapojilo 321 čitateľov. Najviac, 160 (50%), s postavením väznice nesúhlasí. Čítať ďalej »

Poznámka: Najprv vyšetriť vraždy, a potom riešiť vládu a hodnoty spoločnosti?

12. Marec 2018 Autor: admin

6 komentáre/ov 

A kde zostáva otázka zodpovednosti vlády, ministra vnútra či samotného premiéra? Ten totiž často opakuje, že najprv treba vyšetriť vraždu novinára. A propos, pán Fico nezabudnite aj na jeho snúbenicu, lebo dve vraždy spolu okato súvisia (!). A vraj, až potom sa budú riešiť politické súvislosti… Čítať ďalej »

Úvaha: Prevrat, resp. ignorancia mafie?

9. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Jeden tvrdí, že sa tu organizuje prevrat, pritom žiadne tanky či guľomety v uliciach nevidieť. Druhý zas´ upozorňuje na prítomnosť mafie na Slovensku už viac rokov, pritom mocenské orgány toho štátu s tým nič nerobia. Tak, čo je to za štát? A čo sú tu za orgány? Chránia bežných občanov, či iba vidia svoj svet? Čítať ďalej »

Poznámka: Neželané „bazény“ pred bytovkou na Ul. L. Svobodu

7. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Dážď a topiaci sa sneh majú na svedomí kaluže vody na chodníku na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote na Ul. L. Svobodu pred vchodmi 7-12. Vidno to aj na fotografiách, ktoré do redakcie poslal Peter Molnár. Vyzerá to tam ako po potope. Na tento problém sme nedávno upozornili na našej stránke v článku Sídlisko Západ: Trápia ich kaluže vody na chodníku pred panelákom. Čítať ďalej »

Fejtón: Pred koncom sveta príďte do RS!

5. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

A nadpis pokračuje tragikomickým tvrdením mnohých obyvateľov Rimavskej Soboty: … Lebo, tu je všetko omeškané aspoň o 30 rokov! A tak logicky z toho vyplýva, že aj koniec sveta by tu mal nastať neskôr… Čítať ďalej »

Názor: Zavraždili novinára kvôli práci alebo bolo motívom niečo iné?

28. Február 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Téma šokujúcej vraždy reportéra portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v rodinnom dome vo Veľkej Mači plní titulné stránky mnohých médií. Nenechala ľahostajným ani verejnosť. Tá tiež, okrem novinárov, špekuluje, čo sa asi mohlo stať. Čítať ďalej »

Úvaha: Školské kluby financované podľa počtu detí

27. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aké logické opatrenie, poviete si. Ale prečo budú školské kluby (bývalé družiny) dostávať peniaze od samosprávy na financovanie svojich mimoškolských činností až tento kalendárny rok? Pritom normatívne financovanie základného a stredného školstva (peniaze na hlavu žiaka či študenta) už beží na Slovensku takmer 10 rokov. Lebo… medveď! Čítať ďalej »

Poznámka: Mali by sa novinári báť o svoj život?

26. Február 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Verejnosťou otriasla správa, že zastrelili 27-ročného reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú. Stalo sa tak v jeho rodinnom dome vo Veľkej Mači. Čítať ďalej »

Absolútna prednosť chodcov na prechodoch – absolútna hlúposť?

26. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V januári 2018 uviedol viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. „Chceme ísť po vzore tých krajín, ktoré to majú zakotvené v legislatíve, že chodecabsolútnu prednosť už len z toho úmyslu, že sa blíži k priechodu pre chodcov.“ Vyzerá to byť na riadny dopravný šach-mat už len z toho dôvodu, že stačí, keď chodec iba prejaví úmysel prejsť cez cestu, alebo sa len priblíži k prechodu chodcov… Čítať ďalej »

Téma týchto dní: Dekriminalizácia prvého jointu

23. Február 2018 Autor: admin

1 komentár 

Nejde pritom o tvrdé drogy ako kokaín, heroín, pervitín, hašiš, LSD a podobné pekelné svinstvá. To treba povedať úvodom, pretože o takom návrhu vláda ani nechcela rokovať. Po prepracovaní sa ministerkou spravodlivosti sa však zrejme dostane na stôl mäkšia verzia  návrhu zákona. A v tej bude zrejme figurovať „iba prvá dávka“ marihuany. I s tým však bude problém, a to nielen u SNS a prekvapujúco aj u SaS. V čom je však problém? Čítať ďalej »

Úvaha: Príkazy uznesení MsZ sa automaticky nevykonávajú

22. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Teraz nebudeme písať o adresátoch, i keď aj to by bola zaujímavá úvaha, ale o dôvodoch, prečo úradníci, či mestom riadené a mestské organizácie automaticky nevykonávajú uznesenia mestského zastupiteľstva. Snáď ani nemusíme pripomenúť, že sa nejedná iba o naše mesto, ale o celoštátny systém. Systém,  v ktorom podľa legislatívy sú primátori takmer diktátormi. A to ešte nehovoriac o chýbajúcom sankčnom zákone k obecnému… Čítať ďalej »

Poznámka: Zdravie ohrozujúce výkaly holubov v centre mesta

21. Február 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Pozornosti mnohých okoloidúcich neušli hromadiace sa výkaly holubov na chodníku v historickom centre mesta Rimavská Sobota. Okrem toho, že pôsobia neesteticky, predstavujú aj zdravotné riziko. Sú totiž vysoko infekčné a plné alergénov. Čítať ďalej »

Postreh: Fico a jeho dievčatá

21. Február 2018 Autor: admin

1 komentár 

Fico má slabosť pre dievčatá. To vieme už dávno, veď nikto tak krásne nespieval o slovenských krásaviciach, ako v minulosti nádejný kandidát na viacnásobného premiéra. V tom čase to však ešte nemalo kontext dnešných sociálno-demokratických dní. Teda, prebiehajúci snem ČSSD alebo pripravovaný Smer-SD. Čítať ďalej »

Príbeh: Neuveriteľný ľudský personálny prístup

20. Február 2018 Autor: admin

9 komentáre/ov 

Nezvyknem o sebe písať príbehy, ale tento stojí za zamyslenie pre súčasných podnikateľov či personalistov veľkých firiem. Ako dobrý príklad toho, ako sa treba starať o svojich súčasných, ale i bývalých zamestnancov. Takže, pre dnešných ovládačov ľudských osudov, „povídka“ začína: Čítať ďalej »

Poznámka: Urobia digitálne technológie z ľudí závislákov?

14. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V ostatnom čase čoraz viac ľudí, ale aj detí trávi veľa času pri tabletoch, notebookoch a smartfónoch. Buď sú na sociálnych sieťach, alebo hrajú počítačové hry. Nájdu sa aj takí, ktorí iba tak surfujú po nete a hľadajú pikošky. Čítať ďalej »

Úvaha: Internáty v ohnisku záujmu vlády

12. Február 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Čo keby vláda tejto republiky uvažovala nielen o tom, že splní predvolebný sľub vysokoškolákom o 50-tich miliónoch na rekonštrukciu internátov, ale rovno by začala aj počítať počet potrebných vysokých škôl? Čítať ďalej »

Názor: Úpadok morálky- skončíme ako Sodoma a Gomora?

8. Február 2018 Autor: Marta Kanalová

Bez komentára 

Mnohí tvrdia, že ľudstvo degeneruje. Nielen preto, že už dávno nefunguje prirodzený výber jedincov ako v prírode a čoraz častejšie sa rodia deti s vážnymi zdravotnými postihnutiami, ktoré by sa, keby nebolo zdravotníctvo na vysokej úrovni, ani nenarodili, tieto deti vyrastú, mnohé z nich majú svojich potomkov a genetický fond sa tak oslabuje. Ľudstvo však degeneruje aj morálne, čo je podľa mňa horšie. Morálka drasticky upadá. Čítať ďalej »

Postreh: Príplatky za nadčasy- hnací motor vyšších miezd, či vyššej nezamestnanosti?

23. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Novoročná odmena v podobe vyšších príplatkov za prácu nadčas, v sobotu, nedeľu a počas sviatkov bude u niektorých firiem nástrojom na zvýšenie miezd. Ale čo v prípade, ak majitelia obchodíkov či malých služieb naopak zatvoria prevádzky počas sviatkov a riskujú stratu príjmov? Alebo naopak, prepustia svojich „sviatočných“ zamestnancov, aby znížili mzdové náklady? Čítať ďalej »

Dvaja odvážni barani v hokeji

22. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ja viem, „barani“ sú v inom hokejovom mužstve, ale i títo dvaja odvážni si zaslúžia titul Ram- húževnatý baran. Veď ich smelá nominácia, keď dokonca vynechali z nominácie „hviezdy“ z kontinentálneho Slovana pred tohoročnými olympijskými hrami v Pjongčangu, je ako výstrel do hokejového neba! Čítať ďalej »

Poznámka: „Kriminalita rómskych osád“ – úspešný manéver ministra na odvodenie pozornosti?

19. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Médiami pertraktovaná „kriminalita rómskych osád“ určite zarezonuje medzi majoritným slovenským obyvateľstvom. A to, už nie po prvýkrát. Niečo o tom vie aj minister vnútra. Minimálne pozná latentnú nenávisť väčšiny voči menšinám, imigrantom či iba jednoducho- inakším. Pritom, nie že by nebola medzi Rómami kriminalita. To zaiste, ale paušálne či jednosmerne riešiť iba kriminalitu rómskych osadníkov je odvážne, pretože štatistiky nič nehovoria o rase, farbe pokožky či národnej identite zločincov. Lenže, treba si očistiť svoje naštrbené dobré meno… Čítať ďalej »

Poznámka: Najnižšia kriminalita a preplnené väznice…

18. Január 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Tak, ako je to vlastne? Lebo na Slovensku bolo v roku 2017, aspoň podľa ministra vnútra, spáchaných „iba“niečo vyše 66 tisíc trestných činov. Ale vraj  sa znižuje trestná činnosť. Tak neviem, ako to je? Čítať ďalej »

Minipostreh: Cicipas a Cicibuľková

11. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Grécky tenista sa isto neurazí, keď vstúpi do televízneho éteru ako predvoj našej známejšej tenistky. Chudák moderátor športových správ,  nemohol dostať lepšiu sériu dvoch mien v dvoch- po sebe nasledujúcich šotoch! Čítať ďalej »

Komentár: Cromwell mal pravdu, politici sa nezmenili

9. Január 2018 Autor: Marta Kanalová

1 komentár 

„Nie ste nič iné ako zberba a odporcovia blahodarnej správy. Nie ste nič iné ako nájomní ničomníci. Svoju krajinu by ste predali za misu šošovice ako Ézav, svojho Boha zradili pre pár drobných ako Judáš. Je pre vás vôbec niečo dobré? Existuje hanebnosť, ktorá vám nebola vlastná? Veriaci nie ste o nič viac ako môj kôň. Zlato je vaším bohom. Kto z vás neumlčal svoje svedomie za úplatok? Čítať ďalej »

Štedré Vianoce a svedčiace kontajnery: Smeti, smeti, smeti

5. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Veru, viacerí naši čitatelia nás osobne i telefonicky často upozorňujú na neklamný znak štedrých sviatkov. Ale my ich zase na dovolenkové obdobie, keď si pracovníci Technických služieb mesta Rimavská Sobota užívajú zaslúžený oddych. Navyše, zrejme ich suplikanti akosi nevedia, že nestačí len kontajnery vysypať.  Že od čias predchádzajúceho primátora sa mesto stará aj o okolie smetných úložísk na veľkých sídliskách, to asi nevedia… Čítať ďalej »

Útulok pre psov v nedohľadne?

4. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Táto téma nie je nová- už sa ťahá minimálne 3 roky, minimálne od čias petície s podpismi  takmer 3 tisíc občanov Rimavskej Soboty! A zrejme ešte o nej budeme počuť, pretože: 1. Poslanec Július Sojka považuje túto tému za dôležitú pre mesto s toľkými bezprizornými psami a 2. Poslanci MsZ schválili prenájom pre firmu Šťastné labky, ktorá by chcela prevádzkovať v našom meste útulok pre nešťastných miláčikov. Lenže, zatiaľ chýba (pre občanov transparentná) zmluva o prenájme… Čítať ďalej »

List čitateľa: Arogancia a bezohľadnosť?

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do našej redakcie sme v posledný decembrový deň dostali zaujímavý list od čitateľa. Nešlo o silvestrovskú srandu, ale o problém týkajúci sa bezohľadného parkovania na novovybudovanom chodníku. Dokonca nám poslal aj fotografiu. Čítať ďalej »

Anketa: Nespokojnosť s výsledkami župných volieb

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Taký je výsledok ankety, ktorú sme na Gemerlande vydali krátko po župných voľbách.Zaujímalo nás, či ste spokojní s výsledkami župných volieb. Pripomíname, že novým županom sa v Banskobystrickom kraji stal Ján Lunter, ktorý porazil Mariana Kotlebu. Čítať ďalej »

Projekty mesta: Dve neporovnateľné obdobia

2. Január 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Dopredu sa ospravedlňujem pracovníkom a vedúcej strategického odboru mesta- tento postreh nie je o nich. Je to o dvoch rozličných politických a strategicky chápaných obdobiach vypracovávania a implementácie projektov v Rimavskej Sobote. Aj keď v súčte získanej podpory grantov v EUR vyzerajú obe skoro rovnako, predsa je to v prvom rade o dvoch primátoroch, o ich pochopení dôležitosti pomoci EÚ a ich odlišných štýloch riadenia mesta. Čítať ďalej »

Názor: Severná Kórea a Južné Slovensko

1. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tou Severnou Kóreou sa naši komentátori zaoberajú až príliš mnoho. Nie že by atómová hlavica na rakete stredného doletu (o tých dlhých ani neuvažujme) nebola hrozbou pre konglomerácie typu Los Angeles a Dillí, ale nápadne zabúdajú na iné „atómky“ tu, priamo na Slovensku. Depopulácia, odchod mladých a nepribúdanie nových pracovných príležitostí na Južnom Slovensku im ako bomby nepripadajú! Čítať ďalej »

Silvestrovská glosa: Podgurážení verzus nadgurážení

29. December 2017 Autor: admin

1 komentár 

Často počúvame v dopravnom servise istého známeho rádia: Pozor, na vozovke sa pohybuje v protismere neosvetlený a podgurážený chodec! Viac by však ľudí Slovenska zaujímala informácia (možno i z iných médií): Pozor, na vláde riadia v protismere netransparentní a nadgurážení politici! Čítať ďalej »

Úvaha: Znižovanie počtu poslancov?

28. December 2017 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Údajne, aspoň niektorých nezorientovaných médií, sa bude znižovať počet rimavskosobotských poslancov. Ako keby oni mali o tom z mediálneho zákulisia rozhodnúť. Či prinajmenšom. Chcú iba manipulovať poslancov mesta?  Alebo nebodaj, majú vešteckú guľu? Čítať ďalej »

Vianoce by nemali byť o materiálnych veciach

22. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pre mňa osobne sú Vianoce najkrajšími sviatkami v roku. Vždy sa na ne teším. Už pred prvou adventnou nedeľou zdobím byt i balkón, kde nesmú chýbať ani svetielka. Môj balkón je síce vysvietený ako letisko, ale robím to aj preto, aby okoloidúci mali radosť. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »