Poslanci rozhodnú aj o udelení Ceny mesta

20. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú v utorok, 24. apríla. V úvode sa budú zaoberať majetkovoprávnymi otázkami. Rokovať sa bude aj o kofinancovaní projektu, zameraného na rozvoj výchovy a vzdelávania žiakov v oblasti telesnej a športovej výchovy formou dostavby, rekonštrukcie alebo výstavby novej telocvične na rok 2018. Čítať ďalej »

Nápady na jarné tvorenie

19. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ak uvažujete o tom, ako si na jar spetríte svoj domov, máme pre vás niekoľko tipov. Príroda hýri farbami, rozkvitli kvietky a kúsok tohto ročného obdobia môžete mať doma v podobe zaujímavej dekorácie-levitujúceho hrnčeka. Čítať ďalej »

Aj pre letné sedenia platia pravidlá

18. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Po zimnom období sa na verejných priestranstvách postupne inštalujú sezónne letné sedenia. O ich prevádzke rozhodujú mestá a obce, ktoré prihliadajú na viaceré faktory. Čítať ďalej »

Oslava Medzinárodného dňa Rómov sa vydarila

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Medzinárodný deň Rómov sme oslávili 16. apríla 2018 v prostredí Súkromného  hudobného a dramatického  konzervatória v Rimavskej Sobote. Medzinárodný deň Rómov (8. apríl) si svetová verejnosť pripomína na počesť 1. svetového kongresu Rómov (Romano kongreso lumiakro) , ktorý sa konal v dňoch 8. – 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Čítať ďalej »

Úrad BBSK spúšťa náborovú kampaň, chce prilákať motivovaných odborníkov z celého Slovenska

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja potrebuje personálne posilniť svoje rady. Náborová kampaň pod názvom Pracuj pre dobrý kraj má za cieľ prilákať motivovaných a odborne zdatných ľudí. Čítať ďalej »

Seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Sociálna poisťovňa, pobočka Rimavská Sobota,  pozýva na bezplatný odborný seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora na tému: Odstráňme chyby vstupných údajov a elektronická komunikácia zamestnávateľov so Sociálnou poisťovňou nám bude pomáhať. Čítať ďalej »

Vypratávanie fiľakovského kultúrneho domu sa začalo

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V uplynulých dňoch sa začalo vypratávanie kultúrneho domu vo Fiľakove. Mestské kultúrne stredisko a ostatní nájomcovia sa postupne presúvajú na nové miesta. Rekonštrukčné práce by sa mali začať v priebehu jedného mesiaca. Mesto do nich zainvestuje približne 1,1 milióna eur. Čítať ďalej »

Voľby do predsedníctva KDH v Bytči

17. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V sobotu, 14. apríla 2018 sa konalo v Bytči prvé zasadnutie Rady Kresťanskodemokratického hnutia po dôležitom ružomberskom sneme. Tentoraz 91 členov rady, zo všetkých okresov Slovenska, dovolilo 7 (z ôsmich kandidátov) do Predsedníctva KDH. A tak, po 4 zvolených členoch v Ružomberku (predseda Alojz Hlina a 3 podpredsedovia Peter Bobula, Milan Majerský, Pavol Zajac), má najvyššie vedenie KDH už 11 členov. Čítať ďalej »

Ondrej Lunter odpovedá na vyjadrenia premiéra Pellegriniho v súvislosti s požiadavkou na dofinancovanie opráv ciest

16. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ondrej Lunter reagoval na vyjadrenia predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý v diskusnej relácii televízie TA3 reagoval na požiadavku iniciatívy Cesty pre Slovensko na dofinancovanie opráv ciest II. a III. triedy. Čítať ďalej »

Foto: Jar na Kurinci aj s volavkou

16. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Mnohých potešilo, že po chladných dňoch sa oteplilo. Slnečné lúče a teplé jarné počasie láka na prechádzky a do prírody. Tráva sa zazelenala aj v rekreačnej oblasti Zelená voda- Kurinec. Objavili sa aj jarné kvietky. Čítať ďalej »

Mladý Soboťan obťažoval maloleté dievčatá

13. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote obvinil 21-ročného muža z Rimavskej Soboty zo zločinu sexuálneho zneužívania a aj zločinu sexuálneho zneužívania v štádiu pokusu a zo zločinu obmedzovania osobnej slobody. Mladík pod rôznymi zámienkami; že pozná rodičov; že jeho dcéra stratila psa, alebo ponúkal cukríky, oslovoval maloleté dievčatá. Čítať ďalej »

Začalo sa jarné upratovanie, samospráva rozmiestňuje veľkoobjemové kontajnery

13. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aj tento rok prebieha v Rimavskej Sobote veľké jarné upratovanie, ktoré organizuje samospráva. Na tento účel budú v meste a jeho mestských častiach postupne rozmiestňované veľkoobjemové kontajnery, do ktorých môžu obyvatelia vyhodiť odpad. Čítať ďalej »

Nehoda na železničnom priecestí má tretiu obeť

12. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Tragická dopravná nehoda, ku ktorej došlo včera na železničnom priecestí na Sabovej pri Rimavskej Sobote, má ďalšiu obeť. Po smrti 30-ročného vodiča z obce Studená a 25-ročnej spolujazdkyne prišla o život ďalšia spolucestujúca. Čítať ďalej »

V budove súdu anonym nahlásil bombu

12. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Pozornosti mnohých okoloidúcich neušlo, že dnes, 12. apríla bolo okolie Okresného súdu v Rimavskej Sobote uzavreté,  takže mnohí chodci tadiaľ nevedeli ani prejsť. Ako nás informovala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, dôvodom bolo, že anonym volal na tiesňovú linku 112 v Trenčíne, že na okresnom súde je bomba. Nekonkretizoval však, na ktorom. Čítať ďalej »

Pri zrážke osobného auta s vlakom vyhasli dva ľudské životy

11. Apríl 2018 Autor: admin

1 komentár 

Tragická dopravná nehoda sa stala v stredu, 11. apríla o 6.00 hod. na železničnom priecestí Sabová pri Rimavskej Sobote. Zrazilo sa tam osobné auto s vlakom. Vyhasli pri nej dva ľudské životy. Čítať ďalej »

Trvalá téma: Smrť demokracie

11. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Pôvodne som tento článok pripravoval začiatkom februára, ale potom prišli udalosti v súvislosti so zavraždením novinára a jeho snúbenky, že sa zrýchlili spoločenské udalosti a nemal som čas dokončiť túto tému. Ale úvaha, či sa schyľuje k „smrti demokracie“, je aktuálnou aj dnes, pretože otázka by mohla znieť aj takto: Bola vôbec dakedy na ponovembrovom Slovensku demokracia? Čítať ďalej »

Od vlády žiadajú podporu na rekonštrukciu krajských ciest

10. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Iniciatíva „Cesty pre Slovensko“, za ktorou sú primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev, reaguje na vyhlásenia nového predsedu vlády SR Petra Pellegriniho o potrebe podpory regiónov. Žiadajú ho o vyčlenenie dovedna 320 miliónov EUR na cesty II.  a III. triedy. Spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov a Európskej únie by tak mohli byť v krátkom čase opravené všetky regionálne cesty v havarijnom stave. Čítať ďalej »

Týždeň chutných maďarských špecialít

10. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V zariadeniach Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote Čierny orolJunior Komplex prebieha od pondelka, 9. apríla obľúbený Týždeň maďarskej kuchyne. Potrvá do 13. apríla. Maďarské špeciality pripravujú žiaci a zamestnanci školy v spolupráci s  partnerskou školou z Egru. Čítať ďalej »

JUNIOR INTERNET 2018: Špeciálnu cenu dekana FIIT STU získali členovia rimavskosobotského klubu Amavet 844-Legomaster

10. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V dňoch 23. – 24. marca 2018 sa v priestoroch Fakulty Informatiky a Informačných Technológií Slovenskej Technickej Univerzity (FIIT STU) v Bratislave pod záštitou AMAVET-u konal už 13. ročník Celoslovenskej postupovej súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET  2018, ktorej sme sa zúčastnili aj my, členovia rimavskosobotského klubu Amavet 844-Legomaster, ktorý vedie Mgr. Judita Gverinová. Študent Gymnázia Ivana Kraska Marek Mitter, žiak ZŠ – Š. M. Daxnera Maximilián Csank  a náš kamarát- študent Strednej odbornej školy technickej  v Humennom Tomáš Oharčák. Čítať ďalej »

Fiľakovo môže ostať bez pohotovosti. Ministerstvo požiadali o výnimku

9. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Primátor Fiľakova a sedemnásti starostovia priľahlého mikroregiónu žiadajú ministerstvo zdravotníctva o udelenie výnimky pri určovaní miest pevných ambulantných pohotovostných služieb. Reagovať na zákon z minulého roka sa rozhodli po tom, ako sa dozvedeli nové skutočnosti o podmienkach vzniku a prevádzkovania pohotovostných ambulancií. Hrozí, že mikroregión Fiľakova, v ktorom žije vyše 20-tisíc obyvateľov, ostane bez pohotovosti. Čítať ďalej »

V zariadeniach Čierny orol a Junior Komplex sa budú podávať maďarské špeciality

6. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote pozýva verejnosť na Týždeň maďarskej kuchyne. Prebehne od pondelka, 9. apríla do 13. apríla v zariadeniach Čierny orol a Junior komplex. Jedlá budú pripravovať žiaci a zamestnanci školy v spolupráci s  partnerskou školou z Egru. Čítať ďalej »

ZŠ Š. M. Daxnera na druhom projektovom stretnutí Erasmus+ v Chorvátsku

6. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V dňoch 10. až 17. marca 2018 sa konalo druhé projektové stretnutie v rámci projektu Erasmus+ v Strizivojne, v Chorvátsku. Z našej ZŠ Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote sa tohto stretnutia zúčastnilo 6 žiakov, menovite Jozef  Pikula, Maximilián Csank, Michelle Megelová, Dominika Jágerská, Bibiána Drugdová a Perla Sihelská, žiaci 7. až 9. ročníka, pod vedením koordinátorky projektu Mgr. D. Csankovej a zástupkyne riaditeľa Mgr. D. Vikorovej. Čítať ďalej »

Protest za slušné Slovensko aj po veľkonočných sviatkoch

5. Apríl 2018 Autor: admin

1 komentár 

Po veľkonočných sviatkoch pokračovali asi v dvadsiatich mestách zhromaždenia občanov za slušné Slovensko. V Rimavskej Sobote sa stretnutie konalo vo štvrtok, 5. apríla na Hlavnom námestí. Prišlo okolo 150 ľudí. Ako je známe, organizátori stretnutí požadujú odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie polície a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Čítať ďalej »

Otvoria výstavu historickej výpočtovej techniky

5. Apríl 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

V utorok, 10. apríla 2018 o 15.00 hod.  sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Kremíkové nebo“, ktorá verejnosti predstaví historickú výpočtovú techniku zo zbierok spoločnosti RSNET s.r.o. Rimavská Sobota. Výstava potrvá do 30. júna 2018. Čítať ďalej »

Aprílové novinky na knižnom trhu

4. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Ani sme sa nenazdali a máme tu apríl, ktorý sa vyznačuje teplejším počasím. Aj v tomto mesiaci vám Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote prináša horúce novinky na knižnom trhu, s ktorými si môžete spríjemniť voľný čas. Čítať ďalej »

Meranie tuku pri príležitosti Svetového dňa zdravia

4. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Svetový deň zdravia sa slávi 7. apríla na počesť založenia Svetovej zdravotníckej organizácie – World Health Organization (WHO). Tento rok je zameraný na prevenciu nadváhy a obezity. V rámci neho sa v piatok, 6.4.2018 od 13.00. do 15.30 hod. v hypermarkete Tesco na Cukrovarskej ulici uskutoční akcia, kde bude záujemcom poskytnuté meranie % tuku  s poskytnutím odborného poradenstva pre zvýšenie pohybovej aktivity. Čítať ďalej »

Hasiči varujú pred nebezpečenstvom jarného spaľovania suchej trávy

4. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V súvislosti s nastávajúcim jarným obdobím, teplým a suchým počasím, ktoré je charakterizované enormným nárastom vzniku požiarov v prírodnom prostredí z dôvodu zámerného vypaľovania, spaľovania a nedbanlivosti právnických osôb, fyzických osôb-podnikateľov a fyzických osôb. Čítať ďalej »

Vo štvrtok ďalšie stretnutie občanov za slušné Slovensko

3. Apríl 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Verejné zhromaždenia občanov za slušné Slovensko pokračujú aj po veľkonočných sviatkoch. Okrem Bratislavy sa uskutočnia aj v iných mestách Slovenska. V Rimavskej Sobote sa stretnutie organizuje pod hlavičkou Rimavská kaviareň vo štvrtok, 5. apríla o 17.00 hod. na Hlavnom námestí. Čítať ďalej »

Sobôtka: Poslanecký prieskum na Zelený štvrtok

2. Apríl 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V úvode veľkonočných sviatkov stihli ešte primátor mesta Rimavská Sobota i s tromi poslancami MsZ (M.Bitala, V.Vaš, A.Zsóriová) si overiť vyše 20-ročné nedostatky v mestskej časti Sobôtka. Primátorom navrhnutého prieskumu sa zúčastnili aj miestni aktivisti a občania (M.Antal, manželia G. a M. Hajnovicsovci, J.Talán, J.Zvara), ako aj zástupcovia TSM i majster košickej firmy, vykonávajúcej asfaltovanie komunikácií mesta. Čítať ďalej »

S Veľkou nocou sa kedysi spájali magické úkony

31. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Počas veľkonočných sviatkov si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Termín Veľkej noci nie je stály, každoročne sa mení. Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca – po 21. marci. Má však ustálený deň na oslavu – nedeľu – pretože Ježiš Kristus vstal z mŕtvych podľa svedectva apoštolov prvý deň po sobote (Matúš 28,1 Marek 16,1 Lukáš 24,1 Ján 20,1). Čítať ďalej »

Veľkonočné sviatky-história a tradície

30. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Veľká noc je jedným z najväčších a najvýznamnejších kresťanských sviatkov. Kresťania si počas jednotlivých dní, tzv. veľkého týždňa, pripomínajú udalosti zo života Ježiša Krista, počnúc jeho príchodom do Jeruzalema, cez jeho utrpenie a umučenie až po jeho zmŕtvychvstanie. Čítať ďalej »

MsZ: Futbal s novým sponzorom a na novom štadióne?

29. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

Kľúčové otázky v Rimavskej Sobote však môžu zaznieť aj takto: Dostane sponzor peniaze od maďarskej vlády? či: V akom termíne postaví nový štadión? alebo: Kde budú hrávať dovtedy sobotskí futbalisti (2-3 roky), kým bude starý štadión zbúraný? a určite nie posledná aj takto:  Čo ak sponzor ujde pred začatím, či počas výstavby štadióna? Neľahké rozhodovanie čaká v blízkej budúcnosti poslancov mestského zastupiteľstva… Čítať ďalej »

Regionálna značka „Regionálny produkt NOVOHRAD“

29. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Cieľom regionálneho značenia je zviditeľniť územie Novohradu a upozorniť na zaujímavé produkty či služby, ktoré vznikajú priamo v našom regióne. Regionálna značka zaručuje, že certifikovaný produkt je jedinečný pre daný región, pochádza od miestneho výrobcu, využíva tradičné postupy a miestne zdroje a obsahuje podiel ručnej práce. Čítať ďalej »

MsZ: Ostré a nátlakové pokračovanie prerušenej piesne

28. Marec 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Netradične, v stredu, 28.marca 2018 o 13,00 hod. rokoval poslanecký zbor Rimavskej Soboty v pokračovaní minulotýždňového prerušeného zasadania. V prvej časti poslanci schválili zvýšenie nájomného (o € 0,02/m²/rok) a predĺžili nájomnú zmluvu o 5 rokov pre- v minulosti ostro sledovanú firmu – Agroris. Tu však zaznela aj primátorova perlička o dobiedzajúcich muchách pri bazénoch počas letnej sezóny, a preto iba 5 rokov prenájmu. Čítať ďalej »

Zomrel dlhoročný abstinujúci Ladislav Bredár

28. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V utorok, 27. marca 2018 zomrel Ladislav Bredár z Rimavskej Soboty. Do povedomia verejnosti sa dostal ako dlhoročný abstinujúci. Vlani, v októbri si na slávnostnom stretnutí abstinujúcich prevzal diplom za 23 rokov abstinencie. Čítať ďalej »

MsZ: Aby neboli v mestských lesoch holoruby

28. Marec 2018 Autor: admin

1 komentár 

Po takmer ročnom oddychu, keďže vlani v júli skončila zmluva s Leskorpom, si rimavskosobotské  lesy budú vyžadovať našu pozornosť. Podľa odhlasovaného uznesenia v mestském zastupiteľstve bude v tomto roku vyhlásená obchodná verejná súťaž na predaj dreva na pni (podľa určených podmienok), ale podaná aj správa o doterajšom hospodárení s lesmi. Po roku hľadania vhodného spôsobu hospodárenia v mestských lesoch, po dlhej diskusii väčšina poslancov odhlasovala predaj dreva samotným vlastníkom lesa- prostredníctvom víťaza obchodnej verejnej súťaže (OVS). Čítať ďalej »

Na faktoch záleží, pravda o novom odmeňovacom poriadku na Úrade BBSK

28. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa ohradzuje voči nepravdivým tvrdeniam v médiách v súvislosti s novým odmeňovacím poriadkom, ktorý v pondelok jednohlasne odsúhlasilo zastupiteľstvo BBSK. Čítať ďalej »

Začiatok turistickej sezóny v múzeu

28. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do konca apríla 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy „Vesmír očami detí“ a „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Pre milovníkov abstraktného umenia je tu výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“. Čítať ďalej »

Komunitnou aktivitou si v Dražiciach pripomenuli význam knihy v našom živote

27. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Marec  patrí medzi mesiace, ktoré sa  spájajú s prebúdzaním jari, príchodom vtáčikov a kvitnúcimi rastlinkami.  Marec  súvisí aj s knihami a to  tak, že marec je mesiacom knihy. V našom  Komunitnom  centre v Dražiciach sme si pripomenuli  tento moment. Na úvod sme deťom priblížili život  významného   národného  buditeľa Mateja Hrebendu  na ktorého  počesť  už od roku 1955  je vyhlásený  marec –  za mesiac knihy. Čítať ďalej »

Banskobystrický samosprávny kraj prerozdelí na kultúru o 75-tisíc eur viac

26. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Kultúrne podujatia a inštitúcie v správe kraja dostanú na svoju činnosť o 75-tisíc eur viac. Schválili to poslanci zastupiteľstva BBSK na výjazdovom rokovaní v Lučenci. Na pondelňajšom zasadnutí zastupiteľstva BBSK odsúhlasili poslanci navýšenie finančných prostriedkov pre kultúrne inštitúcie v kraji. Čítať ďalej »

V apríli múzeum vystaví zreštaurované staré tlače

26. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Predmetom mesiaca apríl sú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde budú vystavené od 3. do 30. apríla 2018. Čítať ďalej »

Na tretie protestné zhromaždenie za slušné Slovensko prišlo menej ľudí

23. Marec 2018 Autor: admin

5 komentáre/ov 

Stretnutia občanov za slušné Slovensko pokračovali aj v piatok, 23. marca. Konali sa v 28 slovenských a 8 zahraničných mestách. Medzi nimi bola aj Rimavská Sobota, kde na Hlavné námestie prišlo vyše sto ľudí. Je to menej, ako v minulých dvoch protestných akciách. Čítať ďalej »

MsZ: Psí útulok v reálnejších obrysoch

23. Marec 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aj keď hneď úvodom treba povedať, že aj po rokovaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote zostávajú podmienky, ktoré bude potrebné splniť pred prevádzkovaním útulku pre opustených miláčikov fiľakovským občianskym združením Šťastné labky. Nebudeme už spomínať doterajšie nesúladné kroky so zákonom, na ktoré upozornil hlavný kontrolór mesta. Ale predsa len pripomíname, že doteraz nevieme,  či sa bude môcť útulok začať budovať na vyznačenej parcele, pretože okrem technických sietí sú aj pochybnosti, či je vhodná pre psí útulokpri ceste na Kurinec… Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »