Farmársky život v lone prírody v Novom Mikulove

23. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V lone malebnej prírody, na pustatine pri Uzovskej Panici, nájdete v Novom Mikulove zaujímavú farmu. Rozprestiera sa na rozlohe 100 hektárov. Toto miesto je naozaj čarovné- s rybníkom, kravičkami, sliepkami, mačkami, morkami, kačkami a koníkmi. Upozornil ma naň ako novinárku Braňo Bukviar, ktorý tam pracuje. Čítať ďalej »

Mitrovanie: Ukážky prác na salaši, jarmok, súťaže, tance a hudba

22. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Množstvo návštevníkov prilákalo v sobotu, 21. októbra Slovenské mitrovanie. V poradí šiesty ročník podujatia prebiehal na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach. Ukončenie pastierskej sezóny sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk, nazývaný mitrovanie. Čítať ďalej »

Zasadnutie poslancov s krátkym programom

20. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavskosobotskí poslanci zasadnú v utorok, 24. októbra. Program rokovania je krátky, má len niekoľko bodov. Pozvaný je aj prednosta okresného úradu Csaba Csízi, ktorý by mal podať ústnu informatívnu správu o výstavbe R2. Čítať ďalej »

MAGINHRAD: Nálezy zo stredoveku a ďalšie novinky

20. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V posledných mesiacoch bola na Maginhrade zrealizovaná ďalšia brigáda, ako aj ďalšia etapa archeologického výskumu v rámci projektu podporeného Nadáciou Slovenskej sporiteľne. Okrem toho tu pribudol altánok s posedením a ohnisko. Čítať ďalej »

Sviatok všetkých svätých opäť s autobusmi a Toi-toikami

19. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Po niekoľkoročných dobrých skúsenostiach s mestskou hromadnou dopravou v čase dôležitých novembrových sviatkov Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, tento rok sa znova rysujú výnimočné dopravné spojenia z najvzdialenejších častí Rimavskej Soboty –Sídliska Západ, Sobôtky a niektoré i popri domove seniorov smerom do cintorína. Tentoraz však bude zrejme aj možnosť spätnej dopravy MHD z cintorína… Čítať ďalej »

Jozef Šelemba vytvára aj erotické maľby

19. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Jozef Šelemba z Rimavskej Soboty by si bez výtvarnej tvorby svoj život nevedel predstaviť. Možno povedať, že ho sprevádza od malička. Kedysi maľoval, pričom využival rôzne výtvarné techniky, vrátane oleja, akrylu či akvarelu. Čítať ďalej »

Maduar prichádza s novým videoklipom

18. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Maduar prichádza s novým tanečným singlom Party In Da House, ktorý dokončili po neuveriteľných 24 rokoch. Navyše pre fanúšikov pripravili jedinečnú možnosť vytvoriť si vlastnú oficiálnu verziu videoklipu. Čítať ďalej »

O dĺžke jesenných prázdnin rozhodnú riaditelia škôl

18. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Základné a stredné školy sa blížia k svojim prvým prázdninám od začiatku nového školského roka. Jesenné prázdniny sa však môžu predĺžiť, a to výlučne zo závažných najmä organizačných a prevádzkových dôvodov. Čítať ďalej »

Mestá a obce sa pripravujú na dôstojnú Pamiatku zosnulých

17. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Samosprávy sa pripravujú na Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých. Tomu prispôsobujú správu cintorínov a ostatné pietne miesta. Mestá a obce sú najväčšími prevádzkovateľmi cintorínov a pietnych miest, čomu prispôsobujú aj svoje aktivity pred blížiacimi sa sviatkami. Čítať ďalej »

Tenisti ŠK Tempus ukončili sezónu

16. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Tenisovým turnajom, gulášom a posedením ukončili tenisti ŠK Tempus Rimavská Sobota v sobotu, 14. októbra sezónu. Víťazom turnaja sa stal Milko Kostovič, druhé miesto obsadil Péter Maksi a tretie Igor Andráš. Čítať ďalej »

Vlnobitie- ako atrakcia je fajn, ale zimný bazén by skôr bodol…

16. Október 2017 Autor: admin

4 komentáre/ov 

Na septembrovom zasadaní Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote síce zazneli i čísla možných finančných zdrojov, potrebných na  uvažovanú výstavbu bazéna s vlnobitím. Lenže, znova ideme stavať na úvery a tentoraz aj bazén na 2 mesiace v roku. Aspoň takto to zaznelo z úst primátora mesta, ktorý znova ospevoval úver – tentoraz 800 tisícový. Úroky, pomerne nízke- to sú asi hnacím motívom postupného zvyšovania zadlženosti mesta. Darmo sme zišli pod 42 % počas uplynulých rokov. Asfaltovaním a bazénmi sa k nim „úspešne“ vraciame. A to ešte nie je koniec éry jedného stavbára z úverov… Čítať ďalej »

Vďaka projektu má Mini ZOO nové akváriá

15. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

CVČ Relax, oddelenie prírodovedy Ekorelax, v Rimavskej Sobote sa zapojilo prostredníctvom Zamestnaneckého grantového programu, ktorý vyhlásila Nadácia ZSE. Správna rada Nadácie ZSE rozhodla o podpore nášho projektu, ktorý splnil podmienky programu. Čítať ďalej »

Tip: Vianočný škriatok

14. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Je ešte len október, ale v obchodoch som už objavila vianočný tovar, vrátane škriatkov. Rozhodla som sa, že si takého vianočného škriatka vyrobím, aby bol originálny. Postup je veľmi jednoduchý. Čítať ďalej »

Rekonštrukcia Klubu sa začala. V budúcom roku nájomcov vysťahujú

13. Október 2017 Autor: admin

1 komentár 

Budova Mestského kultúrneho strediska (MsKS) vo Fiľakove bola doteraz nemým svedkom bývalého režimu. Postavená bola pred polstoročím a odvtedy väčšími zmenami neprešla. Jeden z najväčších kultúrnych domov v regióne pomaly chátral. Dnes mu však svitlo na lepšie časy. Po desaťročiach sa spustila jeho čiastočná rekonštrukcia. Na prelome septembra a októbra začali s rekonštrukciou strechy. Čítať ďalej »

Najstaršie nariadenie mesta doslúžilo

13. Október 2017 Autor: admin

1 komentár 

Možno jedno z najstarších a stále platných všeobecne záväzných nariadení Rimavskej Soboty (minimálne do 19.9.2017) bolo zrušené na septembrovom zasadaní mestského parlamentu. Podivuhodná 35-ročná „výdrž“ by mohla pre niektorých hovoriť o kvalite tohto VZN. V skutočnosti to však bolo iba „dobre zašité“ a dnes už nič riešiace nariadenie. Preto si ho doteraz nikto veľmi nevšímal… Čítať ďalej »

MITROVANIE: Ukončenie pastierskej sezóny sa blíži

12. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ukončenie pastierskej sezóny sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk nazývaný mitrovanie, ktorý si v obci Veľké Teriakovce pripomenú už po šiestykrát. Pre verejnosť sú aj tento rok pripravené ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality a viaceré sprievodné aktivity ako výstava oviec, jarmok či drevené atrakcie pre deti. Čítať ďalej »

Iniciatíva „S malou pomocou k veľkej radosti” pomáha deťom v núdzi aj na Gemeri

12. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Nie každé dieťa má to šťastie žiť v pohodlnom domove a detí, ktoré po ňom túžia, je na Slovensku stále veľa. Preto sa spúšťa ďalší ročník iniciatívy na pomoc deťom v núdzi pod názvom „S malou pomocou k veľkej radosti“. Čítať ďalej »

Netradičné stretnutie s deťmi a rodičmi v Gemerskej Vsi

12. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

OZ Šanca pre Dražice a Komunitné centrum v Dražiciach dostalo v septembri pozvanie na tvorivé dielne do materskej škôlky v Gemerskej Vsi. V útulných priestoroch materskej škôlky nás už netrpezlivo očakávali detičky s mamičkami aj s pani učiteľkami. Čítať ďalej »

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

11. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote si aj tento rok pripomenulo “Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD)” zaujímavými podujatiami. Pre návštevníkov sme pripravili novú výstavu pod názvom “Naj… zo zbierok Gemersko-malohontského múzea”, ktorá je venovaná 135. výročiu založenia múzea. Výstavu sme sprístupnili slávnostnou vernisážou. Dôstojnú atmosféru dotvorilo vystúpenie harfistky symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adriany Antalovej. Čítať ďalej »

Prvé stretnutie rodákov Dražíc pod vežou

11. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Je nedeľa, 8.10. 2017,  a pred evanjelickým  kostolom sa stretávajú  ľudia, ktorí prišli  na evanjelické slávnostné bohoslužby, ktoré  boli venované stretnutiu rodákov v obci. Čítať ďalej »

Sľub členov obvodnej volebnej komisie v Banskej Bystrici

10. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V pondelok, 9.októbra 2017, po privítaní a otvorení predsedom BBSK Mariánom Kotlebom, zložili zákonom predpísaný sľub členovia obvodných komisií zo štyroch južných okresov Banskobystrického samosprávneho kraja (PT,RA,RS,VK). Zároveň si prítomní zástupcovia politických strán z okresov, žrebovaním z klobúka, zvolili aj predsedu a podpredsedu obvodnej volebnej komisie. Čítať ďalej »

Jeseň života trávia zmysluplne

10. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Neuzatvárajú sa do svojich domovov, ale pravidelne stretávajú, organizujú rôzne akcie, chodievajú na výlety, spoločne varia guláš, dokonca aj spievajú. To je len časť bohatých aktivít členov Klubu záujmovej činnosti seniorov v Rimavskej Sobote. Ako nám prezradila jeho predsedníčka Jolana Kalianková, v súčasnosti má klub 79 členov, prevažne nežného pohlavia, mužov je  14. Vlani oslávil 40.-te výročie svojho založenia. Čítať ďalej »

V SOŠ obchodu a služieb plánujú nové odbory

9. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pred vyše mesiacom sa skončili dvojmesačné prádzniny a otvorili brány škôl. Nebolo tomu inak ani na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Rimavskej Sobote. Podľa slov riaditeľa školy Jaroslava Bagačku, je počet žiakov približne na rovnakej úrovni ako v minulom školstvom roku. Čítať ďalej »

Tvorivá dielňa zameraná na belujské hrnčiarstvo

9. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V piatok, 13. októbra 2017 o 16.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční prezentácia s tvorivou dielňou zameraná na belujské hrnčiarstvo. Podujatie vzniká v spolupráci s manželmi Drímajovcami z Beluje (okres Banská Štiavnica), ktorí sa venujú výskumu pomerne neznámeho, no pozoruhodného typu hrnčiarstva. Podujatie podporila Nadácia Poštovej banky. Čítať ďalej »

Lepšie sa nám tu bude vládnuť…

6. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

… ak mladí a tí rýpuci odídu! Takáto veta by kľudne mohla zaznieť nielen na Hlavnom námestí  v Rimavskej Sobote, ale pravdepodobne o tomto snívajú aj za oknami budovy na námestí Slobody. Aká signifikantná adresa, keď spojíme pritakávanie druhého eštebácky vyzerajúceho pána, takmer v zelenom úbore: Však máte slobodu, demokrati (!), tak utekajte! Čítať ďalej »

Slávnostná októbrová nedeľa v Nižnom Skálniku

6. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

„Kto chce niečo urobiť, hľadá príležitosť, kto nechce urobiť nič, hľadá výhovorku.“ Členovia OZ SOLENIA v Nižnom Skálniku sa snažia každú príležitosť využiť, a tak prispieť k zmenám v obci, nielen čo sa týka skrášľovania prostredia, ale aj zlepšenia spolunažívania občanov. Čítať ďalej »

Vo Fiľakove budú pôsobiť občianske hliadky

5. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V uliciach Fiľakova už v najbližších týždňoch začneme opäť stretávať občianske hliadky. V rámci programu Miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) bude  v meste pôsobiť osemčlenná hliadka. Podľa slov Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády pre rómske komunity, projekt MOPS schválili v 148 samosprávach na Slovensku, čím na 36 mesiacov poskytnú zamestnanie pre viac ako 800 ľudí. Väčšina z nich patrí medzi marginalizované rómske komunity. Čítať ďalej »

Michal Sýkora: Voľby do VÚC sú dôležité. Samosprávy ich zodpovedne pripravujú

5. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Mestá a obce organizačne aj technicky pripravujú blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov. Pri svojich úlohách postupujú podľa vládneho harmonogramu a legislatívnych úloh tak, aby boli sprevádzané profesionalitou a bezproblémovosťou. Čítať ďalej »

Seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora

4. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Sociálna poisťovňa, pobočka Rimavská Sobota, vás pozýva na bezplatný odborný seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora na tému: Odstráňme chyby vstupných údajov a elektronická komunikácia zamestnávateľov so Sociálnou poisťovňou nám bude pomáhať. Čítať ďalej »

Klus sa vzdal kandidatúry na župana, podporil ho aj Hlina

3. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Kandidát na župana Martin Klus (SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, OKS) sa dnes vzdal svojej kandidatúry v prospech svojho súpera Jána Luntera. Oznámil to na tlačovej besede v Banskej Bystrici. Čítať ďalej »

Októbrové novinky na knižnom trhu

3. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Máme tu ďalší jesenný mesiac, kedy sa príroda pripravuje na zimný spánok a stromy hýria farbami. Počasie je sychravejšie, aj s dažďami. Čo tak sa v teple domova začítať do dobrej knihy. Vybrať si môžete z niekoľkých októborových knižných noviniek, ktoré vám prináša Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Opäť je tu jesenné upratovanie

3. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Od 28. septembra do 2. novembra bude v meste Rimavská Sobota prebiehať jesenné upratovanie, ktoré každý rok organizuje samospráva. Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční  v sobotu, 14.októbra. Prinášame vám harmonogram rozmiestnenia veľkoobjemových kontajnerov. Čítať ďalej »

Jesenným upratovaním bojujeme proti čiernym skládkam

3. Október 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V októbri sa postupne rozbieha jesenné upratovanie. Riadené, podporované aj spontánne aktivity, ktorými pripravujeme verejné priestranstvá a voľné plochy na zazimovanie, a to ich čistením a zberom odpadkov. Čítať ďalej »

Pilotný projekt IKATIKA otestuje výučbu s digitálnym obsahom v jazyku menšín

30. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Overiť v praxi možnosti uplatnenia inovatívnych foriem menšinového vzdelávania detí je cieľom pilotného projektu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s názvom IKATIKA. Je určený deťom a žiakom z 30 vybraných materských škôl a nultých ročníkov základných škôl s vyučovacím jazykom rusínskym, maďarským a rómskym. Čítať ďalej »

V Rimavskej Sobote vládne jarmočná atmosféra

29. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavská Sobota sa dnes, 29. septembra, odela do jarmočného šatu. Tradičný XXXV. Gemersko-malohontský jarmok organizuje samospráva a potrvá do soboty, 30. septembra. Jarmočnú atmosféru okrem predajných stánkov dotvára aj kultúrny program a sprievodné podujatia. Čítať ďalej »

Výstava ovocia a zeleniny napriek nepriaznivým pestovateľským podmienkam bohatá

29. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Rôzne odrody jabĺk, hrozno, kvety, gigantické tekvice a množstvo iných produktov, ktoré vypestovali naši poľnohospodári, poľnohospodárske stroje, zvieratká i včelárske produkty nájdete na výstave ovocia a zeleniny v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Je jedným zo sprievodných podujatí 35. ročníka Gemersko-malohontského jarmoku v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Tompova socha sa vrátila do centra námestia – ako pred 115 rokmi

29. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Socha známeho, možno vo svojej dobe meruôsmych rokov aj najpopulárnejšieho revolucionára, už  znova po komunistických peripetiách stojí na svojom pôvodnom mieste- na rovnomennom námestí MihályaTompu. Dnes si jeho život, ako aj umelecké stvárnenie v skale prišli predobedom uctiť stovky Soboťanov. Čítať ďalej »

V októbri múzeum vystaví obuvnícke náradie

29. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

V mesiaci október priblíži Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote verejnosti predmety, ktoré sú spojené s obuvníckym remeslom (šidlá, nože, zrezávače kože, kladivká, hladidlá…). V etnografickom fonde múzea sa nachádzajú od roku 1995. Obuvníctvo je remeselná a domáca výroba a oprava obuvi. Vyvinulo sa zo ševcovstva, zaoberajúceho sa spracovaním kože a výrobou jednoduchej obuvi, v 19. storočí. Obuvnícke náradie obuvníkov z Rimavskej Soboty, Tomášoviec, Bakty či Kyjatíc si môžete v priestoroch múzea pozrieť od 1. do 31. októbra 2017. Čítať ďalej »

Poďakovanie za finančnú dotáciu

27. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Obec KOCIHA ďakuje Banskobystrickému samosprávnemu kraju, Nám. SNP 23, Banská Bystrica za poskytnutú finančnú dotáciu vo výške 900,- eur na rok 2017. Čítať ďalej »

Vďaka projektu zrekonštruujú podhradie vo Fiľakove

26. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Podhradie vo Fiľakove sa vďaka úspešnému projektu zmení na nepoznanie. Prostredníctvom cezhraničného projektu INTERREG_VA, ktorého vedúcim partnerom je samospráva Fiľakova, dostane mesto jednu z najväčších dotácií za posledné roky. Partnermi projektu s názvom „Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu” sú okrem Fiľakova obec Šiatorská Bukovinka, maďarskí partneri mesto Bátonyterenye a riaditeľstvo Národného parku Bükk. Všetci partneri spolu získajú viac ako 2,1 milióna eur. Čítať ďalej »

Úradnícky lapsus, či len hlava nevie, čo robí ruka?

26. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Asi tak by sa dala charakterizovať odpoveď, resp. dve diametrálne odlišné odpovede na interpeláciu rimavskosobotského poslanca Erika Kauberta. Ale poďme pekne po poriadku. Čítať ďalej »

Zaregistrovaným kandidátom pridelili volebné čísla

25. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Ako je známe, v novembri budeme volidť županov i poslancov samosprávnych krajov. V týchto dňoch zaregistrovaným kandidátom už pridelili volebné čísla. Čítať ďalej »

Svetový deň cestovného ruchu v múzeu s komentovanými prehliadkami výstav zdarma

25. September 2017 Autor: admin

Bez komentára 

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, 27. septembra 2017, pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote komentované prehliadky výstav. Vstup na komentované prehliadky sa uskutoční každú hodinu – o 9:00, 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00. Návštevník si môže vybrať z dvoch výstav. Prehliadka každej výstavy trvá 60 minút a vstup je zdarma. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »