Postreh: Babkin guľomet a mohamedánsky farár

24. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V majetkovoprávnych bodoch na minulotýždňovom zasadaní Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota zazneli aj takéto pokusy o básnické figúry. Síce v próze sú takéto hyperboly bežné, ale v každodennom živote znejú neprirodzene, až komicky. Namiesto šokujúceho humoru však mnohým rezonujú takéto nezmysly, ako keby autor nepoznal kultúrne či historické súvislosti iných svetových náboženstiev. Čítať ďalej »

Poznámka: Chlapi moji, hlasujte…

21. Apríl 2017 Autor: admin

1 komentár 

Tak to bežne zaznieva z úst rimavskosobotského primátora na rokovaniach mestského parlamentu. Aj na ostatnom aprílovom zasadaní použil slovo chlapi niekoľkokrát. Pritom občanov v snemovni nezastupujú len muži, ale aj štyri ženy, medzi ktorými je aj jeho dcéra. Čítať ďalej »

Poznámka: Bude Rimavská Sobota mesto pamätníkov a starnúcich?

17. Apríl 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Kým v roku 2001 žilo v Rimavskej Sobote 26 tis. obyvateľov, v roku 2017 ich počet klesol na 22 660. Počet narodených detí je takmer rovnaký ako počet zosnulých. Mladí odchádzajú do iných kútov Slovenska na vysoké školy a do rodného mesta sa už nevracajú. Preč z mesta sa za prácou sťahujú i ľudia v produktívnom veku. Mnohí z našli svoje šťastie  v zahraničí. Čítať ďalej »

Poznámka: Po mne potopa?

16. Apríl 2017 Autor: admin

1 komentár 

Nie je tomu tak dávno, keď súčasný primátor mesta Rimavská Sobota kritizoval svojho predchodcu za to, že na investičné činnosti sa neustále berú úvery. Je síce pravdou, že v minulom volebnom období sa snažil znižovať úverovú zaťaženosť mesta, ale teraz je stav iný. Samospráva neustále berie nové úvery, čím zaťažuje budúce generácie našich detí a možno aj vnukov. Čítať ďalej »

Postreh: Budú nedokončené chodníky znepríjemňovať život až do konca sviatkov?

13. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Do našej redakcie sme dostali list od nahnevaného obyvateľa jednej z bytoviek na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote. Pozastavoval sa nad tým, že idú robiť chodníky na Ul. L. Svobodu 17-20, lenže nik z bývajúcich o tom upovedomený nebol. Robotníci len prišli a začali rozbíjať starý betón. Čítať ďalej »

Poznámka: Malí bohovia bez sankčného zákona

13. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Dovolím si tvrdiť, že niektorí primátori miest a starostovia obcí pravidelne porušujú uznesenia poslancov. Nie je im cudzie ani prekračovať právomoci verejného činiteľa. Nehovoriac o tom, že zneužívajú peniaze daňových poplatníkov, napr. na  ich osobnú, jednostrannú propagáciu v radničných novinách. Čítať ďalej »

Postreh: Jarné upratovanie prilákalo vyberačov kontajnerov

11. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, od konca marca prebieha v meste Rimavská Sobota jarné upratovanie. Samospráva postupne rozmiestňuje v častiach mesta veľkoobjemové kontajnery, ktoré sa plnia. Ľudia do nich hádžu nepotrebné veci. Čítať ďalej »

Anketa: Mesto by malo naháňať neplatičov

10. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nedávno sme na Gemerlande vydali anketu, v ktorej sme sa pýtali:  Čo si myslíte o zvýšení poplatkov za smeti v Rimavskej Sobote? Zapojilo sa do nej 176 čitateľov. Najviac z nich, 59 (34%) hlasovalo za odpoveď, že treba naháňať neplatičov. Čítať ďalej »

Nezmyselné VZN mesta?

6. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Téma poplatku za tuhý komunálny odpad je v súčasnosti aktuálna. V tejto súvislosti sme do redakcie dostali postreh Ing. Milana Kocku, bývalého viceprimátora mesta Rimavská Sobota, ktorý upozorňuje na nezmyselné VZN, súvisiace s poplatkom za odpad, ktoré by sa zišlo upraviť. Píše nám: Čítať ďalej »

Názor: Ničivý uragán? Nie, to len vypílené stromy…

4. Apríl 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Pozornosti mnohých obyvateľov Rimavskej Soboty neušli vypílené stromy na Námestí Mihálya Tompu i pred múzeom. Niektorí z nich sa dokonca pozastavili a krútili hlavou, pričom poznamenali: „To bolo škoda spíliť až toľko stromov. Ako to vôbec mohol niekto dovoliť!“ Nuž, cez Námestie M. Tompu prechádzam každý deň a tiež sa mi veľmi nepozdáva, že kvôli panteónu, kde budú umiestnené pamätníky, padlo za obeť až toľko stromov. Čítať ďalej »

Paródia: We are the world –Slovakia 2017

3. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na istej komerčnej televízii dávali prepracovanú verziu slávneho songu We are the world, ktorou sa Michaelovi Jacksonovi a jeho superskupine USA for Africa podarili v roku 1985 vyzbierať niekoľko miliónov dolárov pre hladujúce deti v Afrike. Slovenskému pokusu,  v podaní bizarného mixu skutočných spevákov (Lipa, Hammel, Lučenič, Katarzia) a „spevákov zo showbiznisu“ (Oňová, Máziková, Drobná, Nvotová, Lipa, Noga,  Skrúcaný a ďalší), sa to zrejme nepodarí, ale ako paródia na slovenských politikov a smutnú realitu na Slovensku je vynikajúca… Čítať ďalej »

Poznámka: Ako na neporiadnikov

23. Marec 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rozhádzané smeti a ohorky na zemi, ale aj neporiadni psíčkari, ktorí neodpracú po svojich štvornohých miláčikoch exkrementy, je dlhodobým problémom nielen Sídliska Západ v Rimavskej Sobote, ako to rezonovalo aj na verejnom hovore, ale aj iných častí mesta. Čítať ďalej »

Primátor: A je po vás…

16. Marec 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Na utorkovom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote zaznela z úst primátora aj takáto perlička. „Mne na tých Gemerských zvestiach nezáleží. Pred voľbami vydám jedny noviny a je po vás,“ povedal v rámci búrlivej diskusie o novinách. Dokonca navrhol zástupcom občanov, aby ich zrušili. Ako sme vás už informovali, jeho návrh však neprešiel. Čítať ďalej »

Reakcia: Keď primátor odvádza pozornosť osobnými útokmi

14. Marec 2017 Autor: admin

1 komentár 

Priznám sa, že vôbec nemám chuť chodievať na rokovanie rimavskosobotského mestského parlamentu, pretože mám pocit, že to má čoraz horšiu úroveň. Niekedy to už dosahuje až politické dno. Lenže, potrebovala som urobiť pár fotografií k článku, a tak som išla aj v utorok 14. marca s očakávaním, že sa v niektorých bodoch strhne politická prestrelka medzi primátorom a niektorými poslancami. Čítať ďalej »

Názor: Pocítia občania historickú úsporu?

14. Marec 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo februárovom vydaní mestských novín sa rimavskosobotská radnica chváli s historickou udalosťou, ktorou je vraj to, že po zverejnení záverečného účtu, bude mesto vykazovať vyše 700 tisíc eurovú úsporu. Čítať ďalej »

Poznámka: Keď primátor fňuká ako baba…

13. Marec 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Hlave Rimavskej Soboty zrejme nedá spávať hodnotenie mestských novín mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Spomedzi periodík, vydávaných samosprávami, skončili GZ na hanebnom poslednom mieste a boli vyhodnotené ako najmenej prínosné radničné noviny, resp. najmenej užitočné pre verejnú kontrolu. Čítať ďalej »

Fotopostreh: Psí výbeh, ako ho v Sobote nepoznáme

28. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

a ani skoro nebudeme, ako dodal k nasledujúcim fotkám môj poslanecký kolega a zároveň aj ich autor. Veď v Rimavskej Sobote má vedenie mesta asi iné priority. Zrejme hľadá prácu pre nezamestnaných, keďže posiela lopatu známemu kúzelníkovi so štátom. A pravdepodobne čaká, že jeho červený kámoš- ako opätovnú pozornosť- pošle rekomando zásielku zbrusu nových lopát späť do nášho mesta… Čítať ďalej »

Poznámka: 14. marec- bez pokory a ľútosti- zametený pod koberec

27. Február 2017 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Alebo inak v podaní súčasného primátora mesta Rimavská Sobota: „Bola to len perfektná politicko-spravodajská hra. A vy ste na to naleteli…“ Ba čo viac, všetkých prítomných novinárov (RTVS, JOJ, Rimava, GZ, GH, LocAll, Gemerland) a poslanca NR-SR Zsolta Simona dorazil slovami: „Nikdy 14.marca nemalo byť žiadne stretnutie v Rimavskej Sobote. Zo zadných stoličiek však nezakryte zaznelo: „Nakoniec si celý galavečer s kotlebovcami vymysleli médiá…“ Čítať ďalej »

Postreh: Aký autor, taká hra!

26. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Presnejšie, takéto pre súčasnosť nezvyčajné hry, boli za eštebáckych čias v minulom komunistickom režime samozrejmé a dokonca platené. Avšak, ľudia v Rimavskej Sobote sú v súčasnosti, (v súvislosti s protifašistickým zopnutím občianskych združení, niektorých poslancov mesta, ako i známych osobností) svedkami obrody takýchto spravodajských hier… Čítať ďalej »

Poznámka: Arogancia moci, či len strach z neúspechu?

24. Február 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

V najnovšom čísle mestských novín Gemerské zvesti sa na ich prvej strane v článku Na margo uplynulých dní prednosta úradu pohoršuje nad ich hodnotením mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Ako je známe, spomedzi periodík vydávaných samosprávami, GZ skončili na poslednom mieste. Dokonca boli vyhodnotené ako najmenej prínosné radničné noviny, resp. najmenej užitočné pre verejnú kontrolu. Čítať ďalej »

Poznámka: Zajace a vajíčka sú už tu…

24. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zima ešte neskončila, na slnko a teplé, jarné počasie je síce v nedohľadne, ale v niektorých obchodných reťazcoch už niekoľko dní z pultov vykúkajú veľkonočné čokoládové zajace a vajíčka. A to si na Veľkú noc ešte niekoľko týždňov počkáme. Čítať ďalej »

Názor: Bude mať stretnutie Kotlebovcov dohru na mimoriadnom zastupiteľstve?

23. Február 2017 Autor: admin

1 komentár 

Rozruch verejnosti spôsobilo avizované stretnutie  Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS-NS), teda galavečer, ktorý by sa mal uskutočniť 14. marca v Dome kultúry v Rimavskej Sobote.  Nesúhlas s touto akciou vyjadrilo aj Záujmové združenie Spoločnými silami za rozkvet Gemera. Čítať ďalej »

Názor: HANBA a SMÚTOK Rimavskej Soboty

21. Február 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Túto hanbu tak skoro nezmyje čas. Pritom ju nespôsobili ani občania, ani poslanci mesta! Jediný, kto sa o ňu pravdepodobne pričinil, ale ešte môže chlapsky vycúvať, je osoba súčasného primátora. Ale hanba už ani tak nezmizne. Zostane navždy pachuť v ústach, a to nielen u stoviek smútiacich pozostalých po vyše 1000 splynovaných obetí- bývalých občanov nášho mesta… Čítať ďalej »

Verejné vyhlásenie proti oslave vyhlásenia vojnového Slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa

21. Február 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Záujmové združenie Spoločnými Silami za Rozkvet Gemera vyjadruje nespokojnosť, aby na území mesta Rimavská Sobota Marian Kotleba oslavoval vyhlásenie vojnového Slovenského štátu a bývalého prezidenta Jozefa Tisa 14. marca v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Postreh: Nájdu konštruktívne návrhy poslancov živnú pôdu?

20. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto je zásadná otázka pre ďalšie a efektívnejšie fungovanie mesta, nakoľko svoje myšlienky na zasadaní mestského zastupiteľstva poslanci zvyknú veľakrát preniesť a interpretovať práve od občanov mesta. A ak ich návrhy nájdu i zhmotnenie v uzneseniach a v následných činnostiach mestských organizácií, tak spokojnosť môže zasadnúť na oboch stranách pomyselnej barikády- aj u občanov, aj u ich zástupcov v samospráve. Čítať ďalej »

Na okraj: Inštitúty demokracie sa (aj v našom meste) devalvujú

16. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nebývalo zvykom, aby sa k správe o kontrolnej činnosti hlavného ktoréhokoľvek kontrolóra  nášho mesta rozpútala nejaká principiálna diskusia. Ba vlastne, pri petíciách niektorých skupín občanov sa sem-tam stávalo (najmä pri tých citlivejších, ako psí útulok, či plot v lete na Kurinci), že zástupcovia občanov rozpútali diskusiu. Ale tá sa vždy krútila okolo vecných problémov petície. Tentoraz… Čítať ďalej »

Poznámka: Primátor mlčal ako ryba…

14. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Áno, na prekvapenie mnohých je to tak. Rimavskosobotský primátor nedal žiadne vyjadrenie súkromnej televízii Markíza v súvislosti s hodnotením Gemerských zvestí mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Tie, ako je známe, spomedzi periodík, vydávaných samosprávami, skončili na poslednom mieste. Dokonca boli vyhodnotené ako najmenej prínosné radničné noviny. Čítať ďalej »

Poznámka: Keď sa na zastupiteľstve pretriasajú bludy…

10. Február 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Keď som v utorok prišla na rokovanie rimavskosobotských poslancov a uvidela tie veľké plagáty, vrátane toho s premiérom Ficom, hneď som vedela, že sa okrem prerokovávania bodov v programe bude politikárčiť. A niekto si bude robiť znova kampaň pred televíznymi kamerami. Čítať ďalej »

Postreh: Zimné bazény zadarmo…

3. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako dokumentujú fotografie, ktoré nám do redakcie poslal náš čitateľ Pišta z Rimavskej Soboty, z príchodu snehu sa síce mnohí tešili, ale po náhlom výraznom oteplení už menej. Na chodníkoch a uliciach sa objavili „bezplatné zimné bazény“, cez ktoré sa musíte doslova  prebrodiť. Čítať ďalej »

Poznámka: Keby sa z klamárov dymilo…

1. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo vydavateľstve Ikar vyšla zaujímavá kniha s názvom Dym- Hriešnici sa dymu nikdy nezbavia. Napísal ju Dan Vyleta a zavedie nás do Anglicka približne pred sto rokmi. Ľudia s nečistými myšlienkami tu boli označení dymom, ktorý im unikal z tela a bol znakom ich úpadku. Čítať ďalej »

Úvaha: Sú aktivační pracovníci nejakí zločinci?

31. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nikdy nevieme, v akej sociálnej situácii sa človek ocitne, aj keď v minulosti nad tým človek ani neuvažoval, lebo štát mu zabezpečil zamestnanie, a tým zároveň aj dôstojný život. Píše sa rok 2017, vládni činitelia opisujú túto krajinu ako vyspelú a modernú, neviem, čím to je, buď… asi ľudia v Rimavskosobotskom okrese možno tú vyspelosť a modernizáciu nepostrehli, a ani nepocítili, nakoľko je táto oblasť známa tým, že je tu najväčšia nezamestnanosť, a keď sa spomenie, že hladová dolina, tak už je to mnohým ľuďom na Slovensku známe, že o ktorú časť Slovenska sa jedná. Čítať ďalej »

Nová zásterka (či vreckovka?) pre voličov: Audit protikorupčnej legislatívy

23. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Čítali SME, že OECD chce na Slovensku vykonať previerku súborov zákonov a postupov, ktoré by mali zabraňovať korupcii. Ale, vraj nechce hovoriť, čo má naša krajina robiť v tejto ošemetnej oblasti. Lebo cieľom je údajne poskytnúť „iba“ najlepšie skúsenosti zo sveta v boji proti hydre. Ha-ha-ha , by sa jeden zasmial, keby to nebolo tragické, keďže v rebríčku každodenného podplácania  nás predbehli už len tri horšie štáty… Čítať ďalej »

Fejtón: Bude súboj plukovníka s podplukovníkom?

19. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na novembrovom rokovaní parlamentu hlavného mesta Gemera a Malohontu vystúpil s viacerými vážnymi požiadavkami jeden z deputátnikov,  zastupujúci miestnych občanov. Požadoval v ich mene napríklad vybudovanie ihriska pre predmestské deti, potom aj spočítanie skutočného počtu garáží pre vidiecke tátoše. Vrcholom jeho žiadosti však bolo spílenie vrcholov 20 metrových briez. A prišla aj okamžitá a „slušná“  reakcia mestského išpána… Čítať ďalej »

Šalamúnske rozhodnutie: Skalka zničená a previnilec iba s výchovným pohovorom

18. Január 2017 Autor: admin

1 komentár 

Od našej čitateľky (ktorej adresu a meno máme v redakcii GL) sme dostali začiatkom roka k dispozícii zaujímavé rozhodnutie Okresného úradu v Rimavskej Sobote. V ňom sa opisuje „výchovný“ postup voči vinníkovi (uznal si aj vinu), ktorý spáchal priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, a to hrubým a úmyselným spôsobom. Že o čo ide, dozviete sa z nasledovných riadkov. Čítať ďalej »

Poznámka: Bič na pracujúcich na dohodu

16. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na svete je ďalší, podľa mňa nie celkom vydarený návrh novely zákona o službách zamestnanosti z dielne Smeru-SD. Vláda totiž odobrila obmedzenie práce na dohodu pre evidovaných nezamestnaných.  V súčasnosti môžu ľudia pracovať na dohodu a byť na úrade práce, ale ich zárobok nesmie prekročiť 148,57 eura v hrubom mesačne. Po novom má byť dohoda obmedzená na 40 dní v roku. Čítať ďalej »

Úvaha: Koniec demokracie?

13. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najskôr osobná spomienka na mečiarovské časy, a potom spolu pouvažujeme o stave našej demokracie. Dnes začínajú s tým všetky mienkotvorné médiá. Prečo asi, všetci cítime, že nie je všetko po demokratickom poriadku-  aspoň tak ako v prvej bratskej republike. Čítať ďalej »

Petícia: Za psí výbeh s oplotením

12. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Kde vlastne skončila petícia o vyhradenie priestoru na oddych a relax s domácimi miláčikmi? Akú odpoveď dostali desiatky občanov zo sídliska Západ v Rimavskej Sobote na svoju žiadosť o vytvorenie- jednoducho povedané- Výbehu s oplotením pre psov? Nuž, skončila (a aj historicky zrejme nadobro) v šuflíku úradu! A odpoveď? Veď posúďte sami: Čítať ďalej »

Zasadania mestského parlamentu v roku 2017

11. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Podľa zákona poslanecký zbor volených zástupcov samosprávy ktoréhokoľvek mesta zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Alebo inak, zbor poslancov by mal zasadať minimálne 4-krát do roka. V Rimavskej Sobote je zrejme potrebné, aby zástupcovia občanov si spolu zasadli  v roku 2017 riadne 7-krát a ešte 1-krát slávnostne. Teda spolu 8-krát! A to ešte prichádza do úvahy, ako vždy v doterajších zastupiteľstvách nášho mesta, minimálne jedno letné mimoriadne zasadnutie… Čítať ďalej »

Názor: Príspevky nezamestnanosť neriešia, nutná je podpora domácich podnikateľov

10. Január 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny po splnení určitých podmienok poskytujú príspevky s cieľom znížiť nezamestnanosť. Sú napr. na  podporu zamestnania znevýhodneného uchádzača, na vykonávanie absolventskej prace, na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby i na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb. Čítať ďalej »

Názor: Prečo ľudia odchádzajú do zahraničia?

9. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

So záujmom som si prečítala článok na stránke www.cas.sk, týkajúci sa odchodu mnohých ľudí zo Slovenska do zahraničia. Podľa vyjadrenia riaditeľky Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Martiny Lubyovej, k nám prichádzajú rádovo desiatky tisíc ľudí a odchádzajú stovky tisíc. Ich počet v posledných rokoch stúpa, je ich už vyše 160.000 a bude ďalej rásť. K nim však treba ešte prirátať ľudí, ktorí sú už trvalo v zahraničí a slovenské domácnosti s nimi neudržiavajú kontakt. Čítať ďalej »

Reportáž: Skúsenosti mladej uchádzačky zo sprostredkovania práce v zahraničí

4. Január 2017 Autor: admin

1 komentár 

Sama autorka Renáta dala svojej reportáži názov- Az „Emberi megoldások“ jelszava alatt (alebo slovensky a voľne- Pod mottom: „Ľudské riešenie” vašej nezamestnanosti) a z pochopiteľných dôvodov (reklamné a z ochrany dobrého mena- i keď v jej prípade zrejme ide skôr o opak dobrého mena…) vynecháme mená náborovej agentúry a zadávateľskej firmy. Ale zato čítanie je zaujímavé a veľmi poučné. Pre všetky zúčastnené strany tohto biznisu… Čítať ďalej »

Poznámka: Silvestrovský rachot ako cez vojnu

1. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Posledný deň v roku, teda Silvester je od nepamäti sprevádzaný bujarými  oslavami. Príchod nového roka si mnohí bez ohňostrojov, prskaviek a petárd nevedia ani prestaviť. Nebolo tomu inak ani počas osláv príchodu roka 2017. Čítať ďalej »

Úvaha: Ľudia chcú znova diktatúru?

28. December 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Keď čítam niektoré prieskumy, tak ma ako prvé pri nich napadne- manipulujú verejnou mienkou. Aj v tom ostatnom (Pánboh daj, aby bol naozaj ostatný!) vo mne dozrieva tušenie- niekto masíruje mozgy, aby sa ľudia zľakli. Veď hneď týždeň na to, čo sa strašenie o údajne 40 % Slovákoch podporujúcich akúkoľvek diktatúru, objaví ďalší prieskum, ktorý tvrdí, že gymnazisti sú proti Kotlebovi a nechcú nijakého diktátora- možno ani komunistu. Takže, ako je to vlastne? Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »