Poznámka: Vraj tam mal byť bazén…

22. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou nám zrak padol aj na prázdnu plochu pri rimavskosobotskej krytej plavárni. Mal tam byť totiž bazén, ktorý plánovalo vybudovať bývalé vedenie mesta. Pamätám sa, keď kvôli tomu padlo za obeť niekoľko stromov. Čítať ďalej »

Druhý prieskum verejnej mienky v BBSK ukazuje na našu predpoveď

21. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už ďalší prieskum predvolebných preferencií pre kandidátov do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja naznačil nami predpovedanú tendenciu nárastu hlasov kandidátov, ktorí oslovia takmer tretinu nerozhodnutých voličov z februárového Pre-elect poll (ako nazývajú voliči predvolebný prieskum v Anglicku). Čítať ďalej »

Ak extrém nebude riešiť polícia, tak ho bude riešiť ulica…

20. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

alebo Oko za oko, zub za zub? Iné čitateľa ani nemôže napadnúť po ďalšom teroristickom útoku vo Finsbury Parku v severnom Londýne. Ó, aký to príznačný názov (bury= pochovať)! Lenže špirála terorizmu, po sérii vzájomných útokov medzi belochmi a moslimami, sa bude pravdepodobne stupňovať… Čítať ďalej »

Postreh: Mestská pláž s čiernymi labuťami

19. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, rimavskosobotská mestská pláž ožíva. Samospráva ju revitalizuje a prepája s mestským parkom podľa vzoru Lučenca. Inšpiráciu sme vedeniu mesta priniesli my minulý rok v auguste v článku Zaujalo nás: Mestský park v Lučenci, takže naše predstavy sa, i keď nepriamo, plnia. Čítať ďalej »

Úvaha: O národných sochách v meste, troška inak…

16. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Očividne, ľudia ale aj niektorí poslanci (medzi nimi aj ja), ktorí hovoria o spoločných námestiach, spoločných sochách a spoločných oslavách, majú veľkú pravdu. Netreba sa už v prítomnosti, a ani v budúcnosti rozdeľovať, pretože minulosť nás, Slovákov a Maďarov, už rozkrojila dostatočne. Pritom, tak blízke si národy v Európe snáď ani neexistujú. Možno v súčasnosti južní a severní Íri,  alebo Fíni a Švédi… Čítať ďalej »

Opachy: Súkromné a mestské

15. Jún 2017 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Aj takúto opachu môžete nájsť za mestom Rimavská Sobota, keď idete smerom na Lučenec. Za socializmu tam mal byť moderný autoservis. Ten starý, susedný totiž už kapacitne nevyhovoval. Čítať ďalej »

Extrémne ťažký život – extrémna politika

14. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Z histórie je známe, že v krajinách či regiónoch, kde je nízka sociálna a hospodárska úroveň, tam sa darí extrémistickým hnutiam. Našťastie, na Slovensku je táto korelácia ešte pomerne na nízkej úrovni, keďže automobilový priemysel fachčí. Ale sú tu už aj hladové doliny, kde sa to začína zelenať krajnej politickej strane. A to je len začiatok… Čítať ďalej »

Poznámka: Skanzen verzus investície

13. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najprv začnem vypočutým rozhovorom jednej podnikateľky s istou novinárkou: Ja tu nechcem zostarnúť medzi pribúdajúcimi neprispôsobivými! Potom tu bude skanzen s vytŕčajúcimi sochami a praskajúcim asfaltom. Pokračovanie dialógu som už radšej nepočúval, lebo jazyky si začali ostriť na adresu politikov, ktorým tento stav v Gemeri evidentne vyhovuje… Čítať ďalej »

Najsilnejší v BBSK, po prvom prieskume, sú Nerozhodnutí

10. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aj keď prvý volebný prieskum ohľadne preferencií kandidátov a vtedy boli známi len 6- Kašper, Kotleba, Klus, Luntner, Mičev, Urbáni na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja bol vykonaný už vo februári 2017, jeho výsledky len teraz v júni uzreli svetlo sveta. Mnohí interpreti z radov politológov či novinárov už ohlasujú „bombastické“ výsledky s titulkami ako napr. Kotleba je v kraji najsilnejší a podobne. Avšak, mýlia sa! Čítať ďalej »

Poznámka: Bicyklové znárodňovanie…

8. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Alebo, ako inak nazvať snahy o vyvlastňovanie súkromných pozemkov pre tak „potrebné“ cyklotrasy. Niekto zrejme prespal dobu, keďže nevie, že tretina mladých nielen, že sa nevedia bicyklovať, ale okrem tabletu či mobilu ani nevlastnia bicykel… Čítať ďalej »

Črta: Rýchlostku nestavajte, kúpime si lietajúce autá

8. Jún 2017 Autor: admin

1 komentár 

Medzi mnohými ľuďmi to už takto začína v Rimavskej Sobote a okolí zaznievať. Naozaj, ministerské sľuby o začatí stavebných povolení a dokumentov v roku 2019 sú výsmechom pre tunajších daňových poplatníkov. Bez výnimky, či sú väčšinoví Slováci alebo Maďari, takto sa s nami zahrávajú roky! Čítať ďalej »

Názor: Otázne umiestnenie sochy Jánosa Aranya

7. Jún 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Do redakcie sme dostali list od nášho čitateľa Ing. Miroslava Hukela. Týka sa aktuálnej rekonštrukcie Námestia Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote, konkrétne umiestnenia sochy Jánosa Aranya. V tejto súvislosti ako občan oslovil  Krajský pamiatkový úrad v Lučenci. List, v ktorom vyslovil svoje obavy, vám prinášame v plnom znení: Čítať ďalej »

Postreh: Stanovištia kontajnerov odpadov nepatria mestu

7. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Toto som si uvedomil aj ja až po interpelácii poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Ivana Hazuchu, ktorý v apríli požiadal TSM o výmenu krytiny na stanovišti odpadových nádob TKO v Rimavskej Sobote, na Sídlisku Rimava pri B-1. Je to zrejme ako s autami- garáž vždy nemusí patriť majiteľovi vozidla… Čítať ďalej »

Poznámka: Vysoké vstupné na Kurinec

2. Jún 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži. Horúce letné mesiace mnohí trávia pri vode. Ľudí v tejto hladovej doline, kde roky nie je práca, zarazilo rozhodnutie mestskej rady na základe návrhu vedenia mesta Rimavská Sobota a technických služieb, že sa zvýšilo vstupné do rekreačnej oblasti Kurinec- Zelená voda. Čítať ďalej »

Otvorený list prednostu Okresného úradu Rimavská Sobota

31. Máj 2017 Autor: admin

1 komentár 

Na žiadosť čitateľov prinášame na našej internetovej stránke otvorený list prednostu Okresného úradu v Rimavskej Sobote. Ako sme vás informovali, Csaba Csízi bol prizvaný na rokovania poslancov mestského parlamentu v súvislosti s prerokovaním ústnej informatívnej správy o plnení uznesenia Vlády SR z 24. júna minulého roka.  Dvoch predchádzajúcich zasadnutí sa nezúčastnil, písomne a telefonicky sa ospravedlnil primátorovi mesta, že nebude prítomný, nakoľko je pracovne zaneprázdnený (pozn. red.: Podotýkame, že táto správa mala byť znova prerokovaná aj na ostatnom májovom zasadnutí, na ktorom tiež nebol prítomný). Na margo medializovaných informácií v radničných novinách k tejto téme reagoval 15. mája 2017 otvoreným listom, ktorý vám prinášame v plnom znení: Čítať ďalej »

Prednosta okresného úradu znova nevystúpil pred poslancami

30. Máj 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Tretíkrát bol pozvaný prednosta Okresného úradu v Rimavskej Sobote na rokovanie mestského zastupiteľstva. A tretíkrát neprišiel ústne informovať zástupcov občanov nášho mesta. Zrejme, myslel by si nezainteresovaný čitateľ – predstaviteľ štátnej správy (či inak- vládneho orgánu) arogantne ignoruje samosprávnych činiteľov- ako parafrázujem isté mestské médium. My však v redakcii Gemerlandu nielen tušíme, ale poznáme skutočný dôvod jeho neprítomnosti. Ale o ňom mestské médium isto aj teraz zabudne informovať svojich čitateľov… Čítať ďalej »

Dobrá spolupráca s úradom práce

29. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nedá sa mi nespomenúť pri tejto príležitosti moje skúsenosti  pri  vybavovaní  žiadostí našich klientov v Dražiciach. Riešili sme  klientku, ktorá bola mimo SR,  vrátila sa domov a opätovne si vybavovala všetky dávky….teda dávku v hmotnej núdzi, prídavky na deti.  Vedeli sme, že je to ozaj v kompetencii úradu  rozhodnúť, či klientka má nárok na tieto  dávky, nakoľko bola niekoľko dní mimo SR. Čítať ďalej »

Interpelácia: Čestné vyhlásenie nestačí?

23. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na aprílovom zasadaní Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota poslanec Viliam Vaš interpeloval v mene niektorých občanov nášho mesta o uznanie čestného vyhlásenia- ako podkladu pre odpustenie poplatku, napríklad za vývoz tuhého komunálneho odpadu z domácností alebo jeho časti. Túto interpeláciu podal na základe podnetu z listu bývalého viceprimátora mesta Ing. Milana Kocku, ktorý na problém neuznávania čestných vyhlásení našim mestom pri poplatkoch za TKO poukázal. Čítať ďalej »

Poznámka: Aký odkaz zanechalo ľudstvu zjavenie vo Fatime?

15. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V sobotu, 13. mája uplynulo sto rokov, odkedy sa trom malým deťom- Lucii (10), Františkovi (9) a Hyacinte (7), zjavila Panna Mária vo Fatime, v Portugalsku.  Historické pramene uvádzajú, že 13. mája 1917 vyhnali deti stádo oviec na pastvu do odľahlej rokliny. Popoludní zrazu uvideli dva jasné záblesky svetla a Pani odetú v bielom, jasnejšiu ako slnko, ktorá sa vznášala nad dubom. Čítať ďalej »

Poznámka: Na margo Sviatku práce…

1. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Prvý máj je v kalendári zapísaný ako Sviatok práce. Oslavuje sa od roku 1890. Z histórie sa dozvedáme, že uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály v roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácií chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886 za 8-hodinový pracovný čas. Čítať ďalej »

Aktuálna poézia: Korene

1. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Do redakcie sa nám dostal krásny dar. Za čo autorke ďakujeme, pretože i tento vyjadruje názor a postoj k nášmu životu. Jedná sa o duchovný dar človeka, ktorý citlivo sleduje rozporuplné diania v slovenskej spoločnosti. So záujmom sme si prečítali autorkin básnický pokus o reflexiu dnešnej doby a jej súčasných problémov. Čítať ďalej »

Postreh: Babkin guľomet a mohamedánsky farár

24. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V majetkovoprávnych bodoch na minulotýždňovom zasadaní Mestského zastupiteľstva Rimavská Sobota zazneli aj takéto pokusy o básnické figúry. Síce v próze sú takéto hyperboly bežné, ale v každodennom živote znejú neprirodzene, až komicky. Namiesto šokujúceho humoru však mnohým rezonujú takéto nezmysly, ako keby autor nepoznal kultúrne či historické súvislosti iných svetových náboženstiev. Čítať ďalej »

Poznámka: Chlapi moji, hlasujte…

21. Apríl 2017 Autor: admin

1 komentár 

Tak to bežne zaznieva z úst rimavskosobotského primátora na rokovaniach mestského parlamentu. Aj na ostatnom aprílovom zasadaní použil slovo chlapi niekoľkokrát. Pritom občanov v snemovni nezastupujú len muži, ale aj štyri ženy, medzi ktorými je aj jeho dcéra. Čítať ďalej »

Poznámka: Bude Rimavská Sobota mesto pamätníkov a starnúcich?

17. Apríl 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Kým v roku 2001 žilo v Rimavskej Sobote 26 tis. obyvateľov, v roku 2017 ich počet klesol na 22 660. Počet narodených detí je takmer rovnaký ako počet zosnulých. Mladí odchádzajú do iných kútov Slovenska na vysoké školy a do rodného mesta sa už nevracajú. Preč z mesta sa za prácou sťahujú i ľudia v produktívnom veku. Mnohí z našli svoje šťastie  v zahraničí. Čítať ďalej »

Poznámka: Po mne potopa?

16. Apríl 2017 Autor: admin

1 komentár 

Nie je tomu tak dávno, keď súčasný primátor mesta Rimavská Sobota kritizoval svojho predchodcu za to, že na investičné činnosti sa neustále berú úvery. Je síce pravdou, že v minulom volebnom období sa snažil znižovať úverovú zaťaženosť mesta, ale teraz je stav iný. Samospráva neustále berie nové úvery, čím zaťažuje budúce generácie našich detí a možno aj vnukov. Čítať ďalej »

Postreh: Budú nedokončené chodníky znepríjemňovať život až do konca sviatkov?

13. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Do našej redakcie sme dostali list od nahnevaného obyvateľa jednej z bytoviek na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote. Pozastavoval sa nad tým, že idú robiť chodníky na Ul. L. Svobodu 17-20, lenže nik z bývajúcich o tom upovedomený nebol. Robotníci len prišli a začali rozbíjať starý betón. Čítať ďalej »

Poznámka: Malí bohovia bez sankčného zákona

13. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Dovolím si tvrdiť, že niektorí primátori miest a starostovia obcí pravidelne porušujú uznesenia poslancov. Nie je im cudzie ani prekračovať právomoci verejného činiteľa. Nehovoriac o tom, že zneužívajú peniaze daňových poplatníkov, napr. na  ich osobnú, jednostrannú propagáciu v radničných novinách. Čítať ďalej »

Postreh: Jarné upratovanie prilákalo vyberačov kontajnerov

11. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, od konca marca prebieha v meste Rimavská Sobota jarné upratovanie. Samospráva postupne rozmiestňuje v častiach mesta veľkoobjemové kontajnery, ktoré sa plnia. Ľudia do nich hádžu nepotrebné veci. Čítať ďalej »

Anketa: Mesto by malo naháňať neplatičov

10. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nedávno sme na Gemerlande vydali anketu, v ktorej sme sa pýtali:  Čo si myslíte o zvýšení poplatkov za smeti v Rimavskej Sobote? Zapojilo sa do nej 176 čitateľov. Najviac z nich, 59 (34%) hlasovalo za odpoveď, že treba naháňať neplatičov. Čítať ďalej »

Nezmyselné VZN mesta?

6. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Téma poplatku za tuhý komunálny odpad je v súčasnosti aktuálna. V tejto súvislosti sme do redakcie dostali postreh Ing. Milana Kocku, bývalého viceprimátora mesta Rimavská Sobota, ktorý upozorňuje na nezmyselné VZN, súvisiace s poplatkom za odpad, ktoré by sa zišlo upraviť. Píše nám: Čítať ďalej »

Názor: Ničivý uragán? Nie, to len vypílené stromy…

4. Apríl 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Pozornosti mnohých obyvateľov Rimavskej Soboty neušli vypílené stromy na Námestí Mihálya Tompu i pred múzeom. Niektorí z nich sa dokonca pozastavili a krútili hlavou, pričom poznamenali: „To bolo škoda spíliť až toľko stromov. Ako to vôbec mohol niekto dovoliť!“ Nuž, cez Námestie M. Tompu prechádzam každý deň a tiež sa mi veľmi nepozdáva, že kvôli panteónu, kde budú umiestnené pamätníky, padlo za obeť až toľko stromov. Čítať ďalej »

Paródia: We are the world –Slovakia 2017

3. Apríl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na istej komerčnej televízii dávali prepracovanú verziu slávneho songu We are the world, ktorou sa Michaelovi Jacksonovi a jeho superskupine USA for Africa podarili v roku 1985 vyzbierať niekoľko miliónov dolárov pre hladujúce deti v Afrike. Slovenskému pokusu,  v podaní bizarného mixu skutočných spevákov (Lipa, Hammel, Lučenič, Katarzia) a „spevákov zo showbiznisu“ (Oňová, Máziková, Drobná, Nvotová, Lipa, Noga,  Skrúcaný a ďalší), sa to zrejme nepodarí, ale ako paródia na slovenských politikov a smutnú realitu na Slovensku je vynikajúca… Čítať ďalej »

Poznámka: Ako na neporiadnikov

23. Marec 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rozhádzané smeti a ohorky na zemi, ale aj neporiadni psíčkari, ktorí neodpracú po svojich štvornohých miláčikoch exkrementy, je dlhodobým problémom nielen Sídliska Západ v Rimavskej Sobote, ako to rezonovalo aj na verejnom hovore, ale aj iných častí mesta. Čítať ďalej »

Primátor: A je po vás…

16. Marec 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Na utorkovom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote zaznela z úst primátora aj takáto perlička. „Mne na tých Gemerských zvestiach nezáleží. Pred voľbami vydám jedny noviny a je po vás,“ povedal v rámci búrlivej diskusie o novinách. Dokonca navrhol zástupcom občanov, aby ich zrušili. Ako sme vás už informovali, jeho návrh však neprešiel. Čítať ďalej »

Reakcia: Keď primátor odvádza pozornosť osobnými útokmi

14. Marec 2017 Autor: admin

1 komentár 

Priznám sa, že vôbec nemám chuť chodievať na rokovanie rimavskosobotského mestského parlamentu, pretože mám pocit, že to má čoraz horšiu úroveň. Niekedy to už dosahuje až politické dno. Lenže, potrebovala som urobiť pár fotografií k článku, a tak som išla aj v utorok 14. marca s očakávaním, že sa v niektorých bodoch strhne politická prestrelka medzi primátorom a niektorými poslancami. Čítať ďalej »

Názor: Pocítia občania historickú úsporu?

14. Marec 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo februárovom vydaní mestských novín sa rimavskosobotská radnica chváli s historickou udalosťou, ktorou je vraj to, že po zverejnení záverečného účtu, bude mesto vykazovať vyše 700 tisíc eurovú úsporu. Čítať ďalej »

Poznámka: Keď primátor fňuká ako baba…

13. Marec 2017 Autor: admin

3 komentáre/ov 

Hlave Rimavskej Soboty zrejme nedá spávať hodnotenie mestských novín mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Spomedzi periodík, vydávaných samosprávami, skončili GZ na hanebnom poslednom mieste a boli vyhodnotené ako najmenej prínosné radničné noviny, resp. najmenej užitočné pre verejnú kontrolu. Čítať ďalej »

Fotopostreh: Psí výbeh, ako ho v Sobote nepoznáme

28. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

a ani skoro nebudeme, ako dodal k nasledujúcim fotkám môj poslanecký kolega a zároveň aj ich autor. Veď v Rimavskej Sobote má vedenie mesta asi iné priority. Zrejme hľadá prácu pre nezamestnaných, keďže posiela lopatu známemu kúzelníkovi so štátom. A pravdepodobne čaká, že jeho červený kámoš- ako opätovnú pozornosť- pošle rekomando zásielku zbrusu nových lopát späť do nášho mesta… Čítať ďalej »

Poznámka: 14. marec- bez pokory a ľútosti- zametený pod koberec

27. Február 2017 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Alebo inak v podaní súčasného primátora mesta Rimavská Sobota: „Bola to len perfektná politicko-spravodajská hra. A vy ste na to naleteli…“ Ba čo viac, všetkých prítomných novinárov (RTVS, JOJ, Rimava, GZ, GH, LocAll, Gemerland) a poslanca NR-SR Zsolta Simona dorazil slovami: „Nikdy 14.marca nemalo byť žiadne stretnutie v Rimavskej Sobote. Zo zadných stoličiek však nezakryte zaznelo: „Nakoniec si celý galavečer s kotlebovcami vymysleli médiá…“ Čítať ďalej »

Postreh: Aký autor, taká hra!

26. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Presnejšie, takéto pre súčasnosť nezvyčajné hry, boli za eštebáckych čias v minulom komunistickom režime samozrejmé a dokonca platené. Avšak, ľudia v Rimavskej Sobote sú v súčasnosti, (v súvislosti s protifašistickým zopnutím občianskych združení, niektorých poslancov mesta, ako i známych osobností) svedkami obrody takýchto spravodajských hier… Čítať ďalej »

Poznámka: Arogancia moci, či len strach z neúspechu?

24. Február 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

V najnovšom čísle mestských novín Gemerské zvesti sa na ich prvej strane v článku Na margo uplynulých dní prednosta úradu pohoršuje nad ich hodnotením mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Ako je známe, spomedzi periodík vydávaných samosprávami, GZ skončili na poslednom mieste. Dokonca boli vyhodnotené ako najmenej prínosné radničné noviny, resp. najmenej užitočné pre verejnú kontrolu. Čítať ďalej »

Poznámka: Zajace a vajíčka sú už tu…

24. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zima ešte neskončila, na slnko a teplé, jarné počasie je síce v nedohľadne, ale v niektorých obchodných reťazcoch už niekoľko dní z pultov vykúkajú veľkonočné čokoládové zajace a vajíčka. A to si na Veľkú noc ešte niekoľko týždňov počkáme. Čítať ďalej »

Názor: Bude mať stretnutie Kotlebovcov dohru na mimoriadnom zastupiteľstve?

23. Február 2017 Autor: admin

1 komentár 

Rozruch verejnosti spôsobilo avizované stretnutie  Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS-NS), teda galavečer, ktorý by sa mal uskutočniť 14. marca v Dome kultúry v Rimavskej Sobote.  Nesúhlas s touto akciou vyjadrilo aj Záujmové združenie Spoločnými silami za rozkvet Gemera. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »