Poznámka: Mestá a obce by mali viesť odborníci a psychicky vyrovnaní ľudia

11. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Na sociálnej sieti vzbudilo rozruch video z ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva v dedinke Fekišovce. Razantná starostka poslancov šikanovala, nútila ich spievať hymnu a prikazovala im ako malým deťom v škôlke. Čítať ďalej »

Poslanec Čeman: Premeňme Domov mládeže na Domov dôchodcov

31. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Domov mládeže (DM) chátra, to je síce pravda, no on zato nemôže.  Mesto Rimavská Sobota na čele s primátorom a zamestnancami počas celého volebného obdobia na jeho záchranu  či premenu nič nepodniklo. Čítať ďalej »

Veci verejné sa týkajú každého

26. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Žiaľ, mnohí obyvatelia sa o veci verejné nezaujímajú, a pritom sa týkajú každého z nás. Často ani nepoznajú poslancov mestského parlamentu a nemajú vedomosti o kompetenciách primátora či mestského parlamentu. Tak to bolo aj v prípade dôchodcu, ktorý sa nám posťažoval na chodník v dezolátnom stave na Ulici I. Hatvaniho v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Nádej na futbalovú akadémiu ešte stále žije, ale…

8. Október 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Čitateľom Gemerlandu a verejnosti je známe, že na septembrovom  rokovaní mestského parlamentu v Rimavskej Sobote poslanci poverili primátora mesta rokovaním s partnerom v Miškovci. Zároveň, na žiadosť primátora zástupcovia občanov doplnili aj členov rokovacej komisie (v zložení: Jozef Šimko, František Auxt, Miroslav Bitala, Jozef Tóth, Viliam Vaš), ako doplnok uznesenia o vyžiadaní si stanovísk Protimonopolného úradu SR (PMÚ) i Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Čítať ďalej »

Namiesto školy chirurgia, lebo sa potkla na chodníku

6. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Niektoré chodníky v Rimavskej Sobote sú v dezolátnom stave. Niet divu, veď ich za tie roky nahlodal zub času.  Ojedinelé nie sú ani prípady, keď sa ľudia na hrboľoch potknú a spadnú. Moja kamarátka si na chodníku vyvrtla členok a zlomila ihličkový opätok. Čítať ďalej »

Ako riešiť otravných a zapáchajúcich žobrákov v meste?

2. Október 2018 Autor: admin

9 komentáre/ov 

Táto otázka trápi aj Rimavskú Sobotu. Napriek tomu, že v meste je veľa ľudí bez práce, žobrákov pribúda ako húb po daždi. Niektorí slušne a pokorne prosia o almužnu. Iní drzo obťažujú okolidúcich, medzi nimi sa nájdu aj agresívni. Čítať ďalej »

Všimli sme si: Prasací mor verzus ceny bravčového mäsa

28. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vždy, keď sa niekde v Európe šíri prasací vírus, tak zachváti táto choroba až po poklese cien bravčového mäsa. Všimli sme si to už dávno, ale nikdy sme tomu nevenovali pozornosť, lebo Slovensko bolo vždy v cenovom balíku. Čítať ďalej »

Postreh: Nakukávač s trestom – zlodeji na slobode!

27. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Zaujímavý je tento právny štát! Ten, kto nakukne do účtov zlodejov, je obžalovaný  a dostane trest, pričom tí za dverami vedia, že oni sú zlodeji. A tak sa nám vyškierajú do očí! Lebo súd je na ich strane. Čítať ďalej »

Posledná nádej pre futbalovú akadémiu?

25. September 2018 Autor: admin

11 komentáre/ov 

Iskrička nádeje pre mestskú futbalovú akadémiu (MFA) ešte stále žije. A ako sa vyjadril poslanec František Auxt, tak ešte stále existuje možnosť úspešného etablovania futbalovej akadémie v našom meste- s takmer 4-miliónovou investíciou do obnovy rimavskosobotského štadióna! Čítať ďalej »

Komisia prevencie kriminality o futbale

24. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Znie to zvláštne, ale naozaj nejde o nejaký kriminálny čin na futbalovom zápase. To len primátor mesta sa rozhodol zmyť zo seba zodpovednosť za takmer ročné vajatanie- pri „úspešnom“ postupe pre vyše 4-miliónovú investíciu do sobotského futbalu.  Čítať ďalej »

Neoprávnené prieťahy pri 4-miliónovej investícii do nášho futbalu

15. September 2018 Autor: admin

16 komentáre/ov 

Inak  sa to nedá krajšie povedať, lebo… Alebo, nebudem nikoho obviňovať, pretože všetkým pozorovateľom takmer ročnej futbalovej melodrámy je aktér známy! Radšej napíšem, ako by som riešil vyše 4-miliónovú potenciálnu investíciu MFA, keby som bol ja, Viliam Vaš, na mieste primátora Rimavskej Soboty: Čítať ďalej »

Na margo jedného nemarginálneho parkoviska

7. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Skromne a v tichosti sa na ulici Mikszátha dalo do užívania zámkovou dlažbou vyložené Parkovisko pre 60 motorových vozidiel- znie optimisticky v úvodníku mestského rimavskosobotského dvojtýždenníka. Mimochodom, platené z rozpočtu mesta- teda z daní občanov- a ten schvaľujú mestskí poslanci. Čítať ďalej »

Reakcia: Resetovanie hláv v piatok bude asi miernejšie

6. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Alebo, podľa reakcie programového vedúceho pomerne známeho rádia, ktorý má na starosti playlisty skladieb, sa pumpovanie „reality do žíl“ začiatkom víkendu asi nekoná. Ten si očividne (nielen podľa telefonického tvrdenia) uvedomil, že naliehavo  opakovaný text pesničky: V piatok si realitu odstránim z hlavy do žíl… zrejme nebude to pravé orechové pre dorastajúcu mládež! Čítať ďalej »

Poznámka: Oživenie školy

3. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Od pondelka, 3.septembra znova ožijú školy detským džavotom a mládežníckym výskotom. Samotná revitalizácia školstva sa však ešte stále ani tento rok nekoná, a tak skoro ani nebude. Takmer všetci žiaci i študenti, rodičia a pedagógovia vedia, čo všetko by mala spĺňať moderná škola. Ale tí „hore“ ako keby žili v inom štáte… Čítať ďalej »

Fotopostreh: Keď sa deti nudia cez prázdniny

30. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Alebo je všetko inak? Najprv k veci iba toľko, že viacerí majitelia osobných áut na sídlisku na Športovej ulici v Rimavskej Sobote sa v jednom krásne augustové ráno zobudia a cez okno sa im naskytne smutný pohľad. Čítať ďalej »

Postreh: Návod, ako si v piatok resetovať hlavy?

22. August 2018 Autor: admin

1 komentár 

Ešte síce nie je piatok, ale aj tak ma minulý týždeň vo štvrtok ráno prekvapila jedna pesnička zo známeho rádia a od známej skupiny. V texte ich hitu niekoľkokrát zaznieva jedna naliehavá výzva:  V piatok si resetujme hlavy. Potiaľto by to aj bolo v poriadku, lebo všakže, každý už v piatok po obede už netrpezlivo čaká na Padla a na následné vytúžené víkendové aktivity či aj na  pasívne ničnerobenie. Čítať ďalej »

Interpelácia poslankyne: Sú potrebné spomaľovače na Škultétyho?

20. August 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Začiatkom snáď dva postrehy: Poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Eva Bornayová je jedna z mála zástupcov občanov, ktorí ešte prenášajú požiadavky občanov aj do mestskej snemovne. Druhá vec je, že hoci poslankyňa už podobnú interpeláciu v nedávnej minulosti mala (viď článok Interpelácia: Škultétyho ulica by potrebovala iba retardér, či chodník?), veci sa akosi nehnú v jej predkladaných podnetoch… Čítať ďalej »

Zbytočná odpoveď- chýbajúce značenie Pešia zóna na ulici SNP

17. August 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

I takto sa dá nazvať jedna odpoveď primátora mesta Rimavská Sobota na interpeláciu poslanca mestského zastupiteľstva. V ostatnej dobe, ako keby interpelácie boli iba nutným zlom na zasadaniach mestského parlamentu. Síce zákonom sú stanovené formy otázok poslancov, ale na formu a obsah profesionálnej odpovede úradu v zákone už chýba akákoľvek zmienka… Čítať ďalej »

Črta: Futbalová akadémia verzus teplo v meste

13. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Nie, nejdem písať o vplyve letných horúčav na myslenie niektorých činiteľov mesta. Ale, tí občania Rimavskej Soboty, ktorí si ešte pamätajú koniec 90-tych a začiatok nultých rokov, tak si zaiste spomínajú na dilemu vtedajších mocných nášho mesta. Tá sa týkala zastaraných tepelných zariadení vtedajšej mestskej- teplo a teplú vodu produkujúcej- firmy. Ďalšej modernizácii výroby tepla bránila iba jedna maličkosť- nedostatok investičného kapitálu! Nie inak je tomu aj v dnešnom sobotskom futbale… Čítať ďalej »

Problém vandalov, resp. závislákov pri garážach na Športovej ulici už doriešený

10. August 2018 Autor: admin

1 komentár 

Tento problém akosi zanikol v záplave iných správ a článkov na Gemerlande, a tak splácame náš dlh občanom mesta –majiteľom garáží na Športovej ulici v Rimavskej Sobote. Tí dlhé roky (minimálne od roku 2013, keď na problém vandalov a minimálne alkoholických orgií) upozorňovali kompetentných mesta a  trpeli poškodzovaním vlastného i mestského majetku. Čítať ďalej »

Fejtón: Má právo byť v base!

2. August 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Marián sa rozhodol, že využije svoje ústavné právo: Byť za svoje činy v odlúčení od sveta, pokým mu nezabezpečia riadnu ochranu. Vraj, v tej komôrke bez okien sa má lepšie ako na slobode, kde ho neustále molestuje svorka bezbožných pisálkov! A preto namiesto banskobystrického rande s mužom v talári, zostáva vo svojej komôrke bez okien.  A dobiedzajúce uštipačné kamery? Tie si môžu trhnúť… Čítať ďalej »

Aký bude osud bývalého župného domu?

30. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Možno povedať, že na túto otázku zatiaľ odpoveď známa nie je. Vedenie mesta totiž samo nevie, čo bude s bývalou budovou Župného domu na Nám. M. Tompu v Rimavskej Sobote. Keď sa totiž presťahuje okresný úrad, tak budú priestory takmer prázdne. Čítať ďalej »

Župa podporí sociálne podniky a lokálnych výrobcov

27. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) hovorí, že kraj v predstihu splnil zákonnú povinnosť elektronizácie verejného obstarávania. Prostredníctvom verejných zákaziek kraj podporí sociálne podniky a lokálnych výrobcov. Čítať ďalej »

Kedy sa už odvážia siahnuť na nikdy nerobiacich?

26. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vládni politici a odborári chcú pred komunálnymi voľbami zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokov. Liberáli naopak, chcú posúvať tento strop vyššie- podľa strednej doby prežitia obyvateľov našej vlasti. Ekonómovia zatiaľ opatrne našľapujú medzi ľavicovo-národnou vládouslobodnými solidaritármi. Čítať ďalej »

Poznámka: Prečo niekto brzdí investíciu do futbalu?

25. Júl 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Už niekoľko mesiacov futbalisti i verejnosť sledujú, aký bude osud rimavskosobotského futbalu. Ten má v meste vyše storočnú tradíciu. Ako je známe, maďarský partner prejavil záujem investovať do futbalového štadiónu, ihrísk a futbalovej mládeže. Čítať ďalej »

Úvaha: Kapitalizmus či feudalizmus?

17. Júl 2018 Autor: admin

1 komentár 

Kapitalizmus je v prevažnej väčšine sobotských firiem zatiaľ len asi iba taká chiméra, ako napr. v nemeckých rovnostársky spôsob odmeňovania svojich zamestnancov. Keby tu mal fungovať pravý kapitalizmu (podľa videnia jedného zo zakladateľov sociológie Maxa Webera), tak by musela v sobotských firmách fungovať aj vysoká morálka podnikateľov. A nielen vidina zisku, BMW-éčkači dovolenky v zahraničí… Čítať ďalej »

List čitateľa: Preplnené kontajnery na separovaný odpad

16. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do redakcie sme dostali list od nášho čitateľa Ľuda. Poukázal v ňom na preplnené konajnery na separovaný odpad na Sídlisku Západ, konkrétne na Českej ulici v Rimavskej Sobote. Táto situácia nie je ojedinelým javom. Čítať ďalej »

Úvaha: Bude stačiť takýto rozvoj mesta?

13. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Často počúvame prvého muža mesta, ako vymenováva jeho doterajšie budovateľské úspechy. Hovoriť, v prípade asfaltovania komunikácií mesta a výstavby nových zariadení na Kurinci, o rozvoji mesta by bolo značne pritiahnuté za vlasy. Alebo len dobre nerozumieme termínu Rozvoj mesta? Čítať ďalej »

Budúci primátor: Nie podnikateľ a ani úverový budovateľ

11. Júl 2018 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Prvý si bude dozerať iba na svoj biznis. A ten druhý ? Bude síce budovať, ale z úverov. Takže hry! Budú však iba hry stačiť pre toto mesto? Určite, NIE! Pre to, aby mladí neodchádzali a v Rimavskej Sobote nezostávali iba dôchodcovia a sociálne neprispôsobiví, bude treba viac spraviť zo strany budúceho primátora. Na jednej strane bude musieť nadviazať na pozitívne kroky doterajších primátorov, na druhej sa však bude musieť vyvarovať ich doterajších a zjavných slabín! Čítať ďalej »

Silnejšie zastúpenie občanov je nevýhodné pre primátora?

4. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Presnejšie by to malo znieť takto: Silnejšie zastúpenie zástupcov občanov v budúcom Mestskom zastupiteľstve v Rimavskej Sobote bude nepríjemné pre súčasného primátora?Prečo? Bude pravda z nadpisu o autokratickej filozofii súčasného primátora? Ten do dnešného dňa (4.7.2018) nepodpísal uznesenie MsZ o rozšírení počtu poslancov v budúcom volebnom období. Ostatné, z toho istého rokovania, pritom podpísal… Čítať ďalej »

Panely v lesíku, blízko ihriska

2. Júl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

…a mesačný chodník k nemu, tak by mohla znieť pekná básnička. Tá by však mnohým občanom Západu v Rimavskej Sobote znela, ako dávne pristátie prvého človeka na Mesiaci. Čítať ďalej »

Parkovanie v bažinách?

29. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Žeby nový módny trend na Západe? Alebo niektorí obyvatelia najväčšieho rimavskosobotského sídliska by už mali nový typ hybridných vozidiel? Hybridných, v zmysle ich možnosti pohybu po ceste, aj vo vode… Čítať ďalej »

Namiesto pokroku národnostné vášne

28. Jún 2018 Autor: admin

1 komentár 

Prípad vytvorenia futbalovej akadémie v Rimavskej Sobote za účinnej spolupráce Borsodsport Invest Kft v Miskolci prešiel do sfér bičovania národnostných vášní na základe storočných krívd, ale aj nepravdivých tvrdení. Čítať ďalej »

Prognóza vedmy: Čo nás čaká v tomto roku?

28. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Koncom uplynulého roka sme zverejnili článok Aká je prognóza na rok 2018 ?. Na predpovede sme sa opýtali vedmy Renáty Puhlovej, ktorá sa roky venuje ezoterike, vešteniu a písaniu prognóz. Čítať ďalej »

Názor: Pellegriniho bič na nezamestnaných?

26. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Najprv čosi hovoril o tom, že nedostatok pracovnej sily v istých oblastiach by sa mohol riešiť cudzincami a teraz chystá bič na nezamestnaných. Reč je o najnovšom vyjadrení premiéra Pellegriniho, ktoré mnohých v hladových dolinách pobúrilo. Namiesto toho, aby tam vláda dala konečne investície, pretože nielen v rozvinutej Bratislave a západe Slovenska žijú ľudia, ktorí si platia dane, tak premiér chystá bič na nezamestnaných. Čítať ďalej »

Názor: Odchod do dôchodku v 64 rokoch?

25. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ľudí, ktorí celý život usilovne pracovali, chce táto vláda vyhnať rovno do rakvy? Aspoň pri koaličnom predbiehaní sa o dôchodkový strop to takto vyznieva! Namiesto toho, aby sa predbiehali pri zvýšovaní platov (aby si ľudia mohli sami odkladať do dôchodku), aby okresali bezzásluhovú sociálnu sieť (s nikdy nerobiacimi), aby zredukovali personálne predimenzovanú verejnú správu, aby pritiahli investície do hladových dolín, aby znížili odvody a dane produkujúcim … Čítať ďalej »

Poznámka: Vyrovná vláda regionálne rozdiely?

20. Jún 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Ako je už roky rokúce verejne známe, každá z doterajších vlád najviac investícií tlačila na západné Slovensko.  To malo za následok, že tam vzniklo toľko pracovních príležitostí, až je nedostatok pracovnej sily. Čítať ďalej »

Bude z interpelácie poslanca Čemana tretia kolíková vojna?

18. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Zaujímavé dve možné implikácie, alebo dve rozličné riešenia problému „slepej ulice“ (za predajňou Jednota na Sídlisku Rimava) vyčnievajú z riešenia prastarého problému, na ktorý ešte v apríli upozornil poslanec Ján Čeman na zasadnutí Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota. Čítať ďalej »

Interpelácia poslanca Slivu: Zákaz vjazdu do vnútroblokov?

13. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte 24.apríla 2018 na zasadaní mestského zastupiteľstva požiadal poslanec Tomáš Sliva v mene občanov z Dobšinského ulice v Rimavskej Sobote možnosť umiestnenia tabule so zákazom vjazdu motorových vozidiel do vnútroblokov bytoviek medzi diagnostickým centrom a základnou školou. Čítať ďalej »

Fotopostreh čitateľky: Nebezpečná križovatka ulíc SNP a Francisciho

8. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ako nás upozornila naša čitateľka Gabika Chlpošová, tak už takmer dva týždne je úplne v strede križovatky ulíc SNP a Francisciho v Rimavskej Sobote umiestnená prechodná zvislá dopravná značka upozorňujúca na prelomený kanalizačný vpust. Je zrejme iba otázkou času, kedy sa tento stav opraví. Hrozivejšie je však, kedy tam nastane ďalšia dopravná nehoda… Čítať ďalej »

Názor: Projekty trvalú zamestnanosť neriešia

6. Jún 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Už niekoľko rokov poskytujú úrady práce na Slovensku v rámci grantových programov EÚ pre zamestnávateľov, či sú to už podnikatelia, firmy alebo inštitúcie, dotácie na podporu zamestnanosti. Musia však spniť určité podmienky. Čítať ďalej »

Boj o kreslá v mestskej rade

31. Máj 2018 Autor: admin

1 komentár 

Ľúty májový boj ľavicových poslancov v Rimavskej Sobote je pochopiteľný a dokonca aj legitímny. Veď od 1.apríla (odo dňa zákonnej straty mandátu a nástupu exposlanca Csirmaza do funkcie hlavného kontrolóra mesta) majú rovnaké počty mandátov (9) ako poslanecký zbor  sediaci na pravej strane (9). Avšak, akosi zabúdajú, že nestačí len omieľanie demokratických princípov, ale v politike sa robia i dohody… Čítať ďalej »

Práca zadarmo – a platby za aké peniaze?

25. Máj 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Vraj, v Rimavskej Sobote sa  nájdu aj poslanci, ktorí za svoju prácu vo funkcii zástupcu občanov v mestskom zastupiteľstve, komisiách, výboroch či za vybavovanie záležitostí občanov vo svojom voľnom čase, nepotrebujú žiadnu odmenu!? Potom otázky na telo môžu znieť aj takto: Oni už majú komunizmus a neplatia za nič? alebo Robia samosprávne veci vo svojom dobre platenom pracovnom čase? Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »