PaedDr. Jaroslav Bagačka – kandidát na poslanca MsZ vo volebnom obvode 4 (Sídlisko Západ, Sôbotka, Kľačany)

23. Október 2018 Autor: admin

Komentáre sú deaktivované 

Vážení občania, milí Rimavskosobotčania ! Asi sa zhodneme na tom, že žijeme opäť v zlomovom období. Prúd času je neúprosný a najmä „osmičkové“ roky prinášajú mnoho udalostí a dejinných zvratov. Čítať ďalej »

Prezidentský kandidát József Menyhárt zbiera podpisy, koalíciu KDH a SMK-MKP v Rimavskej Sobote pre komunálne voľby podporuje

23. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Do Rimavskej Soboty  zavítal 18. novembra predseda strany SMK-MKP József Menyhárt, ktorý kandiduje na slovenského prezidenta. Okrem zbierania podpisov na svoju kandidatúru sa stretol aj s kandidátmi na poslancov Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote za koalíciu KDH a SMK-MKP. Čítať ďalej »

Husací festival-Liba Fesztivál

22. Október 2018 Autor: admin

6 komentáre/ov 

Pochutnať na husacích a kačacích špecialitách si budete môcť v nedeľu, 4. novembra v Rimavskej Sobote. Popoludní sa na Hlavnom námestí v obrovskom vyhrievanom stane uskutoční Husací festival-Liba Fesztivál. Čítať ďalej »

Predmet mesiaca: Bronzový závesok typu Včelince – Nagyhángos

22. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Počas mesiaca november bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote vystavený unikátny zbierkový predmet – bronzový závesok, označovaný ako bronzový závesok typu Včelince – Nagyhángos. Čítať ďalej »

Duel primátorských kandidátov Viliama Vaša a Róberta Zagyiho v priateľskej atmosfére

20. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V piatok, 19.októbra, sa v sobotskej kaviarni Tri ruže-Három Rózsa Káveház uskutočnil prvý diskusný večer dvoch kandidátov na funkciu primátora mesta Rimavská Sobota. Zúčastnili sa ho Viliam Vaš (KDH)- stredoškolský učiteľ a Róbert Zagyi (NeKa)- tunajší podnikateľ. Duel dvoch uchádzačov uvádzal známy moderátor diskusných večerov a politológ István Hangácsi. Čítať ďalej »

Knižný kompas odštartoval

19. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V týchto dňoch odštartoval Knižný kompas. Jeho cieľom je vrátiť ľudí opäť ku knihám. Aby znova začali čítať a presvedčili sa, že to stojí za to. Aj preto túto spoločnú myšlienku vydavateľstva Ikar a kníhkupcov z celého Slovenska podporili najobľúbenejší slovenskí autori. Čítať ďalej »

Fiľakovo je opäť najotvorenejšou samosprávou v regióne

19. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Fiľakovo je opäť transparentnejšie. Vyplýva to z rebríčka Otvorená samospráva 2018, ktorý zostavilo Transparency International Slovensko (TIS) už po piatykrát. Samospráva Fiľakova obstála v regióne opäť najlepšie. Čítať ďalej »

Otvoria výstavu výnimočného rezbára, rodáka z Gemerskej Vsi

19. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sa 25. októbra 2018 o 15.00 hod. uskutoční vernisáž výstavy „Dezider Fertő. Rómsky rezbár“. Prostredníctvom zbierkových predmetov z fondov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Muzea romské kultury v Brne a Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre predstaví tvorbu tohto dodnes výnimočného výtvarníka – rezbára, ako jedného z najvýraznejších predstaviteľov rómskej neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Čítať ďalej »

Viliam Vaš – železný pilier samosprávy

18. Október 2018 Autor: admin

15 komentáre/ov 

O kreslo primátora Rimavskej Sobote zabojuje aj stredoškolský pedagóg Viliam Vaš, ktorý je šestnásť rokov (od roku 2003) poslancom mestského zastupiteľstva. V súčasnosti pôsobí na Strednej odbornej škole obchodu a služieb. Čítať ďalej »

Znevýhodnenie skládkovania či zvýšená ochrana chovu vzácnych živočíchov. Parlament podporil zákony z dielne envirorezortu

18. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Poslanci Národnej rady SR zahlasovali hneď za niekoľko zákonov, ktoré zvýšia ochranu životného prostredia na Slovensku. Ide o protiskládkový balíček a novelu zákona CITES. Protiskládkový balíček obsahuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov (podporilo 104 poslancov) a novelu zákona o odpadoch (podporilo 105 poslancov). Čítať ďalej »

Marta Kanalová- kandidátka na poslankyňu vo volebnom obvode č. 1 (Staré mesto-Chrenovisko-Vyšná Pokoradz)

18. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Vždy som sa zaujímala o veci verejné. Ako novinárka sa roky venujem najmä občianskym témam. Asi pätnásť rokov som pôsobila ako redaktorka v redakcii Gemerské zvesti, zastávala som aj funkciu šéfredaktorky, od roku 2006 vediem vlastné internetové noviny Gemerland.sk. Čítať ďalej »

Fotopostreh: Petőfi so symbolom mieru

17. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V nedeľu, idúc do kostola, ma zaujala socha maďarského básnika-revolucionára. Nie ani tak socha, lebo tú vidím denne, ale oddychujúci holub na Petőfiho hlave. Alebo to bol strážca mieru v Rimavskej Sobote? Čítať ďalej »

Opäť máme jeseň: „Na cestách opatrne!“

17. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Už tu máme jeseň a s jesenným ročným obdobím prichádza jeho typické, často krát nepriaznivé počasie, ktoré má negatívny dopad aj na situáciu v cestnej premávke. Častými príčinami vzniku dopravných nehôd je mnohokrát práve neprimeraná rýchlosť jazdy, neprispôsobenie rýchlosti jazdy zmeneným poveternostným podmienkam a tiež neoznačení chodci a cyklisti. Čítať ďalej »

Rokovania o futbalovej akadémii postupujú

16. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Podľa našich čerstvých informácií obojstranné rokovania o podmienkach fungovania MFA v Rimavskej Sobote úspešne pokračujú. Pritom obe strany už urobili v prospech druhej mnohé ústupky. Tie sa týkajú doby po ukončení zmluvy o spolupráce po 30-tich rokoch. Čítať ďalej »

Uplynul rok od vraždy maltskej novinárky

16. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Dnes uplynul rok od vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.  Pri tejto príležitosti vydali spoločné vyhlásenie podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans a komisárky Viera  Jourová a Mariya Gabriel, ktoré vám prinášame: Čítať ďalej »

Začalo sa jesenné upratovanie

16. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V meste Rimavská Sobota prebieha od 11. októbra jesenné upratovanie, ktoré každý rok organizuje samospráva. Potrvá do 15. novembra. Mobilný zber nebezpečných odpadov sa uskutoční  v sobotu, 20.októbra. Prinášame vám harmonogram rozmiestnenia veľkoobjemových kontajnerov. Čítať ďalej »

Odborný seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora

16. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Sociálna poisťovňa, pobočka Rimavská Sobota, vás pozýva na bezplatný odborný seminár pre zamestnávateľov z radov obcí, miest a tretieho sektora na tému: Odstráňme chyby vstupných údajov a elektronická komunikácia zamestnávateľov so Sociálnou poisťovňou nám bude pomáhať. Čítať ďalej »

Festival detských folklórnych súborov Gemerská podkovička

16. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Revúcej zorganizovalo v poradí už deviaty ročník festivalu detských folklórnych súborov Gemera-Malohontu pod názvom Gemerská podkovička. Čítať ďalej »

Slávnostne ocenili abstinujúcich

14. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V rimavskosobotskom dome kultúry sa 12. októbra konal 24. ročník slávnostného stretnutia abstinujúcich. Na ňom v priateľskej atmosfére ocenili jedno a viacročných abstinujúcich. Tento rok odvzdali približne 120 diplomov. Čítať ďalej »

Spolu za Sobotu- Együtt Rimaszombatért

12. Október 2018 Autor: admin

4 komentáre/ov 

O hlasy voličov sa v Rimavskej Sobote v novembrových komunálnych voľbách budú uchádzať aj kandidáti koaličných strán KDH a SMK-MPK. Za túto koalíciu, ktorej volebným mottom je Spolu za Sobotu- Együtt Rimaszombatért, kandidujú trinásti. Prinášame vám spoločný volebný program. Čítať ďalej »

Rada ZMOS prijala zásadný postoj k aplikácii zákona o sociálnych službách

12. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska sa na tohto týždňovom rokovaní Rady ZMOS venovalo aj aplikačnej praxi zákona o sociálnych službách v podmienkach miest a obcí. Výsledkom rokovania je prijatie postoja, podľa ktorého Združenie miest a obcí Slovenska zásadne odmieta tvrdenia, že mestá a obce si neplnia povinnosti vyplývajúce z novela zákona v súvislosti s poskytovaním finančného príspevku na prevádzku sociálnych zariadení, ktorý zriaďovateľom sú neziskové organizácie. Čítať ďalej »

Premietanie filmu s názvom 1956 – Zabudnutá revolúcia

12. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Fórum inštitút pre výskum menšín predstaví 23. októbra 2018 nový, 60 minútový dokumentárny film s názvom 1956 – Zabudnutá revolúcia, ktorý prezentuje udalosti počas revolúcie v roku 1956 očami československých Maďarov. Čítať ďalej »

Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

11. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote organizuje v spolupráci s obcou Drienčany, ECAV Drienčany a Maticou slovenskou v poradí už 15. ročník regionálnej a 13. ročník celoslovenskej súťaže v prednese slovenskej rozprávky pod názvom Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Čítať ďalej »

Masové zneužívanie mestských novín ohrozuje férovú kampaň

11. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Veľká časť úradujúcich primátorov a starostov je pred novembrovými komunálnymi voľbami vo výhode. Ovládli radničné noviny, ktoré za obecné peniaze šíria ich propagandu. Protikandidáti sa na stránky mestskej tlače môžu dostať ak tak len cez platenú inzerciu. Ukázalo to v poradí druhé hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru mestských novín v 100 najväčších mestách, ktoré uskutočnila Transparency International Slovensko (TIS). Čítať ďalej »

ZMOS odmieta preberať zodpovednosť za opatrenia v rámci školských obedov

10. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska na aktuálnom rokovaní Rady ZMOS prijalo zásadné stanovisko k realizácii opatrení týkajúcich sa „bezplatných školských obedov.“ Združenie miest a obcí Slovenska odmieta, aby mestá a obce, ako zriaďovatelia zariadení školského stravovania, preberali zodpovednosť za realizovanie opatrenia “bezplatné školské obedy”. Čítať ďalej »

Hodnotili radničné noviny, Gemerské zvesti skončili na chvoste

10. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) opäť hodnotila periodiká, ktoré vydávajú samosprávy. Gemerské zvesti skončili na predposlednom, 85. mieste. Za nimi sa umiestnil Veľkomederský hlásnik. Čítať ďalej »

Dohodli sa na futbalovej akadémii

9. Október 2018 Autor: admin

2 komentáre/ov 

Po vyše 4-hodinovom rokovaní mimoriadnej komisie Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote sa účastníci dohodli na založení a podmienkach fungovania Mestskej futbalovej akadémie od okamihu schválenia v MsZ, podpísania uznesenia primátorom mesta a splnení zákonom predpísaných požiadaviek založenia Spoločenskej zmluvy medzi MFA, MŠK a Mestom Rimavská Sobota. Čítať ďalej »

Michal Kaliňák: Vo vedení mestských a obecných úradov potrebujeme zodpovedných a skúsených ľudí

9. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Komunálne voľby pomaly klopú na dvere. V sobotu, 10. novembra budeme voliť starostov obcí, primátorov miest, ale aj poslancov. Predvolebná kampaň je v plnom prúde. Kandidátov vídať na bilboardoch, schránkových letákoch, niektorí organizujú aj akcie pre verejnosť. Ako si spomedzi nich vybrať takých, ktorí budú naozaj hájiť záujmy občanov? O tom sme sa pozhovárali s tajomníkom Rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michalom Kaliňákom. Čítať ďalej »

Váš starý mobil môže pomáhať pri skúmaní vesmíru či v zdravotníctve

9. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Každý starý alebo nepotrebný mobil obsahuje množstvo znovu využiteľných materiálov. Vďaka tomu môžeme nepotrebným mobilom darovať nový život. Pomôžeme tak planéte a vďaka dlhodobej zbierke Orangeu aj ďalšej dobrej veci. Spúšťa totiž ďalšiu kampaň na zbieranie nepotrebných mobilov. Čítať ďalej »

Poďakovanie za finančnú dotáciu

5. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Obec Kociha ďakuje Banskobystrickému samosprávnemu kraju, Nám. SNP 23, Banská Bystrica za poskytnutú dotáciu vo výške 500,- eur na rok 2018. Finančná dotácia bola použitá na podporu projektu: 0. ročník Dňa obce Kociha – ” U Šášiek je veselo”. Čítať ďalej »

Školenie k zmenám vo verejnom obstarávaní je informačnou výhodou

5. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prípravou samospráv na zmeny v Zákone o verejnom obstarávaní pripravuje seminár, ktorý bude teoretickým vstupom obohateným o konkrétne príklady a ktoré bude vedené priamo odborníkmi, ktorí sa  na tvorbe novely priamo podieľali. Čítať ďalej »

Grantový program Spojme sa pre dobrú vec opäť pomohol premeniť nápady na krajšie miesta pre život

5. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Grantový program Nadácie Orange Spojme sa pre dobrú vec prispel aj v tomto roku k skrášleniu života na Slovensku. Do programu ľudia prihlásili až 302 projektov, pričom Nadácia Orange vybrala a celkovou sumou 80 000 eur podporila 46 z nich. Čítať ďalej »

Hľadajú názov pre námestie, majú ho navrhnúť obyvatelia

4. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Námestie pred poštou v Rimavskej Sobote samospráva zrevitalizuje s cieľom zatraktívniť lokalitu a vytvoriť prostredie, kde by občania radi trávili svoj voľný čas. Čítať ďalej »

Októbrové novinky na knižnom trhu

3. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Október je sprevádzaný sychravým, daždivým počasím. Môžete si ho spríjemniť tak, že sa začítate do dobrej knihy. Kníhkupectvo KnihArt v Rimavskej Sobote vám prináša októbrové novinky na knižnom trhu. Čítať ďalej »

Duel kandidátov na primátora Viliama Vaša a Róberta Zagyiho

1. Október 2018 Autor: admin

15 komentáre/ov 

Prvý diskusný večer  s kandidátmi na funkciu primátora mesta sa uskutoční 19.októbra 2018 o 18,00 hod. v kaviarni Tri ruže-Három Rózsa v Rimavskej Sobote. Zúčastnia sa ho dvaja kandidáti- stredoškolský učiteľ Viliam Vaš (KDH) a podnikateľ Róbert Zagyi (nezávislý). Čítať ďalej »

OKTÓBER: Pestrá jesenná ponuka podujatí

1. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Aj v októbri si bude z čoho vyberať. Čakajú nás súťaže vo varení jedál, koncerty, divadelné predstavenia i zaujímavé výstavy. Ani tento rok nebudú chýbať oslavy, spájané so svätými Hubertom a Demeterom – Mitrom. Čítať ďalej »

Október-mesiac úcty k starším

1. Október 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V roku  1990  vyhlásila  Organizácia  Spojených  národov  l.  október  ako „Medzinárodný deň starších“.  Dôvodom  spomínaného  vyhlásenia  bola  správa  o  demografickom  vývoji, ktorá skonštatovala, že populácia  starne. Čítať ďalej »

V októbri si návštevníci múzea môžu pozrieť predmet, spájaný s osmičkovými rokmi

30. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Bohatosť zbierkových fondov Gemersko-malohontského múzea dotvára aktivita nazývaná „Predmet mesiaca“. Po dobu jedného mesiaca sa z viac ako 101 000 zbierkových predmetov selektuje jeden, ktorý je spätý s regiónom, mestom Rimavská Sobota, s múzeom alebo je zaujímavý svojim vzhľadom, využitím či je spájaný s historickými udalosťami a dodnes nebol prezentovaný verejnosti. Čítať ďalej »

Foto: Jarmočná atmosféra v meste

28. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Rimavská Sobota sa opäť po roku odela do jarmočného šatu. Od dnes, 28. septembra, prebieha 36. ročník tradičného Gemersko-malohontského jarmoku. Jarmok sa začal slávnostným otvorením výstavy ovocia, zeleniny, okrasných rastlín, zvierat a produktov v dome kultúry. Čítať ďalej »

Na poľnohospodárskej a záhradkárskej výstave vyše 800 exponátov

28. September 2018 Autor: admin

1 komentár 

Rôzne odrody jabĺk, hrozno, kvety, gigantické tekvice a množstvo iných produktov, ktoré vypestovali naši poľnohospodári, poľnohospodárske stroje, záhradkársku techniku, zvieratká i včelárske produkty nájdete na výstave ovocia, zeleniny, okrasných rastlín, zvierat a poľnohospodárskych produktov v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Čítať ďalej »

Svetový deň cestovného ruchu v múzeu

26. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, 27. septembra 2018, pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote komentované prehliadky výstav. Vstup na komentované prehliadky sa uskutoční každú hodinu – o 9:00, 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00. Čítať ďalej »

Vykurovacie obdobie a používanie palivových spotrebičov

26. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

S príchodom chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov. Čítať ďalej »

Poslanci schválili odpredaj pozemkov pod cintorínom v Bakte

25. September 2018 Autor: admin

Bez komentára 

V úvode dnešného rokovania sa rimavskosobotskí poslanci zaoberali majetkom mesta. V rámci nich riešili  aj majetkovoprávne usporiadanie cintorína v mestskej časti Bakta. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »