Zaujímavé objekty podporia rozvoj cestovného ruchu

15. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Miestna akčná skupina MALOHONT v rámci Grantového programu CESTOU – NECESTOU v roku 2016 podporila projekt „História v troch dolinách“, ktorého realizátorom bol Mikroregión SINEC-KOKAVSKO. Týmto projektom sme vytvorili a obnovili zaujímavé objekty historického a kultúrneho dedičstva – Múzeum Blasberga v Hnúšti,  Múzeum súkenníctva a gubárstva v Klenovci a  Synagógu v Kokave nad Rimavicou, čím prispievame aj touto formou ku rozvoju cestovného ruchu v našom regióne. V jednotlivých objektoch zachovávame históriu a tradície  pre súčasné a ďalšie generácie turistov a návštevníkov, ktorí náš región navštívia. Čítať ďalej »

Úspešný táborový týždeň v Komunitnom centre v Dražiciach

14. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Občianske združenie šanca pre Dražice pripravilo pre deti týždeň plný zábavy, hier, súťaží a tvorivých dielní. Projekt s názvom Tradičné remeslá žijú v našich srdciach… priamo nadväzuje na dva  predchádzajúce,  ktorý podporil Úrad vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín.  Projekt sa realizoval od 7. 8. –11. 8. 2017 v obci Dražice. Čítať ďalej »

Župní kandidáti KDH podpísali zmluvu o spolupráci

10. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V sídle Krajského centra Kresťanskodemokratického hnutia vo Zvolene vo štvrtok podvečer, 10. augusta župní kandidáti z 13 okresov Banskobystrického kraja podpísali zmluvu o spolupráci. KDH bolo zastúpené krajským predsedom Jánom Beljakom a za náš okres signovala zmluvu Marta Kanalová z Rimavskej Soboty. Čítať ďalej »

Rekonštruujú fiľakovský kostol

10. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovský františkánsky kostol prechádza v posledných dňoch zmenami. Po takmer trištvrte roku montujú na svoje miesta štyri nové ciferníky vežových hodín, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou. Reštaurujú sa i fresky v lodi kostola. Na tento účel prispela františkánom aj samospráva. Čítať ďalej »

Na Kurinci vypukne zlatá horúčka

10. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ryžovanie zlata, westernové scénky i country hudba nebudú chýbať počas Westernového dňa v rekreačnej oblasti Kurinec. Zlatá horúčka vypukne v sobotu, 12. augusta od 10.00 do 14.00 hodiny.  V rámci tradičného podujatia vystúpia skupina Elektrum a country kapela Bluetrend z Rimavskej Soboty . Čítať ďalej »

„Hudba nás stále baví,“ tvrdia bratia Matyinkovci, zakladatelia skupiny MADUAR, ktorá oslávila 31 rokov

7. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V 90. rokoch valcovali hitparády v Čechách a na Slovensku, následne aj v Maďarsku. Stali sa Skupinou roka, získali Platinové aj Zlaté platne a zbierali jedno ocenenie za druhým s hitmi ako Do It, Mystic Party, La Chita a samozrejme Hafanana, ktorú dokonca v roku 2006 vydali v upravenej verzii až v 94 krajinách sveta. Ich cesta však začala oveľa skôr. Čítať ďalej »

V múzeu otvoria výstavu policajných symbolov zo sveta

7. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Vo štvrtok, 10. augusta 2017 o 15.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční vernisáž výstavy „Policajné symboly zo sveta. Zo zbierky Dr. Lászla Szilasa z Ostrihomu“. Výstava vznikla v spolupráci s Lászlóm Szilasom z Ostrihomu, z Maďarska, ktorý je zberateľom policajných uniforiem, dôstojníckych čiapok, odznakov a nášiviek na rukávy.  Návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 31. októbra 2017. Čítať ďalej »

Prázdninový pobyt Sigord-Zelený breh: Kúpanie, tvorivé dielne, strašenie mátoh i opekačka

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Centrum voľného času Relax v Rimavskej Sobote pripravuje každoročne počas letných prázdnin poznávací pobyt pre deti do miest, ktoré sú trochu ďalej od regiónu Rimavskej Soboty. Tieto letné prázdniny sme sa vybrali v termíne od 10. do 16. júla 2017 do osvedčeného pobytového strediska Sigord pri Prešove. Čítať ďalej »

August: Festivaly, letné kino aj koncerty

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Folklórny aj rómsky festival, divadelné predstavenie, westernový deň, premietanie pod holým nebom, zaujímavé výstavy, koncerty rôznych žánrov či letný tábor umenia – aj o tom je augustový kalendár podujatí v regióne Malohont a jeho okolí. Čítať ďalej »

Na ceste na Kurinec 80 km/h, zatiaľ nie

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Osemdesiatkou smerom na Kurinec uháňať v tejto sezóne vodiči nebudú. Aspoň nie legálne. Darmo sa o to usiloval najmladší člen poslaneckého zboru. Polícia má na zvýšenie rýchlosti po frekventovanej ceste svoj vyhranený názor. Oprávnene? Čítať ďalej »

„Odhryznutý“ Mesiac nad obzorom

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V pondelok, 7. augusta, budeme pri východe nášho nebeského spolupútnika svedkami pekného astronomického úkazu – čiastočného zatmenia Mesiaca. Bude sa nám zdať, akoby mal zo spodnej časti trošku odhryznuté. Táto časť Mesiaca bude v zemskom tieni. Čítať ďalej »

Krásna v každom veku

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum vo Vrbovciach vďaka spolupráci s Mgr. Katarínou Šamin z Hnúšte, ktorá je kozmetickou poradkyňou a venuje sa kozmetickému poradenstvu a distribúcii kozmetickej značky MARY KAY, dňa 28.7.2017 v priestoroch Kultúrneho domu vo Vrbovciach zorganizovalo pre ženy bez rozdielu veku aktivitu pod názvom „Krásna v každom veku“. Čítať ďalej »

Vyhlásenie času zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru

3. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici v súlade s § 4 písm. b) a s § 21 písm. a) v nadväznosti na § 21 písm. o) zákona 314/2001 Z. z.  o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a s § 2 ods. 1 vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 121/2002 Z.z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme (50 m od hranice lesného pozemku) v územnom obvode okresu Rimavská Sobotaod 3.8. 2017, 08.00 hod. do odvolania. Čítať ďalej »

Prvý rok otvorenia Komunitného centra vo Vrbovciach

2. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Komunitné centrum vo Vrbovciach v spolupráci s členmi Občianskeho združenia Šanca pre Dražice a  dobrovoľníčkami dňa 28.7.2017 zorganizovalo kultúrno-spoločenské podujatie pri výročí 1.roka od otvorenia Komunitného centra vo Vrbovciach. Čítať ďalej »

Medzinárodné stretnutie učiteliek materských škôl v Tallinne

2. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Druhé medzinárodné stretnutie materských škôl za účelom výmeny dobrej praxe sa uskutočnilo v hlavnom meste Estónska – v Tallinne. A poviem Vám, toto mesto je opradené legendami.  Našu Materskú školu – Óvoda na Školskej ulici v Tornali reprezentovala riaditeľka Mgr. Zuzana Szobonyová, učiteľky Katarína Schwartzová a Imelda Šlosarová a koordinátorka projektu Mgr. Jana Hanuštiaková. Čítať ďalej »

Augustové novinky na knižnom trhu

1. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Máme tu ďalší letný mesiac- august, sprevádzaný tropickými horúčavami. Čas letných prázdnin, ale aj dovoleniek. Aj v tomto mesiaci vám Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote prináša horúce novinky na knižnom trhu. Do dobrej knihy sa môžete začítať doma, alebo si ju pribaliť na dovolenku. Čítať ďalej »

Ako bojovať s únavou za volantom

1. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich i zahraničných turistov, čím sa zvyšuje aj počet vozidiel na cestách. V dôsledku únavy môže dôjsť k mikrospánku a odtiaľ je už len krôčik k vzniku vážnych dopravných nehôd. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Vysoké teploty spôsobujú oneskorené reakcie, dehydratáciu, preto sa veľmi ľahko môže stať nešťastie. Čítať ďalej »

Fiľakovská samospráva buduje chodníky

1. August 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mesto Fiľakovo sa rozhodlo pustiť do rozsiahleho budovania chodníkov. Už niekoľko týždňov tak v rôznych častiach mesta prebiehajú stavebné práce, ktoré by predbežne mali pokračovať aj v budúcom roku. Samospráva do projektu investovala 126-tisíc eur. Čítať ďalej »

Počas horúčav sa chladia aj ulice

1. August 2017 Autor: admin

1 komentár 

Výdavky miest a obcí reagujú aj na počasie. Tuhé zimy zvyšujú výdavky na zimnú údržbu ciest, chodníkov i verejných priestranstiev, ale aj na vykurovanie verejných budov. Tropické teploty počas leta pre zmenu zvyšujú výdavky napríklad na kropenie ciest, znižovanie prašnosti a zvlhčovanie vzduchu. Čítať ďalej »

Malý návštevník potešil múzeum

31. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

K letným prázdninám a dovolenkám neodmysliteľne patria aj prehliadky hradov, zámkov či múzeí. Spája sa tak príjemné s užitočným. Veď máme bohatú históriu, o ktorej my sme mali aj niečo vedieť, a byť na ňu hrdí. Počas leta návštevníci zavítajú aj do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Čítať ďalej »

Tip: Zemiaková rola na starej peci

28. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Staré, na prvý pohľad nepotrebné veci, nemusíte vždy vyhodiť. Môžete do nich vdýchnuť nový život a použiť ich na iný účel. To urobila aj naša čitateľka Helena Lesková, ktorá našla v šope starú, hrdzavú pec. Čítať ďalej »

Výstava portrétov: Neznáme farby svetových osobností

28. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V stredu, 2. augusta 2017 bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sprístupnená výstava „Neznáme farby svetových osobností, ktorá predstaví 13 svetových osobností, ktoré majú rómske korene, v podobe portrétov zhotovených technikami pop art, street art, stencil art. Výstava potrvá do 3. septembra 2017. Čítať ďalej »

Múzeum v auguste vystaví obraz Júliusa Rudnaya s témou materstva

27. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Predmetom mesiaca august je obraz gemerského rodáka Júliusa Rudnaya s lyrickou témou materstva. Zobrazuje dedinskú matku od dojčiacu svoje dieťa, v zemitej farebnosti na tmavom pozadí. Námet, vyvážená kompozícia, kontrasty svetla a tieňa, ľahký a zároveň dôrazný rukopis vytvárajú harmonický celok, vďaka čomu sa toto dielo radí medzi najkrajšie v zbierke výtvarného umenia Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Obraz bude vystavený od 1. do 31. augusta 2017. Čítať ďalej »

Tip: Akvárium za pár drobných

26. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tento tip nám poslala do redakcie naša čitateľka Helena Lesková. Našla doma na povale nevyužitú, niekoľko litrovú, sklenenú  fľašu na zaváranie, ktorá sa jej zdala byť zaujímavá. A tak ju napadlo, že do nej vdýchne nový život a zriadi si originálne akvárium. Čítať ďalej »

KHAMÓRO – kultúrno výchovný tábor pre rómske deti

25. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Občianske združene za integráciu Rómov na Slovensku so sídlom v Rimavských Janovciach uskutočnilo  tábor pre rómske deti z okresu Rimavská Sobota. V dňoch od 17. 7. 2017 – 22.7. 2017 sme umožnili 25 účastníkom zrekreovať sa v krásnom prostredí prírody v Kokave nad/Rimavicou na chate Ipeľ. Čítať ďalej »

Zebry s novými pruhmi

24. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Prechodov pre chodcov je v našom meste požehnane dosť, a tak aj Technické služby mesta Rimavská Sobota musia i napriek častým denným daždivým prehánkam obnovovať náter na prechodoch pre chodcov takpovediac za pochodu. Čítať ďalej »

Kotleba sa chystá porušiť zákon vo svoj prospech, tvrdí poslanec Martin Klus a pozýva ľudí na protestné zhromaždenie

21. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pred pár dňami predstavil župan BBSK Marián Kotleba zmenu v počte a rozdelení mandátov poslancov BBSK. Podľa tohto návrhu má klesnúť počet krajských poslancov zo 49 na 44 a zásadnými úpravami prejdú aj počty poslancov v jednotlivých obvodoch. Podľa politológa a poslanca NR SR Martina Klusa sa tým župan vedome chystá porušiť zákon. Čítať ďalej »

V Lukovištiach sa koštovala pálenka

20. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Víťazi ocenení, vzorky páleniek okoštované, dobré jedlo aj kultúrny program vychutnaný – v sobotu, 15. júla vyvrcholila v Lukovištiach súťažná výstava a ochutnávka ovocných destilátov Banskobystrického kraja pod názvom Lukovišťský kališčok. Čítať ďalej »

Prebiehali kontroly vodičov za účasti SČK

14. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Od 10. júla prebiehali na cestách Banskobystrického kraja dopravno-preventívne akcie za účasti Slovenského Červeného kríža. Informovala nás o tom krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ďalej uviedla, že táto spolupráca bola zameraná na preverenie úrovne vedomostí vodičov z poskytovania prvej pomoci v súvislosti s cestnou premávkou. Čítať ďalej »

PoKLUSom KLUS z Oždian do Poltára

13. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po Lučenci a Rimavskej Sobote sa s Martinom Klusom, ktorý má záujem obsadiť kreslo župana Banskobystrického samosprávneho kraja, športovalo aj v Ožďanoch. Ďalšie z podujatí s príznačným názvom PoKLUSom KLUS sa konalo vo štvrtok, 13. júla. Tentokrát sa bežalo štrnásť kilometrov, z Oždian do Poltára. Čítať ďalej »

Festival remesiel, gastronómie a ľudovej kultúry

13. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Obec Drienčany, Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, ECAV Drienčany srdečne pozývajú na XIV. ročník podujatia Dedina ožíva – festival remesiel, gastronómie a ľudovej kultúry. Uskutoční sa 22. júla 2017 v Drienčanoch. Čítať ďalej »

Oznam pre zamestnávateľov

13. Júl 2017 Autor: admin

Komentáre sú deaktivované 

Zamestnávatelia POZOR! ÚRAD PRÁCE ponúka výhodné finančné príspevky na pracovné miesta pre mladých nezamestnaných AŽ DO VÝŠKY 95% z minimálnej celkovej ceny práce. Spolufinancovanie zo strany zamestnávateľa  od 0% do 20 % . Čítať ďalej »

Boľkovská “Draglandia” opäť ožila

12. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Šprintéri sa na juhu stredného Slovenska – v tesnej blízkosti Lučenca stretli už v poradí jedenásty krát a boľkovský Power fest neostal ani tento krát ničím dlžný nadšencom extrémnych  áut a motocyklov. Fanúšikovia priamočiarej jazdy sa počas horúcej soboty 8.júla stretli, aby odjazdili 3.tohtoročné kolo Majstrovstiev Slovenska v šprintoch áut a motocyklov, ktoré bolo navyše zaradené aj do maďarského šampionátu a takisto seriálu Slovenskej motocyklovej federácie. Čítať ďalej »

Projekt Agentúry pre rozvoj Gemera pomohol vytvoriť dva nové podniky

12. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V utorok, 20.6.2017, sme záverečnou konferenciou slávnostne ukončili projekt PlaNET SOEN, v rámci ktorého sa nám podarilo osloviť viac než 850 mladých ľudí z nášho regiónu. Do projektových aktivít sa aktívne zapojilo viac než 100 z nich, pričom 12 mladých absolvovalo celý cyklus 8 expertných tréningov a mentoringový program. Dve účastníčky projektu taktiež strávili stáž v zahraničných podnikoch v Slovinsku a Rumunsku. Čítať ďalej »

Dobrá nálada počas behu s Martinom Klusom, športovať sa bude aj v Ožďanoch

11. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Slnečné počasie, dobrá nálada a príjemná atmosféra vládla počas behu s kandidátom na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Martinom Klusom v Rimavskej Sobote. Podujatie s názvom PoKLUSom KLUS prebiehalo v utorok,11. júla Štart a cieľ trasy bol na Hlavnom námestí, pričom sa bežalo po trase cyklocesty medzi Rimavskou Sobotou a Kurincom. Čítať ďalej »

2. Bilaterálne stretnutie maďarsky hovoriacich rómskych starostov

11. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Prvé stretnutie sa konalo v dňoch 13. – 14. 6. 2016  v Rimavskej Sobote, druhé v Maďarsku v dňoch 26.- 28. 6. 2017.  Na  stretnutí Maďarsko zastupovali József Ignácz- starosta obce Besence, József Kosztics- starosta obce Siklósnagyfalu a  Béla Lakatos- primátor mesta Ács. Čítať ďalej »

Príďte si zabehať s Martinom Klusom

10. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

S kandidátom na funkciu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Martinom Klusom si budete môcť zabehať aj v Rimavskej Sobote. Podujatie s názvom PoKLUSom KLUS sa uskutoční v utorok,11. júla od 16.00 do 20.00 hod. Štart a cieľ trasy je na Hlavnom námestí. Bežať sa bude po trase cyklocesty medzi Rimavskou Sobotou a Kurincom. Čítať ďalej »

Ochutnávka páleniek v Lukovištiach

10. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Chcete ochutnať tie najlepšie pálenky z Banskobystrického kraja, zajesť si pomedzi to kapustnicu či zabíjačkové špeciality a zabaviť sa pri ľudovej hudbe? Tak zavítajte v sobotu 15. júla do Lukovíšť, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže Lukovišťský kališčok a koštovka viac ako 260 vzoriek ovocných destilátov. Čítať ďalej »

Estrelly z Talianska priviezli dva bronzové kovy

10. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V talianskom prímorskom letovisku Giulianova sa v dňoch 22.-25. júna 2017 konal 14. ročník Majstrovstiev Európy v mažoretkovom športe. Na šampionáte si zmeralo sily 103 súborov z 11 štátov. Rimavskú Sobotu a Slovenskú republiku   reprezentovali  aj mažoretky Estrella, ktoré získali  nominácie z Majstrovstiev Slovenskej republiky. Čítať ďalej »

Potvrdenia o pobyte v zahraničí je možné zasielať elektronicky

10. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Teda, správne by malo byť: Aj elektronicky. Čím sa mierne zliberalizovala interpretácia naradenia mesta o zasielaní dokladov pri uchádzaní sa o zľavy za platenie poplatku za vývoz smetí pri občanoch, ktorí sú dlhodobo mimo nášho mesta. A nebude sa ani vyžadovať preklad do slovenského jazyka… Čítať ďalej »

Hand in Handfor Health -Ruka v ruke za zdravím

9. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Informačné poradenské  Centrum Rómov v Rimavskej Sobote  realizuje v dňoch od 9.7.2017-15.7.2017 Medzinárodnú mládežnícku výmenu na Obručnej. Čítať ďalej »

JÚL: Leto plné podujatí je v plnom prúde

7. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Júlový výber podujatí v regióne Gemer-Malohont zahŕňa okrem iného aj turistický výstup, rozprávkový les, koštovku páleniek, country festival a ródeo, ale aj festival remesiel, gastronómie a ľudovej kultúry. Veríme, že si vyberiete. Čítať ďalej »

Fiľakovská samospráva vybuduje nové parkoviská

6. Júl 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nedostatok parkovacích miest trápi aj mesto Fiľakovo. Samospráva sa preto rozhodla vybudovať dve nové parkoviská, ktoré ponúknu vyše 70 parkovacích miest. Základy prvého parkoviska pre 15 áut, ktoré sa bude nachádzať v centre mesta na Ulici 1. mája a bude vyložené vegetačnými dlaždicami, sú už vykopané a v súčasnosti prebieha osádzanie obrubníkov. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »