Na Kurinci začína zamŕzať jazero

20. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V týchto dňoch sa zima začína prejavovať v plnej kráse. Vyznačuje sa snežením a klesajúcimi teplotami. Ako dokumentujú aj naše fotografie, v rekreačnej oblasti Kurinec pri Rimavskej Sobote začína zamŕzať aj jazero. Čítať ďalej »

Záchrana pamiatok v Drienčanoch pokračuje

19. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Drienčany aj v roku 2017 pokračoval v obnove národnej kultúrnej pamiatky, keď bol schválený projekt s názvom „III. etapa obnovy múru ohradného v  Drienčanoch – dezolátny stav“, č. MK-3735/2017/1.1. Čítať ďalej »

Hlasujte za detské ihrisko Žihadielko pre Rimavskú Sobotu

18. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do súťaže o detské ihrisko Žihadielko sa zapájajú aj obyvatelia Rimavskej Soboty. Svoje sily spojili mamičky a rozbehli iniciatívu s cieľom, aby sa čo najviac ľudí zapojilo do internetového hlasovania. Čítať ďalej »

Banskobystrický samosprávny kraj chce patriť k najotvorenejším samosprávam na Slovensku

18. Január 2018 Autor: admin

1 komentár 

Predseda BBSK Ján Lunter na štvrtkovej tlačovej konferencii predstavil prvé opatrenia v úrade, ktoré majú otvoriť samosprávu smerom k občanom a transparentnosti. Čítať ďalej »

ZMOS má zásadné pripomienky k poplatku za uloženie odpadov

18. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska sa zapojilo do medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov. Svoje postoje vyjadrilo vo viacerých zásadných pripomienkach. ZMOS dlhodobo odmieta zavedenie nového poplatku, ktorý je v podmienkach miest a obcí vnímaný najmä ako dodatočný daňový odvod štátu od obcí a zaťaženie občanov. Čítať ďalej »

Posedenie, spojené s odmeňovaním jubilantov

18. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých v Rimavskej Sobote ešte na sklonku uplynulého roku usporiadala pre  svojich členov i Mikulášske posedenie v centre na Daxnerovej ul., spojené s odmeňovaním jubilantov. Čítať ďalej »

Oprava strechy na kostole v Budikovanoch

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tretím podporeným projektom Cirkevného zboru ECAV na Slovensku Budikovany cez dotáciu Ministerstva kultúry SR v programe „Obnovme si svoj dom“ bola v roku 2017 „Výmena strešnej krytiny na Evanjelickom kostole v Budikovanoch – HAVARIJNÝ STAV“, č. MK-3939/2017/1.1. Čítať ďalej »

Reštaurovanie drevenej kazateľnice v Hostišovciach

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Jedným z podporených projektov v roku 2017 bolo aj reštaurovanie drevenej kazateľnice, v ktorom sa pokračuje už od roku 2014, kedy sa robil reštaurátorský výskum s návrhom na reštaurovanie. Čítať ďalej »

V maličkej dedinke Slizké pokračovali práce na kostole

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ministerstvo kultúry SR podporilo Cirkevnému zboru Budikovany v roku 2017 viacero projektov. Jedným z nich bol projekt s názvom “Projektová dokumentácia statického zabezpečenia krovu a výmena poškodených klampiarskych prvkov – HAVARIJNÝ STAV“ na Evanjelickom kostole v Slizkom, č. MK-3750/2017/1.1. Čítať ďalej »

Fiľakovský hrad sa stal pamiatkou s prioritou ochrany a obnovy

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovský hrad bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky s prioritou ochrany a obnovy. Mestu a Hradnému múzeu to otvorí nové možnosti získavania dotácií na obnovu hradu. Čítať ďalej »

Vodič osobného auta neprežil zrážku so smetiarskym autom

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tragická dopravná nehoda sa stala v utorok, 16. januára večer na ceste v kastastri obce Lieskovec. Došlo k nej tak, že 40-ročný vodič osobného auta BMW X3 z Trnavej Hory, sa zrazil s náklaďákom Mercedes Benz, ktorý viedol 48-ročný vodič z Tuhára. Čítať ďalej »

Foto: Zimná krása

17. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

I keď je chladno, sychravo a vodiči musia v tomto období jazdiť opatrne, aj zima má svoje čaro. V týchto dňoch sa začína prejavovať v plnej kráse. Svedčia o tom klesajúce teploty a sneženie. Biela perina zakryla chodníky, strechy budov i trávu. Čítať ďalej »

Tri podporené projekty umožnili prežiť čaro Vianoc

16. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vďaka Nadácii Orange a jej programu DARUJTE VIANOCE 2017, sa v decembri podarilo zrealizovať 3 projekty, zamerané na pomoc znevýhodnených ľuďom, rodinám a komunitám, ktoré pomoc potrebujú nielen počas vianočného obdobia, ale počas celého roka. Čítať ďalej »

Vodiči pozor na poľadovicu

16. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V Banskobystrickom kraji padá mrznúci dážď  a na cestách sa tvorí poľadovica. Najhoršia situácia je na cestách v okresoch Banská Bystrica, Zvolen a Žiar nad Hronom a najviac dopravných kolízií je v tomto čase na rýchlostnej ceste R1. Čítať ďalej »

Poznám, učím sa? odovzdám…

16. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote  koncom minulého roku ukončilo hneď niekoľko veľmi úspešných a časovo náročných projektov. Jedným z nich bol aj projekt Poznám, učím sa? odovzdám…, ktorý pozostával z prípravy a realizácie tvorivých dielní  a  bol určený pre deti rómskej národnostnej menšiny. Čítať ďalej »

Prírodovedecké prednášky Dušana Valenta

15. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Záverečným podujatím projektu Hradného múzea vo Fiľakove s názvom „Do knižnice nielen pre vedomosti!“, určeného pre deti a mládež, budú vedecko-náučné prednášky Mgr. Dušana Valenta, vedeckého publicistu a lektora. Prírodovedec sa vedeckej publicistike venuje od roku 2007, a už niekoľko rokov pravidelne prednáša pre deti a mládež, s cieľom popularizácie prírodných vied. Čítať ďalej »

Názor: Práca a basa

12. Január 2018 Autor: admin

13 komentáre/ov 

Jedni, nazvime ich záujmové skupiny, budú mať priamy úžitok z nového väzenského zariadenia na Sabovej. Druhí, nazvime ich nesmerácki občania, ani len nepriamo nebudú mať žiadne výhody z rozširujúcich sa radov basistov. Ba čo viac, tentoraz tu budú aj najhorší zločinci. Dokonca hrozí, že aj takzvaný detenčný ústav (čítaj: psychiatrická liečebňa pre basistov) tu možno zakotví s neliečiteľnými a zločineckými psychopatmi… Čítať ďalej »

Zločin a trest

11. Január 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Tento nadpis je vlastne aj jedným z ilustračným dôvodov, prečo chce Ministerstvo vnútra SR v rámci Koncepcie väzenstva Slovenskej republiky realizovať Projekt výstavby väzenského zariadenia Rimavská Sobota-Sabová. Keďže zločinci majú odpykať svoj trest v blízkosti svojho bydliska- ako to zaznelo niekoľkokrát- tak to vyzerá, že  humanizácia detencie postúpila až na maximálnu úroveň. Čítať ďalej »

Model Fest Rimavská Sobota 2018

10. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Opäť po roku sa Rimavská Sobota stane dejiskom otvorenia modelárskej sezóny. V sobotu, 17. februára sa v dome kultúry uskutoční 8. ročník modelárskej súťaže Model Fest Rimavská Sobota 2018. Čítať ďalej »

Bývalý hotel Sputnik prestavali na bytovku. Mesto ju plánuje odkúpiť

10. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Fiľakove schválili 8. januára na svojom mimoriadnom zasadnutí investičný zámer odkúpiť bytovku s 21 nájomnými bytmi, kompletnou technickou vybavenosťou a prislúchajúcimi pozemkami na Mládežníckej ulici 1 od lučeneckej spoločnosti KP REALSTAV, s.r.o., v hodnote viac ako jeden milión eur. Čítať ďalej »

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností treba podať do konca mesiaca

10. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Blíži sa termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností. To je potrebné doručiť na úrad príslušnej obce najneskôr v stredu  31. januára 2018. Čítať ďalej »

ZMOS vydal analytickú štúdiu mapujúcu súčasné problémy regionálneho školstva a východiská

8. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska prostredníctvom autorského kolektívu odborníkov spracovalo odborný dokument (ako projektový výstup NP CSD II.), ktorý sa venuje súčasným problémom regionálneho školstva a možnosťami ich riešenia z pohľadu miest a obcí. Materiál je koncipovaný do piatich kapitol, ktoré sa prierezovo v rámci historického vývoja, z hľadiska aplikačnej praxe, ale aj s prihliadnutím na finančnú povahu a demografický vývoj týkajú regionálneho školstva od roku 1990. Čítať ďalej »

Jedno zasadnutie mestských poslancov navyše- vo volebnom roku 2018

8. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V bode Návrh harmonogramu a rámcového programu rokovania orgánov mestského zastupiteľstva na rok 2018 bol rozšírený nielen počet zasadaní MsZ Rimavská Sobota, ale aj významne doplnený o ich témy. V obsahovom rozšírení je to vďaka poslancovi Štefanovi Balážovi, ktorý napriek svojej neprítomnosti predložil nové podnety písomne. Čítať ďalej »

JANUÁR: Fašiangy prichádzajú

5. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Sviatkom Troch kráľov začínajú 6. januára obľúbené Fašiangy. Ich úvod sa bude niesť v znamení plesov a zábav. Čas zvykov a tradícií nastane koncom mesiaca, no vrcholiť bude až v posledných dňoch tohto obdobia – vo februári. Dovtedy sa na území nášho regiónu a jeho okolí budú konať rôzne podujatia, na ktoré vás v mene organizátorov srdečne pozývame. Čítať ďalej »

Na City monitor pribúdajú denne nové hlásenia

5. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aplikácia City monitor slúži Fiľakovčanom od roku 2015. Nové podnety v nej pribúdajú každý deň. Samospráva ich rieši v spolupráci s mestskou políciou či Verejnoprospešnými službami mesta (VPS). Čítať ďalej »

Januárové novinky na knižnom trhu

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ani sme sa nenazdali a je tu nový rok. Čo tak ho začať s novou knihou. Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote vám prináša januárové novinky na knižnom trhu. V ponuke sú ešte stále nástenné a stolové kalendáre, ako aj diáre na rok 2018. Nechýba ani magický holistický diár, motivačný kalendár či kalendár liečiteľov a mágov. Čítať ďalej »

Čo ponúkne múzeum návštevníkom v januári

3. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Počas januára 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy: „Malenkij robot“ (1945 – 1949). V zajatí sovietskych lágrov., Barnabás Holló (1865 – 1917). Sochár z Gemera-Malohontu., Žijem na strome a je mi dobre, Dieťa a jeho svet. Čítať ďalej »

Novoročný výstup na hrad Fiľakovo

2. Január 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Hradné múzeum vo Fiľakove  pozýva verejnosť na Novoročný výstup na hrad spojený s návštevou jeho tajomného podzemia, ktorý sa uskutoční v sobotu, 6. januára 2018, od 14:00 hod. Čítať ďalej »

V januári múzeum vystaví drumble z hradov Širkovce-Kapla a Hodejov

30. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v rámci „Predmetu mesiaca január“ predstaví drumble z obdobia 15. – 16. storočia, objavené počas archeologických výskumov na hrade Širkovce – Kapla a Hodejov. Vystavené budú v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 2. do 31. januára 2018. Čítať ďalej »

Ľadový drahokam želaní

29. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

O pár dní sa rozlúčime so starým rokom a privítame jeho mladšieho súrodenca, rok 2018. V tomto období väčšinou bilancujeme, ale tešíme sa aj na silvestrovské oslavy. Býva zvykom, že svojim príbuzným a priateľom posielame novoročné priania so želaním zdravia, lásky, úspechov či šťastia. Čítať ďalej »

ZMOS- áno, či nie?

27. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ešte začiatkom decembra sa dostal do rúk poslancom Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote list od Michala Sýkoru, predsedu Združenia miesta obcí Slovenska. Človek je prekvapený, keď mu takýto osobný list vypadne zo schránky. Čím si zaslúži obyčajný zástupca občanov mesta na kraji sveta a záujmu slovenských činietľov takúto pozornosť najvyššieho predstaviteľa organizácie, združujúcej 96 % obcí, miest a mestských častí? Čítať ďalej »

Ako slávia vianočné sviatky vo svete

26. December 2017 Autor: gemerland

Bez komentára 

K Vianociam sa viaže množstvo zvykov, tradičných jedál a ozdôb. V každej krajine sa však oslavujú inak. Napriek tomu majú  jedno spoločné: prežiť najkrajší deň v roku v rodinnom kruhu alebo s niekým blízkym, v pohode, v láske, šťastí a zdraví. Prinášame vám krátky prehľad, ako trávia v niektorých krajinách ľudia vianočné sviatky. Čítať ďalej »

Vianočné zvyky našich predkov

25. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Život našich predkov oddávna ovplyvňovali ľudové zvyky a tradície. V dobách pohanskej Európy pripadal na dnešné kresťanské Vianoce zimný slnovrat 21. december. Bolo to obdobie oslavy znovuzrodenia slnka a čas vhodný k magickým úkonom. Niektoré z pradávnych predkresťanských kúziel pretrvali a stali sa z nich zvyky. Vianočné dni boli vždy považované za ideálnu dobu k veštbe do budúcnosti. Čítať ďalej »

Posedenie s vianočnou atmosférou

22. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Predvianočné posedenie so zaujímavým programom a vianočnou atmosférou mali deti z Amavet klubu 844 Legomaster na ZŠ Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Fiľakovo bude hospodáriť s historicky najvyšším rozpočtom

22. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovo bude v roku 2018 hospodáriť s historicky najvyšším rozpočtom. Prvýkrát presiahne sumu 10 miliónov eur. Takmer tretinu z tejto sumy samospráva investuje do ďalšieho rozvoja mesta. Rozpočet schválili mestskí poslanci na svojom zasadnutí 14. decembra 2017. Čítať ďalej »

65. rokov vzniku prvého mimoškolského zariadenia v našom okrese

22. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pri príležitosti 8. výročia oslobodenia nášho mesta  bol dňa 21. 12. 1952 zriadený okresný dom pionierov ako jeden z prvých domov v stredoslovenskom kraji. Bol umiestnený v bývalej budove rímsko-katolíckeho čítacieho spolku na ulici Škultétyho (dnes Reštaurácia Európa). Čítať ďalej »

Konateľ venuje svoju odmenu športovcom

21. December 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Dôvodovú správu, k mimoriadnej odmene konateľovi Mestského športového klubu Rimavská Sobota, sa predkladateľ materiálu ani nenamáhal dodať. Je však pravdou, že ani odmena nebola vo výške ako predtým navrhovaný 13.plat viceprimátora. Čítať ďalej »

Maduar pripravil manželkám romantické vianočné prekvapenie – skladbu Niekto sa nájde

21. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Skupina Maduar v týchto dňoch vydáva kompiláciu svojich najväčších hitov s názvom Hafanana The Best Of (Vol. 2) na ktorej sa objaví aj 8 doteraz nevydaných skladieb. Poslednou z nich je nová balada “Niekto sa nájde“, ktorú sa bratia Matyinkovci rozhodli venovať svojím manželkám Janettke a Saške. Čítať ďalej »

Tip: Zimný anjel

21. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Premýšľate v tomto predvianočnom čase nad tým, ako si zútulniť domov, alebo chcete podarovať svojim blízkym okrem darčekov, kúpených v obchode aj niečo originálne? Vytvorte im snehobieleho zimného anjela. Čítať ďalej »

MsZ: 13.výplatu pre viceprimátora odmietli

20. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najskôr sa na utorkovom zasadaní rimavskosobotských poslancov po sugestívnom príhovore primátora zdalo, že sa žiadna diskusia o mimoriadnej odmene viceprimátora nebude konať. Lebo všakže: „Mesto šetrí tým, že nemáme plateného vedúceho odboru školstva, mládeže a športu mesačne takých 1.600 Euri a to je ročne približne 20 tisíc za rok!“ Čítať ďalej »

Personálne výmeny v komisiách mestského zastupiteľstva

20. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na poslednom tohoročnom zasadaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote poslanci odvolali aj dvoch členov, ktorí sa vzdali už pred mnohými týždňami svojich funkcií. Vyčnieva najmä Komisia pre rozvoj mesta, EU projekty a cezhraničnú spoluprácu pri MsZ, kde známy podnikateľ Ladislav Sedmák už takmer pred dvoma rokmi ukončil svoju činnosť… Čítať ďalej »

Majetkovoprávne otázky v tieni voľby kontrolóra ale nezvyčajne hladko

20. December 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Už sa dávno nestalo v Mestskom zastupiteľstve Rimavská Sobota, že všetky predložené otázky týkajúce sa predaja, resp. zriadenia vecného bremena na majetku mesta prešli s plnou podporou prítomných zástupcov občanov. Zrejme nebolo to len atmosférou predchádzajúceho bodu- jednoznačná voľba hlavného kontrolóra mesta- ale aj malým počtom majetkovoprávnych bodov. Lenže aj faktom, že to boli už druhé hlasovania vo veci. Čítať ďalej »

Ján Čeman zložil poslanecký sľub, novým kontrolórom mesta Mikuláš Csirmaz

19. December 2017 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Posledný krát v tomto kalendárnom roku zasadli rimavskosobotskí poslanci dnes, 19. decembra. V úvode rokovania zložil poslanecký sľub Ján Čeman (SMER-SD). Nastúpil ako náhradník, pretože Silvia Vargová sa začiatkom novembra písomne vzdala poslaneckého mandátu. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »