Postreh: Mesto žobrákov

4. Jún 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Mesto ako každé iné na Slovensku. Ale predsa len očiam cudzincov neujde jeden významný materiálny znak Rimavskej Soboty. Symbol chudoby. Či iba toho, že je v meste málo práce alebo niektorí ľudia sú pohodlní. Nepoužijúc pritom ostrejší výraz, aby nás nebodaj neurazili. Ale my tu vieme svoje… Čítať ďalej »

Črta: Negramotní verzus stredoškolskí starostovia

3. Jún 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Raz som si, čisto z mladíckeho rozmaru, chcel zmeniť meno. Nie že by sa mi moje súčasné priezvisko nepáčilo, len som mal traumu z nesprávne čítaného-písaného: Vaš, Váš, Vas, Vass, Wasch, ba aj Vais či Weiss. Tak ako môj ocko- žiačik v nemeckej základnej škole v Engerau (v dnešnej Petržalke)- ešte za prvého slovenského štátu. Čítať ďalej »

Reálna kakotopia: Slovenské platy a európske ceny

30. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Možno, keby tomu bolo naopak, tak aj euroúčasť by bola vyššia. Nechajme voľby voľbami, však sme si ich už aj tak tento polrok užili. Pozrime sa na veci najprv cez sľuby a porovnajme to s našou už aktuálnou kakotopiou (opakom utópie). Keď sme vstupovali do „európy“, tak nám sľubovali v horizonte do 10–tich rokov prosperitu ako v starých krajinách. Dokonca jeden nasľuboval toho aj viac, napríklad dvojnásobné platy. Čítať ďalej »

Názor: Europarlament bude klubom iba jedného percenta bohatých?

29. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

7 komentáre/ov 

Z kostola idúc domov som si v myšlienkach dookola prehadzoval tri vety: 1. Ľudia naozaj nechápu význam EÚ?  2. Ľuďom je jedno, že tam budú len dobre „nabalení“ ?  3. Boli voliť len rodiny a zamestnanci zvolených ? V tom ma vyrušila vlastná mama a zopakovala mi v podstate v ľudovej verzii a v skratke moje tri neodbytné myšlienky. Na moju odpoveď ani nečakala a priklincovala svoju analýzu neodbytným: Aj tak sú tam len milionári a tí sa nestarajú o chudobu… Čítať ďalej »

Mestská rada rozhodla o vyššom vstupnom na Kurinci…

28. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

…a na druhej strane schválila väčšinou prítomných radných (Čeman, Hazucha, Rigó, Sojka, Vaš) i oplotenie zaberajúce nielen bazény, ale aj veľkú časť pláže, kemping a priestor pre kolotoče (bývalý minigolf). A to napriek tomu, že v oboch prípadoch existujú vážne protiargumenty občanov mesta proti celkovému oploteniu. Avšak, mestská rada včera „bodovala“ predovšetkým v bode Dokončenie stavby IBV Sobôtka II, kvôli ktorému sa aj mimoriadne zišla. Čítať ďalej »

Poznámka: Žiaci sa nechcú učiť…

25. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

V ostatnom čase toto počúvam často. Až príliš často na to, aby sme to ignorovali. Nástojčivo sa natíska aj odhodlanie sťažujúceho sa: Musíme s tým niečo začať robiť! Na moju, tiež často opakovanú otázku: Ako na to? čakám pohotový smeč. Avšak ani pedagogická väčšina nemá na to rýchly a účinný recept, lebo… Čítať ďalej »

Úvaha: Diskriminácia „starodôchodcov“ ?

23. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Keď tak nad tým uvažujem, ani neviem, či existuje vôbec nejaký „kompenzačný zákon“ pre výpočet stále viac sa prepadávajúcich dôchodkov oproti priemernej mzde v národnom hospodárstve. O miernom pridávaní k dôchodkom v súvislosti s ročnou mierou inflácie čosi tuším. Aj tzv. vianočnú korupciu penzistov (lepšie povedané- predvolebnú agitku) politicky chápem. Ale akosi nechápem ako je to možné, že niektorí dôchodcovia nemajú ani toľko ako tí, ktorí v živote nerobili? Čítať ďalej »

EP rozhoduje o našich životoch a nám je to fuk !?

21. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Aspoň podľa ostatného prieskumu Focusu, kde slosiarikovci tvrdia, že určite pôjde pred EU-urny iba 15 percent respondentov! Nuž, potom však nehundrime, že máme európske ceny a slovenské platy či dôchodky! Alebo, nevykrikujme v krčmách niečo o slovenských otrokoch v európskych kuchyniach či reštauráciách! Čítať ďalej »

Postreh: Ja som vyhral, čo mi tu rozprávate ?

21. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Správne by to malo znieť melodickejšie ako v telke: „Ja som vyyhral, čoo mi tu rozpraavatee?“ Ale celé si to treba pozrieť vo video známej televízie. Stojí to za to!: http://www.noviny.sk/c/slovensko/kiska-nezvolenie-harabina-moze-byt-zaciatkom-zmeny.  Druhá úspešná voľba na Slovensku! Asi nás predsa len Pán Boh ľúbi a nezabudol na naše neprávosti ! Čítať ďalej »

Poznámka: Kto sa bojí plynovej krízy ?

20. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Jedna rimavskosobotská zelená firma určite, aj keď nemá na to dosť dobrý racionálny dôvod. Lenže, atmosféra vydierania (alebo inak- veľkej ruskej hry) je nákazlivá, a tak aj dcérska E-firma väčšej matky píše ľuďom pripomínajúce pozdravy ako efektívne využíva ruský plyn (z peňazí našich zálohových platieb). Ibaže troška pri tom pripomínaní „zabúda“ na sobotské reálie (že už mnohí odpojení používajú vlastný plyn) a na tom väčšom ihrisku zas´ nevidí psychologické hrátky ruského macka! Čítať ďalej »

Okresná rada KDH k eurovoľbám: Silná rodina, lepšia Európa

17. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

V štvrtok, 15.mája zasadala Okresná rada Kresťansko-demokratického hnutia v Rimavskej Sobote so zameraním na tohoročné voľby do Európskeho parlamentu. Tu členovia rady (Kminiak, Pötheová, Vaš, Vaškúty, Zdechovanová) vyjadrili podporu nášmu krajskému kandidátovi Martinovi Novodomcovi (http://martinnovodomec.sk/ ) vo voľbách o post  poslanca EP.  Bolo to prvé rokovanie po zasadaní slovenskej rady KDH 12. apríla v Bojniciach, ktorej sa zúčastnili, a z ktorej predložili informácie člen celoštátnej rady Viliam Vaš a regionálny tajomník KDH Štefan Vaclavik. Čítať ďalej »

Poznámka: Predbežné varovanie pre káble ?

16. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Ako je aj z našich snímok zrejmé, káble na vetriskom postrašenej križovatke ulíc Kraskova a Gorkého ešte nie sú celkom strhnuté, ale jeden hrubočizný už včera visel tesne nad zemou. Dokonca sila padajúceho stromu na jednu z najfrekventovanejších ulíc v meste bola taká ohromná, že dokonca ohla aj súkromný laminátový stĺp. Čítať ďalej »

Postreh: Občania uprednostnili ihriská pred parkoviskami na Západe

15. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

A dúfajme, že aspoň do konca tohto volebného obdobia toto svoje demokratické rozhodnutie neoľutujú. Lebo všakže, teraz máme malé deti, ale keď o pár rokov dorastú, tak pri narastajúcom počte áut na najväčšom rimavskobotskom sídlisku budeme chcieť tí istí ľudia možno niečo iné. Napríklad tie včera iba dvoma občanmi podporené parkoviská. Ja som obdobné už na Západe prežil minimálne v 2 generačných vlnách a v rôznych okruhoch sídliskových problémov (chodníky, vnútroblokové komunikácie, kontajnery na separáciu odpadu, autobusové zastávky, rušenie samostatnej základnej školy a i.). Čítať ďalej »

Poznámka: Kurinec, konečne !

14. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

5 komentáre/ov 

Takto s radosťou si čoskoro povzdychne nejeden opravdivý Soboťan. A niet sa čomu čudovať, veď niekdajšia sláva bývalého rekreačného strediska a najmä jeho kempingu sa niesla po celom vtedajšom Česko-Slovensku. Je však ošúchanou pravdou aj to, že nároky na rekreačné služby boli za socializmu menšie a aj počet termálnych vôd v okolí 100 km bol nižší. Avšak nám, s podpriemernými mzdami v Rimavskej Sobote, dobudovaním veľkého bazéna na Kurinci (po 15 rokoch megalomanského snenia a 12 rokoch skoro ničnerobenia), začínajú znova iskriť oči… Čítať ďalej »

Úvaha: Deti ani dýchať nenechajú…

12. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Takýto je pohľad liberálnych rodičov, ktorí sa rozčuľujú nad tým, keď ich neposedný výrastok kmása kríky, či trhá kvety (ktoré nesadil nikto z ich rodiny) a niekto ich upozorní na neprístojnosť ich caparta ! Naopak, a našťastie, je tu ešte aj iný rodič, ktorý po napomenutí svojho potomka cudzím človekom (aby nepoškodzoval majetok nás všetkých), pokorne poďakuje za spoluvýchovu a naviac upozorní svoje dieťa na neprimerané správanie! Čítať ďalej »

Budú sa stavať parkoviská na Západe, alebo ich menšina občanov zastaví ?

9. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

5 komentáre/ov 

Otázka je namieste, pretože ako je občanom známe, primátor mesta Rimavskej Soboty Jozef Šimko počúva na väčšinu občanov. Akúkoľvek a kdekoľvek prítomnú- to treba po hlasovaní tiež na Západe, pri zastavenej stavbe fitnes centra na Por. Ušiaka, jasne povedať. Nie žeby som bol proti akejkoľvek väčšine, ale problém dneška je, že tá „väčšina“ býva väčšinou menšinou všetkých dotknutých obyvateľov! Ako to bolo aj v prv spomínanom prípade na Ušiaka, kde 37 (presnejšie 34, lebo traja sa zdržali) občanov z vyše 7000 obyvateľov Západu rozhodlo… Čítať ďalej »

Postreh:Hodnotová neusadenosť

8. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Takýto pojem, ktorý visel po celý čas vo vzduchu  pri televíznom vystúpení známeho politológa Baránka, a ktorý zaznel v súvislosti s raketovým štartom Rada Procházku v (jeho) prvom prieskume verejnej mienky, by bolo potrebné aj ujasniť. Pretože tu na Slovensku skôr prebieha iný jav- dorastanie generácie, ktorej neprekáža chýbajúca, či nejasná hodnotová usadenosť a ani istá arogancia, či drzosť svojho politického „liblinga“. A to vidí aj samotný politológ, ktorý v priamom prenose priznal, že nepostrehol tieto nenápadné procesy politického novozrenia. Čítať ďalej »

Kritériá na udelenie Ceny mesta by mali byť jasné. Aj poslancom…

7. Máj 2014 Autor: Viliam Vaš

2 komentáre/ov 

„Ovšem,“ ako vravia naši bratia Česi „kritéria- ne že by nebyli, jen je nikdo nezná…“ Nuž, po kontroverznej procedúre a zmätočnom hlasovaní na ostatnom zasadaní mestského zastupiteľstva asi naozaj nebude stačiť mať v Štatúte Mesta Rimavská Sobota iba všeobecné požiadavky na nominantov na Cenu mesta. Na jesenné rokovanie mestského zastupiteľstva bude preto potrebné do štatútu zahrnúť aj spôsob voľby budúcich laureátov druhého najvyššieho uznania osobám a kolektívom nášho mesta. Ako aj takú drobnosť, akou je trvalý, či aspoň prechodný pobyt nominantov v našom meste… Čítať ďalej »

Búdka na Družstevnej už mala byť dávno zbúraná ! (2)

29. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

10 komentáre/ov 

V prvej časti som názorne ilustroval nezákonný stav existencie búdy pri Luxe (ako ju nazývajú miestni) i negatívny politický postoj rimavskosobotskej ľavice k odpredaju pozemku mesta pre Ing. Štefana Czakóa na Družstevnej ulici. Ten sa rozhodol dokúpiť pozemky v tejto zóne, nakoľko onedlho bude rekonštruovať budovu  Pavilónu služieb (názov je podľa majiteľa). Tiež má v zámere skrášliť okolie budovy a po presťahovaní potravín zvýšiť kultúru predaja. Vystúpenie Ing. Štefana Czakóa na zasadnutí mestského zastupiteľstva 22.apríla 2014 bolo v tomto kontexte pomerne obsiahle, a tak vám ho prinášame v redakčne skrátenej podobe, ale s našimi podtitulkami, ktoré vystihujú obsah časti jeho príhovoru. Čítať ďalej »

Búdka na Družstevnej už mala byť dávno zbúraná ! (1. časť)

24. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Napriek tomu však stále neurotizuje niekoľkých spriaznených poslancov (hlavne z ľavej strany), a dokonca vyhlasujú tvrdenia, z ktorých jedna veta je očividne proti sľubu poslanca mesta o dodržiavaní zákonov SR! Ako inak charakterizovať vyhlásenie predsedu najsilnejšieho poslaneckého klubu Jána Végha, ktorý na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva vyhlási nasledovnú silnú vetu: „Ak by malo byť prijaté nejaké uznesenie na zbúranie bufetu, tak ho nebudem akceptovať…“ Čítať ďalej »

Predstavujeme: Ostrostrelec Milan Hutka z Rimavskej Soboty

19. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

V Rimavskej Sobote sú športoví strelci pomerne známi, lebo už v 70-tych rokoch naši ostrostrelci dosiahli úspechy nielen na úrovni vtedajšieho Stredoslovenského kraja, ale aj Slovenska, ba dokonca aj na medzinárodnej úrovni! Po novembri ´89 začalo v meste fungovať aj Športovo-technické združenie Magnum, ktoré poskytuje strechu strelcom s malorážnou pištoľou, služobnou pištoľou, ako aj praktickým strelcom. Dnes predstavíme Milana Hutku a jeho športové výsledky, síce barda medzi strelcami, ale rozhodne nepatriaceho ešte do „starého železa“ ! Čítať ďalej »

Názor: Cena mesta pre osobnosti spojené s jeho rozvojom ?

17. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Jasné, tak by to malo byť, a predovšetkým by to mali byť nekontroverzné a akokoľvek nespochybniteľné osobnosti. A je tomu tak aj v prípade tohoročnej ceny ? Hm, hovorí sa, koľko ľudí – toľko názorov, ale predsa len aj občania mesta by sa mali vyjadriť, a to nie len ústami (presnejšie prstami) svojich zástupcov v mestskom zastupiteľstve. Pretože tí znova pripravujú iba politické nominácie a ja nie som si istý zásluhami a „zásluhami“ niektorých nominantov. Hlavne pri kandidátoch s pochybnou donášačskou minulosťou a s podivuhodným riadením „svojej“ inštitúcie… Čítať ďalej »

Začnú konečne stavať parkovisko a „aktivisti“ ho zastavia !

16. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

17 komentáre/ov 

Presne ako na východe Ukrajiny, aj tam je podobný scenár! Aj tam príde desiatka poštvaných aktivistov a obsadia policajnú stanicu, či v lepšom prípade divadlo. Potom začnú vykrikovať, že oni nechcú parkovisko pre svoje tanky, ale chcú parkovať na tráve! To je známy propagandistický trik a takýto práve prebieha aj na najväčšom rimavskosobotskom sídlisku Západ? Čítať ďalej »

Názor: Teátro á la Putin

15. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

8 komentáre/ov 

Už to začína byť očividné- Putinovi nejde iba o svojich súkmeňovcov, a ani dokonca nie len o ukrajinské námorné základne v Čiernom mori. Novodobému cárovi ide o biznis s plynom a o vydieranie jeho dodávkami do Európy ! A Ukrajina, či ochrana ruských občanov Kyjevskej Rusi, alebo výhovorka na radikálny Pravý sektor je len „dobrý“ dôvod na zvýšenie cien plynu. Nielen Ukrajine teraz, ale neskôr- v zime aj európskym krajinám… Čítať ďalej »

Hárem tureckého bega zo Sobôtky pri Nižnej Pokoradzi

8. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

2 komentáre/ov 

Viacerí Soboťania o ňom ešte nepočuli. Teda, beg je známy z dejepisu, ale ten hárem je mnohým povedomejší zo súčasných čias. Pritom skoro všetky historické, či len opakujúce sa mediálne zdroje všade spomínajú nejaký most pre bega, aby mohol voziť kočky do červeného domu na Nižnej Pokoradzi. Neviem, či sa to vtedy nevolalo turecky Pököragy sandžakbeg či tak nejak ? Ale niekoľko vecí je vraj istých aj zo zápisov most cez Rimavu, pevnôstka na Sabatzi, beg Mehemed, pekné slovanske či maďarské dievčatá, hárem Pokoradz a dosť pravdepodobne aj nahá nahija Türkzombat (iba tie jazykové názvy sú iba môj turecký príspevok do histórie). Čítať ďalej »

Poznámka: Zvýšiť počet policajtov !

7. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

12 komentáre/ov 

Rozhodne áno na uliciach slovenských miest a obcí a pri vyšetrovaní kriminálnych činov. Tu je potrebný vyšší počet policajtov ! Ale zaiste nie tak, ako si to predstavuje súčasný minister vnútra Robert Kaliňák. Ten chce zvýšiť znova len absolútne počty. A ako poznám súčasný stav, tak zase sa zvýši v „lepšom“ prípade počet molestujúcich dopravákov na našich necestách, alebo v „horšom“ počet štábnych krýs na okresoch… Čítať ďalej »

Postreh: Bodaj by sme sa mali lepšie !

4. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

4 komentáre/ov 

Toto hovoria bežne ľudia, keď čítajú v médiách kauzy, v ktorých píšu o defraudovaných peniazoch, daňových podvodoch, či o nástenkovom verejnom obstarávaní. Aj teraz aktuálne medializované daňové úniky počas ľavicovej vlády v rokoch 2006-2010 sú jasným odkazom pre občanov Slovenska v ľudovej a všetkými pochopiteľnej reči: „Takýchto ksinklov už viac nevoľte a vyžeňte ich od válova zasratými metlami, aby sa po nich ani nezaprášilo !“ Čítať ďalej »

Čo je za fúzami: Bárdos v Rimavskej Sobote

3. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Prezidentský kandidát z 1.kola Gyula Bárdos navštívil minulý piatok podvečer Rimavskú Sobotu. V kaviarni Három Rózsa (Tri ruže) pobudol viac než hodinu s poslucháčmi rôznych kategórií v rámci pozvania mládežníckeho aktivistu Istvána Hangácsiho ml. Ako sme uviedli aj v článku Beseda: Gyula Bárdos v Rimavskosobotskej kaviarni diskusné fórum, s názvom kaviarne ako je aj v nadpise článku, prebiehalo s podtitulom Fúzy a čo je za nimi. Čítať ďalej »

Črta: Prvý nekomunistický prezident ako štít slobody a demokracie?

2. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Pozitíva občianskeho kandidáta, úspešného podnikateľa, či filantropa Andreja Kisku najvýraznejšie vyznievajú pri poznaní, že konečne budeme mať na Slovensku prvého nekomunistického prezidenta. „Ale to trvalo,“ povedal by známy sociológ a protagonista Novembra ´89 Fedor Gál. Nuž, pravdupovediac myslím si, že toto bolo pre voličov aj ústredné motto pre nezvolenie jeho totalitného proťajška. Čítať ďalej »

Poznámka: Procházkova reNova KDH ?

1. Apríl 2014 Autor: Viliam Vaš

7 komentáre/ov 

Pri debatách o slovenskej politickej scéne sa viacerí zhodujú na myšlienke, že pre ďalší rozvoj Slovenska by pomohla integrácia pravicových politických strán. Presnejšie, zjednotenie pravicových voličov pod príťažlivú silu jednej pravicovej strany. A ďalej, keby u nás existovali len 2-3 silné politické strany (samozrejme financované z príspevkov členov a sponzorov, nie štátu !), tak by to vyčisteniu politickej arény, ako aj následným vyvodením spoločenských, ekonomických, personálnych konzekvencií, výrazne pomohlo ! No, a do tejto spoločenskej objednávky prichádza záchranca pravice Rado… Čítať ďalej »

Aj Rimavská Sobota sa poskladá na pokutu pre stavebnú firmu ?

31. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Zabetónované, prakticky nevypovedateľné zmluvy pred uplynutím doby jej účinnosti- teda nie bez vysokých zmluvných a likvidačných pokút. A podobné zvláštne zmluvy, či kartelové dohody firiem nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Poznáme to, keď nejaká firma ( na úkor ostatných a spočiatku rovnocenných) bola protežovaná  v rámci bratríčkovania mocných na radnici, či vo vláde a dodávateľov služieb ! A aby mesto/štát nemuseli platiť vysoké výpovedné, resp. demontážne práce, tak radšej radní/vládcovia strpia firmu.  A ešte, keď aj im osobne kvapká z takého biznisu… Čítať ďalej »

Preverovanie investičných akcií v meste je legitímny (aj politický) nástroj kontroly, ale…

28. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Nemám nič proti kontrole verejných financií, a ani proti prevereniu postupu prác na výstavbách, ktoré organizuje samospráva. Ale predsa len vo mne už dlhú dobu kvitnú takéto hryzavé otázky: Prečo kontroly teraz pred voľbami ? Prečo nie po výstavbe ? Prečo mám pocit, že ľavicoví poslanci chcú v Rimavskej Sobote brzdiť, napr. výstavbu bazéna na Kurinci ? Čítať ďalej »

Názor: Voliť teraz na Slovensku znamená rozhodnúť o našom ďalšom osude

28. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

5 komentáre/ov 

Tak, ako v rokoch 1989 a 1998, aj teraz sú voľby rozhodujúce pre ďalší osud ľudí na Slovensku. Aj predchádzajúce osudové boli odrazovým mostíkmi pre ďalšiu demokratizáciu (v) našej vlasti. Tento prezidentský však bude aj o niečom navyše- bude trampolínou k pokračujúcej viac názorovosti politickej scény alebo k nástupu jednofarebného a čoskoro prezidentského systému ! Čítať ďalej »

Vedúci nevedeli zaujať stanovisko k problémom svojho odboru…

27. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Takýto stav, aký bol na odboroch BBSK, je priam alarmujúci. Ale o stave „odbornosti“ vo vláde a ministerstvách, žiaľ, toho nevieme nič. Iba čosi z chaosu, aký je na Slovensku, niečo dedukujeme…… A nehovoriac už o platoch pre takých „odborníkov“ ! Pritom na juhu Slovenska musia ľudia tvrdo a až veľmi tvrdo pracovať za o mnoho x-násobne nižšie, ba aj minimálne mzdy! Čítať ďalej »

Postreh: Fico vykrikuje Kiskovi, že ak chce zmeniť spoločnosť, tak nech ide do politiky…

26. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

...a pritom On z nej vystupuje a chce utiecť do prezidentského dôchodku !! Nuž, toto je zaujímavý obrat v nazeraní na schopnosti a právomoci premiéra Vlády SR. Vždy som si myslel, a zrejme aj sám Róbert, že vláda je výkonným orgánom v našom politickom systéme. A teraz sa ten niekto, buď chce zmeniť prezidentský putinovsko-medveďovsky systém, alebo… Čítať ďalej »

Na okraj kampane: „Už se perou…“

25. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Známa hláška z českého filmového seriálu Seno a spol. predznamenáva už aj dobiehajúcu slovenskú prezidentskú kampaň. Už v minulom článku Postreh: Siahanie do rozkroku verzus slušnosť som naznačil, že jeden z kandidátov začína používať sexuálne podpásové chmaty. Dnes, keď mi vypadol zo schránky čierno-biely komunistický pamflet, tak som ho najprv chcel hodiť oblúčikom do koša. A pravdupovediac, som aj slovensky vybrane zahrešil na to, ako ten Fico zase vymýšľa a chváli aj svoje KSĆ. Ale, predsa som sa len pozrel na zúbok propmatu zblízka a zistil som prekvapujúce : On sa už hanbí aj za svoje KSČ ! Čítať ďalej »

Postreh: Siahanie do rozkroku verzus slušnosť

21. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Je vôbec namieste slušné správanie voči neokrôchanosti ? V bežnom živote možno platí, kto do teba kameňom…. Ale  ani tam, keď vám niekto siahne na gule, tak sa určite nebudete na neho usmievať! Určite nie od bolesti. A v politike ? Pri ľahko zmanipulovateľných masách, zásah do rozkroku a primeraná odpoveď je dvojnásobne dôležitá. Čítať ďalej »

Úvaha: Vizionár, ktorý nevie, či nechce vládnuť, alebo je iba na úteku ?

20. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

2 komentáre/ov 

Ako sa vyjadril volebný manažér Maďarič, tak Fico na čele štátu bude mať ako prezident víziu. S dôrazom na slovíčko -bude… Síce dodnes nevieme , iba tušíme, aká koncentrácia moci sa z tej budúcej vízie vyliahne. Avšak nepriamo, ale logicky z tohto tvrdenia vplýva, že vizionár nie je manažér a bojí sa ďalej riadiť štát. A uteká od vládneho koryta, v ktorom usmerňuje všetky toky. Alebo inak, tejto vláde chýba na čele manažér, lebo je to „iba“ vizionár! Čítať ďalej »

Rozbor: Zrkadlo prezidentských volebných výsledkov v Rimavskej Sobote

18. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Ako je to zrejmé aj zo štatistických čísiel (uverejnených aj v článku: Prezidentské voľby: Do druhého kola postúpili Fico a Kiska, Šimko mal najviac hlasov… ), tak v Rimavskej Sobote bola volebná účasť 35,24% a výsledky sa približujú k pravdepodobnému výsledku 2.kola prezidentských volieb. Dúfajme však vo vyššiu mobilizáciu voličov ďalších uchádzačov, najmä na Kiskovej strane. Čítať ďalej »

Črta: Mizantrop alebo Filantrop ?

17. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

11 komentáre/ov 

Táto otázka bude určite zodpovedaná 29.marca 2014 a ukáže okrem preferencií príslušného -tropa aj stav slovenskej spoločnosti. Obaja hlavní aktéri z 1.kola prezidentských volieb však zrejme reprezentujú aj rozdielne politické svety. Odraz tejto objektívnej reality (ja by som však pridal na rozdiel od televízneho politológa preskúmal aj subjektívnu realitu- alebo dva rozdielne mentálne svety potenciálnych prezidentov…), vo volebných zrkadlách aj ďalšie smerovanie slovenskej spoločnosti na dlhé roky dopredu. Čítať ďalej »

Názor: Teraz už ide takmer o všetko !

14. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

1 komentár 

Aspoň čo sa týka slobody a demokracie, v sobotu znova nepriamo rozhodujeme aj o budúcom charaktere nášho štátu. Mnohí ľudia budú voliť v prvom kole prezidentských volieb osvedčené osobnosti, iní sa zase pustia cestou hľadania nových tvárí. Avšak, a tu je potrebné zdôrazniť, v podstate znova rozhodujeme o tom, aký bude charakter a farba moci! Pluralitný, či unitárny politický systém? Alebo inak, bude to naďalej viacstranícky, viacnázorový a slobodný alebo prednovembrový jednoliaty a hegemonistický mocenský systém? Čítať ďalej »

Poznámka: Káble nad mestom – je tu už Bangladéš ?

13. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

3 komentáre/ov 

Zaujme Mesto Rimavská Sobota konečne zákonný postoj pri umiestňovaní káblov na svojich kandelábroch ? (Ale tá istá neriešená problematika leží aj na pleciach poskytovateľov iných stĺpov v našom meste.) Túto a aj ďalšie otázky som predniesol na rokovaní utorkovej mestskej rady a smeroval som ich ako podnet poslanca MsZ na hlavného kontrolóra mesta. Zatiaľ. Čítať ďalej »

Názor: Vzdelávacie poukazy by mali dostávať rodičia

11. Marec 2014 Autor: Viliam Vaš

Bez komentára 

Názor, že vzdelávacie poukazy na deti by mali dostávať priamo ich rodičia, je rozšírený už nielen medzi nimi. Aj samotní pracovníci centier voľného času (CVČ) už hovoria o slobodnom prístupe k príspevku od štátu tak, aby doma disponovali poukazmi na krúžkovú činnosť. Zároveň by sa takto ukázalo, že ktoré krúžky sú životaschopné, či slovensky- o ktoré majú deti naozaj záujem. Čítať ďalej »

Nasledujúca strana »