Vláda rokovala v Jesenskom, do okresu naleje vyše milión eur

15. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Suma v celkovej výške  vyše milión eur pôjde do nášho okresu.  Rozhodla o tom vláda na výjazdovom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo 13. februára v obci Jesenské. Čítať ďalej »

Rok 2018 v Gemersko-malohontskom múzeu

15. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote navštívilo v roku 2018 spolu 18 593 návštevníkov, čo je o takmer 5 tisíc viac ako v roku 2017. Prispel k tomu aj fakt, že sme v uplynulom roku pripravili pre návštevníkov mnoho sprievodných aktivít a tie verejnosť viditeľne zaujali. Čítať ďalej »

Kancelária EP odštartovala 100 dní do eurovolieb inštalovaním eurovolebnej schránky, spustením časomiery aj súťaže

14. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Odhalením eurovolebnej schránky, spustením časomiery aj súťaže o návštevu sídla EP v Štrasburgu odštartovala vo štvrtok 14. februára Kancelária Európskeho parlamentu 100 dní do európskych volieb. Voliči na Slovensku si už vo štvrtých eurovoľbách budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať svojich 14 zástupcov do Európskeho parlamentu. Čítať ďalej »

Fiľakovo podáva projekt na zriadenie denného stacionára

14. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovo úspešne prešlo prvým kolom výzvy na vytvorenie denného stacionára pre seniorov a imobilných. V priebehu marca preto predloží žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške približne 373-tisíc eurv rámci operačného programu IROP. Výsledky žiadosti by mali byť známe koncom leta. Čítať ďalej »

Vlani sa narodilo menej detí, klesol počet sobášov

7. Február 2019 Autor: admin

1 komentár 

Rimavská Sobota mala k 31. decembru 2018 22 437 obyvateľov. Oproti roku 2017 je to pokles o 181 ľudí. Narodilo sa menej detí, zomrelo menej ľudí. Zo štatistík vyplýva aj to, že z mesta sa odsťahovalo viac ľudí ako prisťahovalo. Rimavskú Sobotu  opustilo 358 obyvateľov, naopak, prisťahovalo sa sem 268 ľudí. Čítať ďalej »

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo vyše 1100 detí

7. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani uskutočnilo 1112 pôrodov. Počet chlapcov a dievčat bol takmer rovnaký a desať mamičiek priviedlo na svet aj dvojičky. Čítať ďalej »

Naučte svoje deti používať internet bez rizika a oslávte spolu Deň pre bezpečnejší internet

6. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Internet je dnes bežnou súčasťou našich životov a výnimkou už nie sú ani tí najmenší. Naše deti od malička pracujú s internetom, ktorý je pre nich zdrojom zábavy, informácií, trávenia voľného času ale aj komunikácie s priateľmi a rodinou. Množstvo ľudí dnes vlastní smartfón, vďaka ktorému je internetové pripojenie na dosah takmer kdekoľvek. Čítať ďalej »

Mesto podáva ďalší projekt na obnovu hradu. Vzniknúť by mohla unikátna vyhliadková veža

5. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovo ide podávať nový projekt na komplexnú obnovu hradu. O viac ako 400-tisíc eur sa bude uchádzať na Ministerstve kultúry SR. Projekt bude zameraný na obnovu častí stredného a horného hradu. Vďaka nemu by sa mohli sprístupniť ďalšie časti pamiatky, vzniknúť by mohla aj netradičná vyhliadková veža. Čítať ďalej »

Poznáme zloženie komisií mestského zastupiteľstva

3. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci  na pokračovaní mimoriadneho zasadnutia 8. januára schválili zloženie jednotlivých komisií mestského zastupiteľstva. Čítať ďalej »

Ocenili rimavskosobotskú nemocnicu

3. Február 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotská nemocnica sa stala najlepšou spomedzi nemocníc siete Svet zdravia za rok 2018. Spoločnosť ju koncom minulého roka ocenila počas svojho podujatia Liga výnimočných, ktoré sa vlani konalo už štvrtýkrát. Titul najlepšia nemocnica personál získal najmä za náročnú prácu počas budovania urgentného príjmu. Čítať ďalej »

Chodec zomrel pod kolesami kamióna

31. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Polícia v Lučenci vyšetruje tragickú dopravnú nehodu, pri ktorej zomrel chodec. Stala sa v stredu, 30. januára na ceste I/16 v katastri obce Vidiná. Čítať ďalej »

Viacero prípadov zneužitia mobilného telefónu rieši už polícia, nestaňte sa aj vy obeťou trestného činu

31. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Polícia v Lučenci eviduje viacero prípadov, kedy páchateľ zneužije cudzí mobilný telefón na získanie neoprávneného finančného prospechu pre seba. Páchateľ si požičia od neznámej osoby mobilný telefónza účelomodoslania smssprávy z dôvodu, že nemá kredit.   Čítať ďalej »

SK3 rokovala o jednotnom dopravnom systéme

31. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Predsedovia Košického, Prešovského a Banskobystrického samosprávneho kraja sa v stredu, 30. januára stretli v Košiciach na zasadnutí SK3. Okrem iného diskutovali aj o podobe pripravovaného integrovaného dopravného systému (IDS), ktorý má umožniť obyvateľom troch krajov cestovať po regióne za jednotných tarifných podmienok. Čítať ďalej »

Smart komunálne odpady v praxi

28. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Smart riešenia získavajú stále väčšiu pozornosť v samosprávach. Združenie miest a obcí Slovenska pripravuje workshop, na ktorom starostovia z Českej republiky spolu s expertami predstavia úspešné a v praxi osvedčené Smart riešenia predstaviteľom slovenských miest a obcí. Podujatie sa sústredí na Smart odpadové hospodárstvo. Čítať ďalej »

Na baňu klopajú…

28. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote zaháji rok 2019 kultúrno-výchovným podujatím s názvom „Na baňu klopajú…“, ktoré bude prebiehať počas februára 2019. Ide o sériu komentovaných prehliadok výstavy „Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte“ a prezentáciu „Kino Gemer“, v rámci ktorej sa predstaví publikácia „Gemer je vesmír…grafikon 165 166 167“ z dielne organizácie Východné pobrežie. Čítať ďalej »

Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci

26. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde zdôrazňuje, že nová legislatíva dáva samosprávam dôležité rozhodovacie právomoci na jeho reguláciu a tak posilňuje vplyv miest a obci vo vzťahu k tejto oblasti. Čítať ďalej »

Polícia prosí o pomoc. Nevedia, kto okradol zákazníčku

23. Január 2019 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Polícia vo Zvolene začala trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. Doposiaľ neznámy páchateľ,22. decembra 2018 v čase od 12.00 do 12.20 hodiny v predajni so športovým tovarom vo Zvolene na Západe, okradol zákazníčku z Janovej Lehoty. Čítať ďalej »

Samospráva očami lídrov

23. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší z prieskumov. Tento krát sa sústredilo na samosprávu očami lídrov. Prieskum je adresovaný starostom a primátorom, ktorí vo svojich pozíciách pôsobia minimálne tretie volebné obdobie. Čítať ďalej »

Predmet mesiaca február: Kytička sušených kvetov z bitky o Branisko pri Prešove

22. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Pri príležitosti 170. výročia bitky o Branisko na rozhraní Spiša a Šariša je predmetom mesiaca február v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote  kytička sušených kvetov z úspešného boja. Stretnutie ozbrojených cisárskych a uhorských vojsk sa odohralo 5. februára 1849 na vrchole s názvom „Chválabohu“ (maď. Úristen). Čítať ďalej »

Samosprávy vedia, čo je dobrovoľníctvo a rôzne ho podporujú

22. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska pred koncom minulého roka realizovalo prieskum zameraný na dobrovoľníctvo v samospráve. Mestá a obce disponujú informáciami o dobrovoľníctve a vyjadrujú záujem na jeho ďalšej podpore. Čítať ďalej »

Prejavy násilia voči predstaviteľom samosprávy nemožno ospravedlniť

21. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora zaslal v súvislosti s násilnou smrťou primátora poľského mesta Gdansk sústrastný list partnerskej strešnej organizácii miest a obcí v Poľskej republike. Čítať ďalej »

Deti s vysvedčením majú vstup do múzea zdarma

21. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo pre žiakov základných a stredných škôl prekvapenie. Všetky deti, ktoré sa 31. januára – 1. februára 2019 preukážu polročným vysvedčením za školský rok 2018/2019 získajú bezplatný vstup do múzea. Každý žiak a študent, bez ohľadu na známku na vysvedčení, môže bezplatne navštíviť stále expozície a aktuálne výstavy Gemersko-malohontského múzea,  vo štvrtok 31. januára 2019 a v piatok 1. februára 2019. Čítať ďalej »

Predstavenie Zborníka zo štvrtého ročníka stretnutia priateľov regionálnej histórie

20. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Občianske združenie Priatelia histórie Novohradu vydalo v novembri 2018 v poradí už tretí Zborník zo Stretnutia priateľov regionálnej histórie. Zakladateľom združenia,  ktoré každoročne usporadúva odborné stretnutia v novohradskej obci Hradište, je znalec miestnej histórie, spoluautor niekoľkých regionálnych publikácií a bloger Mišo Šesták. Čítať ďalej »

VPS nakúpilo rotačné kefy na odpratávanie snehu. Novinkou je solenie ciest

20. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Zimná údržba miestnych komunikácií je každoročne zaťažkávajúcou skúškou pre samosprávy. V tomto roku o to viac, že na základe nového zákona je mesto povinné odpratávať všetky svoje chodníky, čo v prípade Fiľakova predstavuje27,3 km. Verejnoprospešné služby mesta (VPS) preto zriadili špeciálnu čatu, nakúpili novú techniku a mesto začalo spolupracovať aj s Banskobystrickou regionálnou správou ciest (BBRSC). Čítať ďalej »

Červený superspln: Úplné zatmenie Mesiaca

18. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

V pondelok, 21. januára, v skorých ranných hodinách budeme svedkami jedného z najkrajších astronomických úkazov – úplného zatmenia Mesiaca. Uvidíme ho takmer v celom priebehu, okrem konca čiastočného zatmenia, ktoré nastáva už počas dňa pod obzorom. Zvýhodnení teda budú pozorovatelia na západe nášho územia. Je to posledné zatmenie tohto desaťročia, a tak by sme si ho nemali nechať ujsť, nakoľko to najbližšie bude len čiastočné 16. 7. 2019 a v úplnom zatmení uvidíme Mesiac až 7. 9. 2025. Čítať ďalej »

Kazateľnica na svojom mieste

17. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Cirkevnému zboru ECAV Budikovany sa konečne podarilo ukončiť reštaurovanie drevenej kazateľnice v Hostišovciach. Celý proces reštaurovania trval päť rokov. Začali sme v roku 2014 reštaurátorským výskumom s návrhom na reštaurovanie. Čítať ďalej »

Financovanie rekreačných poukazov v rámci škôl má uhrádzať štát

17. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska nesúhlasí s presunom finančnej záťaže pri tzv. rekreačných poukazoch zamestnancov základných škôl na mestá a obce.  Má ich financovať štát. Čítať ďalej »

Slovenská analýza o zálohovaní PET fliaš a plechoviek vzbudila v zahraničí veľký záujem

15. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) o dopadoch zálohovania si svojou odbornosťou získala pozornosť v zahraničí a bola prezentovaná na viacerých medzinárodných fórach. Minulý týždeň navštívil Slovensko aj zástupca výrobcov na Malte, kde sa zálohovanie tiež pripravuje. Čítať ďalej »

Múzeum vydalo ďalší ročník zborníka

15. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia vydalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (GMM) v uplynulom roku 2018 už 14. ročník zborníka GEMER-MALOHONT, ktorý pravidelne vychádza od roku 2005. Čítať ďalej »

Skontrolujte si svoje doklady

14. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Oddelenia dokladov v Banskobystrickom kraji vyzývajú občanov, aby si skontrolovali platnosť svojich občianskych preukazov, vodičských preukazov a cestovných pasov a prišli si ich vymeniť včas, aby sa v letnom období predišlo zbytočnému dlhému čakaniu pri vybavovaní dokladov. Doklady si môžete vybaviť aj pred skončením ich platnosti, na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Čítať ďalej »

JANUÁR – MAREC: Fašiangy plné zábavy

14. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Obdobie veselenia a hodovania, nazývané fašiangy, začalo v pondelok 7. januára po sviatku Troch kráľov a potrvá až do polnoci pred Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadá na 6. marca. Dovtedy budú v našom regióne na programe hlavne plesy, fašiangové sprievody a stretnutia, na ktoré Vás v mene organizátorov srdečne pozývame. Čítať ďalej »

Oznam: Nahlasovanie voľných pracovných miest

14. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Rimavská Sobota v zmysle novely zákona č. 5/2004 Z.z. zákona o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti), informuje všetkých zamestnávateľov, že v zmysle § 62 ods. 6 je s účinnosťou od 1.1.2019je zamestnávateľ povinný oznámiť voľné pracovné miesto a jeho charakteristiku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, v  územnom obvode ktorého sa pracovné miesto nachádza. Čítať ďalej »

BBSK hľadá nájomcov do budovy po bývalom gymnáziu na Sekieri

11. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Banskobystrický samosprávny kraj spolu s mestom Zvolen v rámci obnovy budovy po bývalom gymnáziu na zvolenskom sídlisku Sekier spustili otvorenú výzvu pre potenciálnych nájomcov a investorov. Do 23. januára 2019 je vyhlásená výzva na prihlásenie sa záujemcov o využívanie priestorov v budove po bývalom gymnáziu na Okružnej ulici. Čítať ďalej »

Beseda so spisovateľom a novinárom Arpádom Soltészom

10. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Ďalším hosťom čitateľskej besedy Hradného múzea vo Fiľakove bude dlhoročný novinár a politický komentátor Arpád Soltész. Ako investigatívny žurnalista pracoval pre redakcie viacerých slovenských periodík. Čítať ďalej »

Zreštaurovali neobarokovú sedaciu súpravu z druhej polovice 19. storočia

10. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Koncom roka 2018 z historickej zbierky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote zreštaurovali historický nábytok – sedaciu súpravu. Jej pôvodným majiteľom bola známa rimavskosobotská rodina fotografa Gejzu Pappa. Čítať ďalej »

Aký vplyv majú samosprávne kraje na regionálny rozvoj?

10. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Aj na túto otázku v priebehu jesene hľadalo Združenie miest a obcí Slovenska odpovedev reprezentatívnom prieskume. Starostovia a primátori oslovení v rámci prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska s názvom VÚC očami komunálu vyjadrili svoje postoje aj k vnímaniu činnosti krajských samospráv vo vzťahu k regionálnemu rozvoju na miestnej úrovni. Čítať ďalej »

Záujemcovia o financie zo Zeleného vzdelávacieho fondu majú posledné dni na zaslanie žiadostí

9. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Druhý ročník Zeleného vzdelávacieho fondu už budúci týždeň uzatvára možnosť predkladať žiadosti o  podporu výchovno-vzdelávacích aktivít. Na realizáciu projektov mimovládnych organizácií a neziskového sektora zameraných na neformálnu environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu sú vyčlenené financie  vo výške 5 000 – 10 000 EUR. Čítať ďalej »

Fiľakovská samospráva bude tento rok hospodáriť s vyše dvanástimi miliónmi eur

9. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Rozpočet samosprávy Fiľakova na rok 2019 presiahne minuloročný rekord. V tomto roku mesto predpokladá rozpočet vo výške viac ako 12,3 milióna eur. Najväčšiu čiastku zhltne financovanie školstva, v tesnom závese nasledujú investičné projekty. Čítať ďalej »

Nová akvizícia diel maliara Eduarda Putru v múzeu

8. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v rámci akvizičnej činnosti každoročne dopĺňa svoj zbierkový fond o nové artefakty. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia, ktorých počet dnes presahuje 2 000 kusov umeleckých diel. Programovo sa múzeum sústreďuje na zbieranie a dokumentáciu diel regionálnych výtvarníkov. Čítať ďalej »

Vzájomná komunikácia pomáha spolupráci

8. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska v priebehu jesene realizovalo prieskum zameraný na vnímanie samosprávnych krajov komunálom. Výsledky naznačujú, že od miery spolupráce a komunikácie závisí úspech verejných politík. Čítať ďalej »

Dobitá mladá žena zomrela, zranenia jej spôsobili sestra a švagriná

7. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Vo štvrtok, 3. januára bola polícia v Rimavskej Sobote vykonávať asistenciu RZP, ktorú privolali k zranenej žene. Nachádzala sa v časti za Košickou cestou v Rimavskej Sobote, v blízkosti vodárničky, kde v bývajú bezdomovci. Lekár na mieste uviedol, že zranenia boli mladej žene spôsobené inou osobou. Čítať ďalej »

Čo so živým vianočným stromčekom po sviatkoch?

7. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

V ostatnom čase čoraz viac ľudí uprestostňuje živý vianočný stromček pred umelým. Vôňa ihličia totiž prevonia celý príbytok. Čo však so stromčekmi po sviatkoch? Väčšinou sa hromadia pri kontajneroch a končia na smetisku. Čítať ďalej »

Opäť premáva sobotný autobus pre lyžiarov z južných miest

4. Január 2019 Autor: admin

Bez komentára 

Za 2 eurá sa môžu lyžiari a turisti z Fiľakova či Lučenca odviesť každú sobotu priamo do lyžiarskych stredísk. Autobus začína premávať prvú januárovú sobotu. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »