Rozprávka: Paša s vlnkou a jeho hárem

27. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V najsevernejšie položenom pašaliku vládol paša s vlnkou na hlave. Preto ho všetci prezývali Vlnka. Ale aj preto, lebo často politicky preladil na inú nôtu, keď zacítil iné politické vetry v sultanáte i vo svojom pašaliku, kde vládol tvrdou rukou ako rímsky imperátor. Čítať ďalej »

Fejtón: Kam zmizla šéfka cintorína?

23. Február 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V jedno krásne ráno, prídu hrobári do práce v cintoríne a … a nič. Všade zatvorené. Nielen dom smútku, ale ešte i bránička pri vchode. Jeden z kopáčov aj zo srandy poznamenáva: Dnes sa v meste umierať nebude! Druhý na to však smutne dodáva: Hej, ale ani pohrebné nebude! Čo sa  to stalo na smutnom kraji mesta? Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako potkan zaprel kohútovi dovolenku na Ibize

24. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden gazdovský dvor. Na ňom žili štvornohé domáce zvieratká i rôzne dvojnohé operence. Spočiatku nažívali v mieri až do doby, kým sa na dvor neprisťahoval nový sused. Bol to nenásytný sivý potkan i so svojou široko rozvetvenou rodinkou. A vtedy to začalo… Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako hlavného kohúta skoro ošklbali sliepky

7. Január 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Šušká sa, že hlavný kakaš nemal veľmi pekný začiatok nového roka. Zlé zvieratká sa totiž naňho nachystali a uštipačne sa chechtali. Stalo sa to, keď Kiki ukončoval svoje novoročné kikiríkanie na pántiku. Vtedy mu dve strakaté sliepky neustále kotkodákali do jeho precíteného, chválenkárskeho spevu. A tak Kiki, aby ukázal, kto je pánom na dvore, zoskočil z bidla na hnojisko… Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Prastarý otec, čo sa na cisára pána podobal

24. November 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Pri čítaní článku, že v týchto dňoch okolo 21. 11. uplynulo 100 rokov od úmrtia Františka Jozefa I., som si spomenula na slová môjho starého otca: „Vieš, tvoj prastarký sa na cisára pána podobal.” Čítať ďalej »

Andrej Perdík – misionár, jezuita z Gemera (GWERE II. časť)

9. November 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Ďalšia veľká pre všetkých nerealizovateľná úloha bola postaviť cestu. Táto myšlienka nedala Andrejovi spávať. Ale to už nebol pre domorodcov Andrej – volali ho Gwere. Prezývka, ktorú si vyslúžil, bola poctou, znamenala chlapina, kovboj, zálesák, taký Old Shatterhand. Andrej sa podučil ich reči. Obľúbili si ho. Vždy, keď sa vracal z mesta a niesol zásoby a nákupy, vykrikovali a výskali od radosti Gweréééé, Gwereéééé… Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Andrej Perdík – odchod na misiu do Afriky

31. Október 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Andrej Perdík sa narodil sa 9. 6. 1918 v obci Rákoš, okres Revúca, zomrel 13. 7. 2001 v Lusake, Zambia.Misionár – jezuita z nášho kraja, nášho Gemera, ktorému pri 1. výročí nezávislosti od Anglicka prezident Zambie Dr. Kaunda udelil zlatú medailu za rozvoj krajiny. Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako kráľ odpratal zo stolca anjelika

28. Október 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Kedysi, na úsvite dobrých čias, kráľa Orlieho kráľovstva obdarovali jeho poddaní-kultúrnici soškou anjelika-ochrancu. Umiestnil si ho teda za vrch trónu, v tesnej svojej blízkosti, aby ho chránil pred zlom. Čítať ďalej »

Kikirikí: Zlodeji z Kurinca sa presťahovali…

6. September 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Z najvyšších miest sme dostali od zaručeného zdroja správu, že údajne kurineckí dlhoprstí zlodejíčkovia sa presunuli na juh a tam okrádajú rekreantov. Pche, poviete si, aspoň tu je od nich pokoj! Lenže, chyba lávky. Medzi peňaženkami kúpajúcich sa ľudí si totiž nevyberajú… Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako kohút ponúkol svoj krk

18. Júl 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Kde  bolo, tam bolo, bol raz jeden pyšný dvor. Uprostred toho dvora stál hlavný kurník a v ňom kohút- statný to strážca sliepok a inej hydiny. V jednu bezmesačnú noc, v nestráženej chvíli, sa vlúpal do kurína cudzí kohút . A vtedy to začalo… Čítať ďalej »

Fotopríbeh: Slimáky na výlete

7. Jún 2016 Autor: admin

Bez komentára 

V jedno krásne odpoludnie, keďže bolo tesne po prvej jarnej búrke, sa slimák Artur s rodinou  vybral na výlet do blízkej cudziny. Keďže slimáky, ako je známe, putujú síce statočne, ale s rýchlosť slimáka, tak sa zvolil jediný príhodný smer na suchý betónový chodník. Čítať ďalej »

Poviedka: Vojna prísavníkov

22. Január 2016 Autor: admin

Bez komentára 

V južnom akváriu žili dva milé prísavníky. Spočiatku mierumilovne, i keď jeden pochádzal z menšieho bazéna, kde žil dovtedy v symbióze s Betou.  Bojovnica mu síce párkrát vyštartovala po krku, ale vždy to bolo všetko v norme a malý prísavník rástol do dĺžky a krásy. Avšak jedného dňa sa pani bytu rozhodla, že malý už dorástol, a tak nastalo sťahovanie… Čítať ďalej »

Novoročné ponaučenie: Ohňostroj cez okno

7. Január 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Nie na to susedove ponaučenie som si spomenul (keď mu pred vyše 10 rokmi opačne odpálená signálna raketa vypálila celý balkón!), ale na Zolove deti. Bývalý kolega nám v práci rozprával ich rodinný príbeh z blížiacich sa silvestrovských osláv na začiatku 90-tych rokov. A ten si všetci počúvajúci odvtedy pamätajú. A väčšina, sa z toho ponaučenia onoho Silvestra, riadi aj nasledujúci život. Čítať ďalej »

Postreh: Divá Bára a modlivky

6. Január 2016 Autor: admin

Bez komentára 

Vlastne, ešte v starom roku som si všimol v našej škole jeden zaujímavý úkaz. Presnejšie, nie je to všeobecný jav  vyskytujúci sa na území celej našej vzdelávacej inštitúcie, ale ani „modlivky“ nie je v slovenčine formálne správny výraz pre modliacich sa žiakov. O čo ide? Divá Bára- to ona môže za to- je jav nevídaný v nudnom akademickom prostredí civilnej strednej školy… Čítať ďalej »

Glosa: Lenin nás navštívil na Vianoce

31. December 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, Námestie Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote sa za socializmu nazývalo Námestie V. I. Lenina. Mala tam byť umiestnená aj vyše štvormetrová bronzová plastika Lenina. Nestalo sa tak, pretože v roku 1989 prišla Nežná revolúcia a dielo sa nedokončilo. Čítať ďalej »

Antirozprávka: Ako kráľ nechodí na záchod s oštepom

30. December 2015 Autor: admin

1 komentár 

Milovaný kráľ čierneho údolia sa ozval v kráľovskej kronike, že podľa tlačového zákona má právo na odpoveď, a tak mu dávame priestor ( v tom istom rozsahu) na jeho názor, Lebo on vraj nemá „dlhý“ problém so svojou veľkou potrebou pri sedení na druhom tróne kvôli oštepu! Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako sa klobáska a jaternička stratili (*zablúdili v kráľovskom?) lese

21. December 2015 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Kde bolo- tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo so skúpym kráľom. A tak niet divu, že keď vďační poľovníci Jeho výsosti za predĺženie prenajatia poľovného revíra poslali výslužku pre kráľovských radných, tak tá sa niekde stratila v kráľovskej obore. Keďže hora bola nepreniknuteľne hustá, tak sa mnohí poddaní aj čudovali, prečo sa tetka klobáska so svojou sestrou jaterničkou vybrali práve cez ňu. Nemohli sa radšej vybrať priamo do kráľovskej zasadačky? Čítať ďalej »

Rozprávka o sviatku svätého kocúra

4. December 2015 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Príchodom tmavých a krátkych dní nastúpila aj v lese ponurá kocúria diktatúra. Kráľ lesa, občianskym menom Mr.Foe Candur [ f ə:  ´ k əe n d ə r]  sa rozhodol, že zruší lesným zvieratkám takmer tisícsedemstoročnú tradíciu. Veru, nie nejaký svätý Nicholaus bude dcérkam líšok či mladým medvediciam nosiť v noci darčeky. To oni kocúry zabránia, aby zvieracie dievčatá nemuseli postávať na krížnych cestách a ponúkať sa za pár drobných pocestným lišiakom či brumkom… Čítať ďalej »

Kiki: Chce byť v knihe, ale toliariky na ňu nedá ani za Boha!

26. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Náš vrchný kohút je riadny bitang. Chce byť  uvedený v pekne farebnej prezentačnej knihe o Vyšnej Dolnej, a to silou-mocou. Najprv aj sľúbi z pohnutého srdca nejaké tie sponzorské toliariky. Ale keď knižka vyjde z tlačiarní (pričom pytači prídu kvôli prv sľúbenému) a jeho meno v nej vysvecuje medzi hlavnými sponzormi, tak Kiki akosi „zabudne“ na svoje slovo! Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako kráľ chodí na záchod s oštepom

20. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Milovaný kráľ čierneho údolia má „dlhý“ problém so svojou veľkou potrebou.  Totiž, pri sedení na druhom tróne sa nezmestí do kadikomôrky. Presnejšie, on áno. Avšak, kráľ nevie byť v súkromí svojho oddychu, lebo dvere nedokáže zatvoriť! A to kvôli trčiacemu oštepu, ktorý v ostatnej dobe nosí všade so sebou, lebo sa bojí. No čo už, keď si narobil toľkých nepriateľov…? Čítať ďalej »

Kikirikí: Defraudácia na kráľovskom dvore – seriál na pokračovanie?

13. November 2015 Autor: admin

1 komentár 

Chudák kráľ, zrazu nevie, kam z konopí. Teda nie z konopného opojenia, ale zo zármutku nad stavom netransparentného toku toliarikov za jeho chrbtom (?) v našom čiernom kráľovstve. A čo je horšie, jeho ministri (v prípade edukácie jeho poddaných) ho klamú už nie prvýkrát! Čítať ďalej »

Kiki medzi podnikateľmi a poľnohospodármi

10. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Istý politik chodí medzi „svojich“ podnikateľov a poľnohospodárov so špeciálnym zošitkom. Zapíše do neho údaje o svojej politickej objednávke, o zľavách (ktoré dostal za svoju podporu po voľbách) a aj „daňové úľavy“ pred voľbami. Potom, keď má objednané služby už v suchu, zanesie zošit-bonzáčik na príslušný vyšetrovací orgán. Čítať ďalej »

Kiki na hnojisku kalkuluje o budúcej úrode

4. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Na našom hypotetickom hnojisku istý agropodnikateľ vyhrá v stredu v 1.kole verejnej obchodnej súťaže prenájom takých 100 hektárov úrodnej pôdy. A do týždňa má ešte dodať na úrad nejaký „životne dôležitý“ papierik. Podnikateľ poznajúc zákulisia prenajímateľského úradu,  ešte v piatok nabehne do kancelárie a odovzdá dokument opečiatkovaný zhora-dole všetkými možnými inštitúciami. Lenže to ešte ani netuší, že už v štvrtok najvyšší poľnohospodár zrušil verejnú obchodnú súťaž, kvôli nedodaniu toho inkriminovaného papierika…. Čítať ďalej »

Kikirikí: Chce uhradiť náklady na noviny a bazén z vlastných?

3. November 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Náš kohút zistil čerstvú správu, a tak ju vykikiríka tu na Gemerlande: Údajne, najvyšší kohút istého mesta chce uhradiť náklady na mimoriadne vydanie Kikizvestí, a to z vlastných úspor! Je síce pravdou, že uznesenie cteného zboru toho mesta síce hovorí o januári, ale zrejme prvý kohút má na stene zavesený čínsky kalendár- a ten ako vieme, predbieha náš gregoriánsky o niekoľko mesiačikov. Nuž, tak sa nedivme, že Kikizvesti vyšli už v októbri… Čítať ďalej »

Poviedka: Havrany a orechy

15. Október 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Čierne vtáky, známe medzi ľuďmi aj ako ruské lastovičky, rady posedávajú na stromoch. Obzvlášť na jeseň sa nechajú uniesť atmosférou padajúcich orechov na cestu. Potom húfne robia nálet na chuťovku v škrupine. Lenže, žatva nie je taká úplne zadarmo, pretože musia najprv vyriešiť tri úlohy tety Prírody… Čítať ďalej »

Príbeh: Čumilovia s ohorkami

24. August 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Takýchto príbehov je možno stovka, najmä v rekreačných oblastiach, akým je Kurinec. Bežne si prechádzajúci rekreanti obzerajú chatky v danej oblasti a hodnotia ich vzhľad, úpravu a okolie. Či iba snívajú o niečom podobnom vo  svojom bydlisku a vo svojom vlastníctve? Ale naši ostatní „čumilovia“ mali zrejme iný cieľ, než hodnotiť či snívať. Stopy po nich totiž prezrádzajú niečo iné… Čítať ďalej »

Príbeh: Kým chodí na pivo, tak ešte žije…

19. August 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Náhodou som si vypočul jeden krátky, ale o to zábavnejší telefonát. Vyberám z neho len tie spisovnejšie hovorové časti, lebo niektoré expresívnejšie či citovejšie podfarbené sú nepublikovateľné… Čítať ďalej »

Rozprávka: O kráľovi, ktorý si musel všetko robiť sám

29. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Orlie kráľovstvo.  Vládol mu kráľ Hroznýš tvrdou, priam až diktátorskou rukou Franka. I keď, spočiatku, keď nastúpil na trón, nebol až taký tvrdohlavý, lenže sláva a moc mu zachutila natoľko, že si vsugeroval do hlavy, že je absolútny vládca a môže robiť čokoľvek. Čítať ďalej »

Rozprávka: Tri mlčiace ryby

13. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Tri mlčiace ryby sú v rybníkovej rade len na kyvkanie hlavou pri rozhodovaní hlavného predátora a aj, aby šťuka mala s kým preberať svoj nasledujúci úlovok. A okrem toho, už aj tri pragmatické rybky pochopili, kto nosí gate v tomto rybníku!  Lenže chyba lávky, samotné mlčky to možno ešte nevedia, ale aj ony sa môžu stať obedovým menu predátora… Čítať ďalej »

Príbeh: Ryšavá dcéra Lucifera

8. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Malek, môj sýrsky spolužiak a kamarát na vysokej v Poděbradoch veril, že ženy a ich povahy sa delia podľa farby vlasov. A preto ma veľmi ani neprekvapilo, keď v Jeleňovi (v známej reštike smerom na Prahu) na diskotéke uzrúc ryšavú Táničku (mimochodom, bývalá slovenská spolužiačka), s hrôzou v očiach vykríkne po anglicky na celé disko osadenstvo: “Satan´s  daughter!“ (satanova dcéra) a v alkoholovom tranze to zopakuje niekoľkokrát… Čítať ďalej »

Glosa: Čistý Andrej v nebi

3. Júl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Andrej, lapajúc po dychu, vbehne do krčmy na konci dediny. Tu sedia jeho pusipajtáši Jóži a Mirko, známi to riadiaci pracovníci spred 89-teho roku. Andy celý nešťastný vyhŕkne zo seba: „Kluci průser, to poje…né OPN-ko vyvalilo pred vašimi médiama, že som byl dakdy agentom s teplou vodou! Pomóžte, bo jinak ma tie kojoty pred nebeskou bránou spolu aj s tými našimi šakalskýma andělmi odstrelja!“ Kamaráti pri stole pozrú na seba a sťa jedny ústa vystrelia: „Neboj Andíku, my to u našej slepej Justíny vybavíme!“ Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Prečo z nás nie sú ropní magnáti

23. Jún 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Moje staré mamy nemali slovenské korene. Jedna stará mama, babička, bola Poľka z mesta Gorlice a druhá bola Maďarka z dediny Vily, dnes súčasť Miškolca. Ich rodičia šli na Slovensko za robotou s nádejou na lepší život. Čítať ďalej »

Príbeh: Chantal v lakovkách na konci sveta

16. Jún 2015 Autor: admin

1 komentár 

Tento príbeh o malom francúzskom dievčatku, kdesi v československom zapadákove tesne po 2.svetovej vojne, som počul prvýkrát ako dieťa. Ale odvtedy som ho počul alebo sám prednášal svojim deťom vo viacerých verziách. Nie žeby nebola ani jedna z nich pravdivá, ale každý diel hovoril ako keby o ďalšom dejstve. A tak sa pokúsim všetky verzie zhrnúť do jedného príbehu. Detičky moje (a nielen šurická rodina), čítajte a korigujte… Čítať ďalej »

Rozprávka: Tajomná maska straší kráľa

29. Máj 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno zvláštne kráľovstvo.  Napriek tomu, že ľudia na uliciach nemali prácu, a ani nemuseli chodiť na panské, usmievali sa celý deň od ucha k uchu. Bolo to čudné, ale neskôr, ako sa ukáže, malo to svoje príčiny. Naopak, zase tí, ktorí ešte lokajsky slúžili kráľovi, sa neprestajne mračili. Je jedno, či to boli lokaji, sluhovia alebo príslušníci šľachty. Báli sa pokúšať čerta, aby neskončili ako tí na uliciach kráľovstva… Čítať ďalej »

Rozprávka: Pád hradu

15. Máj 2015 Autor: admin

Bez komentára 

V jednom z komentárov k súčasnému stavu v sobotskom futbale napísal Štefan Balog, známy futbalový aktivista, jednu aktuálnu a poučnú rozprávku. Ona však viac pripomína boje pri šachovej tabuli, ako skutočné rinčanie zbraňami na imaginárnom hrade. I keď v jeho fikcii chýbajú mená hlavných postáv a ďalších figúrok, predsa len dôvtipný čitateľ spozná, že ide o urputný boj stratégií v silovom šachu blízko našich „hradných“ komnát… Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Rodičom, čo im dcéra išla na vojnu

7. Máj 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Mária po skončení II. svetovej vojny ako 14-ročná odišla robiť ku Baťovi, tam ju očarili strieborné stroje a už v roku 1951 bola jedným zo šiestich dievčat, ktoré ako prvé ženy v Československu ukončili Letecké učilište v Prostějove s hodnosťou poručíka. Toto je jej životný príbeh. Čítať ďalej »

Rozprávka: Čierny had si chce dať svoju hadicu do záhrady

1. Máj 2015 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Kde bolo, tam bolo, na konci rozvojového sveta jestvovalo jedno zapadnuté kráľovstvo. A v ňom vládol starnúci kráľ Hroznýš, ktorý ostatné mesiace výrazne chradol. Síce si to nepriznával, lebo stále mal okolo seba dosť pätolízačov, ktorí mu nahovárali, aký je statný a múdry. Jeden z nich, menom Čierny had, však začal v dvorných intrigách výrazne prevyšovať nervózneho vládcu čoraz viac a začal aj namiesto neho rozhodovať… Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Na Kryme

20. Apríl 2015 Autor: admin

1 komentár 

„Keď sa nám Lajko narodil, mali sme sa veľmi dobre, aj sa narodil najtučnejší zo všetkých detí,“ hovorila babička. „Bol šporovlivý a každú korunku, čo zarobil, si odložil. Jeho bratia prekúrili alebo inak premárnili. On chodil ako malý chlapec za pár halierov pánom pomáhať. Aj mi požičal, keď mi bolo treba. Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako kamzík nenávidel svišťa

7. Apríl 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno pohorie. Tam na štítoch známe nezbedné kamzíča poskakuje  po ostrých skalách a zrazu, z diaľky zbadá svišťa, ako si to veveričie stvorenie pochutnáva na jeho trávičke. A tak nie div, že si v chvate a v zúrivosti poraní bok i kopýtka až do krvi. Už hodnú chvíľu, od štítov až po horné úpätie hory, ťahá za sebou hrubú červenú čiaru. Čítať ďalej »

Rozprávka: Ako kráľa ťahal za nos jeho kancelár

24. Marec 2015 Autor: admin

Bez komentára 

V jednom kráľovstve, na okraji cisárstva a na okraji záujmu jeho cisárskej výsosti, dosť úspešne kraľoval starý kráľ. Jeho veličenstvo však malo v ostatných dňoch špatné noci. Pisálkovia z konkurenčného kráľovstva ho nenechali spávať. V kuse mu len posielali poštové holuby s Jóbovými zvesťami. Raz prišla aj správa o tom, že ho vlastný kancelár od ostatného listopadu ťahá za nos a skresľuje mu realitu vlastného kráľovstva. Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Pytliackym chodníkom

16. Marec 2015 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Lehotský pán farár mal rád nielen prírodu a trávieval v nej veľa voľného času, ale bol aj vášnivý poľovník. Vášnivý preto, lebo v zápale lovu sa neraz ocitol aj mimo cirkevného revíru. Bol tak trochu pytliak, ak sa tak patrí nazvať sluhu Božieho. Aj mu vravel môj starý otec, že raz doplatí na svoju neopatrnosť. On sa spoliehal na šťastie a svoje postavenie. Keďže cirkvi nepatril len lehotský chotár, ale aj rákošský, chodil na poľovačky aj tam. Čítať ďalej »

Korene našej rodiny: Ako sa starý otec dozvedel, že bude Slovenský štát

18. Február 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Ratkovská Lehota leží v neveľkom údolí, z troch strán ju chránia okolité kopčeky nielen pred vetrom, aj slnko sem nakukne len na chvíľu, či sa ľudia už zobudili a rozišli za svojou robotou. Fara stráži vstup do dediny a za ňou, na konci schodiska medzi starými lipami a smrekmi, sa týči kostol a cintorín. Pred vchodom do kostola stojí betónový kríž s nápisom na podstavci: Na slávu božiu urobil v roku 1957 Pavel Koreň. Čítať ďalej »

Rozprávka: Kamzíča búcha do vrát, ale nikdy ich neskúša slušne otvoriť

26. Január 2015 Autor: admin

Bez komentára 

Kde bolo, tam bolo jedno pohorie. V jeho hustých lesoch bývali bežné zvieratká. Ale medzi nimi sa znenazdajky objavil aj vysokohorský kamzík. Ten všetko najprv napichol na jeden roh. Potom bacol ostatným zvieratkám do ich vrátok, a keď sa neotvorili, tak problém z ľavého rožka prehodil na pravý roh! A vrátka znova skúšal tou istou metódou… Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »