Zbytočná odpoveď- chýbajúce značenie Pešia zóna na ulici SNP

17. August 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

I takto sa dá nazvať jedna odpoveď primátora mesta Rimavská Sobota na interpeláciu poslanca mestského zastupiteľstva. V ostatnej dobe, ako keby interpelácie boli iba nutným zlom na zasadaniach mestského parlamentu. Síce zákonom sú stanovené formy otázok poslancov, ale na formu a obsah profesionálnej odpovede úradu v zákone už chýba akákoľvek zmienka… Čítať ďalej »

Črta: Futbalová akadémia verzus teplo v meste

13. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Nie, nejdem písať o vplyve letných horúčav na myslenie niektorých činiteľov mesta. Ale, tí občania Rimavskej Soboty, ktorí si ešte pamätajú koniec 90-tych a začiatok nultých rokov, tak si zaiste spomínajú na dilemu vtedajších mocných nášho mesta. Tá sa týkala zastaraných tepelných zariadení vtedajšej mestskej- teplo a teplú vodu produkujúcej- firmy. Ďalšej modernizácii výroby tepla bránila iba jedna maličkosť- nedostatok investičného kapitálu! Nie inak je tomu aj v dnešnom sobotskom futbale… Čítať ďalej »

Problém vandalov, resp. závislákov pri garážach na Športovej ulici už doriešený

10. August 2018 Autor: admin

1 komentár 

Tento problém akosi zanikol v záplave iných správ a článkov na Gemerlande, a tak splácame náš dlh občanom mesta –majiteľom garáží na Športovej ulici v Rimavskej Sobote. Tí dlhé roky (minimálne od roku 2013, keď na problém vandalov a minimálne alkoholických orgií) upozorňovali kompetentných mesta a  trpeli poškodzovaním vlastného i mestského majetku. Čítať ďalej »

Fejtón: Má právo byť v base!

2. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Marián sa rozhodol, že využije svoje ústavné právo: Byť za svoje činy v odlúčení od sveta, pokým mu nezabezpečia riadnu ochranu. Vraj, v tej komôrke bez okien sa má lepšie ako na slobode, kde ho neustále molestuje svorka bezbožných pisálkov! A preto namiesto banskobystrického rande s mužom v talári, zostáva vo svojej komôrke bez okien.  A dobiedzajúce uštipačné kamery? Tie si môžu trhnúť… Čítať ďalej »

Aký bude osud bývalého župného domu?

30. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Možno povedať, že na túto otázku zatiaľ odpoveď známa nie je. Vedenie mesta totiž samo nevie, čo bude s bývalou budovou Župného domu na Nám. M. Tompu v Rimavskej Sobote. Keď sa totiž presťahuje okresný úrad, tak budú priestory takmer prázdne. Čítať ďalej »

Župa podporí sociálne podniky a lokálnych výrobcov

27. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) hovorí, že kraj v predstihu splnil zákonnú povinnosť elektronizácie verejného obstarávania. Prostredníctvom verejných zákaziek kraj podporí sociálne podniky a lokálnych výrobcov. Čítať ďalej »

Kedy sa už odvážia siahnuť na nikdy nerobiacich?

26. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vládni politici a odborári chcú pred komunálnymi voľbami zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokov. Liberáli naopak, chcú posúvať tento strop vyššie- podľa strednej doby prežitia obyvateľov našej vlasti. Ekonómovia zatiaľ opatrne našľapujú medzi ľavicovo-národnou vládouslobodnými solidaritármi. Čítať ďalej »

Poznámka: Prečo niekto brzdí investíciu do futbalu?

25. Júl 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Už niekoľko mesiacov futbalisti i verejnosť sledujú, aký bude osud rimavskosobotského futbalu. Ten má v meste vyše storočnú tradíciu. Ako je známe, maďarský partner prejavil záujem investovať do futbalového štadiónu, ihrísk a futbalovej mládeže. Čítať ďalej »

Úvaha: Kapitalizmus či feudalizmus?

17. Júl 2018 Autor: admin

1 komentár 

Kapitalizmus je v prevažnej väčšine sobotských firiem zatiaľ len asi iba taká chiméra, ako napr. v nemeckých rovnostársky spôsob odmeňovania svojich zamestnancov. Keby tu mal fungovať pravý kapitalizmu (podľa videnia jedného zo zakladateľov sociológie Maxa Webera), tak by musela v sobotských firmách fungovať aj vysoká morálka podnikateľov. A nielen vidina zisku, BMW-éčkači dovolenky v zahraničí… Čítať ďalej »

List čitateľa: Preplnené kontajnery na separovaný odpad

16. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do redakcie sme dostali list od nášho čitateľa Ľuda. Poukázal v ňom na preplnené konajnery na separovaný odpad na Sídlisku Západ, konkrétne na Českej ulici v Rimavskej Sobote. Táto situácia nie je ojedinelým javom. Čítať ďalej »

Úvaha: Bude stačiť takýto rozvoj mesta?

13. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Často počúvame prvého muža mesta, ako vymenováva jeho doterajšie budovateľské úspechy. Hovoriť, v prípade asfaltovania komunikácií mesta a výstavby nových zariadení na Kurinci, o rozvoji mesta by bolo značne pritiahnuté za vlasy. Alebo len dobre nerozumieme termínu Rozvoj mesta? Čítať ďalej »

Budúci primátor: Nie podnikateľ a ani úverový budovateľ

11. Júl 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Prvý si bude dozerať iba na svoj biznis. A ten druhý ? Bude síce budovať, ale z úverov. Takže hry! Budú však iba hry stačiť pre toto mesto? Určite, NIE! Pre to, aby mladí neodchádzali a v Rimavskej Sobote nezostávali iba dôchodcovia a sociálne neprispôsobiví, bude treba viac spraviť zo strany budúceho primátora. Na jednej strane bude musieť nadviazať na pozitívne kroky doterajších primátorov, na druhej sa však bude musieť vyvarovať ich doterajších a zjavných slabín! Čítať ďalej »

Silnejšie zastúpenie občanov je nevýhodné pre primátora?

4. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Presnejšie by to malo znieť takto: Silnejšie zastúpenie zástupcov občanov v budúcom Mestskom zastupiteľstve v Rimavskej Sobote bude nepríjemné pre súčasného primátora?Prečo? Bude pravda z nadpisu o autokratickej filozofii súčasného primátora? Ten do dnešného dňa (4.7.2018) nepodpísal uznesenie MsZ o rozšírení počtu poslancov v budúcom volebnom období. Ostatné, z toho istého rokovania, pritom podpísal… Čítať ďalej »

Panely v lesíku, blízko ihriska

2. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

…a mesačný chodník k nemu, tak by mohla znieť pekná básnička. Tá by však mnohým občanom Západu v Rimavskej Sobote znela, ako dávne pristátie prvého človeka na Mesiaci. Čítať ďalej »

Parkovanie v bažinách?

29. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Žeby nový módny trend na Západe? Alebo niektorí obyvatelia najväčšieho rimavskosobotského sídliska by už mali nový typ hybridných vozidiel? Hybridných, v zmysle ich možnosti pohybu po ceste, aj vo vode… Čítať ďalej »

Namiesto pokroku národnostné vášne

28. Jún 2018 Autor: admin

1 komentár 

Prípad vytvorenia futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote za účinnej spolupráce Borsodsport Invest Kft v Miskolci prešiel do sfér bičovania národnostných vášní na základe storočných krívd, ale aj nepravdivých tvrdení. Čítať ďalej »

Prognóza vedmy: Čo nás čaká v tomto roku?

28. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Koncom uplynulého roka sme zverejnili článok Aká je prognóza na rok 2018 ?. Na predpovede sme sa opýtali vedmy Renáty Puhlovej, ktorá sa roky venuje ezoterike, vešteniu a písaniu prognóz. Čítať ďalej »

Názor: Pellegriniho bič na nezamestnaných?

26. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Najprv čosi hovoril o tom, že nedostatok pracovnej sily v istých oblastiach by sa mohol riešiť cudzincami a teraz chystá bič na nezamestnaných. Reč je o najnovšom vyjadrení premiéra Pellegriniho, ktoré mnohých v hladových dolinách pobúrilo. Namiesto toho, aby tam vláda dala konečne investície, pretože nielen v rozvinutej Bratislave a západe Slovenska žijú ľudia, ktorí si platia dane, tak premiér chystá bič na nezamestnaných. Čítať ďalej »

Názor: Odchod do dôchodku v 64 rokoch?

25. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ľudí, ktorí celý život usilovne pracovali, chce táto vláda vyhnať rovno do rakvy? Aspoň pri koaličnom predbiehaní sa o dôchodkový strop to takto vyznieva! Namiesto toho, aby sa predbiehali pri zvýšovaní platov (aby si ľudia mohli sami odkladať do dôchodku), aby okresali bezzásluhovú sociálnu sieť (s nikdy nerobiacimi), aby zredukovali personálne predimenzovanú verejnú správu, aby pritiahli investície do hladových dolín, aby znížili odvody a dane produkujúcim … Čítať ďalej »

Poznámka: Vyrovná vláda regionálne rozdiely?

20. Jún 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Ako je už roky rokúce verejne známe, každá z doterajších vlád najviac investícií tlačila na západné Slovensko.  To malo za následok, že tam vzniklo toľko pracovních príležitostí, až je nedostatok pracovnej sily. Čítať ďalej »

Bude z interpelácie poslanca Čemana tretia kolíková vojna?

18. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Zaujímavé dve možné implikácie, alebo dve rozličné riešenia problému „slepej ulice“ (za predajňou Jednota na Sídlisku Rimava) vyčnievajú z riešenia prastarého problému, na ktorý ešte v apríli upozornil poslanec Ján Čeman na zasadnutí Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota. Čítať ďalej »

Interpelácia poslanca Slivu: Zákaz vjazdu do vnútroblokov?

13. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte 24.apríla 2018 na zasadaní mestského zastupiteľstva požiadal poslanec Tomáš Sliva v mene občanov z Dobšinského ulice v Rimavskej Sobote možnosť umiestnenia tabule so zákazom vjazdu motorových vozidiel do vnútroblokov bytoviek medzi diagnostickým centrom a základnou školou. Čítať ďalej »

Fotopostreh čitateľky: Nebezpečná križovatka ulíc SNP a Francisciho

8. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ako nás upozornila naša čitateľka Gabika Chlpošová, tak už takmer dva týždne je úplne v strede križovatky ulíc SNP a Francisciho v Rimavskej Sobote umiestnená prechodná zvislá dopravná značka upozorňujúca na prelomený kanalizačný vpust. Je zrejme iba otázkou času, kedy sa tento stav opraví. Hrozivejšie je však, kedy tam nastane ďalšia dopravná nehoda… Čítať ďalej »

Názor: Projekty trvalú zamestnanosť neriešia

6. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Už niekoľko rokov poskytujú úrady práce na Slovensku v rámci grantových programov EÚ pre zamestnávateľov, či sú to už podnikatelia, firmy alebo inštitúcie, dotácie na podporu zamestnanosti. Musia však spniť určité podmienky. Čítať ďalej »

Boj o kreslá v mestskej rade

31. Máj 2018 Autor: admin

1 komentár 

Ľúty májový boj ľavicových poslancov v Rimavskej Sobote je pochopiteľný a dokonca aj legitímny. Veď od 1.apríla (odo dňa zákonnej straty mandátu a nástupu exposlanca Csirmaza do funkcie hlavného kontrolóra mesta) majú rovnaké počty mandátov (9) ako poslanecký zbor  sediaci na pravej strane (9). Avšak, akosi zabúdajú, že nestačí len omieľanie demokratických princípov, ale v politike sa robia i dohody… Čítať ďalej »

Práca zadarmo – a platby za aké peniaze?

25. Máj 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Vraj, v Rimavskej Sobote sa  nájdu aj poslanci, ktorí za svoju prácu vo funkcii zástupcu občanov v mestskom zastupiteľstve, komisiách, výboroch či za vybavovanie záležitostí občanov vo svojom voľnom čase, nepotrebujú žiadnu odmenu!? Potom otázky na telo môžu znieť aj takto: Oni už majú komunizmus a neplatia za nič? alebo Robia samosprávne veci vo svojom dobre platenom pracovnom čase? Čítať ďalej »

Hanlivý nápis na kostole je už pretretý

21. Máj 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tak, ako sme uviedli v článku: Hanlivý nápis na kostole, nielen veriaci boli otrasení neuveriteľným vulgárnym nápisom na severovýchodnej stene Rímsko-katolíckeho kostola v Rimavskej Sobote! Ten sa objavil v sobotu večer – aspoň podľa kamerových záznamov v presne vymedzenom čase. Našťastie, dnes v pondelok ho najatí pracovníci už pretreli, ale jazva po urážke Stvoriteľa ešte zostane dlho v dušiach tunajších slušných ľudí… Čítať ďalej »

Prekladateľský „trapas“ na slávnostnom zasadaní mestského zastupiteľstva

17. Máj 2018 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Z prekladateľskej praxe poznám tento pocit: Pri slávnostnom rokovaní chcem preložiť nejaké dôležité anglické slovíčko do slovenčiny a na um mi prichádza iba ekvivalent v maďarčine (alebo aj iné kombinácie). Ale pri spontánnych prekladoch sa snaží človek- prekladateľ či tlmočník- aspoň opísať dej inými slovami. To však musí byť zbehlý v takýchto situáciách. Čítať ďalej »

Cena mesta verzus „diplomovka“ primátora

15. Máj 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Spisovne by to malo byť „odovzdávanie diplomov“, ale podstatu nadpisu pochopí každý prítomný človek na slávnostnom zasadaní mestského zastupiteľstva 4.mája 2018. Poslanecký zbor ešte v apríli schválil troch laureátov na Cenu mesta Rimavská Sobota (Pelle, Rapavá, Zajacová) a na tej istej slávnosti primátor odovzdal ešte 30 ďalších diplomov… Čítať ďalej »

Drahý smútočný rečník…

11. Máj 2018 Autor: admin

28 komentáre/ov 

Bežný obrad i s ateistickou „pracovno-rodinnou“  rozlúčkou trvá približne jednu hodinu. A samotný smútočný prejav orátora, maximálne 10-20 minút. Jeho dĺžka závisí od rozsahu „pracovných úspechov“ nebožtíka ale i od šírky trúchliacej rodiny, príbuzných a susedov. A ODMENA smútočného rečníka je od januára 2018 v Rimavskej Sobote 40.- € za jeden obrad… Čítať ďalej »

Tobogan na úver a nejasný termín jeho výstavby

9. Máj 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte v januári poslanci Rimavskej Soboty odsúhlasili financovanie výstavby toboganu na Kurinci. Síce schválili verejné obstarávanie vo veci, ako aj splátkový kalendár úveru na financovanie, dokonca aj úroky úverovej zmluvy, ale samotnú zmluvu na  investičnú výstavbu toboganu (ako sa to honosne nazýva v uznesení MsZ č.2/2018) asi málokto zo zástupcov občanov videl… Čítať ďalej »

Perlička: Rimavskosobotský ekoasfalt s rastlinkami

2. Máj 2018 Autor: admin

1 komentár 

To, že nedávno vyasfaltované cesty v Rimavskej Sobote, nie sú celkom kvalitné, sme si nevšimli len my, v našej redakcii, keď sme na to vlani poukázali v článkoch Postreh: Burina uprostred vyasfaltovanej cesty, Na margo buriny na novom asfalte alias Hamšík. Zaregistrovala to aj primátorka susedného Lučenca Alexandra Pivková. Čítať ďalej »

Z listu čitateľa: Rimavská Sobota na dnešných fotografiách

1. Máj 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do redakcie sme dostali list od nášho čitateľa Ing. Milana Kocku, niekdajšieho viceprimátora mesta. Navrhol nám, aby sme zriadili rubriku Rimavská Sobota na dnešných fotografiách. Čítať ďalej »

Názor: Bratislavská a vidiecka mafia

30. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Kto je zodpovedný za to, že štát si spred občanov ukradli pre seba mafiáni, je jasné. To je aj možno vážnejší dôvod, prečo sú ľudia na námestiach! Hlas bezmocných sa usiluje o to, aby zastavili zlodejov štátu a jeho majetku. Dnes oligarchovia v pozadí, mafiánskymi a nepotickými praktikami ovládli Slovensko. A nevyzerá to na ľahký zápas… Čítať ďalej »

Názor: Vaš nie je proti asfaltovaniu, ale proti netransparentnému postupu

25. Apríl 2018 Autor: admin

9 komentáre/ov 

Ako som to naznačil v „tibetskom“ článku, vrátim sa k téme asfaltovania ulíc v Rimavskej Sobote. A hneď na úvod znova zopakujem: Nie som proti samotnému asfaltovaniu ulíc mesta! Ba práve naopak. Som za priehľadné financovanie mesta a za priehľadné používanie peňazí občanov hlavne na také drahé výdaje mesta! Tomu sa hovorí transparentnosť a zodpovedný prístup zástupcu občanov… Čítať ďalej »

Ak poslancovi nedajú odpoveď, tak čo môže čakať občan?

19. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte v druhej časti marcového zasadania mestského parlamentu som predložil interpeláciu poslanca. Tá sa týkala možnosti umiestnenia prechodu pre chodcov v strede Jánošíkovej ulice. Túto kvalifikovanú otázku, v zmysle platného Rokovacieho Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota, som predložil na základe požiadavky obyvateľov spomenutej frekventovanej ulici. Avšak, vyše 21 dní prešlo ako voda a odpoveď na interpeláciu nikde… Čítať ďalej »

Postreh: Jarné „krásy“

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aj takéto jarné „krásy“ sa našli na odpočívadle pri Čiernej lúke. Nejde však o žiadne kvitnúce pestrofarebné kvietky, ale o plné smetné nádoby a odpadky, roztrúsené po zemi. Je to vizitka neporiadnych a nezodpovedných ľudí. Čítať ďalej »

Anketa: Tentoraz bez vyhodnotenia

12. Apríl 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Nedávno sme na Gemerlande vydali anketu, v ktorej sme sa vás pýtali:  Keby boli komunálne voľby, ktorého z kandidátov by ste volili do funkcie primátora  Rimavskej Soboty? Vybrať ste si mohli z niektorých osobností, o ktorých sa hovorí, že plánujú kandidovať na tento post. Celkový počet hlasujúcich bol 625. Čítať ďalej »

Fejtón: Tentoraz dvaja pozvaní hostia- ale ani títo neprišli na svadbu!

9. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Už sa to stáva pravidlom v Rimavskej Sobote, že pozvaní hostia sa neoblečú do sviatočného obleku a pozvanie na hostinu ignorujú. Pri ministrovi by to ešte bolo pochopiteľné, lebo tomu „horí pod zadkom vláda“. Ale, že ani prvý guvernér cisárskej vlády sa neunúva na svadbu pred zástupcov svojich poddaných. To by ste aj darmo hľadali pre aroganciu moci iný slušný výraz! Čítať ďalej »

Poznámka: Zámer založenia Academy je dobrý, ale…

3. Apríl 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

…už blízka budúcnosť ukáže, či bude aj životaschopný. Presnejšie, až aprílové voľby v susednom Maďarsku naznačia (ale ešte ani tie nerozhodnú o finančnej investícii), či raz v centre Gemera-Malohontu bude spoločný športový klub pod názvom MFA Academy Rimavská Sobota, s.r.o.  Takže, zatiaľ je to len vízia, na prvý pohľad lákavá, ale na skutočnú koncepciu a zmluvné podklady si ešte budeme musieť počkať nejaký ten mesiac… Čítať ďalej »

Perlička: Poslanec Vaš sa podľa primátora správa ako Lucifer

29. Marec 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

„Správate sa ako dobrý kresťan jednu hodinu v týždni, viete kedy? Keď sedíte v kostole na omši. Inak, keď opustíte chrám Boží, sa správate ako Lucifer,“ aj takáto perlička zaznela z úst rimavskosobotského primátora Jozefa Šimka na adresu poslanca Viliama Vaša. Čítať ďalej »

Už by neodlákala ani Angelika, keď nezabral ani „Sereš“

27. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

Finta s expremiérovým Serešom akosi nezabrala, lebo už aj mladí socialisti si povedali: Stačilo! Súdruhovia, ktorí si nevšimli November, ale pravidelne sledovali Angeliku, museli logicky ustúpiť do úzadia. Ale všetci vieme, že ešte neskončili- moc z pozadia straníckej centrály stále distribuujú starí komunisti. Lenže, už aj doteraz slepí začínajú vidieť- nestačí vymeniť figúrky na vládnej šachovnici! Tu bude predovšetkým nutná dlhá cesta na rekonštrukciu celej spoločnosti. Čítať ďalej »

Poznámka: Na margo slušného Slovenska

26. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

V ostatnom čase sa konali zhromaždenia občanov Za slušné Slovensko. Ich organizátori reagovali na aktuálne politické dianie. Všetkým je známe, že ich spustili vraždy dvoch mladých ľudí- investigatívneho žurnalistu a jeho partnerky. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »