HUG DAY: V uliciach budú rozdávať objatia

22. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Hug Day International- Medzinárodný deň objatí bude mať svoje zastúpenie už po piaty krát aj v Rimavskej Sobote. Minulý rok naši dobrovoľníci rozdali veľmi veľa objatí ktoré sa rozdávali hlavne v uliciach mesta, ale aj v školách, firmách, na úradoch a v obchodoch. Čítať ďalej »

Mestský parlament bude zasadať

22. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú v utorok,  27. júna o 13.00 hod. v zasadacej miestnosti bývalého Župného domu. Zaoberať sa budú majetkovoprávnymi otázkami, plánom kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra na 2. polrok 2017, ako aj harmonogramom prípravy rozpočtu mesta na roky 2018 až 2020. Čítať ďalej »

KDH: Trikrát a dosť vo funkcii!

21. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Túto novú zásadu prijala slovenská rada Kresťanskodemokratického hnutia na svojom prvom letnom zasadaní v Považskej Bystrici. Rokovanie rady viedla po prvýkrát žena- Eva Grey, členka predsedníctva. Jadrom rokovania boli najmä novembrové voľby do vyšších územných celkov, ale i uvedená kandidačná zásada „3x a dosť“. Čítať ďalej »

Žiaci si zmerali vedomosti v okresnej vlastivednej súťaži Pramene

21. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Okresnú vlastivednú súťaž „PRAMENE“ organizuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote už od roku 1983. Jej cieľom je doplniť vedomosti žiakov o regionálny rozmer, nakoľko regionálna výchova v obsahu vyučovacieho procesu absentuje. Čítať ďalej »

Múzeum zreštaurovalo dve vzácne olejomaľby

19. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V roku 2016 sa Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote (GMM) podarilo získať dotáciu z Fondu na podporu umenia (FPU) na reštaurovanie vzácnych zbierkových predmetov. Jedná sa o dva závesné obrazy – portrét muža v modrom plášti z 18. storočia a figurálnu kompozíciu s kráľom Svätoplukom z 19. storočia. Čítať ďalej »

Turistický výstup na rozhľadňu Slopovo

16. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mikroregión SINEC-KOKAVSKO, Miestna akčná skupina MALOHONT, Klub slovenských turistov Hnúšťa a Klub slovenských turistov Clara Utekáč pozývajú všetkých, ktorí majú radi prírodu na turistický výstup na Rozhľadňu SLOPOVO dňa 8. júla 2017. Čítať ďalej »

Týždeň kontroly psov

15. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V týždni od 12. do 18. júna 2017 prebieha v Rimavskej Sobote Týždeň kontroly psov. Akcia, ktorú organizuje Komisia ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality pri MsZ v spolupráci  s mestskou políciou, je zameraná na kontrolu evidencie psov a dodržiavania VZN o chove psov zo strany majiteľov domácich miláčikov. Čítať ďalej »

FOTOSÚŤAŽ: Pochváľte sa svojimi fotografiami z regiónu

15. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Miestna akčná skupina MALOHONT vyhlásila 5. ročník fotografickej súťaže Malohont mojimi očami, ktorá je určená pre malých aj veľkých, amatérskych aj profesionálnych fotografov. Súťažné fotografie je možné posielať do 30.09.2017. Čítať ďalej »

Foto: Nedeľňajšia siesta

13. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Takto pekne mi zapózoval somárik na salaši vo Veľkých Teriakovciach v jedno nedeľné popoludnie. Slniečko svietilo a on sa pokojne rozvaľoval po trávičke, potom sa vyváľal v prachu. Tomu hovorím nedeľňajšia siesta. Čítať ďalej »

Klenovská Rontouka už po 39. krát

12. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka po 39. krát privítajú milovníkov tradičnej ľudovej kultúry 23. – 25. júna 2017 v Klenovci. Organizátori Gemersko – malohontské osvetové stredisko, Obec Klenovec, RODON Klenovec a Matica Slovenská ponúkajú návštevníkom spoznávať tradičnú ľudovú kultúru nášho regiónu všetkými zmyslami. Čítať ďalej »

Predstavenie sa kandidátov do BBSK na krajskej rade KDH

12. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tentoraz (9.júna 2017) sa konalo zasadnutie Krajskej rady Kresťanskodemokratického hnutia  v kúpeľnej obci Kováčová. Členovia rady  rokovali iba o jedinom bode- vypočuli si predstavenie kandidátov za poslancov Banskobystrického samosprávneho. Medzi nimi bola aj naša kandidátka z Rimavskej Soboty. Čítať ďalej »

V múzeu otvoria výstavu pri príležitosti 500-tého výročia reformácie

12. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo štvrtok, 15. júna o 15.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „500 rokov reformácie (1517-2017)“. Výstava vznikla v spolupráci s Bélom Pohóczkym mladším, kňazom reformovanej cirkvi zo Širkoviec, ktorý so svojim otcom zozbieral veľký počet historických kníh, predmetov a dokumentov súvisiacich s reformáciou. Návštevníci si výstavu budú môcť pozrieť do 31. augusta 2017. Čítať ďalej »

Kam s deťmi v lete?

11. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

„Mamííí, ocííí,  čo budeme robiť cez prázdniny?“ opýta sa dieťa zvedavo.  „To už zase budú prázdniny? No dobre, niečo vymyslíme…“ (Ale veď my musíme ísť aj do práce… prebehne zúfalá myšlienka hlavou rodičov, kam s dieťaťom okrem starých rodičov a týždňa dovolenky). Čítať ďalej »

Interpelácia: Veľa nutných opráv na Rimave a Malohontskej

9. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aspoň podľa občanov druhého najväčšieho sídliska v Rimavskej Sobote sa to javí takto. Viceprimátorka Andrea Andrášiová sa v interpelácii poslanca obrátila na riaditeľa TSM s viacerými požiadavkami Výboru mestskej časti Rimava, Malohontská ohľadne nutných opráv zábradlí, krytov kanalizácie, detského ihriska, dlažby, ako i obnovy náterov, čistenia verejného priestranstva, doplnenia smetných košov a … chronického nedostatku parkovísk. Čítať ďalej »

FEDIM Tisovec: Súťaž a prehliadka divadla mladých

6. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Prvý júnový víkend už štvrtý krát patril v Tisovci mladým divadelníkom. V dňoch 2. – 4. júna 2017 sa uskutočnila v priestoroch kultúrneho domu celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla mladých. Čítať ďalej »

Najkratšia interpelácia: Nerovné cesty k pozemkom na Včelinci

6. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Obávam sa, že nadpis a perex článku o interpelácii poslanca Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Jozefa Tótha bude dlhší ako samotná otázka a odpoveď TSM, týkajúcej sa nerovnosti včelineckej cesty, vedúcej k pozemkom. Čítať ďalej »

Žiaci zo ZŠ Š. M. Daxnera na Rimavskosobotskej vetvičke

6. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V utorok, 30. mája 2017 sa deti zo  ZŠ Š. M. Daxnera  v Rimavskej Sobote zúčastnili podujatia Rimavskosobotská vetvička, ktoré im pripravili lesníci z Rimavskej Soboty. Podujatie sa uskutočnilo v danielej zvernici  neďaleko obce Veľký Blh. Čítať ďalej »

SPAAC nepostaví separačku v kasárňach…

5. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

… z dvoch dôvodov. Prvým a najdôležitejším je, že jednu podobne prašnú výrobu už poslanci Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote odmietli pred niekoľkými rokmi. A druhým, že firma do svojej žiadosti „zabudla“ zapísať separačnú linku, a tá sa nedostala ani do dôvodovej správy či ani do návrhu uznesenia. Takže, zástupcovia občanov ani nemohli tušiť, že niečo také majú pripravené v rokovacom alebo v ponukovom talóne. I keď spočiatku ponuka (asi 8- miliónová investícia a cca 30 pracovných miest) znela lákavo… Čítať ďalej »

JÚN: Pestrá paleta podujatí nielen pre deti

2. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Aj tento mesiac vám prinášame prehľad podujatí v regióne Gemer-Malohont, ktoré sú venované najmä (ale nielen) deťom. Čaká na vás bohatá zábava, súťaže a atrakcie, ale aj divadelné predstavenia pre malých i veľkých, koncerty aj folklórne slávnosti. Čítať ďalej »

Na SAD-ke to opäť žilo!

2. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Medzinárodný deň detí sa niesol v znamení súťaženia, exkurzií a smiechu na našich autobusových staniciach v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Niekde sa súťažilo a hralo, inde sa diskutovalo a odpovedalo na zvedavé otázky o doprave. Čítať ďalej »

Vo Fiľakove vytvoria denný stacionár pre seniorov

2. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Samospráva Fiľakova už čoskoro využije peniaze zo schváleného akčného plánu. Mesto ich použije na vytvorenie denného stacionáru pre seniorov, ktorý by mal sídliť v budove bývalej základnej umeleckej školy na Koháryho námestí. Časť budovy v súčasnosti využíva mestská polícia a ďalšia časť sa zmení na novú tržnicu. V tretej časti bude sídliť stacionár. Čítať ďalej »

Júnové novinky na knižnom trhu

2. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Máme tu jún. Mnohí sa potešili, že po daždivých a chladných dňoch sa dočkali vytúženého slnečného počasia. Aj v tomto mesiaci vám Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote prináša novinky na knižnom trhu. Takže, ak radi trávite voľný čas s dobrou knihou, máte si z čoho vyberať. Čítať ďalej »

Tenisové kurty pod Šibeničným vrchom: Vraj precedens…

1. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Zaujímavá interpretácia nedobudovania zámeru na športového areálu, nedodržaná zmluva, hľadanie viny na strane prenajímateľa  a podobné tančeky zazneli na utorkovom rokovaní MsZ Rimavská Sobota- prevažne z úst primátora ale i niektorých poslancov pritom objektívne i ľudsky je nad Slnko jasné, že nie z jednostrannej viny prenajímateľa športového areálu sa nedostaval pôvodný zámer. A ani indície (či podozrenia?) iniciatívnych poslancov (3 body) nakoniec v diskusii ani nezazneli… Čítať ďalej »

Letné prázdniny s CVČ Relax

1. Jún 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Najočakávanejšie dni roka pre deti sa neúprosne blížia. Prázdniny sú predo dvermi. Deti sa tešia, rodičia už menej. Začína ich oblievať pot. Čo s nimi? Ako im zorganizovať čas, aby si leto užili a boli pod dohľadom? Nastupujú babky, dedkovia a detské tábory. Čítať ďalej »

Kapely MADUAR a HOLKI pripravujú vydanie spoločnej skladby

31. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Na obzore je ďalšia česko-slovenská hudobná spolupráca. Slovenský Maduar a české Holki pripravujú v týchto dňoch vydanie spoločnej skladby, ktorú nazvali Pohodový song. Čítať ďalej »

Príďte osláviť Medzinárodný deň detí

31. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mesto Rimavská Sobota, Centrum voľného času Relax a Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pozýva všetky deti mesta a blízkeho okolia, rodičov a starých rodičov na podujatie k Medzinárodnému dňu detí, ktoré sa uskutoční v sobotu, 3. júna  2017 od 10.00 hod. do 14.00 hod. v areáli CVČ Relax, Ekorelaxu a Gemersko-malohontského múzea. Čítať ďalej »

Nezvestného pätnásťročného chlapca našli

31. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nezvestného pätnásťročného Patrika Rácza z Fiľakova, po ktorom pátrala polícia, našli. Informovala nás o tom krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ako ďalej uviedla, chlapec bol 30. mája vypátraný príslušníkmi Obvodného oddelenia policajného zboru vo Fiľakove. Čítať ďalej »

Socha básnika Aranya Jánosa bude na námestí Mihálya Tompu

30. Máj 2017 Autor: admin

1 komentár 

Na začiatok napíšem svoje osobné dojmy z rokovania dnešného zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote. Navrhovaný program rokovania bol zmenený- prvým bodom sa stalo hlasovanie o umiestnení sochy Jánosa Aranya- a tak som zmeškal nielen úvodné ceremónie, ale i časť diskusných príspevkov k tomuto citlivému bodu.  Za všetko môže môj, od apríla, zmenený rozvrh hodín. Ale hlasovanie a aj niektoré vystúpenia (i svoje) som stihol. Čítať ďalej »

ZMOS chce podporovať lokálnu hospodársku politiku

30. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mestá a obce nie sú len správcami a platcami daní. Mali by mať aj nástroje na podporu hospodárskej politiky a rozvoj regionálnej ekonomiky. Združenie miest a obcí Slovenska sa preto sústredilo na analýzu potenciálu lokálnej hospodárskej politiky. Čítať ďalej »

Drevený rapkáč – predmet mesiaca jún v múzeu

30. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Počas júna bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vystavený rozmerný drevený rapkáč, používaný v 19. storočí  v rimavskosobotských viniciach na plašenie škodcov. Vystavený bude od 1. do 31. júna 2017. Čítať ďalej »

CVČ Relax ponúka prázdninový pobyt detí ZELENÝ BREH – SIGORD

28. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Centrum voľného času Relax v Rimavskej Sobote ponúka letný 7-dňový prázdninový pobyt detí  ZELENÝ BREH – SIGORD v termíne od 10. do 16. júla 2017. Je určený pre deti od 7 do 15 rokov. Cena pobytu je 160 eur. Zelený Breh – Sigord sa nachádza v známom rekreačnom stredisku Slánskych vrchov neďaleko mesta Prešova. Okolie Sigordu tvorí pekné prírodné prostredie, plné stromov a zelene, ktoré je vhodné pre oddych a rekreáciu. Čítať ďalej »

Aj takto sa dá pomôcť

26. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum v Dražiciach pripravilo pre svoju komunitu v obci burzu oblečenia pre všetky  vekové kategórie.  Oblečenie sme získali z Komunitného centra V Lučenci, Krízového centra z Košíc a zo súkromných zdrojov priateľov nášho komunitného centra. Čítať ďalej »

Polícia pátra po pätnásťročnom chlapcovi

26. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Polícia v Rimavskej Sobote sa obracia na občanov so žiadosťou o pomoc a spoluprácu pri pátraní po nezvestnom 15-ročnom Patrikovi RÁCZOVI z Fiľakova, toho času Detský domov Hrachovo. Čítať ďalej »

Komisia otvára vyšetrovanie navrhovaného verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

26. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 miliónov eur spoločnosti Jaguar Land Rover na účely investovania do automobilového závodu v Nitre sú v súlade s pravidlami EÚ o regionálnej štátnej pomoci. Čítať ďalej »

Poslanci prerokujú aj prvú zmenu rozpočtu a umiestnenie sochy Jánosa Aranya

25. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú v utorok, 30. mája. V úvode by mali prerokovať ústnu informatívnu správu o plnení uznesenia Vlády SR z 24. júna minulého roka. K tomuto bodu je prizvaný aj prednosta Okresného úradu v Rimavskej Sobote Csaba Csízi. Touto témou sa mal mestský parlament zaoberať už na predchádzajúcich rokovaniach. Prednosta však nebol prítomný, písomne a telefonicky sa ospravedlnil primátorovi mesta, že sa zasadnutia nemôže zúčastniť, nakoľko je pracovne zaneprázdnený. Čítať ďalej »

Festival divadla mladých – FEDIM TISOVEC 2017

24. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Začiatkom júna mesto Tisovec už štvrtýkrát privíta mladých divadelníkov na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke divadla mladých FEDIM Tisovec. Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR, hlavným organizátorom je Gemersko-malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja. Čítať ďalej »

Fiľakovskí dobrovoľní hasiči sa presťahujú

23. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Členovia fiľakovského Dobrovoľného hasičského zboru už viac nebudú sídliť v zbrojnici spolu s profesionálnymi hasičmi. Samospráva mesta sa ich rozhodla presťahovať do väčších priestorov. Tie však treba zrekonštruovať. Rekonštrukcia by podľa odhadov mala vyjsť na viac ako 32-tisíc eur. Ako informoval primátor Fiľakova Attila Agócs, samospráva sa na tento účel rozhodla požiadať ministerstvo vnútra o dotáciu. Predtým však mesto musí vyriešiť majetkovoprávne záležitosti. Čítať ďalej »

Nezvestných chlapcov našli

22. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, minulý týždeň polícia pátrala po dvoch nezvestných pätnásťročných chlapcoch z Rimavskej Soboty. V tejto súvislosti sa obrátila na občanov so žiadosťou o pomoc a spoluprácu pri pátraní. Informáciu sme priniesli v článku Polícia pátra po dvoch nezvestných chlapcoch. Čítať ďalej »

Regionálne školstvo v širších súvislostiach

22. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Regionálne školstvo je v situácii, kedy nie je potrebné poukazovať na problémy, ale skôr ponúkať východiská a pozitívne zmeny. Združenie miest a obcí Slovenska v rámci Národného projektu Centrum sociálneho dialógu II. sa venuje regionálnemu školstvu v širších súvislostiach. ZMOS preto z pohľadu územnej samosprávy pripravuje analýzu súčasného stavu a potrieb v oblasti zamestnávania v regionálnom školstve s ohľadom na štruktúru siete škôl a školských zariadení, výchovu a vzdelávanie pre potreby trhu práce. Čítať ďalej »

Chceme podporiť aktívnu účasť obyvateľov na verejnom živote v Banskobystrickom kraji

22. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Centrum komunitného organizovania v rámci projektu „Komunitné organizovanie v Banskobystrickom kraji“ chce pomôcť aktívnym občanom a iniciatívam, ktoré sa zaujímajú o veci verejné vo svojom meste alebo obci. Čítať ďalej »

Noc v múzeu prilákala vyše 500 návštevníkov

21. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V sobotu, 20. mája 2017 už po trinástykrát ostali brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote otvorené do neskorých nočných hodín. Od 18.00 do 23.00 hod. bol pre návštevníkov pripravený bohatý program v rámci podujatia Noc múzeí a galérií – prezentácia remeselnej výroby, výroba cigánskych tkaničiek a mydla, hudobný recitál, divadlo, živé zvieratá a mnoho iného. Každý 100. návštevník dostal od riaditeľky múzea darček, obdarovaný boli 3 návštevníci. Podujatie celkovo navštívilo 548 návštevníkov, z toho bolo 238 detí. Čítať ďalej »

Vyšla kniha o histórii lietania v Lučenci, Boľkovciach a Fiľakove

21. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Svetlo sveta uzrela kniha Krídla nad Novohradom o histórii lietania v Lučenci, Boľkovciach a Fiľakove, ktorá je v distribúcii vydavateľstva IKAR. Jej autorom je Tibor Kotek. Históriou letectva sa zaoberá od mladosti. Dianie vo vzdušnom priestore Novohradu je len maličkou kvapkou v mori svetového leteckého diania. Tibor Kotek sa v knihe Krídla nad Novohradom pokúsil túto kvapku zaznamenať a zviditeľniť. Čítať ďalej »

Výstup na Poľanu, predtým tradičné posedenie u Ďuricov

19. Máj 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tradičný výstup na Poľanu sa bude tento rok konať 4.júna 2017. Bude to už 18.ročník, organizovaný Kresťanským klubom KDH v Hriňovej. Spoluorganizátorom je aj Okresné centrum KDH v Detve a celý výstup bude prebiehať aj za prítomnosti čelných predstaviteľov Kresťanskodemokratického hnutia. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »